starí rodičia na fotke

Ako si vypočítať dôchodkový vek?

1. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Neviete, ako na výpočet dôchodkového veku, prípadne ani to, kedy naň máte nárok? Už v roku 2022 sa valorizácia dôchodkov zmení. Znamená to, že penzistom už štát viac nebude každoročne garantovať zvýšenie dôchodku o pevnú sumu.

Od 1. januára si dôchodcovia prilepšia

Po novom si od januára 2022 dôchodcovia prilepšia o dôchodcovskú infláciu. Podľa Štatistického úradu SR je jej úroveň 1,3 %.

Ide o parameter, ktorý predstavuje nárast spotrebiteľských cien domácností dôchodcov v priebehu prvých 6 mesiacov konkrétneho roka. Štatistici ho vyrátajú na základe porovnania dôchodcovskej inflácie s prvým polrokom predošlého roka. Celková úroveň rastu je zverejňovaná v mesačných intervaloch. 

Dôchodky sa zvýšia o 1,3 %

Ak ste    dôchodca a poberáte dôchodok vo výške 345 €, od roka 2022 si prilepšíte o necelých 4,50 €. Čím je vyššia výška penzie, tým výraznejšia bude aj valorizácia dôchodkov.  Pri dôchodku vo výške 665 € bude rast predstavovať sumu 8,65 €.

Vedeli ste, že…

…dôchodcovia môžu rátať s rastom bez toho, aby oň žiadali? Valorizácia dôchodkov, ktorá prebehne v roku 2022, bude prebiehať automaticky. Sociálna poisťovňa však bude dôchodcov o zvyšovaní penzie riadne informovať. Bonusy sa následne vyplatia hneď v januári.

Príklady z praxe 

 • Pri dôchodku vo výške 325 € bude valorizácia vo výške 1,3 % predstavovať zvýšenie dôchodku o 4,23 €. Výška dôchodku bude od januára 329,23 €.

 • Ak je výška vášho dôchodku 467 €, od roku 2022 stúpne o 6,07 %. Konečná výška dôchodku bude 473,07 €.

 • Pri dôchodku v sume 708 € sa vám navýši o 9,20 €. Znamená to, že výška dôchodku od januára bude 717,20 €.


Štát už nebude garantovať rast

Pýtate sa, z akého dôvodu sa penzie budú zvyšovať len na základe inflácie? Systém v roku 2017 fungoval trochu inak. 

Vláda v danom období vložila do legislatívy dodatok, v rámci ktorého sa dôchodky valorizovali:

 • štandardne o rast spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov,

 • o fixne stanovenú sumu.

Fixná suma signalizovala 2 % z priemernej mesačnej sumy z dôchodkovej dávky, ktorú poberal dôchodca. 

S fixnou sumou ale zákon v roku 2022 nebude rátať. Keď fungoval predošlý systém, využil sa na rast dôchodku taký parameter, ktorý bol pre dôchodcu výhodnejší. Ak by sa stalo, že dôchodok sa mu po valorizácii s infláciou zvýšil o menej než fixnú sumu, aplikoval sa garantovaný rast, ktorý stanovil zákon.

Ako na výpočet dôchodku? 

Dôchodcovia si nemusia počítať, na akú výšku penzie majú nárok. Platí to aj pri žiadosti o dorovnanie na úroveň minimálnej penzie. 

Dôchodcovia dostanú minimum vtedy, keď sú všetky nimi poberané dôchodky nižšie, než je dôchodok minimálny. Rozdiely medzi minimálnym dôchodkom aj riadnou penziou automaticky dorovná Sociálna poisťovňa. 

Ako bude vyzerať výpočet dôchodku za rok 2022? 

Ak vám Sociálna poisťovňa prizná v priebehu 42 rokov dôchodkového poistenia starobný dôchodok vo výške 362,50 €, tak sa pri výpočte penzie ráta s valorizáciou. Rovnako sa posúdi aj nárok na zvýšenie už priznaného dôchodku, a to na výšku minimálneho dôchodku za obdobie 39 rokov kvalifikovaného obdobia, ktoré sa týka dôchodkového poistenia. 

Ak v priebehu 3 rokov pracovného života dôchodca neplatil odvody z adekvátne vysokého príjmu, poisťovňa mu zvýši starobný dôchodok na sumu minimálneho dôchodku, ktorý bude v sume 372,20 € mesačne.

Poberateľ, ktorý má starobný dôchodok vo výške 245,60 € a v roku 2021 mu bol priznaný aj dôchodok z Rakúska vo výške 50,50 €, dostane dôchodkový príjem 296,10 €. 

Starobný dôchodok, ktorý poberal dôchodca v roku 2021 za 35 odpracovaných rokov, bol vo výške 355,40 €.  Reálny zásluhový dôchodok by mal byť 353 €. Poisťovňa mu tak do minima doplatí zvyšných 2,50 €. Po valorizácii v roku 2022 mu zásluhová penzia stúpne na 357,59 € za mesiac. Znamená to, že dôchodca nebude viac poberať minimálny dôchodok, ale jeho zásluhovú penziu po valorizácii. 


TIP

Ak si chcete informatívne vypočítať dôchodkový vek, môžete využiť kalkulačku na tento výpočet.

Ďalšie zmeny od roku 2022

Dôchodkový vek nezávisí iba od dátumu narodenia poistenca. Podiel na tom má aj počet vychovaných detí, a to najmä u žien. Závisieť môže aj od zamestnania. V roku 2022 sa zvýši dôchodkový vek na 63 rokov.  Oproti roku 2021 to bolo 62 rokov a 10 mesiacov.

V roku 2022 dosiahnu dôchodkový vek ženy aj muži, pri ktorých sa nezohľadňuje žiadna z týchto podmienok,  čiže sú bezdetní a nepracovali v žiadnych špeciálnych povolaniach, v rámci ktorých sa dôchodkový vek zníži. Súčasne platí, že sa narodili od obdobia 1. marca 1959 až do 31. decembra 1959.

V závislosti od počtu vychovaných detí, prípadne od zamestnania, pôjdu do dôchodku v roku 2022 aj mladšie ročníky. Sú nimi ženy, ktoré sa narodili v roku 1960 a vychovali 2 deti.

Zhrnutie

Konečný dôchodkový vek sa neustále mení. Z ekonomického pohľadu je nesmierne náročné určiť, aký dôchodkový vek je pre ľudí aj ekonomiku ideálny. V súčasnosti ide o vek 62 rokov a 10 mesiacov, no od nového roku sa zase zvýši. 

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.