Rodina

Ako získať rodičovský príspevok a na čo nezabudnúť?

23. 8. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Zrejme všetci rodičia, ktorí v našej krajine privedú na svet ratolesti a starajú sa o ne, aspoň tušia, že môžu od štátu dostať nejaké peniaze. Väčšina ľudí si však pletie  „pôrodné“„pôrodné“   s  „materskou“„materskou“, rodinnými prídavkami a rodičovským príspevkom. Rodičia, ale aj tí, ktorí sa starajú o deti v náhradnej starostlivosti, majú možnosť získať od štátu viacero jednorazových, aj cyklických finančných príspevkov. Jedným z nich je rodičovský príspevok, ktorému sa podrobnejšie povenujeme.

Čo je to rodičovský príspevok?

Patrí do skupiny štátnej finančnej podpory rodín s deťmi. Rodičovský príspevok je cyklická štátna sociálna dávka určená na zabezpečenie riadnej starostlivosti o dieťa do troch rokov veku. V prípade dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom štát vypláca mesačný rodičovský príspevok do šiesteho roku jeho veku. Nárok na rodičovský príspevok majú zo zákona oprávnené osoby.

Kto je oprávnená osoba?

Môže ňou byť:

 • rodič  dieťaťa,

 • fyzická osoba, ktorej je dieťa zverené do náhradnej starostlivosti rozhodnutím súdu alebo úradu práce, sociálnych vecí a rodiny,

 • manžel rodiča dieťaťa, ak žije s rodičom dieťaťa v jednej domácnosti.

Aké sú podmienky získania rodičovského príspevku?

Na rodičovský príspevok má nárok oprávnená osoba, ak:

 • má trvalý alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky alebo je osobou podľa osobitného predpisu a zároveň,

 • zabezpečuje osobne alebo prostredníctvom inej fyzickej alebo právnickej osoby riadnu starostlivosť o dieťa,

 • nárok na rodičovský príspevok má len jedna oprávnená osoba podľa dohody ľudí, ktorí sa o dieťa starajú (aj v prípade, ak je dieťa v striedavej starostlivosti rozvedených rodičov),

 • ak je v rodine viac detí do troch rokov alebo do šiestich v prípade nepriaznivého zdravotného stavu, vzniká len jeden nárok na rodičovský príspevok,

 • ak sa oprávnená osoba stará o dve a viac detí narodených súčasne, vzniká nárok na zvýšenie rodičovského príspevku o 25 % na každé dieťa.

Nárok na rodičovský príspevok nevzniká, ak:

 • oprávnená osoba a dieťa nežijú v členskom štáte Európskej únie a oprávnená osoba nie je zdravotne poistená v Slovenskej republike,

 • má aspoň jedna z oprávnených osôb nárok na materské alebo podobnú dávku v členskom štáte a je vyššia ako suma rodičovského príspevku,

 • nečlenský štát vypláca  obdobnú dávku, ako materské alebo rodičovský príspevok

 • rodič je maloletý a nemá priznané rodičovské práva,

 • oprávnená osoba je  rodič ďalšieho dieťaťa v náhradnej starostlivosti a na zabezpečenie starostlivosti tohto dieťaťa je poskytovaný rodičovský príspevok.

Aký je postup získania rodičovského príspevku?

 • nárok na uplatnenie rodičovského príspevku nie je automatický, treba oň písomne požiadať,

 • nárok na príspevok je možné uplatniť  spätne najviac za obdobie 6 mesiacov,

 • žiadosť  sa dá vypísať osobne na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny podľa trvalého pobytu alebo si ju môžete stiahnuť aj s vysvetľujúcou príručkou,

 • vypísanú a podpísanú žiadosť aj so všetkými dokumentmi môžete poslať poštou, e-mailom (aj s naskenovanými podpísanými prílohami) a ak máte kvalifikovaný elektronický podpis, tak aj cez ústredný portál verejnej správy,

 • ak si od vás vyžiadajú ďalšie dokumenty, bude ich treba predložiť,

 • po splnení podmienok a kladnom vyhodnotení žiadosti získate rodičovský príspevok.  Matka s dieťaťom

Aká je výška rodičovského príspevku?

Na výšku rodičovského príspevku nemá vplyv príjem rodiny a štát ho ani neskúma. Nie je teda dôležité, či a koľko rodičia alebo náhradní rodičia zarábajú, každý má nárok na rovnaký príspevok. Kľúčovým parametrom výpočtu výšky rodičovského príspevku je koeficient navyšovania sumy životného minima. Výška rodičovského príspevku sa teda každoročne mierne zvyšuje.

V roku 2021 je výška rodičovského príspevku:

 • 275,90 €  mesačne alebo

 • 378,10 € mesačne, ak sa žiadateľovi pred vznikom nároku na rodičovský príspevok z dôvodu starostlivosti o rovnaké dieťa vyplácalo materské alebo obdobná dávka v členskom štáte.

  Náš tip

  Nemusíte pracne hľadať informácie v „mamičkovských a tehuľkovských“ diskusných skupinách na sociálnych sieťach a potom ich triediť a overovať. Všetky objektívne, pravdivé, kompletné a priebežne aktualizované informácie o štátnej finančnej pomoci rodinám s deťmi nájdete na webe Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Kto vypláca rodičovský príspevok?

Štátnou inštitúciou oprávnenou vyplácať rodičovské štátne finančné príspevky je Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Konkrétne okresný ÚPSVaR podľa miesta vášho bydliska, kde treba adresovať žiadosť aj o rodičovský príspevok – poštou, e-mailom alebo elektronickou formou s kvalifikovaným elektronickým podpisom.

Práva aj povinnosti

Na rodičovský príspevok v našej krajine existuje po splnení podmienok zákonný nárok. Platiteľ príspevku – štát - má právo kontrolovať, či oprávnená osoba poberajúca rodičovský príspevok zabezpečuje riadnu výchovu dieťaťa. Neplatí to len na dieťa, na ktoré rodičovský príspevok berie. Ak napríklad rodič nedbá na riadnu školskú či predškolskú prípravu ďalšieho dieťaťa, ktoré má v starostlivosti, môže mu byť rodičovský príspevok krátený o 50 %.

Viete, že…

 rodičovský príspevok a rodičovská dovolenka nie sú navzájom podmienené? Rodič, ktorý poberá rodičovský príspevok, nemusí byť zároveň na rodičovskej dovolenke. Respektíve, rodičovská dovolenka nie je podmienkou získania rodičovského príspevku. Pomerne veľká skupina rodičov je totiž samostatne zárobkovo činná a aj keď je to čudné a zrejme aj diskriminačné, nemajú nárok na rodičovskú dovolenku tak, ako zamestnaní rodičia.

Na rodičovský príspevok má nárok…

… každý rodič, ktorý sa riadne stará o dieťa do troch rokov alebo človek, ktorý má dieťa v náhradnej starostlivosti.  Ak má dieťa dlhodobé zdravotné problémy, môže byť čas poberania rodičovského príspevku predĺžený až do 6. roku veku dieťaťa. Rodičovský príspevok je jedna z viacerých štátnych dávok, ktoré majú zabezpečiť riadnu starostlivosť o dieťa a jeho zdravý vývoj a výchovu. Nárok na rodičovský príspevok je daný zo zákona, o príspevok však treba písomne požiadať. Treba tak urobiť včas, pretože spätne sa dá nárok na mesačný rodičovský príspevok uplatniť maximálne za 6 mesiacov.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • trip s detmi
  17. mája 2022|Silvia Múdra
  Kam s deťmi na výlet? Mestá, ktoré stojí za to navštíviť

  Prázdniny, predĺžené víkendy, sviatky. Vyplniť voľný čas deťom v dnešnej dobe zďaleka nie je jednoduchá úloha. Ak ich chcete odtrhnúť od obrazoviek bez otráveného prevracania očami, pripravte si plán výletov. Určite sami najlepšie viete, čo vaše ratolesti zaujme a upúta. Sú to spoznávanie nových miest, kontakt so zvieratami, adrenalínové zážitky, zábavné atrakcie či prírodné krásy a zaujímavosti? Prinášame vám z každého rožku trošku naprieč celým Slovenskom. Ak riešite rébus, kam na výlet s deťmi, čítajte ďalej.

 • mama a dieťa
  20. marca 2022|Silvia Múdra
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Matka a dcéra
  20. februára 2022|Silvia Múdra
  Úrazové poistenie pre deti: Myslite na zdravie svojich najmenších

  Detské úrazy nie sú ničím výnimočným. V lepšom prípade sa skončia zalepeným kolenom, v tom horšom nesú so sebou ďalekosiahle dôsledky, ktoré ovplyvnia fungovanie i finančnú situáciu celej rodiny. Náklady na liečbu, rehabilitácie, cestovanie, ale najmä dočasný výpadok príjmu jedného alebo oboch rodičov. Pýtate sa, ako sa dá na takúto situáciu pripraviť? S výberom úrazového poistenia pre dieťa vám poradíme v nasledujúcom článku.

 • deti s jedlom v aute
  05. februára 2022|Silvia Múdra
  Aké jedlo sa oplatí zabaliť na rodinnú dovolenku?

  Časy, keď sme museli na dovolenku ťahať prepravky plné jedla, sú preč. Napriek tomu má väčšina z nás pred pobytom mimo domova nutkanie zásobiť sa potravinami. Zvykneme si baliť jedlo na cestu alebo aspoň základné potraviny na pobyt. Možno máme strach, že ich na mieste nekúpime v želanej kvalite alebo sú v cieľovej destinácii prehnane drahé. Nehovoriac už o dietetických potravinách alebo jedle pre deti. Aké jedlo na dovolenku teda pripraviť, aby váš žalúdok netrpel? Máme pre vás niekoľko užitočných tipov.

 • svadba pri mori
  03. februára 2022|Silvia Múdra
  5 miest ideálnych na dokonalú svadbu pri mori

  Netradičné spečatenie lásky v exotickej destinácii je medzi Slovákmi stále obľúbenejšie. Ak aj vy patríte medzi páry, ktoré uprednostňujú cestovanie a nezvyčajné zážitky pred rodinnými stretnutiami pri švédskych stoloch, bude svadba pri mori pre vás tým správnym rozhodnutím. Prinášame vám tipy na obľúbené lokality, ktoré svojou atmosférou premenia váš deň D na nezabudnuteľný zážitok.

 • Turistická cesta
  02. januára 2022|Martina Pisarčíková
  Chystáte sa na Cestu hrdinov SNP? Spoznajte čarovné miesta, ktoré vás čakajú

  Cesta hrdinov SNP je odvážna, no pritom nádherná turistická trasa. Nie je to však žiaden výlet pre rodiny. Ide o náročné dobrodružstvo, ktoré zvládnu len tí najlepší. Chystáte sa na túto životnú cestu aj vy alebo si len chcete pozrieť niektoré jej významné miesta? Máme pre vás zhrnutie jej najkrajších miest.

 • starí rodičia na fotke
  01. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Ako si vypočítať dôchodkový vek?

  Neviete, ako na výpočet dôchodkového veku, prípadne ani to, kedy naň máte nárok? Už v roku 2022 sa valorizácia dôchodkov zmení. Znamená to, že penzistom už štát viac nebude každoročne garantovať zvýšenie dôchodku o pevnú sumu.

 • matka so svojím dieťaťom
  31. decembra 2021|Silvia Múdra
  Chráňte vaše bábätko: Kedy je vhodný čas na poistenie pre novorodenca?

  Dieťatko je to najcennejšie, a zároveň najzraniteľnejšie, čo máme. Je pochopiteľné, že nikto z nás si nechce ani len pripustiť myšlienku, že by jeho ratolesť mohli postretnúť akékoľvek nepríjemnosti v zmysle ohrozenia zdravia, či dokonca života. Napriek tomu je rozumné byť zodpovedný a pripraviť sa aj na prípadné ťažšie životné obdobia. Poradíme vám, kedy je ten správny čas na poistenie dieťaťa a ako uzavrieť vhodné poistenie.