Reklamácia zájazdu - pár na hotelovom balkóne

Ako postupovať pri reklamácii zájazdu?

Nezáleží na tom, či ide o pobyt na Slovensku alebo za hranicami. Ako každú inú službu alebo tovar, môžete reklamovať aj dovolenku alebo zájazd. Hoci si mnoho Slovákov stále povie, že nakoniec to prežili a majú aj pekné zážitky, čoraz viac ľudí už nesplnené očakávania reklamuje. Majú na to právo. Navyše takto nielenže majú možnosť získať kompenzáciu, ale motivujú aj cestovné kancelárie, aby splnili, čo sľúbili.

Reklamovať môžete nesplnené očakávania

Najčastejšou situáciou býva, že  po príchode na dovolenku sme sklamaní hotelom, úrovňou služieb, prípadne hotel, ktorý mal byť na pláži má len vzdialený výhľad na pláž. 

Skrátka akosi nedostávate to, čo bolo v katalógu, pre čo ste sa rozhodli ísť na zájazd a ani za čo ste zaplatili. Zaplatili ste si za izbu s výhľadom na more a nemáte ju? V kúpeľni je pleseň a v izbe nefunguje televízor? Alebo je pláž vzdialená od ubytovania nie sľúbených 300 metrov, ale kilometer? Jednoducho je to dôvod na reklamáciu.  Podstatné však je, ako budete postupovať. Od toho záleží aj váš úspech.

Problém komunikujte ihneď

Základným predpokladom na úspešné uplatnenie akejkoľvek reklamácie s poskytnutými službami je reklamovať ich na mieste u delegáta cestovnej kancelárie.  V prípade, ak delegát nie je na mieste alebo nie je zastihnuteľný, treba sa obrátiť priamo na cestovnú kanceláriu. Pre tento prípad je užitočné mať telefónne alebo faxové čísla cestovky, prípadne e-mail.  Mnoho cestovných kancelárií na sťažnosť zareaguje rýchlo a problém sa vyrieši. Dostanete lepšiu izbu, niekedy aj hotel a na prvotné nepríjemnosti zabudnete. Takéto riešenie je veľmi dôležité. Aj v prípade, že vám cestovná kancelária nevyjde v ústrety. Pretože po návrate môžete reklamovať len služby, ktoré ste už reklamovali na mieste.

Všetko zdokumentujte

Na zájazde máme vždy poruke fotoaparát alebo kameru. Preto je vhodné zdokumentovať si predmet sťažnosti. Ak neprišlo k odstráneniu nedostatkov ešte počas dovolenky, treba si písomne uplatniť u cestovnej kancelárie chyby poskytnutých služieb najneskôr do 3 mesiacov od skončenia zájazdu! 

Avšak ak ste nereklamovali služby na mieste, ale rozhodli ste sa ohlásiť až po návrate, vaše šance sa znižujú. Preto reklamujte okamžite. Niektoré spory sa končia mimosúdnym vyrovnaním, niektoré na súde. Dnes je spotrebiteľská ochrana pri cestovných zájazdoch pomerne vysoká, každopádne je však vhodné ešte pred kúpou dovolenky preštudovať si zmluvné podmienky.

Ako reklamovať dĺžku dovolenky

Ešte pred kúpou zájazdu si treba v zmluvných podmienkach všímať dĺžku zájazdu, teda ako je definovaný deň trvania dovolenky. Najviac sťažností prichádza z dôvodu, že na dovolenku sa odlieta v najneskoršom možnom čase a odchádza sa v čom najskoršom. Toto však nie je dôvod na reklamáciu. Pretože prakticky každá cestovná kancelária má v rámci služieb napísané, že prvý a posledný deň dovolenky sú určené na prepravu. 

Užitočné je overiť si aj to, či možnosti, ktoré vybraný hotel ponúka.  Či sú skutočne garantované alebo len uvedené ako možnosť, a či za ne treba platiť na mieste alebo sú súčasťou ceny zájazdu.

Reklamácia sa vzťahuje len na zmluvu 

Oplatí sa preveriť a aj v zmluve o kúpe zájazdu presne nájsť čierne na bielom, ktoré služby poskytované hotelom na dovolenke sú zarátané v cene a čo budete povinní platiť na mieste. Pretože aj pri reklamácii dovolenky rovnako ako pri každej inej službe platí, že reklamovať môžete len to, čo je napísané na papieri a cestovná kancelária to nesplní.

To znamená že ak vám predajca sľuby výhľad na more, ale nikde to nemáte v zmluve definované, nemôžete to reklamovať. Preto si dajte vždy pozor, aby boli sľuby zapísané.  V takom prípade môžete žiadať odškodnenie aj finančnú kompenzáciu.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas v ruke na letisku
  30. mája 2024|
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.