starí rodičia na fotke

Ako si vypočítať dôchodkový vek?

1. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Neviete, ako na výpočet dôchodkového veku, prípadne ani to, kedy naň máte nárok? Už v roku 2022 sa valorizácia dôchodkov zmení. Znamená to, že penzistom už štát viac nebude každoročne garantovať zvýšenie dôchodku o pevnú sumu.

Od 1. januára si dôchodcovia prilepšia

Po novom si od januára 2022 dôchodcovia prilepšia o dôchodcovskú infláciu. Podľa Štatistického úradu SR je jej úroveň 1,3 %.

Ide o parameter, ktorý predstavuje nárast spotrebiteľských cien domácností dôchodcov v priebehu prvých 6 mesiacov konkrétneho roka. Štatistici ho vyrátajú na základe porovnania dôchodcovskej inflácie s prvým polrokom predošlého roka. Celková úroveň rastu je zverejňovaná v mesačných intervaloch. 

Dôchodky sa zvýšia o 1,3 %

Ak ste    dôchodca a poberáte dôchodok vo výške 345 €, od roka 2022 si prilepšíte o necelých 4,50 €. Čím je vyššia výška penzie, tým výraznejšia bude aj valorizácia dôchodkov.  Pri dôchodku vo výške 665 € bude rast predstavovať sumu 8,65 €.

Vedeli ste, že…

…dôchodcovia môžu rátať s rastom bez toho, aby oň žiadali? Valorizácia dôchodkov, ktorá prebehne v roku 2022, bude prebiehať automaticky. Sociálna poisťovňa však bude dôchodcov o zvyšovaní penzie riadne informovať. Bonusy sa následne vyplatia hneď v januári.

Príklady z praxe 

 • Pri dôchodku vo výške 325 € bude valorizácia vo výške 1,3 % predstavovať zvýšenie dôchodku o 4,23 €. Výška dôchodku bude od januára 329,23 €.

 • Ak je výška vášho dôchodku 467 €, od roku 2022 stúpne o 6,07 %. Konečná výška dôchodku bude 473,07 €.

 • Pri dôchodku v sume 708 € sa vám navýši o 9,20 €. Znamená to, že výška dôchodku od januára bude 717,20 €.


Štát už nebude garantovať rast

Pýtate sa, z akého dôvodu sa penzie budú zvyšovať len na základe inflácie? Systém v roku 2017 fungoval trochu inak. 

Vláda v danom období vložila do legislatívy dodatok, v rámci ktorého sa dôchodky valorizovali:

 • štandardne o rast spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov,

 • o fixne stanovenú sumu.

Fixná suma signalizovala 2 % z priemernej mesačnej sumy z dôchodkovej dávky, ktorú poberal dôchodca. 

S fixnou sumou ale zákon v roku 2022 nebude rátať. Keď fungoval predošlý systém, využil sa na rast dôchodku taký parameter, ktorý bol pre dôchodcu výhodnejší. Ak by sa stalo, že dôchodok sa mu po valorizácii s infláciou zvýšil o menej než fixnú sumu, aplikoval sa garantovaný rast, ktorý stanovil zákon.

Ako na výpočet dôchodku? 

Dôchodcovia si nemusia počítať, na akú výšku penzie majú nárok. Platí to aj pri žiadosti o dorovnanie na úroveň minimálnej penzie. 

Dôchodcovia dostanú minimum vtedy, keď sú všetky nimi poberané dôchodky nižšie, než je dôchodok minimálny. Rozdiely medzi minimálnym dôchodkom aj riadnou penziou automaticky dorovná Sociálna poisťovňa. 

Ako bude vyzerať výpočet dôchodku za rok 2022? 

Ak vám Sociálna poisťovňa prizná v priebehu 42 rokov dôchodkového poistenia starobný dôchodok vo výške 362,50 €, tak sa pri výpočte penzie ráta s valorizáciou. Rovnako sa posúdi aj nárok na zvýšenie už priznaného dôchodku, a to na výšku minimálneho dôchodku za obdobie 39 rokov kvalifikovaného obdobia, ktoré sa týka dôchodkového poistenia. 

Ak v priebehu 3 rokov pracovného života dôchodca neplatil odvody z adekvátne vysokého príjmu, poisťovňa mu zvýši starobný dôchodok na sumu minimálneho dôchodku, ktorý bude v sume 372,20 € mesačne.

Poberateľ, ktorý má starobný dôchodok vo výške 245,60 € a v roku 2021 mu bol priznaný aj dôchodok z Rakúska vo výške 50,50 €, dostane dôchodkový príjem 296,10 €. 

Starobný dôchodok, ktorý poberal dôchodca v roku 2021 za 35 odpracovaných rokov, bol vo výške 355,40 €.  Reálny zásluhový dôchodok by mal byť 353 €. Poisťovňa mu tak do minima doplatí zvyšných 2,50 €. Po valorizácii v roku 2022 mu zásluhová penzia stúpne na 357,59 € za mesiac. Znamená to, že dôchodca nebude viac poberať minimálny dôchodok, ale jeho zásluhovú penziu po valorizácii. 


TIP

Ak si chcete informatívne vypočítať dôchodkový vek, môžete využiť kalkulačku na tento výpočet.

Ďalšie zmeny od roku 2022

Dôchodkový vek nezávisí iba od dátumu narodenia poistenca. Podiel na tom má aj počet vychovaných detí, a to najmä u žien. Závisieť môže aj od zamestnania. V roku 2022 sa zvýši dôchodkový vek na 63 rokov.  Oproti roku 2021 to bolo 62 rokov a 10 mesiacov.

V roku 2022 dosiahnu dôchodkový vek ženy aj muži, pri ktorých sa nezohľadňuje žiadna z týchto podmienok,  čiže sú bezdetní a nepracovali v žiadnych špeciálnych povolaniach, v rámci ktorých sa dôchodkový vek zníži. Súčasne platí, že sa narodili od obdobia 1. marca 1959 až do 31. decembra 1959.

V závislosti od počtu vychovaných detí, prípadne od zamestnania, pôjdu do dôchodku v roku 2022 aj mladšie ročníky. Sú nimi ženy, ktoré sa narodili v roku 1960 a vychovali 2 deti.

Zhrnutie

Konečný dôchodkový vek sa neustále mení. Z ekonomického pohľadu je nesmierne náročné určiť, aký dôchodkový vek je pre ľudí aj ekonomiku ideálny. V súčasnosti ide o vek 62 rokov a 10 mesiacov, no od nového roku sa zase zvýši. 

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • trip s detmi
  17. mája 2022|Silvia Múdra
  Kam s deťmi na výlet? Mestá, ktoré stojí za to navštíviť

  Prázdniny, predĺžené víkendy, sviatky. Vyplniť voľný čas deťom v dnešnej dobe zďaleka nie je jednoduchá úloha. Ak ich chcete odtrhnúť od obrazoviek bez otráveného prevracania očami, pripravte si plán výletov. Určite sami najlepšie viete, čo vaše ratolesti zaujme a upúta. Sú to spoznávanie nových miest, kontakt so zvieratami, adrenalínové zážitky, zábavné atrakcie či prírodné krásy a zaujímavosti? Prinášame vám z každého rožku trošku naprieč celým Slovenskom. Ak riešite rébus, kam na výlet s deťmi, čítajte ďalej.

 • mama a dieťa
  20. marca 2022|Silvia Múdra
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Matka a dcéra
  20. februára 2022|Silvia Múdra
  Úrazové poistenie pre deti: Myslite na zdravie svojich najmenších

  Detské úrazy nie sú ničím výnimočným. V lepšom prípade sa skončia zalepeným kolenom, v tom horšom nesú so sebou ďalekosiahle dôsledky, ktoré ovplyvnia fungovanie i finančnú situáciu celej rodiny. Náklady na liečbu, rehabilitácie, cestovanie, ale najmä dočasný výpadok príjmu jedného alebo oboch rodičov. Pýtate sa, ako sa dá na takúto situáciu pripraviť? S výberom úrazového poistenia pre dieťa vám poradíme v nasledujúcom článku.

 • deti s jedlom v aute
  05. februára 2022|Silvia Múdra
  Aké jedlo sa oplatí zabaliť na rodinnú dovolenku?

  Časy, keď sme museli na dovolenku ťahať prepravky plné jedla, sú preč. Napriek tomu má väčšina z nás pred pobytom mimo domova nutkanie zásobiť sa potravinami. Zvykneme si baliť jedlo na cestu alebo aspoň základné potraviny na pobyt. Možno máme strach, že ich na mieste nekúpime v želanej kvalite alebo sú v cieľovej destinácii prehnane drahé. Nehovoriac už o dietetických potravinách alebo jedle pre deti. Aké jedlo na dovolenku teda pripraviť, aby váš žalúdok netrpel? Máme pre vás niekoľko užitočných tipov.

 • svadba pri mori
  03. februára 2022|Silvia Múdra
  5 miest ideálnych na dokonalú svadbu pri mori

  Netradičné spečatenie lásky v exotickej destinácii je medzi Slovákmi stále obľúbenejšie. Ak aj vy patríte medzi páry, ktoré uprednostňujú cestovanie a nezvyčajné zážitky pred rodinnými stretnutiami pri švédskych stoloch, bude svadba pri mori pre vás tým správnym rozhodnutím. Prinášame vám tipy na obľúbené lokality, ktoré svojou atmosférou premenia váš deň D na nezabudnuteľný zážitok.

 • Turistická cesta
  02. januára 2022|Martina Pisarčíková
  Chystáte sa na Cestu hrdinov SNP? Spoznajte čarovné miesta, ktoré vás čakajú

  Cesta hrdinov SNP je odvážna, no pritom nádherná turistická trasa. Nie je to však žiaden výlet pre rodiny. Ide o náročné dobrodružstvo, ktoré zvládnu len tí najlepší. Chystáte sa na túto životnú cestu aj vy alebo si len chcete pozrieť niektoré jej významné miesta? Máme pre vás zhrnutie jej najkrajších miest.

 • matka so svojím dieťaťom
  31. decembra 2021|Silvia Múdra
  Chráňte vaše bábätko: Kedy je vhodný čas na poistenie pre novorodenca?

  Dieťatko je to najcennejšie, a zároveň najzraniteľnejšie, čo máme. Je pochopiteľné, že nikto z nás si nechce ani len pripustiť myšlienku, že by jeho ratolesť mohli postretnúť akékoľvek nepríjemnosti v zmysle ohrozenia zdravia, či dokonca života. Napriek tomu je rozumné byť zodpovedný a pripraviť sa aj na prípadné ťažšie životné obdobia. Poradíme vám, kedy je ten správny čas na poistenie dieťaťa a ako uzavrieť vhodné poistenie.

 • Dve ženy v staršom veku v parku
  10. decembra 2021|Michaela Pősová
  Dôchodkový vek žien: Aké výhody máte oproti mužom?

  O dôchodkovom veku sa vedú diskusie už dlhé roky. Na to, kedy budete môcť odísť do dôchodku, vplýva viacero premenných. Inak je to pri mužoch a inak zase pri ženách. Kapitolou samou o sebe je aj to, že sa podmienky odchodu do dôchodku sa často menia. Podmienky sa upravovali znova aj začiatkom tohto roka. Aké zmeny priniesli a koho týkajú?