žena na letisku sleduje lietadlo

Vraciate sa na Slovensko zo zahraničia? Aké sú podmienky návratu v súvislosti s ochorením COVID-19?

25. 6. 2022
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Všetci sme si vydýchli. Striktné COVID opatrenia týkajúce sa našich životov sú - aspoň zatiaľ - minulosťou. Aké podmienky však musíme splniť pri návrate zo zahraničia na Slovensko? A existujú ešte nejaké obmedzenia, ak plánujeme toto leto cestovať v rámci Európy?

Podľa informácií Ministerstva zahraničných vecí SR sa od 6. apríla 2022 zrušila vyhláška, ktorou sa upravoval režim na hraniciach. Znamená to, že pri návrate zo zahraničia na Slovensko dnes už neplatia žiadne obmedzenia. Zrušila sa povinnosť registrácie na eHranici a tiež povinná karanténa pre nezaočkované osoby. 

Ministerstvo na svojich stránkach však naďalej odporúča obozretnosť. Pri návrate zo zahraničia sledujte svoj zdravotný stav a v prípade, že sa u vás objavia príznaky ochorenia COVID-19, kontaktujte svojho všeobecného lekára.

V niektorých krajinách obmedzenia ostávajú

Ak sa chystáte na cestu v rámci Európy, pri príchode do väčšiny krajín vás už žiadne obmedzenia nečakajú. Krajiny spravidla nepožadujú doklad o očkovaní, testovaní ani zotrvanie v karanténe. 

Existujú, samozrejme, aj výnimky. Vybrali sme pre vás niekoľko európskych krajín, ktoré sú turisticky obľúbené, ale musíte sa v nich pripraviť na určité obmedzenia  (stav k 24.6.2022, informácie pochádzajú zo stránky Ministerstva zahraničných vecí SR). Uvedené krajiny akceptujú očkovanie vakcínami schválené organizáciami EMA a WHO. 

Fínsko

Pri vstupe do Fínska vás môžu vyzvať, aby ste sa preukázali:


 • osvedčením o kompletnom očkovaní schválenou vakcínou (minimálne 7 dní od druhej dávky), 

 • certifikátom o prekonaní COVID-19 alebo 

 • negatívnym testom (antigénový alebo PCR test, ktorý nie je starší ako 72 h).

Ak niektorý z týchto dokumentov nepredložíte, musíte sa nechať otestovať pri vstupe do krajiny a následne sa nechať otestovať druhýkrát po 3 - 5 dňoch od vstupu. Povinnosť nechať sa otestovať po 3 - 5 dňoch po vstupe do Fínska platí aj pre osoby, ktoré nie sú plne očkované (t.j. majú prvú alebo žiadnu dávku) alebo neprekonali COVID-19 za posledných 6 mesiacov. Deti narodené v roku 2007 alebo neskôr sa pri príchode nemusia preukazovať potvrdením o očkovaní ani testom. 

Francúzsko

Francúzsko kategorizuje cestujúcich podľa krajín, z ktorých cestujú, na zelenú a oranžovú skupinu. Rozdelenie vyplýva z aktuálnej epidemiologickej situácie a zaočkovanosti v danej krajine. Slovensko aktuálne patrí do zelenej skupiny. Do Francúzska môžete vstúpiť, ak patríte medzi: 


 • očkované osoby proti COVID-19 - preukazujú sa očkovacím preukazom označeným QR kódom, 

 • neočkované osoby - predložia negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín alebo negatívny antigénový test nie starší ako 48 hodín, 

 • osoby, ktoré prekonali COVID-19  - preukážu sa potvrdením, teda pozitívnym výsledkom PCR alebo antigénového testu, pred viac ako 11 dňami a nie starším ako 6 mesiacov.

 Maloleté osoby do 12 rokov, ktoré sprevádzajú dospelé očkované osoby, sa nemusia preukazovať potvrdením ani negatívnym testom.

Portugalsko

Pri vstupe do Portugalska sa vyžaduje digitálny COVID preukaz EÚ, ktorý potvrdzuje: 


 • ukončenie očkovania, t.j. minimálne 14 dní a maximálne 270 dní po podaní druhej dávky dvojdávkovej vakcíny alebo jednej dávky jednodávkovej vakcíny, resp. prevedenie očkovania 3. dávkou, tzv. booster dávky vakcíny bez časového obmedzenia platnosti,   

 • prekonanie COVID-19 počas obdobia 180 dní pred cestou do Portugalska, 

 • negatívny výsledok testu na COVID-19 - nie starší ako 72 hodín (RT-PCR, RT-qPCR, NAAT) pred nástupom na cestu alebo negatívny výsledok rýchleho antigénového testu realizovaného 24 hodín pred nástupom na cestu.

Deti vo veku do 12 rokov majú výnimku z povinnosti predkladania negatívneho výsledku testu, resp. digitálneho COVID preukazu EÚ.

Samozrejme, situácia v mimoeurópskych krajinách je úplne iná. Mnohé krajiny aj dnes umožňujú vstup len plne očkovaným osobám alebo vyžadujú splnenie iných podmienok. Preto si pred vycestovaním dôkladne preverte podmienky vstupu do cieľovej krajiny. Zistite si aj ostatné opatrenia v rámci verejného zdravia, ako je nosenie rúšok, udržiavanie bezpečnej vzdialenosti a ďalšie praktické informácie pre vaše bezpečné cestovanie.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas v ruke na letisku
  30. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|Silvia Múdra
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.