Otvorená kapota

Benzín alebo diesel? Poznáme odpoveď

9. 10. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Ak plánujete kúpu nového auta, zrejme už máte predstavu o tom, akú značku, model či farbu si chcete kúpiť. Viete však, či zvoliť benzínový alebo naftový motor? Odpoveď na túto otázku sa odvíja od toho, čo od auta očakávate. Oba typy motorov majú svoje klady aj zápory, ktoré sme podrobnejšie rozobrali v tomto článku.

Skutočne sú rozdiely také výrazné?

Mnoho ľudí sa domnieva, že rozdiely medzi dieselovým a benzínovým motorom nie sú príliš výrazné. Keď ale príde na rozhodovanie, hľadia najmä na cenu alebo značku vozidla. Odborníci sa však zhodujú, že nízka kúpna cena nemusí automaticky znamenať, že na vozidle ušetríte.

Ak nevezmete do úvahy, na čo budete auto využívať, prevádzkové náklady vás môžu nemilo prekvapiť. Je preto dôležité zodpovedať si otázku, ako často a kam budete s autom jazdiť.

Všeobecne platí, že:

 • Na krátke vzdialenosti je vhodný benzínový motor. Znamená to, že ak hľadáte auto na denné dochádzanie do práce, školy či pravidelné nákupy, zvoľte si auto s benzínovým motorom.

 • Pre dlhšie trasy v rozsahu aspoň 15 tisíc kilometrov ročne je vhodnejší dieselový motor. Autá s týmto typom motoru majú nižšiu spotrebu aj cenu paliva, takže prvotná investícia a prevádzkové náklady sa vám v prípade, že najazdíte mnoho kilometrov, vrátia.

Čo sa týka ekologickej stránky, ani tu neexistuje jednoznačný víťaz. Kým dieselový motor produkuje väčšie množstvo NOx, benzínový motor má na svedomí vyššie emisie CO2. Oxidy dusíka majú negatívny vplyv na ľudské zdravie, emisie CO2 výrazne ničia našu planétu.

Náš TIP

Pri výbere pneumatík sa zamerajte aj na valivý odpor. Správne vybrané pneumatiky môžu znížiť spotrebu o viac než 10 %.

Benzínový motor na každodenné jazdenie

Ako sme už vysvetlili, benzínový motor sa všeobecne odporúča vodičom, ktorí jazdia najmä krátke vzdialenosti. Hoci dnes už nie je rozdiel taký výrazný, stále platí, že benzínový motor sa hodí do mestských áut. Pri dieselovom motore vám hrozí, že v nepriaznivých teplotných podmienkach, najmä v zime, nenaštartuje – to sa vám s benzínom nestane.

Benzínové autá  majú spravidla  nižšiu kúpnu cenu, čo je iste veľkou výhodou v porovnaní s drahšími dieselovými. To isté platí aj o nákladoch na ich údržbu či opravy. Servis, opravy aj náhradné diely na benzínové autá sú  finančne výhodnejšie. Nezanedbateľnou výhodou sú aj nižšie ceny  povinného zmluvného poistenia. Je to práve motorizácia vozidla, ktorá má vplyv na  cenu PZP

Zmieniť by sme mali aj jazdu, ktorá býva na benzínových autách príjemnejšia. Dôvodom je nižšia hlučnosť motora a nenápadnejšie vibrácie pri jazde.  Benzínový motor je typický aj pružnejšou akceleráciou  a pocitovo vyššou rýchlosťou, čo oceníte nielen v meste, ale aj na rýchlostných cestách či diaľnici.

Okrem výhod benzínových motorov musíme zmieniť aj ich nevýhody, medzi ktoré rozhodne patrí vyššia spotreba a drahšie palivo. Ešte pred niekoľkými rokmi boli ceny za liter benzínu a liter nafty naozaj výrazné, dnes už je rozdiel takmer zanedbateľný.

Čo sa však nezmenilo, je výrazne vyššia spotreba. Iste ste si všimli, že benzínový motor dokáže vycucať nádrž naozaj rýchlo. Ďalšou nevýhodou je aj jeho slabšia výkonnosť pri nižších otáčkach. Posledným negatívom, ktoré je dôležité zmieniť, je určite náchylnosť k rýchlejšiemu opotrebovaniu motora.

Do kamiónov či dodávok jedine diesel

Autá s dieselovým motorom sú vhodné predovšetkým pre vodičov, ktorí najazdia desiatky či stovky kilometrov denne. Tento typ motora totiž spotrebuje na 100 km približne o dva až tri litre menej paliva, takže na dlhšie vzdialenosti je finančne výhodnejší. Cena nafty je taktiež v porovnaní s benzínom nižšia.

Pri dieselovom motore nehrozí ani skoré opotrebovanie, preto je vhodný do vozidiel, s ktorými sa ročne najazdí aspoň desať či pätnásť tisíc kilometrov. Firemné vozidlá, kamióny aj dodávky sú väčšinou vybavené práve naftovým motorom. Vďaka vyššej kompresii dokáže dieselový motor utiahnuť aj ťažší náklad, takže sa hodí na prevážanie tovaru či väčšieho počtu osôb.

Vedeli ste, že...

... dieselový motor sa vyznačuje vyššou citlivosťou na nízku teplotu či vlhké prostredie?

S tým súvisí aj výkon naftového motora, ktorý je až o 30 % vyšší než pri benzínovom motore. Diesel je efektívny aj pri nižších a stredných otáčkach a jeho životnosť v porovnaní s benzínovým motorom je rozhodne dlhšia.

Dieselový motor nie je vhodný na každodenné jazdenie po meste. Krátke vzdialenosti totiž nielenže zaťažujú motor, ale zvyšujú aj spotrebu paliva. Komfort jazdy tiež nie je taký vysoký ako pri benzíne. Dieselové autá vydávajú hlasnejšie zvuky a pri jazde sa objavujú aj nepríjemnejšie vibrácie.

Veľkou nevýhodou je aj jeho citlivosť na nízke teploty, ktorá sa prejavuje najmä počas zimy. Majitelia dieselových áut sa neraz ocitnú v situácii, že ich tátoš odmietne naštartovať. Ak sa vám takéto auto pokazí, vaša peňaženka to iste pocíti. Náklady na servis aj opravu sú pomerne vysoké. S tým vám však môže pomôcť dobré  havarijné poistenie, ktoré vás ušetrí mnohých výdavkov.

Poslednou nevýhodou môže byť vyššia kúpna cena vozidla s dieselovým motorom. Ak však ročne najazdíte tisícky kilometrov, tento rozdiel sa vám vráti v podobe ušetrených peňazí za palivo. Pri ojazdených vozidlách tento rozdiel nebýva vysoký, no môže sa stať, že naftový motor si bude vyžadovať nákladný servis. Pri  výbere ojazdeného auta si preto vždy dávajte pozor, čo kupujete.

Benzín vs diesel: Zhrnutie

Benzínový motor je vhodný do menších áut určených na každodenné kratšie trasy. Medzi najväčšie výhody patrí nižšia kúpna cena, komfortnejšia jazda, lacnejší servis aj opravy. Odradiť vás môže vyššia spotreba, drahšie palivo, kratšia životnosť a najmä nižší výkon.

Do vozidiel, na ktorých sa jazdia pravidelne dlhé trasy, je vhodný zase diesel. Má nižšiu spotrebu, lacnejšie palivo a vyššiu efektivitu. Vstupné náklady sa vám časom vrátia a vy na dlhších trasách rozhodne ušetríte. Pripravte sa však na drahší servis a opravy, keďže dieselový motor je komplikovanejší.

Pred kúpou si premyslite, na aké účely budete auto používať. Hľadáte rodinné auto, ktoré budete využívať na cestovanie do zahraničia či na chatu? Potom zvoľte radšej priestranné auto s dieselovým motorom. Ak ale hľadáte malé auto pre mestské uličky a občasne dlhšie trasy, zvoľte radšej benzínový motor.

Alexandra MravíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.