dôchodcovia

V akom veku máte nárok na starobný dôchodok?

22. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Chcete zistiť, v akom veku máte nárok na starobný dôchodok? O koľko sa budú zvyšovať dôchodky v novom roku a čo vplýva na ich výšku? Na tieto otázky máme odpovede.

Kto má nárok na starobný dôchodok? 

Účelom starobného dôchodku je zabezpečiť každému poistencovi pravidelný príjem v starobe. Nárok na dôchodok má poistenec, ktorý:


 • získal minimálne 15 rokov obdobia dôchodkového poistenia,

 • dovŕšil dôchodkový vek.

Odlišne sa určuje aj dôchodkový vek pri poistencoch, ktorým sa zachovajú nároky, ktoré vyplývajú zo zaradenia zamestnania do I. pracovnej kategórie, prípadne doby služby do I. či II. kategórie funkcií.

Zvýšenie dôchodkov o 1,3 %

Sociálna poisťovňa od 1. januára 2022 zvyšuje dôchodky. Dôchodcovia nemusia o nič žiadať. Poisťovňa ich prepočíta a zvýši o spomínaných 1,3 % automaticky.

Dôchodok v novej výške dostane dôchodca počas januárových výplatných termínov.  Sociálna poisťovňa každému dôchodcovi zašle v januári 2022 aj písomné rozhodnutie o zvýšení. 

Vedeli ste, že…

… v roku 2022 dosiahnu dôchodkový vek ženy a muži, pri ktorých sa nezohľadňuje žiadna z uvedených podmienok? Znamená to, že sú bezdetní a nepracovali v špeciálnych povolaniach, pri ktorých by sa dôchodkový vek znížil. Podmienkou je, že sa narodili v rozhraní od 1. marca 1959 do 31. decembra 1959.

Minimálna výška dôchodkov a valorizácia

Pre tento typ dôchodku platí zo zákona osobitný mechanizmus. Samotná valorizácia sa ich netýka. Pri poberateľovi minimálneho dôchodku sa od 1. januára 2022 jeho dôchodok valorizuje, čiže sa zvyšuje jeho pôvodne vypočítaný dôchodok. Sociálna poisťovňa ho následne porovná s celkovou výškou poberaného minimálneho dôchodku. 


V prípade, že je pôvodný dôchodok po valorizácii nižší než minimálny, dôchodcovi bude aj naďalej vyplatený minimálny dôchodok. Súčasne platí, že suma minimálneho dôchodku sa od 1. januára 2022 nebude meniť. 


Keď bude po valorizácii dôchodku jeho suma vyššia, ako je výška minimálneho dôchodku platná od 1. januára 2022, nárok na minimálny dôchodok zaniká. 


Znamená to, že Sociálna poisťovňa bude dôchodcom vyplácať ich valorizovaný dôchodok, ktorý bude vyšší ako dovtedy poberaný minimálny dôchodok.

Príklad, keď dôchodok po valorizácii bude na úrovni minimálneho dôchodku

Dajme tomu, že dôchodca k 31. decembru 2021 poberal minimálny dôchodok vo výške 334,30 €. Suma starobného dôchodku k danému dátumu bola vo výške 285,10 €. Už od 1. januára 2022 sa dôchodcovi zvýši starobný dôchodok o 3,80 €, čiže na sumu 288,90 €. 


Ide o sumu nižšiu ako suma minimálneho dôchodku. Dôchodcovi tak aj naďalej od 1. januára 2022 patrí minimálny dôchodok, ktorý je vo výške 334,30 €.


Kalkulačka na výpočet valorizácie/zvyšovania dôchodku

Sociálna poisťovňa disponuje aj kalkulačkou pre dôchodcov, ktorá slúži na výpočet valorizácie dôchodku od 1. januára 2022. Nevyžaduje si žiadne náročné použitie. 

Postup je nasledovný:

 • stačí si označiť druh dôchodku z ponuky, ktorú máte v kalkulačke,

 • v nasledujúcom riadku zadáte výšku mesačne poberaného dôchodku v eurách,

 • po kliknutí na tlačidlo „VypočítajVypočítaj” sa dozviete, o koľko eur sa vám zvýši dôchodok  a taktiež zistíte celkovú sumu dôchodku po zvýšení od 1. januára 2022. 

V roku 2022 sa zvýši aj dôchodkový vek

Dôchodkový vek nie je závislý len od dátumu narodenia. Výrazný podiel zohráva počet vychovaných detí, najmä pri ženách.  Rovnako môže závisieť aj od zamestnania. V roku 2022 sa dôchodkový vek zvyšuje na 63 rokov.  Na rozdiel od roku 2021, kedy šlo o vek 62 rokov a 10 mesiacov, sa v roku 2022 dôchodkový vek zaokrúhli.


V spojitosti s počtom vychovaných detí alebo so zamestnaním môžu ísť do dôchodku v roku 2022 aj mladšie ročníky. Týka sa to najmä žien, ktoré sa narodili v roku 1960 a vychovali 2 deti.

Od čoho sa odvíja výška dôchodku?

Od výšky vašej mzdy

Mzda, v rámci ktorej si žiadateľ o dôchodok platil odvody, vstúpi do vzorca pre výpočet penzie ako priemerný osobný mzdový bod. Dané body sa za jednotlivé odpracované roky spriemerujú a získa sa priemerný osobný mzdový bod. 

Od počtu odpracovaných rokov

Platí, že priemerný osobný mzdový bod sa pri výpočte dôchodku vynásobí obdobím dôchodkového poistenia, ako aj súčasnou dôchodkovou hodnotou. Samotné obdobie dôchodkového poistenia predstavuje odpracované roky. 


V tomto smere platí úmera, že čím dlhšie niekto pracuje a z danej práce bude aj dôchodkovo poistený, tým bude aj počet odpracovaných rokov vyšší. Súčasne bude mať aj vyšší dôchodok.

Od toho, ako rastú priemerné platy

Čo sa týka rastu priemerných platov, ten vstupuje do výpočtu dôchodku ako aktuálna dôchodková hodnota. Určí sa podľa medziročného zvýšenia priemerných miezd v treťom štvrťroku.

Od dĺžky sporenia v druhom pilieri

Ak vstúpite do druhého piliera, budete mať vyplácaný dôchodok z prvého aj z druhého piliera.  Platí, že aj výška vášho dôchodku bude vyššia. O túto skutočnosť by sa mali zaujímať najmä ľudia v mladom veku a nenechávať si to na neskôr.


Ak totiž budete sporiť len v prvom pilieri, od štátu získate oveľa nižší dôchodok. 

TIP 

Využiť môžete aj tretí pilier, ktorý je dobrovoľný. Ideálne je zaujímať sa oň pri nástupe do zamestnania. Môže vám naň prispievať aj váš zamestnávateľ. Iným spôsobom, ako si môžete našetriť na dôchodok je investovanie do komodít alebo do dlhodobých akciových fondov.

Zhrnutie

Dôchodkový vek sa každým rokom mení. Je to neustále meniaca sa veličina. Ak berieme do úvahy ekonomický aspekt, nie je jednoduché určiť, ktorý dôchodkový vek je pre ekonomické zázemie a ľudí najlepší.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.