Dve ženy v staršom veku v parku

Dôchodkový vek žien: Aké výhody máte oproti mužom?

10. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 6 min.

O dôchodkovom veku sa vedú diskusie už dlhé roky. Na to, kedy budete môcť odísť do dôchodku, vplýva viacero premenných. Inak je to pri mužoch a inak zase pri ženách. Kapitolou samou o sebe je aj to, že sa podmienky odchodu do dôchodku sa často menia. Podmienky sa upravovali znova aj začiatkom tohto roka. Aké zmeny priniesli a koho týkajú?

Úprava dôchodkového veku 

Začiatkom roka 2021 sa upravil dôchodkový vek poistencov, a to tak mužov, ako i žien. Zmena sa týka ľudí narodených v rokoch 1957 až 1965. Dôchodkový vek sa upravil tak, aby každý poistenec, ktorý vychoval deti, mal znížený dôchodkový vek o šesť mesiacov za každé vychované dieťa v porovnaní s dôchodkovým vekom bezdetného poistenca, ktorý sa narodil v tom istom roku.


Zmena prišla len začiatkom roka, a tak každý, kto spadá do daného rozsahu narodenia, a zároveň už do dôchodku odišiel, si môže uplatniť zákonom stanovenú kompenzáciu presne tohto prípadu. Kompenzácia je určená aj tým, ktorí síce ešte nedovŕšili dôchodkový vek, ale boli by ho dovŕšili pred schválením zmeny. To znamená, že každému, komu nová zmena zákona oddialila odchod do dôchodku, pričom za normálnych okolností by v priebehu roka 2021 riadne odišiel do dôchodku, je určená spomínaná kompenzácia. 


Samotná kompenzácia je vo forme jednorazového doplatku, v niektorých prípadoch môže ísť o percentuálne zvýšenie dôchodku. Dôchodok sa môže percentuálne zvýšiť aj tým, ktorým bol minulý rok priznaný predčasný dôchodok. O kompenzáciu a taktiež aj o uplatnenie si nových podmienok treba požiadať. 


Ako si vypočítať odchod do dôchodku?

Ako sme už spomenuli, na samotný odchod do dôchodku vplýva viacero premenných. Najlepší spôsob, ako si vypočítať, kedy presne budete mať nárok na dôchodok, je použiť  kalkulačku Sociálnej poisťovne.  Tá už priamo pracuje so všetkými premennými a je nastavená tak, že každý parameter posudzuje individuálne. 


Hlavné atribúty, ktoré ovplyvňujú dôchodkový vek, sú dátum narodenia, pohlavie a počet vychovaných detí. Tieto časti sa mužov netýkali. S danou novelou by však aj muži mohli mať určité výhody. Mužom sa môže skrátiť dôchodkový vek maximálne o rok a pol za tri vychované deti. Pri ženách sa to posudzuje trochu inak.


So zmenami sa ešte neskončilo

To, že sa začiatkom roka 2021 prijali nejaké zmeny, ešte neznamená, že tu máme finálny systém, ktorý sa osvedčil ako fungujúci a vyhovujúci. So zmenami sa aj naďalej počíta. O predčasnom dôchodku sa diskutuje aj pre tých, ktorí počas svojho života odpracovali 40 rokov


Táto zmena by mala byť platná od roku 2023. Má ísť o alternatívu k súčasnej starobnej penzii.  Po odpracovaní spomínaných 40 rokov sa má penzia krátiť o 0,3 % za každý mesiac skoršieho odchodu. V prípade, že osoba počas svojho života neodpracovala 40 rokov, majú platiť súčasné podmienky predčasnej penzie, teda najskôr dva roky pred dosiahnutím dôchodkového veku.

Aké výhody majú pri odchode do dôchodku ženy oproti mužom?

Súčasný dôchodkový systém je nastavený tak, že každý Slovák by mal odísť do dôchodku najneskôr vo veku 64 rokov. Samozrejme, dá sa požiadať o predčasný dôchodok a takisto je viacero premenných, ktoré samotný vek odchodu do dôchodku znižujú. 


U žien sa dôchodkový vek znižuje v závislosti od toho, koľko detí vychovali. Za každé dieťa je to rok. Pričom ak má žena tri alebo štyri deti, skráti sa jej dôchodkový vek o tri roky. Ak má žena päť a viac detí, dôchodkový vek sa skráti o štyri roky.  Oproti mužom je to dosť veľká výhoda, pretože žena jednak pracuje kratšie, skôr odíde do dôchodku a de facto je na dôchodku dlhšie. 


No na prvý pohľad veľká výhoda sa môže prejaviť aj ako problém. V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že  ak žena vychovala viacero detí, dlhší čas strávila aj na rodičovskej dovolenke. Ak tento aspekt pripojíme ku skoršiemu odchodu do dôchodku, dostaneme výsledok, že samotný dôchodok bude nižší. Keď k tomu ešte pridáme vyšší priemerný vek dožitia žien, vychádza nám, že ženy budú na dôchodku žiť dlhšie ako muži, a to s naozaj nízkym dôchodkom. Mnohé ženy tak budú nútené popri dôchodku aj pracovať.  


Všetko má svoje za aj proti. Niekto môže byť naozaj rád, že si užije dlhší dôchodok ako jeho rovesníci. No na to, aby sme sa mohli baviť o skutočnom užívaní si dôchodku, je viac než dôležité myslieť naň už dnes. Preto je pri súčasnom nastavení dôchodkového systému nutné sporiť si už od prvej výplaty, využívať druhý pilier a investovať do garantovaných fondov.

Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • výber peňazí z bankomatu
  13. júla 2022|Silvia Múdra
  Výber eur v zahraničí: Na čo si dať pozor

  Chystáte sa na dovolenku do zahraničia? Aj keď sa vyberiete do destinácie, kde je domácou menou euro, prípadne platbu eurami aspoň akceptujú, premyslite si vopred, ako sa k hotovosti dostanete. Výber z bankomatu v zahraničí vás totiž v niektorých prípadoch môže vyjsť naozaj draho.

 • skupina mladych ludi
  07. januára 2022|Silvia Múdra
  Najlepšia banka pre mladých, ktorá im rozumie

  Mladí majú diametrálne odlišné nároky na bankové produkty ako tí skôr narodení. Prím hrajú moderné technológie a rýchly progresívny systém dostupný prostredníctvom moderných technológií. Na čiernu listinu sa dostala návšteva kamennej pobočky a papierová korešpondencia. Ktorá banka svojimi službami najvernejšie kopíruje očakávania mladých klientov? Hľadali sme najlepšiu banku pre mladých.

 • starí rodičia na fotke
  01. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Ako si vypočítať dôchodkový vek?

  Neviete, ako na výpočet dôchodkového veku, prípadne ani to, kedy naň máte nárok? Už v roku 2022 sa valorizácia dôchodkov zmení. Znamená to, že penzistom už štát viac nebude každoročne garantovať zvýšenie dôchodku o pevnú sumu.

 • Muž s kalkulačkou
  27. decembra 2021|Richard Zona
  Týmto poplatkom za prepis auta sa nevyhnete: S čím rátať?

  Poplatkov za prepis auta je viac než dosť. Čo je ešte horšie, závisia od rôznych faktorov. Nemožno sa preto čudovať, že sa v tom bežný človek trochu stráca. V článku vám prinášame ich stručný prehľad tak, aby ste nabrali ten správny smer. 

 • Rodina
  23. augusta 2021|Ján Schneider
  Ako získať rodičovský príspevok a na čo nezabudnúť?

  Zrejme všetci rodičia, ktorí v našej krajine privedú na svet ratolesti a starajú sa o ne, aspoň tušia, že môžu od štátu dostať nejaké peniaze. Väčšina ľudí si však pletie  „pôrodné“„pôrodné“   s  „materskou“„materskou“, rodinnými prídavkami a rodičovským príspevkom. Rodičia, ale aj tí, ktorí sa starajú o deti v náhradnej starostlivosti, majú možnosť získať od štátu viacero jednorazových, aj cyklických finančných príspevkov. Jedným z nich je rodičovský príspevok, ktorému sa podrobnejšie povenujeme.

 • Šťastní dôchodcovia
  22. augusta 2021|Ján Schneider
  Ako sa čo najlepšie pripraviť na dôchodok?

  Skeptik alebo lekár by k titulku nezabudli dodať:  „Ak sa ho dožijeme.“„Ak sa ho dožijeme.“  Prvotnou prípravou na dôchodok by teda mala byť zdravá životospráva a zodpovedný zdravý životný štýl. Druhotnou, ale porovnateľne dôležitou, je finančná príprava, pretože z lásky nevyžijeme ani na dôchodku, ani pred ním. Ako povedal klasik:  „Peniaze nie sú najdôležitejšie na svete, ale sú dôležité minimálne z finančných dôvodov.“„Peniaze nie sú najdôležitejšie na svete, ale sú dôležité minimálne z finančných dôvodov.“   Čítajte prečo, odkedy a ako sa treba pripraviť na dôchodok.

 • Karta od banky
  12. augusta 2021|Miroslav Novysedlak
  Rozdiely medzi kreditnou a debetnou kartou

  Hoci vyzerajú skoro rovnako, sú medzi nimi odlišnosti. Spoznať rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou už pre vás nebude žiadny problém. Spoločne s nami preskúmajte, čo ich odlišuje a čo, naopak, spája.

 • znalecky posudok
  09. augusta 2021|Dominika Blchová
  Znalecký posudok na dom a byt: Čo obsahuje a ako ho vybaviť?

  So znaleckým posudkom sa väčšina z nás stretne pri vybavovaní hypotéky. Samozrejme, existujú aj iné situácie, kedy je potrebný. Jeho vybavenie nie je náročné. Na to, aby ste ho však získali, musíte vedieť, na koho sa obrátiť. Kde sa dá vybaviť a čo všetko by mal obsahovať? Máme odpovede.