Dve ženy v staršom veku v parku

Dôchodkový vek žien: Aké výhody máte oproti mužom?

10. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 6 min.

O dôchodkovom veku sa vedú diskusie už dlhé roky. Na to, kedy budete môcť odísť do dôchodku, vplýva viacero premenných. Inak je to pri mužoch a inak zase pri ženách. Kapitolou samou o sebe je aj to, že sa podmienky odchodu do dôchodku sa často menia. Podmienky sa upravovali znova aj začiatkom tohto roka. Aké zmeny priniesli a koho týkajú?

Úprava dôchodkového veku 

Začiatkom roka 2021 sa upravil dôchodkový vek poistencov, a to tak mužov, ako i žien. Zmena sa týka ľudí narodených v rokoch 1957 až 1965. Dôchodkový vek sa upravil tak, aby každý poistenec, ktorý vychoval deti, mal znížený dôchodkový vek o šesť mesiacov za každé vychované dieťa v porovnaní s dôchodkovým vekom bezdetného poistenca, ktorý sa narodil v tom istom roku.


Zmena prišla len začiatkom roka, a tak každý, kto spadá do daného rozsahu narodenia, a zároveň už do dôchodku odišiel, si môže uplatniť zákonom stanovenú kompenzáciu presne tohto prípadu. Kompenzácia je určená aj tým, ktorí síce ešte nedovŕšili dôchodkový vek, ale boli by ho dovŕšili pred schválením zmeny. To znamená, že každému, komu nová zmena zákona oddialila odchod do dôchodku, pričom za normálnych okolností by v priebehu roka 2021 riadne odišiel do dôchodku, je určená spomínaná kompenzácia. 


Samotná kompenzácia je vo forme jednorazového doplatku, v niektorých prípadoch môže ísť o percentuálne zvýšenie dôchodku. Dôchodok sa môže percentuálne zvýšiť aj tým, ktorým bol minulý rok priznaný predčasný dôchodok. O kompenzáciu a taktiež aj o uplatnenie si nových podmienok treba požiadať. 


Ako si vypočítať odchod do dôchodku?

Ako sme už spomenuli, na samotný odchod do dôchodku vplýva viacero premenných. Najlepší spôsob, ako si vypočítať, kedy presne budete mať nárok na dôchodok, je použiť  kalkulačku Sociálnej poisťovne.  Tá už priamo pracuje so všetkými premennými a je nastavená tak, že každý parameter posudzuje individuálne. 


Hlavné atribúty, ktoré ovplyvňujú dôchodkový vek, sú dátum narodenia, pohlavie a počet vychovaných detí. Tieto časti sa mužov netýkali. S danou novelou by však aj muži mohli mať určité výhody. Mužom sa môže skrátiť dôchodkový vek maximálne o rok a pol za tri vychované deti. Pri ženách sa to posudzuje trochu inak.


So zmenami sa ešte neskončilo

To, že sa začiatkom roka 2021 prijali nejaké zmeny, ešte neznamená, že tu máme finálny systém, ktorý sa osvedčil ako fungujúci a vyhovujúci. So zmenami sa aj naďalej počíta. O predčasnom dôchodku sa diskutuje aj pre tých, ktorí počas svojho života odpracovali 40 rokov


Táto zmena by mala byť platná od roku 2023. Má ísť o alternatívu k súčasnej starobnej penzii.  Po odpracovaní spomínaných 40 rokov sa má penzia krátiť o 0,3 % za každý mesiac skoršieho odchodu. V prípade, že osoba počas svojho života neodpracovala 40 rokov, majú platiť súčasné podmienky predčasnej penzie, teda najskôr dva roky pred dosiahnutím dôchodkového veku.

Aké výhody majú pri odchode do dôchodku ženy oproti mužom?

Súčasný dôchodkový systém je nastavený tak, že každý Slovák by mal odísť do dôchodku najneskôr vo veku 64 rokov. Samozrejme, dá sa požiadať o predčasný dôchodok a takisto je viacero premenných, ktoré samotný vek odchodu do dôchodku znižujú. 


U žien sa dôchodkový vek znižuje v závislosti od toho, koľko detí vychovali. Za každé dieťa je to rok. Pričom ak má žena tri alebo štyri deti, skráti sa jej dôchodkový vek o tri roky. Ak má žena päť a viac detí, dôchodkový vek sa skráti o štyri roky.  Oproti mužom je to dosť veľká výhoda, pretože žena jednak pracuje kratšie, skôr odíde do dôchodku a de facto je na dôchodku dlhšie. 


No na prvý pohľad veľká výhoda sa môže prejaviť aj ako problém. V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že  ak žena vychovala viacero detí, dlhší čas strávila aj na rodičovskej dovolenke. Ak tento aspekt pripojíme ku skoršiemu odchodu do dôchodku, dostaneme výsledok, že samotný dôchodok bude nižší. Keď k tomu ešte pridáme vyšší priemerný vek dožitia žien, vychádza nám, že ženy budú na dôchodku žiť dlhšie ako muži, a to s naozaj nízkym dôchodkom. Mnohé ženy tak budú nútené popri dôchodku aj pracovať.  


Všetko má svoje za aj proti. Niekto môže byť naozaj rád, že si užije dlhší dôchodok ako jeho rovesníci. No na to, aby sme sa mohli baviť o skutočnom užívaní si dôchodku, je viac než dôležité myslieť naň už dnes. Preto je pri súčasnom nastavení dôchodkového systému nutné sporiť si už od prvej výplaty, využívať druhý pilier a investovať do garantovaných fondov.

Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.