Reklamácia zájazdu - pár na hotelovom balkóne

Ako postupovať pri reklamácii zájazdu?

Nezáleží na tom, či ide o pobyt na Slovensku alebo za hranicami. Ako každú inú službu alebo tovar, môžete reklamovať aj dovolenku alebo zájazd. Hoci si mnoho Slovákov stále povie, že nakoniec to prežili a majú aj pekné zážitky, čoraz viac ľudí už nesplnené očakávania reklamuje. Majú na to právo. Navyše takto nielenže majú možnosť získať kompenzáciu, ale motivujú aj cestovné kancelárie, aby splnili, čo sľúbili.

Reklamovať môžete nesplnené očakávania

Najčastejšou situáciou býva, že  po príchode na dovolenku sme sklamaní hotelom, úrovňou služieb, prípadne hotel, ktorý mal byť na pláži má len vzdialený výhľad na pláž. 

Skrátka akosi nedostávate to, čo bolo v katalógu, pre čo ste sa rozhodli ísť na zájazd a ani za čo ste zaplatili. Zaplatili ste si za izbu s výhľadom na more a nemáte ju? V kúpeľni je pleseň a v izbe nefunguje televízor? Alebo je pláž vzdialená od ubytovania nie sľúbených 300 metrov, ale kilometer? Jednoducho je to dôvod na reklamáciu.  Podstatné však je, ako budete postupovať. Od toho záleží aj váš úspech.

Problém komunikujte ihneď

Základným predpokladom na úspešné uplatnenie akejkoľvek reklamácie s poskytnutými službami je reklamovať ich na mieste u delegáta cestovnej kancelárie.  V prípade, ak delegát nie je na mieste alebo nie je zastihnuteľný, treba sa obrátiť priamo na cestovnú kanceláriu. Pre tento prípad je užitočné mať telefónne alebo faxové čísla cestovky, prípadne e-mail.  Mnoho cestovných kancelárií na sťažnosť zareaguje rýchlo a problém sa vyrieši. Dostanete lepšiu izbu, niekedy aj hotel a na prvotné nepríjemnosti zabudnete. Takéto riešenie je veľmi dôležité. Aj v prípade, že vám cestovná kancelária nevyjde v ústrety. Pretože po návrate môžete reklamovať len služby, ktoré ste už reklamovali na mieste.

Všetko zdokumentujte

Na zájazde máme vždy poruke fotoaparát alebo kameru. Preto je vhodné zdokumentovať si predmet sťažnosti. Ak neprišlo k odstráneniu nedostatkov ešte počas dovolenky, treba si písomne uplatniť u cestovnej kancelárie chyby poskytnutých služieb najneskôr do 3 mesiacov od skončenia zájazdu! 

Avšak ak ste nereklamovali služby na mieste, ale rozhodli ste sa ohlásiť až po návrate, vaše šance sa znižujú. Preto reklamujte okamžite. Niektoré spory sa končia mimosúdnym vyrovnaním, niektoré na súde. Dnes je spotrebiteľská ochrana pri cestovných zájazdoch pomerne vysoká, každopádne je však vhodné ešte pred kúpou dovolenky preštudovať si zmluvné podmienky.

Ako reklamovať dĺžku dovolenky

Ešte pred kúpou zájazdu si treba v zmluvných podmienkach všímať dĺžku zájazdu, teda ako je definovaný deň trvania dovolenky. Najviac sťažností prichádza z dôvodu, že na dovolenku sa odlieta v najneskoršom možnom čase a odchádza sa v čom najskoršom. Toto však nie je dôvod na reklamáciu. Pretože prakticky každá cestovná kancelária má v rámci služieb napísané, že prvý a posledný deň dovolenky sú určené na prepravu. 

Užitočné je overiť si aj to, či možnosti, ktoré vybraný hotel ponúka.  Či sú skutočne garantované alebo len uvedené ako možnosť, a či za ne treba platiť na mieste alebo sú súčasťou ceny zájazdu.

Reklamácia sa vzťahuje len na zmluvu 

Oplatí sa preveriť a aj v zmluve o kúpe zájazdu presne nájsť čierne na bielom, ktoré služby poskytované hotelom na dovolenke sú zarátané v cene a čo budete povinní platiť na mieste. Pretože aj pri reklamácii dovolenky rovnako ako pri každej inej službe platí, že reklamovať môžete len to, čo je napísané na papieri a cestovná kancelária to nesplní.

To znamená že ak vám predajca sľuby výhľad na more, ale nikde to nemáte v zmluve definované, nemôžete to reklamovať. Preto si dajte vždy pozor, aby boli sľuby zapísané.  V takom prípade môžete žiadať odškodnenie aj finančnú kompenzáciu.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.