pasažier v lietadle

Ako cestovať lietadlom, keď máte strach z lietania? Skúste tieto tipy

22. 2. 2022
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Patríte k ľuďom, ktorým v cestovaní bráni strach z lietania? Nie ste v tom sami. Tento fenomén má dokonca svoje pomenovanie - aviofóbia. Dôležité však je, že proti tejto fóbii sa dá úspešne bojovať. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako cestovať lietadlom bez strachu.

Čo je aviofóbia a ako sa prejavuje? 

Aviofóbia - strach z lietania, je veľmi častou fóbiou, ktorá postihuje cca 2 - 7 % populácie. Ľudia, ktorí trpia aviofóbiou, zažívajú intenzívnu úzkosť a strach nielen počas samotného letu lietadlom, ale často už aj počas čakania na odlet. Už s blížiacim sa termínom odletu sa u týchto ľudí prejavuje stres, podráždenosť, nechuť do jedla, ale i nočné mory. Vzhľadom na tieto nepríjemné pocity sa ľudia s touto fóbiou logicky cestovaniu lietadlom vyhýbajú. 

Príčiny strachu z cestovania lietadlom môžu byť rôzne. Ak patríte k ľuďom, ktorí sa boja lietania, možno máte už vlastný negatívny zážitok z cesty lietadlom, obávate sa turbulencií alebo máte klaustrofóbiu. Prípadne máte napozeraných veľa častí seriálu Letecké katastrofy alebo pričasto pozeráte správy. Práve tam býva často problém - novinári nás informujú o takmer každej leteckej nehode, ktorá sa stane kdekoľvek na svete.  

Strach z lietania je však prirodzený. Súvisí to s naším pudom sebazáchovy. Nedokážeme predsa lietať.  Keď jazdíme na aute alebo na bicykli, máme predsa svoj dopravný prostriedok pod kontrolou. Pri lietadle to tak ani zďaleka nie je. Dôležité je len trochu si to “upratať” v hlave. Existuje hneď niekoľko zaručených spôsobov, vďaka ktorým dokážete svoj strach prekonať buď sami alebo za pomoci odborníkov. Takže, ako cestovať lietadlom bez strachu, ktorý vás obmedzuje?  

#1 Zabojujte proti strachu štúdiom

Áno. Skúste ísť na to trochu “vedecky”. Naštudujte si všetko potrebné o lietaní. Náš strach totiž niekedy spôsobuje nevedomosť. Zistíte, ako sú lietadla konštruované a aké veľmi prísne nastavené sú kritériá bezpečnosti. 

#2 Pomôže vám správne miesto

Znepokojuje vás pohľad z okna? Sadnite si radšej do uličky, aby ste boli od okna čím najďalej. Lietanie značne dokážu znepríjemniť aj turbulencie. Vyberte si preto miesto v prednej časti lietadla, tam ich pocítite slabšie. Keď už nejaké turbulencie prídu, skúste ich predýchať. Turbulencie v skutočnosti totiž vôbec nie sú nebezpečné. 

#3 Dýchajte

Správne dýchanie je dôležité nielen pri turbulenciách. Pomôže vám potlačiť akúkoľvek úzkosť či stres. Dýchajte pomaly, vdychujte vzduch nosom a vydychujte ústami. Ak viete, že máte pri cestovaní lietadlom problém, vopred si naštudujte upokojujúce dychové techniky. V prípade potreby vám pomôžu aj aplikácie do mobilu. 

#4 Sústreďte sa na iné veci

Zoberte si do lietadla knihu, pozrite si obľúbený seriál alebo počúvajte hudbu. Aj keď máte možno z letu stiahnutý žalúdok a na jedlo by ste ani nepomysleli,  pohostenie neodmietajte. Pomôže vám to sústrediť sa na iné veci ako na samotný let. Dajte si čaj alebo kávu, ale určite nie alkohol. Ten by vám mohol vaše ťažkosti len znásobiť. 

#5 Pospite si

Čím dlhšiu dobu letu prespíte, tým bude cesta pre vás jednoduchšia. Ak máte problém zaspať cez deň, vyberajte si nočné lety. V nevyhnutnom prípade vám môžu pomôcť aj lieky na upokojenie  na prírodnej báze alebo také, ktoré vám po konzultácii predpíše váš lekár. 

#6 Pripomeňte si štatistiky

Čísla hovoria jasne. Jazdiť autom je približne 25 000-krát nebezpečnejšie ako cestovať lietadlom. Keď teda nabudúce poletíte, spomeňte si na to, koľkokrát v živote ste už cestovali autom? A keď máte za sebou cestu autom na letisko, uvedomili ste si, že to bola tá štatisticky nebezpečnejšia časť cesty? Navyše, na 45 miliónov letov pripadá len 1 havária. Pravdepodobnosť, že pri leteckom nešťastí zahyniete, je len 1 ku 11 miliónom. 

#7 Poistite sa 

K pocitu väčšej bezpečnosti vám môže pomôcť aj kvalitné cestovné poistenie. Hoci je viac ako pravdepodobné, že do cieľa dorazíte bezpečne, predsa nie je na škodu byť poistený pre prípad vzniku neočakávaných udalostí v cieľovej krajine, zdravotných problémov či straty batožiny

#8 Neváhajte vyhľadať psychoterapeuta 

Ak vám ani jedna z vyššie uvedených rád nepomôže, problém je zrejme zakorenený hlbšie. V tom prípade určite neváhajte a vyhľadajte odbornú pomoc. Ak sa totiž lietaniu vyhýbate, v skutočnosti to vašu poruchu len udržuje. Pritom existuje hneď niekoľko techník, ktoré vám pomôžu takto náročné situácie úspešne zvládnuť. V niektorých centrách vám dokonca poskytnú pdoporu vo forme virtuálnej reality. Existuje reálna šanca, že týmto spôsobom sa vám váš problém naozaj podarí zvládnuť. 

Nedovoľte strachu, aby vás obral o nádherné cestovateľské zážitky. Skúste s aviofóbiou zabojovať a vyskúšajte naše tipy, ako cestovať lietadlom bez obáv.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.