Muž s kufrom na letisku

Ako cestovať lietadlom bezpečne počas pandémie

Máme tu druhé leto, odkedy vo svete vyčíňa pandémia koronavírusu. Každý z nás uvažuje, kde strávi tieto dni. Niekto ich prežije doma, iného zase láka vidina exotiky. Dá sa však v tejto dobe bezpečne cestovať lietadlom? V tomto článku sa dozviete, aké zásady treba dodržať, aby ste boli v bezpečí.

Prečo sa cesta lietadlom považuje za rizikovú? 

Bežné komerčné lietadlá premávajú vo výške 10-tisíc metrov. V tejto výške je veľmi nízka teplota, tlak a hladina kyslíka. Pre tieto tri dôvody je kabína lietadla vzduchotesná a tlakovaná. Všetok vzduch, ktorý počas cesty dýchate, neustále cirkuluje. Nemení sa, a teda pre choroby, ktoré sa šíria kvapôčkovou infekciou, je to živná pôda.

Cesta lietadlom sa aj tak oplatí

Aj napriek rizikovosti počas pandémie sa cesta lietadlom stále oplatí. Dôvodov je hneď niekoľko. Prvý dôvod je ten, že takýto let ušetrí neskutočne veľké množstvo času. Pre porovnanie, let z bratislavského letiska na ostrov Korfu trvá cca hodinu a pol. Ak by ste sa rozhodli ísť autom, pripravte sa na skoro 17-hodinovú jazdu bez prestávky.

Ďalším aspektom je aj to, že dnes viete zohnať letenky za smiešnu sumu. Navyše, čo sa týka nehodovosti, letecká preprava patrí medzi najbezpečnejšie, dokonca aj pre tehotné ženy. Okrem iného, pri dodržaní základných odporúčaní môže byť vaša cesta komfortná a bezproblémová.

Check-in

Ak ste už leteli lietadlom, určite poznáte odporúčanie každého prepravcu:

Buďte na letisku v dostatočnom časovom predstihu, aspoň 2 hodiny pred odletom”


Dôvod, prečo dostávate toto odporúčanie, je jednoduchý. Každý prepravca ráta s tým, že musíte určitý čas stráviť v rade na check-ine. Nutné zlo, kde odbavíte batožinu a potvrdíte svoj let.

Našťastie, mnoho súčasných leteckých prepravcov ponúka možnosť check-inu online. Má to úžasnú výhodu, lebo to ušetrí váš čas. Nemusíte stáť v rade v letiskovej hale a čakať, kedy prídete na rad.

Plus, čím bude okolo vás menej ľudí, tým je riziko nakazenia menšie. Ak máte teda možnosť, urobte si check-in v dostatočnom časovom predstihu a po príchode na letisko môžete pokračovať automaticky na bezpečnostnú kontrolu. 

Bezpečnostná kontrola

Po check-ine idete na stanovisko bezpečnostnej kontroly, kde skontrolujú vašu príručnú batožinu. Pri tejto kontrole sa zisťuje, či neprenášate zakázané predmety, ako napríklad nožnice, nože či tekutiny. Preto si pred odletom zistite zoznam zakázaných a povolených predmetov. Ušetríte si čas na kontrole. 

Dávajte si pozor aj na prevážané tekutiny, ako napríklad dezinfekciu, šampón či sprchový gél. Každá z týchto tekutín musí byť uzavretá v samostatnej nádobe s nie väčším objemom ako 100 ml. Spolu si so sebou môžete vziať maximálne jeden liter tekutín, čo predstavuje 10 vreciek, ktoré musíte uložiť do priehľadného a uzatvárateľného plastového vrecka.

Cestovné doklady 

Pred odletom si musíte skontrolovať potrebné cestovné doklady na vstup do krajiny, do ktorej cestujete. Rozlišujeme 3 typy týchto dokladov:

 • občiansky preukaz (cestovanie po európskych krajinách),

 • pas,

 • pas + víza.

Pri týchto dokladoch si skontrolujte ich platnosť a vybavte si nové v dostatočnom predstihu. Pozor, keď vám platnosť dokladu skončí deň pred odletom, cez bezpečnostnú kontrolu vás nepustia. Čo sa týka platnosti, je dobré mať dostatočnú časovú rezervu. Mnoho krajín totiž vyžaduje minimálne 6-mesačnú rezervu.

V ideálnom prípade majte v zásobe aj fotokópiu cestovných dokladov a 2 fotografie pasového formátu. Pomôže vám to ľahšie vybaviť náhradné cestovné doklady v prípade straty originálov. 

TIP

Pri zájazdoch cez cestovnú kanceláriu vám odpadá starosť s vízami. Tieto víza vybaví cestovná kancelária. 

Pandemické opatrenia

Pred vycestovaním si zistite všetky podmienky na prechod cez hranice. Krajiny v súčasnosti vyžadujú negatívny PCR alebo antigénový test, prípadne doklad o prekonaní ochorenia COVID-19 či doklad o očkovaní. Zistite si tiež, či daná krajina vyžaduje cestovnú registráciu pred príchodom. Všetky potrebné informácie o podmienkach nájdete na stránke ministerstva zahraničných vecí.

Ak ste plne zaočkovaní, stiahnite si do telefónu aplikáciu Greenpass.  Takto budete mať so sebou svoje potvrdenie o očkovaní kedykoľvek a kdekoľvek.

Zistite si aj základné hygienické opatrenia, ktoré platia v danej krajine. Tak ako u nás, aj v zahraničí platia hygienické nariadenia vo verejných budovách, ako napríklad letiská. Patria k nim:

 • rozostupy – ak stojíte v rade na check-in alebo pred bezpečnostnou kontrolou, snažte sa udržiavať túto vzdialenosť,

 • ruky  –pri vstupe do budovy si vydezinfikujte ruky,

 • rúško – klasické prekrytie horných dýchacích ciest. Tu si dôsledne preštudujte, aké prekrytie sa vyžaduje. Niekde vám bude stačiť obyčajné rúško, inde potrebujete respirátor kategórie FFP2.

Pobyt v kabíne

Počas letu každý prepravca vyžaduje, aby ste mali prekryté dýchacie cesty – buď rúško, alebo respirátor. V tomto prípade odporúčame, aby ste mali nasadený respirátor. Lepšie totiž zachytí vírusové častice, ktoré by sa tam mohli vyskytnúť. Netreba zabúdať, že vzduch cirkuluje. Množstvo týchto častíc bude preto narastať úmerne s dĺžkou letu.

Do príručnej batožiny si zabaľte dezinfekčný gél. Pozor na objem nádoby. Nesmie byť väčšia ako 100 ml. Vziať si tiež môžete dezinfekčné vlhčené utierky, ktorými viete jednoducho utrieť povrch opierok a sedadla. 

Nájsť a kúpiť vhodné cestovné poistenie

Na trhu je niekoľko subjektov, ktoré predávajú cestovné poistenie. Ak cestujete cez cestovnú kanceláriu, viete si poistenie zakúpiť priamo k zájazdu. Vy sa nemusíte o nič starať. Na druhej strane ale neviete, či cena za poistenie je tá najlepšia na trhu. Odporúčame vám preto si pozrieť porovnanie rôznych poisťovní. 

Takto budete mať istotu, že si vyberiete to najlepšie za tú najlepšiu cenu. Niektoré poisťovne navyše preplácajú aj liečebné náklady pri ochorení COVID-19. V prípade, ak sa zmení pandemická situácia, kryjú dokonca náklady spojené s povinnou karanténou. 

Cestovné poistenie sa oplatí aj v tom prípade, ak máte strach zo straty batožiny. Čím je na vašej ceste viac prestupov, tým väčšie je aj riziko straty kufrov. 

Zhrnutie

Cesta lietadlom môže byť aj v súčasnosti bezpečná a komfortná. Stačí sa držať vyššie spomenutých zásad. Majte platné cestovné doklady a preštudujte si podmienky pre prechod cez hranice. Uzavrite si cestovné poistenie, aby sa vaša cesta zbytočne nepredražila a nepokazila zážitok z dovolenky, na ktorú sa tešíte. 

Stanislav RybárViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.