Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategórie

Otvorená kapota

Benzín alebo diesel? Poznáme odpoveď

5/5

Ak plánujete kúpu nového auta, zrejme už máte predstavu o tom, akú značku, model či farbu si chcete kúpiť. Viete však, či zvoliť benzínový alebo naftový motor? Odpoveď na túto otázku sa odvíja od toho, čo od auta očakávate. Oba typy motorov majú svoje klady aj zápory, ktoré sme podrobnejšie rozobrali v tomto článku.

Skutočne sú rozdiely také výrazné?

Mnoho ľudí sa domnieva, že rozdiely medzi dieselovým a benzínovým motorom nie sú príliš výrazné. Keď ale príde na rozhodovanie, hľadia najmä na cenu alebo značku vozidla. Odborníci sa však zhodujú, že nízka kúpna cena nemusí automaticky znamenať, že na vozidle ušetríte.

Ak nevezmete do úvahy, na čo budete auto využívať, prevádzkové náklady vás môžu nemilo prekvapiť. Je preto dôležité zodpovedať si otázku, ako často a kam budete s autom jazdiť.

Všeobecne platí, že:

  • Na krátke vzdialenosti je vhodný benzínový motor. Znamená to, že ak hľadáte auto na denné dochádzanie do práce, školy či pravidelné nákupy, zvoľte si auto s benzínovým motorom.

  • Pre dlhšie trasy v rozsahu aspoň 15 tisíc kilometrov ročne je vhodnejší dieselový motor. Autá s týmto typom motoru majú nižšiu spotrebu aj cenu paliva, takže prvotná investícia a prevádzkové náklady sa vám v prípade, že najazdíte mnoho kilometrov, vrátia.

Čo sa týka ekologickej stránky, ani tu neexistuje jednoznačný víťaz. Kým dieselový motor produkuje väčšie množstvo NOx, benzínový motor má na svedomí vyššie emisie CO2. Oxidy dusíka majú negatívny vplyv na ľudské zdravie, emisie CO2 výrazne ničia našu planétu.


Náš TIP

Pri výbere pneumatík sa zamerajte aj na valivý odpor. Správne vybrané pneumatiky môžu znížiť spotrebu o viac než 10 %.


Benzínový motor na každodenné jazdenie

Ako sme už vysvetlili, benzínový motor sa všeobecne odporúča vodičom, ktorí jazdia najmä krátke vzdialenosti. Hoci dnes už nie je rozdiel taký výrazný, stále platí, že benzínový motor sa hodí do mestských áut. Pri dieselovom motore vám hrozí, že v nepriaznivých teplotných podmienkach, najmä v zime, nenaštartuje – to sa vám s benzínom nestane.

Benzínové autá majú spravidla nižšiu kúpnu cenu, čo je iste veľkou výhodou v porovnaní s drahšími dieselovými. To isté platí aj o nákladoch na ich údržbu či opravy. Servis, opravy aj náhradné diely na benzínové autá sú finančne výhodnejšie. Nezanedbateľnou výhodou sú aj nižšie ceny povinného zmluvného poistenia. Je to práve motorizácia vozidla, ktorá má vplyv na cenu PZP

Zmieniť by sme mali aj jazdu, ktorá býva na benzínových autách príjemnejšia. Dôvodom je nižšia hlučnosť motora a nenápadnejšie vibrácie pri jazde. Benzínový motor je typický aj pružnejšou akceleráciou a pocitovo vyššou rýchlosťou, čo oceníte nielen v meste, ale aj na rýchlostných cestách či diaľnici.

Okrem výhod benzínových motorov musíme zmieniť aj ich nevýhody, medzi ktoré rozhodne patrí vyššia spotreba a drahšie palivo. Ešte pred niekoľkými rokmi boli ceny za liter benzínu a liter nafty naozaj výrazné, dnes už je rozdiel takmer zanedbateľný.

Čo sa však nezmenilo, je výrazne vyššia spotreba. Iste ste si všimli, že benzínový motor dokáže vycucať nádrž naozaj rýchlo. Ďalšou nevýhodou je aj jeho slabšia výkonnosť pri nižších otáčkach. Posledným negatívom, ktoré je dôležité zmieniť, je určite náchylnosť k rýchlejšiemu opotrebovaniu motora.

Do kamiónov či dodávok jedine diesel

Autá s dieselovým motorom sú vhodné predovšetkým pre vodičov, ktorí najazdia desiatky či stovky kilometrov denne. Tento typ motora totiž spotrebuje na 100 km približne o dva až tri litre menej paliva, takže na dlhšie vzdialenosti je finančne výhodnejší. Cena nafty je taktiež v porovnaní s benzínom nižšia.

Pri dieselovom motore nehrozí ani skoré opotrebovanie, preto je vhodný do vozidiel, s ktorými sa ročne najazdí aspoň desať či pätnásť tisíc kilometrov. Firemné vozidlá, kamióny aj dodávky sú väčšinou vybavené práve naftovým motorom. Vďaka vyššej kompresii dokáže dieselový motor utiahnuť aj ťažší náklad, takže sa hodí na prevážanie tovaru či väčšieho počtu osôb.


Vedeli ste, že...

... dieselový motor sa vyznačuje vyššou citlivosťou na nízku teplotu či vlhké prostredie?


S tým súvisí aj výkon naftového motora, ktorý je až o 30 % vyšší než pri benzínovom motore. Diesel je efektívny aj pri nižších a stredných otáčkach a jeho životnosť v porovnaní s benzínovým motorom je rozhodne dlhšia.

Dieselový motor nie je vhodný na každodenné jazdenie po meste. Krátke vzdialenosti totiž nielenže zaťažujú motor, ale zvyšujú aj spotrebu paliva. Komfort jazdy tiež nie je taký vysoký ako pri benzíne. Dieselové autá vydávajú hlasnejšie zvuky a pri jazde sa objavujú aj nepríjemnejšie vibrácie.

Veľkou nevýhodou je aj jeho citlivosť na nízke teploty, ktorá sa prejavuje najmä počas zimy. Majitelia dieselových áut sa neraz ocitnú v situácii, že ich tátoš odmietne naštartovať. Ak sa vám takéto auto pokazí, vaša peňaženka to iste pocíti. Náklady na servis aj opravu sú pomerne vysoké. S tým vám však môže pomôcť dobré havarijné poistenie, ktoré vás ušetrí mnohých výdavkov.

Poslednou nevýhodou môže byť vyššia kúpna cena vozidla s dieselovým motorom. Ak však ročne najazdíte tisícky kilometrov, tento rozdiel sa vám vráti v podobe ušetrených peňazí za palivo. Pri ojazdených vozidlách tento rozdiel nebýva vysoký, no môže sa stať, že naftový motor si bude vyžadovať nákladný servis. Pri výbere ojazdeného auta si preto vždy dávajte pozor, čo kupujete.

Benzín vs diesel: Zhrnutie

Benzínový motor je vhodný do menších áut určených na každodenné kratšie trasy. Medzi najväčšie výhody patrí nižšia kúpna cena, komfortnejšia jazda, lacnejší servis aj opravy. Odradiť vás môže vyššia spotreba, drahšie palivo, kratšia životnosť a najmä nižší výkon.

Do vozidiel, na ktorých sa jazdia pravidelne dlhé trasy, je vhodný zase diesel. Má nižšiu spotrebu, lacnejšie palivo a vyššiu efektivitu. Vstupné náklady sa vám časom vrátia a vy na dlhších trasách rozhodne ušetríte. Pripravte sa však na drahší servis a opravy, keďže dieselový motor je komplikovanejší.

Pred kúpou si premyslite, na aké účely budete auto používať. Hľadáte rodinné auto, ktoré budete využívať na cestovanie do zahraničia či na chatu? Potom zvoľte radšej priestranné auto s dieselovým motorom. Ak ale hľadáte malé auto pre mestské uličky a občasne dlhšie trasy, zvoľte radšej benzínový motor.

Alexandra Mravíková
Alexandra Mravíková
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napíšte náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.