Pán v rúšku na letisku

Cestovné poistenie v neistých časoch: Ako poisťovne reagovali na COVID-19?

23. 10. 2021
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Ak plánujete cestovať, bez ohľadu na to, či ste očkovaní alebo nie, je dobré byť finančne krytý kvôli problémom spojeným s cestovaním aj v súvislosti s pandemickou situáciou. Šikovný spôsob, ako dilemu cestovania a COVID-u vyriešiť, je cestovné poistenie.

Nie všetky produkty cestovného poistenia pokrývajú aj problémy súvisiace s COVID-om. Mnohé poisťovne však reagovali na aktuálnu situáciu, a preto do balíčka výhod zaradili aj pandemické výdavky. Medzi ich hlavné výhody patrí možnosť zrušenia plánovanej cesty bez udania dôvodu, so zárukou vrátenia peňazí.

Cestovanie je dnes veľmi neistou záležitosťou. Obzvlášť na Slovensku, keďže to u nás chodí tak, že to, čo platí dnes, neplatí zajtra. V jeden deň sa odporúča do krajín necestovať a druhý deň sú tomu pravidlá naklonené. Vo všeobecnosti sa neodporúča cestovať len do rizikových krajín. Situácia je však nepredvídateľná,  preto je dôležité informovať sa vopred. A to nielen o aktuálnych podmienkach v krajine, ktorú sa chystáte navštíviť, ale aj o podmienkach návratu na Slovensko.

Vedeli ste, že…

...aktuálne informácie pred cestou do jednotlivých krajín nájdete na stránke Ministerstva zahraničných vecí SR - cestovné odporúčania pre všetky krajiny? Ako sme už spomínali vyššie, mnohé poisťovne zahrnuli do ponuky aj krytie výdavkov týkajúcich sa ochorenia COVID-19. V ich ponuke si teda viete nájsť informácie, či robia rozdiely medzi rizikovými a menej rizikovými krajinami, či sa poistenie vzťahuje aj na nariadenú karanténu a cestu domov a podobne.

Ako zahrnuli slovenské poisťovne COVID-19 do cestovného poistenia?

Poisťovňa AXA Assistance zaradila koronavírus do svojho najširšieho cestovného poistenia v balíku EXCELLENT. Tento balík pokrýva náklady na liečbu, v nutnom prípade aj na testovanie na prítomnosť COVID vírusu, hospitalizáciu a repatriáciu až do výšky 1 000 000 eur. Zahrnuté sú tiež náklady na ubytovanie a stravu pri nariadenej preventívnej karanténe  do 600 eur a rovnako do výšky 600 eur aj cestovné náklady spojené s návratom na Slovensko po ukončení preventívnej karantény. Poistenie nepokrýva náhodné testovanie pred odletom či po prílete, testovanie potrebné pre vstup do krajiny či návrat na Slovensko.   

Doplnkové poistenie PANDEMIC  poisťovne Union platí aj v rizikových krajinách. Je určené práve na krytie liečebných nákladov v prípade pandemického ochorenia. Môžete ho uzavrieť samostatne alebo ako doplnok ku krátkodobému či dlhodobému cestovnému poisteniu. Poistenie pokrýva liečbu, hospitalizáciu, repatriáciu  do výšky 50 000 eur, náklady spojené  s preventívnou karanténou, ubytovanie a stravu do výšky 50 eur za noc. Cestovné náklady na návrat na Slovensko po ukončení preventívnej karantény sú hradené do výšky 750 eur. Rovnako ako AXA Assistance, ani Union nehradí náhodné testovania.

Poisťovňa UNIQA pokrýva aj prípady, kedy vzniknú problémy v dôsledku ochorenia COVID-19. Nerobí rozdiely medzi krajinami, pokrýva teda aj tie rizikové. Pri ročnom poistení sa riadi rozdelením krajín na základe cestovateľského semafora. Poistenie ochorenia koronavírusu je zahrnuté do každého balíka krátkodobého cestovného poistenia. UNIQA pokrýva liečbu, hospitalizáciu a repatriáciu do výšky 250 000 eur. Náklady pri preventívnej karanténe sú pokryté iba ubytovaním bez stravy v hodnote 100 eur na osobu na jednu noc. Cestovné náklady na návrat na Slovensko po ukončení preventívnej karantény nie sú kryté. Takisto nie sú kryté ani náhodné testovania.

Poistenie ochorenia COVID-19 je v mnohých poisťovniach obmedzené

Poisťovne sa pri stanovení výhod pre svojich klientov v prvom rade riadia cestovateľským semaforom, ktorý určuje, ktoré krajiny sú rizikové a ktoré nie. Semafor sa pravidelne aktualizuje, a teda sa často mení. V prípade vycestovania do zahraničia a následného ochorenia na koronavírus by niektoré poisťovne mohli uplatniť na poistné plnenie výluky, a to z dôvodu vysoko rizikovej epidemiologickej situácie. Netýka sa to tých poisťovní, ktoré poskytujú poistenia aj pre rizikové krajiny. 

Ak by sa vám na dovolenke stal úraz alebo by ste ochoreli na ochorenie, ktoré nijako s koronavírusom nesúvisí,  cestovné poistenie by vám zabezpečilo náhradu liečebných nákladov. Samozrejme s dôrazom na rozsah poistného krytia. Rovnako sa toto krytie vzťahuje aj na batožinu, technickú a právnu pomoc, zodpovednosť za škodu a mnoho ďalších poistných rizík.Cestovné poistenie je jednoznačne záležitosť, vďaka ktorej sa môžete vyhnúť mnohým nepríjemnostiam. Či už ide o dlhodobé, alebo krátkodobé cestovné poistenie, v prvom rade si zistite, čo všetko vaše poistenie pokrýva. Pred cestou si porovnajte ponuky jednotlivých poisťovní a uzavrite cestovné poistenie online. 

Rovnako si zvážte aj to, koľko ciest plánujete absolvovať. Pri jednorázovom výlete nie je o čom debatovať. Napríklad cestovné poistenie pre štvorčlennú rodinu dovolenkujúcu v Európe, vrátane Turecka, vás vyjde približne na 55 eur. Ak sa už k takémuto poisteniu priráta aj poistenie liečebných nákladov, úrazové poistenia, poistenia batožiny, zodpovednosti za škodu a cestujete mimo Európsku úniu, dostanete sa na sumu približne 97 eur. A v tomto momente je dobré zvážiť si celoročné cestovné poistenie, ktoré je neobmedzené počtom ciest, pričom jedna cesta môže trvať maximálne 45 dní, pretože vychádza na približne 115 eur. Niekedy môže byť aj na prvý pohľad drahšie cestovné poistenie de facto lacnejšie.

Je isté, že COVID-u sa tak skoro nezbavíme. Súčasná situácia nasvedčuje tomu, že s ním budeme žiť ešte minimálne niekoľko ďalších rokov. Preto buďte zodpovední  a pri cestovaní sa rozhodujte na základe všetkých potrebných informácií tak, aby pre vás cestovanie nebolo nebezpečné.

Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.