Otvorená kapota

Benzín alebo diesel? Poznáme odpoveď

9. 10. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Ak plánujete kúpu nového auta, zrejme už máte predstavu o tom, akú značku, model či farbu si chcete kúpiť. Viete však, či zvoliť benzínový alebo naftový motor? Odpoveď na túto otázku sa odvíja od toho, čo od auta očakávate. Oba typy motorov majú svoje klady aj zápory, ktoré sme podrobnejšie rozobrali v tomto článku.

Skutočne sú rozdiely také výrazné?

Mnoho ľudí sa domnieva, že rozdiely medzi dieselovým a benzínovým motorom nie sú príliš výrazné. Keď ale príde na rozhodovanie, hľadia najmä na cenu alebo značku vozidla. Odborníci sa však zhodujú, že nízka kúpna cena nemusí automaticky znamenať, že na vozidle ušetríte.

Ak nevezmete do úvahy, na čo budete auto využívať, prevádzkové náklady vás môžu nemilo prekvapiť. Je preto dôležité zodpovedať si otázku, ako často a kam budete s autom jazdiť.

Všeobecne platí, že:

 • Na krátke vzdialenosti je vhodný benzínový motor. Znamená to, že ak hľadáte auto na denné dochádzanie do práce, školy či pravidelné nákupy, zvoľte si auto s benzínovým motorom.

 • Pre dlhšie trasy v rozsahu aspoň 15 tisíc kilometrov ročne je vhodnejší dieselový motor. Autá s týmto typom motoru majú nižšiu spotrebu aj cenu paliva, takže prvotná investícia a prevádzkové náklady sa vám v prípade, že najazdíte mnoho kilometrov, vrátia.

Čo sa týka ekologickej stránky, ani tu neexistuje jednoznačný víťaz. Kým dieselový motor produkuje väčšie množstvo NOx, benzínový motor má na svedomí vyššie emisie CO2. Oxidy dusíka majú negatívny vplyv na ľudské zdravie, emisie CO2 výrazne ničia našu planétu.

Náš TIP

Pri výbere pneumatík sa zamerajte aj na valivý odpor. Správne vybrané pneumatiky môžu znížiť spotrebu o viac než 10 %.

Benzínový motor na každodenné jazdenie

Ako sme už vysvetlili, benzínový motor sa všeobecne odporúča vodičom, ktorí jazdia najmä krátke vzdialenosti. Hoci dnes už nie je rozdiel taký výrazný, stále platí, že benzínový motor sa hodí do mestských áut. Pri dieselovom motore vám hrozí, že v nepriaznivých teplotných podmienkach, najmä v zime, nenaštartuje – to sa vám s benzínom nestane.

Benzínové autá  majú spravidla  nižšiu kúpnu cenu, čo je iste veľkou výhodou v porovnaní s drahšími dieselovými. To isté platí aj o nákladoch na ich údržbu či opravy. Servis, opravy aj náhradné diely na benzínové autá sú  finančne výhodnejšie. Nezanedbateľnou výhodou sú aj nižšie ceny  povinného zmluvného poistenia. Je to práve motorizácia vozidla, ktorá má vplyv na  cenu PZP

Zmieniť by sme mali aj jazdu, ktorá býva na benzínových autách príjemnejšia. Dôvodom je nižšia hlučnosť motora a nenápadnejšie vibrácie pri jazde.  Benzínový motor je typický aj pružnejšou akceleráciou  a pocitovo vyššou rýchlosťou, čo oceníte nielen v meste, ale aj na rýchlostných cestách či diaľnici.

Okrem výhod benzínových motorov musíme zmieniť aj ich nevýhody, medzi ktoré rozhodne patrí vyššia spotreba a drahšie palivo. Ešte pred niekoľkými rokmi boli ceny za liter benzínu a liter nafty naozaj výrazné, dnes už je rozdiel takmer zanedbateľný.

Čo sa však nezmenilo, je výrazne vyššia spotreba. Iste ste si všimli, že benzínový motor dokáže vycucať nádrž naozaj rýchlo. Ďalšou nevýhodou je aj jeho slabšia výkonnosť pri nižších otáčkach. Posledným negatívom, ktoré je dôležité zmieniť, je určite náchylnosť k rýchlejšiemu opotrebovaniu motora.

Do kamiónov či dodávok jedine diesel

Autá s dieselovým motorom sú vhodné predovšetkým pre vodičov, ktorí najazdia desiatky či stovky kilometrov denne. Tento typ motora totiž spotrebuje na 100 km približne o dva až tri litre menej paliva, takže na dlhšie vzdialenosti je finančne výhodnejší. Cena nafty je taktiež v porovnaní s benzínom nižšia.

Pri dieselovom motore nehrozí ani skoré opotrebovanie, preto je vhodný do vozidiel, s ktorými sa ročne najazdí aspoň desať či pätnásť tisíc kilometrov. Firemné vozidlá, kamióny aj dodávky sú väčšinou vybavené práve naftovým motorom. Vďaka vyššej kompresii dokáže dieselový motor utiahnuť aj ťažší náklad, takže sa hodí na prevážanie tovaru či väčšieho počtu osôb.

Vedeli ste, že...

... dieselový motor sa vyznačuje vyššou citlivosťou na nízku teplotu či vlhké prostredie?

S tým súvisí aj výkon naftového motora, ktorý je až o 30 % vyšší než pri benzínovom motore. Diesel je efektívny aj pri nižších a stredných otáčkach a jeho životnosť v porovnaní s benzínovým motorom je rozhodne dlhšia.

Dieselový motor nie je vhodný na každodenné jazdenie po meste. Krátke vzdialenosti totiž nielenže zaťažujú motor, ale zvyšujú aj spotrebu paliva. Komfort jazdy tiež nie je taký vysoký ako pri benzíne. Dieselové autá vydávajú hlasnejšie zvuky a pri jazde sa objavujú aj nepríjemnejšie vibrácie.

Veľkou nevýhodou je aj jeho citlivosť na nízke teploty, ktorá sa prejavuje najmä počas zimy. Majitelia dieselových áut sa neraz ocitnú v situácii, že ich tátoš odmietne naštartovať. Ak sa vám takéto auto pokazí, vaša peňaženka to iste pocíti. Náklady na servis aj opravu sú pomerne vysoké. S tým vám však môže pomôcť dobré  havarijné poistenie, ktoré vás ušetrí mnohých výdavkov.

Poslednou nevýhodou môže byť vyššia kúpna cena vozidla s dieselovým motorom. Ak však ročne najazdíte tisícky kilometrov, tento rozdiel sa vám vráti v podobe ušetrených peňazí za palivo. Pri ojazdených vozidlách tento rozdiel nebýva vysoký, no môže sa stať, že naftový motor si bude vyžadovať nákladný servis. Pri  výbere ojazdeného auta si preto vždy dávajte pozor, čo kupujete.

Benzín vs diesel: Zhrnutie

Benzínový motor je vhodný do menších áut určených na každodenné kratšie trasy. Medzi najväčšie výhody patrí nižšia kúpna cena, komfortnejšia jazda, lacnejší servis aj opravy. Odradiť vás môže vyššia spotreba, drahšie palivo, kratšia životnosť a najmä nižší výkon.

Do vozidiel, na ktorých sa jazdia pravidelne dlhé trasy, je vhodný zase diesel. Má nižšiu spotrebu, lacnejšie palivo a vyššiu efektivitu. Vstupné náklady sa vám časom vrátia a vy na dlhších trasách rozhodne ušetríte. Pripravte sa však na drahší servis a opravy, keďže dieselový motor je komplikovanejší.

Pred kúpou si premyslite, na aké účely budete auto používať. Hľadáte rodinné auto, ktoré budete využívať na cestovanie do zahraničia či na chatu? Potom zvoľte radšej priestranné auto s dieselovým motorom. Ak ale hľadáte malé auto pre mestské uličky a občasne dlhšie trasy, zvoľte radšej benzínový motor.

Alexandra MravíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.