dôchodcovia

V akom veku máte nárok na starobný dôchodok?

22. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Chcete zistiť, v akom veku máte nárok na starobný dôchodok? O koľko sa budú zvyšovať dôchodky v novom roku a čo vplýva na ich výšku? Na tieto otázky máme odpovede.

Kto má nárok na starobný dôchodok? 

Účelom starobného dôchodku je zabezpečiť každému poistencovi pravidelný príjem v starobe. Nárok na dôchodok má poistenec, ktorý:


 • získal minimálne 15 rokov obdobia dôchodkového poistenia,

 • dovŕšil dôchodkový vek.

Odlišne sa určuje aj dôchodkový vek pri poistencoch, ktorým sa zachovajú nároky, ktoré vyplývajú zo zaradenia zamestnania do I. pracovnej kategórie, prípadne doby služby do I. či II. kategórie funkcií.

Zvýšenie dôchodkov o 1,3 %

Sociálna poisťovňa od 1. januára 2022 zvyšuje dôchodky. Dôchodcovia nemusia o nič žiadať. Poisťovňa ich prepočíta a zvýši o spomínaných 1,3 % automaticky.

Dôchodok v novej výške dostane dôchodca počas januárových výplatných termínov.  Sociálna poisťovňa každému dôchodcovi zašle v januári 2022 aj písomné rozhodnutie o zvýšení. 

Vedeli ste, že…

… v roku 2022 dosiahnu dôchodkový vek ženy a muži, pri ktorých sa nezohľadňuje žiadna z uvedených podmienok? Znamená to, že sú bezdetní a nepracovali v špeciálnych povolaniach, pri ktorých by sa dôchodkový vek znížil. Podmienkou je, že sa narodili v rozhraní od 1. marca 1959 do 31. decembra 1959.

Minimálna výška dôchodkov a valorizácia

Pre tento typ dôchodku platí zo zákona osobitný mechanizmus. Samotná valorizácia sa ich netýka. Pri poberateľovi minimálneho dôchodku sa od 1. januára 2022 jeho dôchodok valorizuje, čiže sa zvyšuje jeho pôvodne vypočítaný dôchodok. Sociálna poisťovňa ho následne porovná s celkovou výškou poberaného minimálneho dôchodku. 


V prípade, že je pôvodný dôchodok po valorizácii nižší než minimálny, dôchodcovi bude aj naďalej vyplatený minimálny dôchodok. Súčasne platí, že suma minimálneho dôchodku sa od 1. januára 2022 nebude meniť. 


Keď bude po valorizácii dôchodku jeho suma vyššia, ako je výška minimálneho dôchodku platná od 1. januára 2022, nárok na minimálny dôchodok zaniká. 


Znamená to, že Sociálna poisťovňa bude dôchodcom vyplácať ich valorizovaný dôchodok, ktorý bude vyšší ako dovtedy poberaný minimálny dôchodok.

Príklad, keď dôchodok po valorizácii bude na úrovni minimálneho dôchodku

Dajme tomu, že dôchodca k 31. decembru 2021 poberal minimálny dôchodok vo výške 334,30 €. Suma starobného dôchodku k danému dátumu bola vo výške 285,10 €. Už od 1. januára 2022 sa dôchodcovi zvýši starobný dôchodok o 3,80 €, čiže na sumu 288,90 €. 


Ide o sumu nižšiu ako suma minimálneho dôchodku. Dôchodcovi tak aj naďalej od 1. januára 2022 patrí minimálny dôchodok, ktorý je vo výške 334,30 €.


Kalkulačka na výpočet valorizácie/zvyšovania dôchodku

Sociálna poisťovňa disponuje aj kalkulačkou pre dôchodcov, ktorá slúži na výpočet valorizácie dôchodku od 1. januára 2022. Nevyžaduje si žiadne náročné použitie. 

Postup je nasledovný:

 • stačí si označiť druh dôchodku z ponuky, ktorú máte v kalkulačke,

 • v nasledujúcom riadku zadáte výšku mesačne poberaného dôchodku v eurách,

 • po kliknutí na tlačidlo „VypočítajVypočítaj” sa dozviete, o koľko eur sa vám zvýši dôchodok  a taktiež zistíte celkovú sumu dôchodku po zvýšení od 1. januára 2022. 

V roku 2022 sa zvýši aj dôchodkový vek

Dôchodkový vek nie je závislý len od dátumu narodenia. Výrazný podiel zohráva počet vychovaných detí, najmä pri ženách.  Rovnako môže závisieť aj od zamestnania. V roku 2022 sa dôchodkový vek zvyšuje na 63 rokov.  Na rozdiel od roku 2021, kedy šlo o vek 62 rokov a 10 mesiacov, sa v roku 2022 dôchodkový vek zaokrúhli.


V spojitosti s počtom vychovaných detí alebo so zamestnaním môžu ísť do dôchodku v roku 2022 aj mladšie ročníky. Týka sa to najmä žien, ktoré sa narodili v roku 1960 a vychovali 2 deti.

Od čoho sa odvíja výška dôchodku?

Od výšky vašej mzdy

Mzda, v rámci ktorej si žiadateľ o dôchodok platil odvody, vstúpi do vzorca pre výpočet penzie ako priemerný osobný mzdový bod. Dané body sa za jednotlivé odpracované roky spriemerujú a získa sa priemerný osobný mzdový bod. 

Od počtu odpracovaných rokov

Platí, že priemerný osobný mzdový bod sa pri výpočte dôchodku vynásobí obdobím dôchodkového poistenia, ako aj súčasnou dôchodkovou hodnotou. Samotné obdobie dôchodkového poistenia predstavuje odpracované roky. 


V tomto smere platí úmera, že čím dlhšie niekto pracuje a z danej práce bude aj dôchodkovo poistený, tým bude aj počet odpracovaných rokov vyšší. Súčasne bude mať aj vyšší dôchodok.

Od toho, ako rastú priemerné platy

Čo sa týka rastu priemerných platov, ten vstupuje do výpočtu dôchodku ako aktuálna dôchodková hodnota. Určí sa podľa medziročného zvýšenia priemerných miezd v treťom štvrťroku.

Od dĺžky sporenia v druhom pilieri

Ak vstúpite do druhého piliera, budete mať vyplácaný dôchodok z prvého aj z druhého piliera.  Platí, že aj výška vášho dôchodku bude vyššia. O túto skutočnosť by sa mali zaujímať najmä ľudia v mladom veku a nenechávať si to na neskôr.


Ak totiž budete sporiť len v prvom pilieri, od štátu získate oveľa nižší dôchodok. 

TIP 

Využiť môžete aj tretí pilier, ktorý je dobrovoľný. Ideálne je zaujímať sa oň pri nástupe do zamestnania. Môže vám naň prispievať aj váš zamestnávateľ. Iným spôsobom, ako si môžete našetriť na dôchodok je investovanie do komodít alebo do dlhodobých akciových fondov.

Zhrnutie

Dôchodkový vek sa každým rokom mení. Je to neustále meniaca sa veličina. Ak berieme do úvahy ekonomický aspekt, nie je jednoduché určiť, ktorý dôchodkový vek je pre ekonomické zázemie a ľudí najlepší.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • vytopené auto na ulici
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • nové bývanie mladého páru
  15. júna 2022|Silvia Múdra
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • Smutný muž
  10. júna 2022|Silvia Múdra
  Zneužitie osobných údajov: Čo vám hrozí?

  Môže sa to začať celkom nevinne, napríklad stratou občianskeho preukazu. Pokračovanie však nie je ani zďaleka zábavné. Podvodník, ktorý sa skryje za vašu identitu, si môže neoprávnene vybaviť pôžičku, ktorú by ste mali splácať vy. Ako sa brániť a čo v takýchto situáciách robiť?

 • investovať alebo neinvestovať do nehnuteľnosti
  28. apríla 2022|Silvia Múdra
  Výhody a nevýhody investovania do nehnuteľností

  Kúpa investičnej nehnuteľnosti s cieľom jej ďalšieho prenajímania je nepochybne veľmi obľúbenou formou investovania aj na Slovensku. Viete však, aké benefity a riziká sa spájajú s investovaním do nehnuteľností? Je práve táto forma investovania vhodná aj pre vás? Spísali sme pre vás niekoľko zásadných pre a proti.

 • Muž čo premýšľa
  22. marca 2022|Martina Pisarčíková
  Kedy môžete vypovedať poistenie nehnuteľnosti? Poradíme vám

  Pri výbere poistenia sa niekedy stane, že si nezvolíte dobre, prípadne zistíte, že jednotlivé ceny, benefity alebo hodnoty poistného sa zmenili. V takýchto situáciách je dobre premyslieť si, či by nebolo vhodné poistenie zmeniť. Našli ste výhodnejšiu ponuku, no vaša zmluva je stále aktívna? Poradíme vám, ako vypovedať poistenie z nehnuteľnosti a aké máte možnosti.

 • Vývoj cien nehnuteľností
  27. februára 2022|Silvia Múdra
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • Matka a dcéra
  20. februára 2022|Silvia Múdra
  Úrazové poistenie pre deti: Myslite na zdravie svojich najmenších

  Detské úrazy nie sú ničím výnimočným. V lepšom prípade sa skončia zalepeným kolenom, v tom horšom nesú so sebou ďalekosiahle dôsledky, ktoré ovplyvnia fungovanie i finančnú situáciu celej rodiny. Náklady na liečbu, rehabilitácie, cestovanie, ale najmä dočasný výpadok príjmu jedného alebo oboch rodičov. Pýtate sa, ako sa dá na takúto situáciu pripraviť? S výberom úrazového poistenia pre dieťa vám poradíme v nasledujúcom článku.

 • moderny bungalov
  17. februára 2022|Ján Schneider
  Bungalov na kľúč: Koľko vás takýto dom bude stáť?

  Napriek rekordne vysokým a stále stúpajúcim cenám nehnuteľností, nárastu cien stavebných materiálov aj stavebných prác pokračuje na Slovensku stavebný boom. Dnes je lacnejšie postaviť menší prízemný dom s výmerou trojizbového bytu, ako kúpiť porovnateľne veľký byt v rovnakej lokalite. V prímestských obytných zónach teda stále vyrastajú ako huby po daždi „satelitné dedinky“ jednopodlažných rodinných domov – bungalovov. Ak snívate o takomto dome a chcete si ho dať postaviť na kľúč, čítajte, čo potrebujete vedieť.

 • byt zariadený podľa feng šuej
  09. februára 2022|Silvia Múdra
  Zariaďte si byt podľa feng šuej: Základné pravidlá a tipy, ako na to

  Výraz feng šuej vám určite nie je celkom neznámy. Nepochybne aspoň tušíte, že ide o princípy, ktoré vám pomôžu zariadiť harmonické bývanie. Poznáte však konkrétne odporúčania tohto umenia? Vybrali sme pre vás niekoľko z nich, ktoré vám pomôžu na ceste k šťastným vzťahom a úspechu.