Muž s kufrom na letisku

Ako cestovať lietadlom bezpečne počas pandémie

Máme tu druhé leto, odkedy vo svete vyčíňa pandémia koronavírusu. Každý z nás uvažuje, kde strávi tieto dni. Niekto ich prežije doma, iného zase láka vidina exotiky. Dá sa však v tejto dobe bezpečne cestovať lietadlom? V tomto článku sa dozviete, aké zásady treba dodržať, aby ste boli v bezpečí.

Prečo sa cesta lietadlom považuje za rizikovú? 

Bežné komerčné lietadlá premávajú vo výške 10-tisíc metrov. V tejto výške je veľmi nízka teplota, tlak a hladina kyslíka. Pre tieto tri dôvody je kabína lietadla vzduchotesná a tlakovaná. Všetok vzduch, ktorý počas cesty dýchate, neustále cirkuluje. Nemení sa, a teda pre choroby, ktoré sa šíria kvapôčkovou infekciou, je to živná pôda.

Cesta lietadlom sa aj tak oplatí

Aj napriek rizikovosti počas pandémie sa cesta lietadlom stále oplatí. Dôvodov je hneď niekoľko. Prvý dôvod je ten, že takýto let ušetrí neskutočne veľké množstvo času. Pre porovnanie, let z bratislavského letiska na ostrov Korfu trvá cca hodinu a pol. Ak by ste sa rozhodli ísť autom, pripravte sa na skoro 17-hodinovú jazdu bez prestávky.

Ďalším aspektom je aj to, že dnes viete zohnať letenky za smiešnu sumu. Navyše, čo sa týka nehodovosti, letecká preprava patrí medzi najbezpečnejšie, dokonca aj pre tehotné ženy. Okrem iného, pri dodržaní základných odporúčaní môže byť vaša cesta komfortná a bezproblémová.

Check-in

Ak ste už leteli lietadlom, určite poznáte odporúčanie každého prepravcu:

Buďte na letisku v dostatočnom časovom predstihu, aspoň 2 hodiny pred odletom”


Dôvod, prečo dostávate toto odporúčanie, je jednoduchý. Každý prepravca ráta s tým, že musíte určitý čas stráviť v rade na check-ine. Nutné zlo, kde odbavíte batožinu a potvrdíte svoj let.

Našťastie, mnoho súčasných leteckých prepravcov ponúka možnosť check-inu online. Má to úžasnú výhodu, lebo to ušetrí váš čas. Nemusíte stáť v rade v letiskovej hale a čakať, kedy prídete na rad.

Plus, čím bude okolo vás menej ľudí, tým je riziko nakazenia menšie. Ak máte teda možnosť, urobte si check-in v dostatočnom časovom predstihu a po príchode na letisko môžete pokračovať automaticky na bezpečnostnú kontrolu. 

Bezpečnostná kontrola

Po check-ine idete na stanovisko bezpečnostnej kontroly, kde skontrolujú vašu príručnú batožinu. Pri tejto kontrole sa zisťuje, či neprenášate zakázané predmety, ako napríklad nožnice, nože či tekutiny. Preto si pred odletom zistite zoznam zakázaných a povolených predmetov. Ušetríte si čas na kontrole. 

Dávajte si pozor aj na prevážané tekutiny, ako napríklad dezinfekciu, šampón či sprchový gél. Každá z týchto tekutín musí byť uzavretá v samostatnej nádobe s nie väčším objemom ako 100 ml. Spolu si so sebou môžete vziať maximálne jeden liter tekutín, čo predstavuje 10 vreciek, ktoré musíte uložiť do priehľadného a uzatvárateľného plastového vrecka.

Žena s kufrom na letisku

Cestovné doklady 

Pred odletom si musíte skontrolovať potrebné cestovné doklady na vstup do krajiny, do ktorej cestujete. Rozlišujeme 3 typy týchto dokladov:

 • občiansky preukaz (cestovanie po európskych krajinách),

 • pas,

 • pas + víza.

Pri týchto dokladoch si skontrolujte ich platnosť a vybavte si nové v dostatočnom predstihu. Pozor, keď vám platnosť dokladu skončí deň pred odletom, cez bezpečnostnú kontrolu vás nepustia. Čo sa týka platnosti, je dobré mať dostatočnú časovú rezervu. Mnoho krajín totiž vyžaduje minimálne 6-mesačnú rezervu.

V ideálnom prípade majte v zásobe aj fotokópiu cestovných dokladov a 2 fotografie pasového formátu. Pomôže vám to ľahšie vybaviť náhradné cestovné doklady v prípade straty originálov. 

TIP

Pri zájazdoch cez cestovnú kanceláriu vám odpadá starosť s vízami. Tieto víza vybaví cestovná kancelária. 

Pandemické opatrenia

Pred vycestovaním si zistite všetky podmienky na prechod cez hranice. Krajiny v súčasnosti vyžadujú negatívny PCR alebo antigénový test, prípadne doklad o prekonaní ochorenia COVID-19 či doklad o očkovaní. Zistite si tiež, či daná krajina vyžaduje cestovnú registráciu pred príchodom. Všetky potrebné informácie o podmienkach nájdete na stránke ministerstva zahraničných vecí.

Ak ste plne zaočkovaní, stiahnite si do telefónu aplikáciu Greenpass.  Takto budete mať so sebou svoje potvrdenie o očkovaní kedykoľvek a kdekoľvek.

Zistite si aj základné hygienické opatrenia, ktoré platia v danej krajine. Tak ako u nás, aj v zahraničí platia hygienické nariadenia vo verejných budovách, ako napríklad letiská. Patria k nim:

 • rozostupy – ak stojíte v rade na check-in alebo pred bezpečnostnou kontrolou, snažte sa udržiavať túto vzdialenosť,

 • ruky  –pri vstupe do budovy si vydezinfikujte ruky,

 • rúško – klasické prekrytie horných dýchacích ciest. Tu si dôsledne preštudujte, aké prekrytie sa vyžaduje. Niekde vám bude stačiť obyčajné rúško, inde potrebujete respirátor kategórie FFP2.

Pobyt v kabíne

Počas letu každý prepravca vyžaduje, aby ste mali prekryté dýchacie cesty – buď rúško, alebo respirátor. V tomto prípade odporúčame, aby ste mali nasadený respirátor. Lepšie totiž zachytí vírusové častice, ktoré by sa tam mohli vyskytnúť. Netreba zabúdať, že vzduch cirkuluje. Množstvo týchto častíc bude preto narastať úmerne s dĺžkou letu.

Do príručnej batožiny si zabaľte dezinfekčný gél. Pozor na objem nádoby. Nesmie byť väčšia ako 100 ml. Vziať si tiež môžete dezinfekčné vlhčené utierky, ktorými viete jednoducho utrieť povrch opierok a sedadla. 

Nájsť a kúpiť vhodné cestovné poistenie

Na trhu je niekoľko subjektov, ktoré predávajú cestovné poistenie. Ak cestujete cez cestovnú kanceláriu, viete si poistenie zakúpiť priamo k zájazdu. Vy sa nemusíte o nič starať. Na druhej strane ale neviete, či cena za poistenie je tá najlepšia na trhu. Odporúčame vám preto si pozrieť porovnanie rôznych poisťovní. 

Takto budete mať istotu, že si vyberiete to najlepšie za tú najlepšiu cenu. Niektoré poisťovne navyše preplácajú aj liečebné náklady pri ochorení COVID-19. V prípade, ak sa zmení pandemická situácia, kryjú dokonca náklady spojené s povinnou karanténou. 

Cestovné poistenie sa oplatí aj v tom prípade, ak máte strach zo straty batožiny. Čím je na vašej ceste viac prestupov, tým väčšie je aj riziko straty kufrov. 

Zhrnutie

Cesta lietadlom môže byť aj v súčasnosti bezpečná a komfortná. Stačí sa držať vyššie spomenutých zásad. Majte platné cestovné doklady a preštudujte si podmienky pre prechod cez hranice. Uzavrite si cestovné poistenie, aby sa vaša cesta zbytočne nepredražila a nepokazila zážitok z dovolenky, na ktorú sa tešíte. 

Stanislav RybárViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas v ruke na letisku
  30. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|Silvia Múdra
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.