Pán v rúšku na letisku

Cestovné poistenie v neistých časoch: Ako poisťovne reagovali na COVID-19?

23. 10. 2021
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Ak plánujete cestovať, bez ohľadu na to, či ste očkovaní alebo nie, je dobré byť finančne krytý kvôli problémom spojeným s cestovaním aj v súvislosti s pandemickou situáciou. Šikovný spôsob, ako dilemu cestovania a COVID-u vyriešiť, je cestovné poistenie.

Nie všetky produkty cestovného poistenia pokrývajú aj problémy súvisiace s COVID-om. Mnohé poisťovne však reagovali na aktuálnu situáciu, a preto do balíčka výhod zaradili aj pandemické výdavky. Medzi ich hlavné výhody patrí možnosť zrušenia plánovanej cesty bez udania dôvodu, so zárukou vrátenia peňazí.

Cestovanie je dnes veľmi neistou záležitosťou. Obzvlášť na Slovensku, keďže to u nás chodí tak, že to, čo platí dnes, neplatí zajtra. V jeden deň sa odporúča do krajín necestovať a druhý deň sú tomu pravidlá naklonené. Vo všeobecnosti sa neodporúča cestovať len do rizikových krajín. Situácia je však nepredvídateľná,  preto je dôležité informovať sa vopred. A to nielen o aktuálnych podmienkach v krajine, ktorú sa chystáte navštíviť, ale aj o podmienkach návratu na Slovensko.

Vedeli ste, že…

...aktuálne informácie pred cestou do jednotlivých krajín nájdete na stránke Ministerstva zahraničných vecí SR - cestovné odporúčania pre všetky krajiny? Ako sme už spomínali vyššie, mnohé poisťovne zahrnuli do ponuky aj krytie výdavkov týkajúcich sa ochorenia COVID-19. V ich ponuke si teda viete nájsť informácie, či robia rozdiely medzi rizikovými a menej rizikovými krajinami, či sa poistenie vzťahuje aj na nariadenú karanténu a cestu domov a podobne.

Ako zahrnuli slovenské poisťovne COVID-19 do cestovného poistenia?

Poisťovňa AXA Assistance zaradila koronavírus do svojho najširšieho cestovného poistenia v balíku EXCELLENT. Tento balík pokrýva náklady na liečbu, v nutnom prípade aj na testovanie na prítomnosť COVID vírusu, hospitalizáciu a repatriáciu až do výšky 1 000 000 eur. Zahrnuté sú tiež náklady na ubytovanie a stravu pri nariadenej preventívnej karanténe  do 600 eur a rovnako do výšky 600 eur aj cestovné náklady spojené s návratom na Slovensko po ukončení preventívnej karantény. Poistenie nepokrýva náhodné testovanie pred odletom či po prílete, testovanie potrebné pre vstup do krajiny či návrat na Slovensko.   

Doplnkové poistenie PANDEMIC  poisťovne Union platí aj v rizikových krajinách. Je určené práve na krytie liečebných nákladov v prípade pandemického ochorenia. Môžete ho uzavrieť samostatne alebo ako doplnok ku krátkodobému či dlhodobému cestovnému poisteniu. Poistenie pokrýva liečbu, hospitalizáciu, repatriáciu  do výšky 50 000 eur, náklady spojené  s preventívnou karanténou, ubytovanie a stravu do výšky 50 eur za noc. Cestovné náklady na návrat na Slovensko po ukončení preventívnej karantény sú hradené do výšky 750 eur. Rovnako ako AXA Assistance, ani Union nehradí náhodné testovania.

Poisťovňa UNIQA pokrýva aj prípady, kedy vzniknú problémy v dôsledku ochorenia COVID-19. Nerobí rozdiely medzi krajinami, pokrýva teda aj tie rizikové. Pri ročnom poistení sa riadi rozdelením krajín na základe cestovateľského semafora. Poistenie ochorenia koronavírusu je zahrnuté do každého balíka krátkodobého cestovného poistenia. UNIQA pokrýva liečbu, hospitalizáciu a repatriáciu do výšky 250 000 eur. Náklady pri preventívnej karanténe sú pokryté iba ubytovaním bez stravy v hodnote 100 eur na osobu na jednu noc. Cestovné náklady na návrat na Slovensko po ukončení preventívnej karantény nie sú kryté. Takisto nie sú kryté ani náhodné testovania.

Poistenie ochorenia COVID-19 je v mnohých poisťovniach obmedzené

Poisťovne sa pri stanovení výhod pre svojich klientov v prvom rade riadia cestovateľským semaforom, ktorý určuje, ktoré krajiny sú rizikové a ktoré nie. Semafor sa pravidelne aktualizuje, a teda sa často mení. V prípade vycestovania do zahraničia a následného ochorenia na koronavírus by niektoré poisťovne mohli uplatniť na poistné plnenie výluky, a to z dôvodu vysoko rizikovej epidemiologickej situácie. Netýka sa to tých poisťovní, ktoré poskytujú poistenia aj pre rizikové krajiny. 

Ak by sa vám na dovolenke stal úraz alebo by ste ochoreli na ochorenie, ktoré nijako s koronavírusom nesúvisí,  cestovné poistenie by vám zabezpečilo náhradu liečebných nákladov. Samozrejme s dôrazom na rozsah poistného krytia. Rovnako sa toto krytie vzťahuje aj na batožinu, technickú a právnu pomoc, zodpovednosť za škodu a mnoho ďalších poistných rizík.Cestovné poistenie je jednoznačne záležitosť, vďaka ktorej sa môžete vyhnúť mnohým nepríjemnostiam. Či už ide o dlhodobé, alebo krátkodobé cestovné poistenie, v prvom rade si zistite, čo všetko vaše poistenie pokrýva. Pred cestou si porovnajte ponuky jednotlivých poisťovní a uzavrite cestovné poistenie online. 

Rovnako si zvážte aj to, koľko ciest plánujete absolvovať. Pri jednorázovom výlete nie je o čom debatovať. Napríklad cestovné poistenie pre štvorčlennú rodinu dovolenkujúcu v Európe, vrátane Turecka, vás vyjde približne na 55 eur. Ak sa už k takémuto poisteniu priráta aj poistenie liečebných nákladov, úrazové poistenia, poistenia batožiny, zodpovednosti za škodu a cestujete mimo Európsku úniu, dostanete sa na sumu približne 97 eur. A v tomto momente je dobré zvážiť si celoročné cestovné poistenie, ktoré je neobmedzené počtom ciest, pričom jedna cesta môže trvať maximálne 45 dní, pretože vychádza na približne 115 eur. Niekedy môže byť aj na prvý pohľad drahšie cestovné poistenie de facto lacnejšie.

Je isté, že COVID-u sa tak skoro nezbavíme. Súčasná situácia nasvedčuje tomu, že s ním budeme žiť ešte minimálne niekoľko ďalších rokov. Preto buďte zodpovední  a pri cestovaní sa rozhodujte na základe všetkých potrebných informácií tak, aby pre vás cestovanie nebolo nebezpečné.

Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • peniaze, kalkualčka, mini autíčko a papiere
  05. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zdražovanie PZP: Vodiči zaplatia za poistky viac

  Nemáme pre vás dobré správy. Tento rok si priplatíme nielen za potraviny, energie, ale aj za poistenie vozidiel. Pri predlžovaní uzatvorených zmlúv zaplatíme aj o niekoľko desiatok eur naviac. Môže za to hneď niekoľko faktorov.

 • žena na letisku sleduje lietadlo
  25. júna 2022|Silvia Múdra
  Vraciate sa na Slovensko zo zahraničia? Aké sú podmienky návratu v súvislosti s ochorením COVID-19?

  Všetci sme si vydýchli. Striktné COVID opatrenia týkajúce sa našich životov sú - aspoň zatiaľ - minulosťou. Aké podmienky však musíme splniť pri návrate zo zahraničia na Slovensko? A existujú ešte nejaké obmedzenia, ak plánujeme toto leto cestovať v rámci Európy?

 • dlžník na poistnom
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • Dvaja zamestnanci
  04. apríla 2022|Martina Pisarčíková
  Zodpovednosť zamestnanca za škodu: Všetko, čo by ste o nej mali vedieť

  V pracovnom aj osobnom živote nastávajú situácie, kedy spôsobíte rôzne škody. Niekedy je to z dôvodu nešťastnej náhody, inokedy má na to vplyv prostredie, kde sa nachádzate. Tak či onak, zodpovednosť za škodu je kľúčová. Vybrať si ju môžete ako pripoistenie k určitému balíku poistenia alebo ako samostatný produkt, ktorý sa vám bude hodiť najmä v práci. Čo všetko kryje a ako funguje?

 • Cestovateľská mapa
  07. januára 2022|Martina Pisarčíková
  Ktoré celoročné cestovné poistenie sa najviac oplatí? Porovnali sme ich za vás

  Ochrana seba a svojho zdravia je dôležitá aj počas cestovania. Nikdy neviete, kedy sa vám prihodí úraz alebo sa dostanete do nejakej nepríjemnej situácie. Dobrou správou je, že na trhu dnes nájdete desiatky rôznych poistení. Jedným z nich je aj celoročný cestovný typ. Jeho úlohou je kryť vás a váš majetok kdekoľvek ste, nehľadiac na to, aký je dátum.

 • Otvorená kapota
  09. októbra 2021|Alexandra Mravíková
  Benzín alebo diesel? Poznáme odpoveď

  Ak plánujete kúpu nového auta, zrejme už máte predstavu o tom, akú značku, model či farbu si chcete kúpiť. Viete však, či zvoliť benzínový alebo naftový motor? Odpoveď na túto otázku sa odvíja od toho, čo od auta očakávate. Oba typy motorov majú svoje klady aj zápory, ktoré sme podrobnejšie rozobrali v tomto článku.

 • rodina so psom
  29. septembra 2021|Alexandra Mravíková
  Ako na Slovensku poistiť svojho domáceho miláčika?

  Máte doma štvornohého člena rodiny, alebo sa venujete chovu zvierat? Či už chcete poistiť svojho psa, mačku, alebo dokonca koňa či kravu, máme pre vás riešenie. V článku vám prezradíme, aké možnosti máte, ak si chcete poistiť zviera na Slovensku. Ktoré poisťovne ponúkajú túto možnosť a aké ďalšie spôsoby poistenia zvieraťa existujú?

 • Jazda po ceste
  10. septembra 2021|Dominika Blchová
  Viete, čo ovplyvňuje cenu PZP? Poznáme odpoveď

  Máte pred sebou vybavovanie povinného zmluvného poistenia? V tom prípade vás pravdepodobne zaujíma, koľko vás bude stáť. Ceny sú rôzne. Niekedy vyššie, inokedy zas nižšie. To, koľko zaplatíte, sa odvíja od množstva rôznych parametrov. Chceli by ste vedieť, s čím všetkým počítať? Máme pre vás odpoveď.

 • Mladý pár na gauči
  14. augusta 2021|Dominika Blchová
  Poistenie bytu: Čo všetko zahŕňa?

  Nikdy neviete, čo sa stane. Niekedy sa dostanete do situácií, o ktorých ste ani nesnívali. Z toho dôvodu je dôležité, aby ste mali kvalitné a dobré poistenie, ktoré vás bude kryť aj v najhoršom životnom období. Jedným zo základných poistení je poistenie bytu. Čo všetko zahŕňa a prečo by vám nemalo chýbať?