pasažier v lietadle

Ako cestovať lietadlom, keď máte strach z lietania? Skúste tieto tipy

22. 2. 2022
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Patríte k ľuďom, ktorým v cestovaní bráni strach z lietania? Nie ste v tom sami. Tento fenomén má dokonca svoje pomenovanie - aviofóbia. Dôležité však je, že proti tejto fóbii sa dá úspešne bojovať. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako cestovať lietadlom bez strachu.

Čo je aviofóbia a ako sa prejavuje? 

Aviofóbia - strach z lietania, je veľmi častou fóbiou, ktorá postihuje cca 2 - 7 % populácie. Ľudia, ktorí trpia aviofóbiou, zažívajú intenzívnu úzkosť a strach nielen počas samotného letu lietadlom, ale často už aj počas čakania na odlet. Už s blížiacim sa termínom odletu sa u týchto ľudí prejavuje stres, podráždenosť, nechuť do jedla, ale i nočné mory. Vzhľadom na tieto nepríjemné pocity sa ľudia s touto fóbiou logicky cestovaniu lietadlom vyhýbajú. 

Príčiny strachu z cestovania lietadlom môžu byť rôzne. Ak patríte k ľuďom, ktorí sa boja lietania, možno máte už vlastný negatívny zážitok z cesty lietadlom, obávate sa turbulencií alebo máte klaustrofóbiu. Prípadne máte napozeraných veľa častí seriálu Letecké katastrofy alebo pričasto pozeráte správy. Práve tam býva často problém - novinári nás informujú o takmer každej leteckej nehode, ktorá sa stane kdekoľvek na svete.  

Strach z lietania je však prirodzený. Súvisí to s naším pudom sebazáchovy. Nedokážeme predsa lietať.  Keď jazdíme na aute alebo na bicykli, máme predsa svoj dopravný prostriedok pod kontrolou. Pri lietadle to tak ani zďaleka nie je. Dôležité je len trochu si to “upratať” v hlave. Existuje hneď niekoľko zaručených spôsobov, vďaka ktorým dokážete svoj strach prekonať buď sami alebo za pomoci odborníkov. Takže, ako cestovať lietadlom bez strachu, ktorý vás obmedzuje?  

#1 Zabojujte proti strachu štúdiom

Áno. Skúste ísť na to trochu “vedecky”. Naštudujte si všetko potrebné o lietaní. Náš strach totiž niekedy spôsobuje nevedomosť. Zistíte, ako sú lietadla konštruované a aké veľmi prísne nastavené sú kritériá bezpečnosti. 

#2 Pomôže vám správne miesto

Znepokojuje vás pohľad z okna? Sadnite si radšej do uličky, aby ste boli od okna čím najďalej. Lietanie značne dokážu znepríjemniť aj turbulencie. Vyberte si preto miesto v prednej časti lietadla, tam ich pocítite slabšie. Keď už nejaké turbulencie prídu, skúste ich predýchať. Turbulencie v skutočnosti totiž vôbec nie sú nebezpečné. 

#3 Dýchajte

Správne dýchanie je dôležité nielen pri turbulenciách. Pomôže vám potlačiť akúkoľvek úzkosť či stres. Dýchajte pomaly, vdychujte vzduch nosom a vydychujte ústami. Ak viete, že máte pri cestovaní lietadlom problém, vopred si naštudujte upokojujúce dychové techniky. V prípade potreby vám pomôžu aj aplikácie do mobilu. 

#4 Sústreďte sa na iné veci

Zoberte si do lietadla knihu, pozrite si obľúbený seriál alebo počúvajte hudbu. Aj keď máte možno z letu stiahnutý žalúdok a na jedlo by ste ani nepomysleli,  pohostenie neodmietajte. Pomôže vám to sústrediť sa na iné veci ako na samotný let. Dajte si čaj alebo kávu, ale určite nie alkohol. Ten by vám mohol vaše ťažkosti len znásobiť. 

#5 Pospite si

Čím dlhšiu dobu letu prespíte, tým bude cesta pre vás jednoduchšia. Ak máte problém zaspať cez deň, vyberajte si nočné lety. V nevyhnutnom prípade vám môžu pomôcť aj lieky na upokojenie  na prírodnej báze alebo také, ktoré vám po konzultácii predpíše váš lekár. 

#6 Pripomeňte si štatistiky

Čísla hovoria jasne. Jazdiť autom je približne 25 000-krát nebezpečnejšie ako cestovať lietadlom. Keď teda nabudúce poletíte, spomeňte si na to, koľkokrát v živote ste už cestovali autom? A keď máte za sebou cestu autom na letisko, uvedomili ste si, že to bola tá štatisticky nebezpečnejšia časť cesty? Navyše, na 45 miliónov letov pripadá len 1 havária. Pravdepodobnosť, že pri leteckom nešťastí zahyniete, je len 1 ku 11 miliónom. 

#7 Poistite sa 

K pocitu väčšej bezpečnosti vám môže pomôcť aj kvalitné cestovné poistenie. Hoci je viac ako pravdepodobné, že do cieľa dorazíte bezpečne, predsa nie je na škodu byť poistený pre prípad vzniku neočakávaných udalostí v cieľovej krajine, zdravotných problémov či straty batožiny

#8 Neváhajte vyhľadať psychoterapeuta 

Ak vám ani jedna z vyššie uvedených rád nepomôže, problém je zrejme zakorenený hlbšie. V tom prípade určite neváhajte a vyhľadajte odbornú pomoc. Ak sa totiž lietaniu vyhýbate, v skutočnosti to vašu poruchu len udržuje. Pritom existuje hneď niekoľko techník, ktoré vám pomôžu takto náročné situácie úspešne zvládnuť. V niektorých centrách vám dokonca poskytnú pdoporu vo forme virtuálnej reality. Existuje reálna šanca, že týmto spôsobom sa vám váš problém naozaj podarí zvládnuť. 

Nedovoľte strachu, aby vás obral o nádherné cestovateľské zážitky. Skúste s aviofóbiou zabojovať a vyskúšajte naše tipy, ako cestovať lietadlom bez obáv.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.