rodina so psom

Ako na Slovensku poistiť svojho domáceho miláčika?

29. 9. 2021
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Máte doma štvornohého člena rodiny, alebo sa venujete chovu zvierat? Či už chcete poistiť svojho psa, mačku, alebo dokonca koňa či kravu, máme pre vás riešenie. V článku vám prezradíme, aké možnosti máte, ak si chcete poistiť zviera na Slovensku. Ktoré poisťovne ponúkajú túto možnosť a aké ďalšie spôsoby poistenia zvieraťa existujú?

Existuje poisťovňa pre zvieratá?

Ak by ste ešte pred rokom hľadali možnosť, ako poistiť svoje domáce zvieratko, zrejme by ste boli sklamaní. Až do roku 2020 na Slovensku totiž neexistovala možnosť samostatného poistenia psa či mačky. V roku 2020 však na slovenský trh vstúpila česká spoločnosť s názvom Pet Expert, ktorá začala ponúkať jedinečné služby.

Ako už z názvu vyplýva, poisťovacia spoločnosť Pet Expert sa zameriava na zdravotné a úrazové poistenie domácich miláčikov. Partnerom spoločnosti a poistiteľom je ČSOB Pojišťovna, ktorá v prípade poistnej udalosti uhradí až 90 % z ceny ošetrenia zvieraťa. Spoluúčasť klienta sa začína na 10 %, no podmienky sú nastavované individuálne v závislosti na konkrétnom zvieratku.

V ponuke Pet Expert si môžete vybrať z troch úrovní poistenia, pričom cena najlacnejšej úrovne sa začína na sume 25 € mesačne a najdrahšia vás vyjde približne na 30 € za mesiac. Cena poistenia závisí na tom, či chcete poistiť mačku alebo psa, type plemena a samozrejme veku vášho štvornohého kamaráta.

Čím sa líšia jednotlivé úrovne a aké riziká kryjú?


 • Úroveň ŠTART: základný balíček pokrýva veterinárne náklady v maximálnej výške 1200 € ročne (v prípade poistenia mačky je táto suma 1000 €). Cena poistenia sa začína na sume 20 € za mesiac.

 • Úroveň BASIC: druhý balíček pokrýva veterinárne náklady v maximálnej výške 2000 € ročne (v prípade poistenia mačky je táto suma 1500 €), náklady na nájdenie do výšky 150 €, a náklady na opatrovanie do výšky 250 € (v prípade poistenia mačky je maximálna výška nákladov na nájdenie 300 €). Cena poistenia sa začína na sume 25 € za mesiac.

 • Úroveň PREMIUM: najvyšší balíček pokrýva veterinárne náklady v maximálnej výške 3000 € ročne (v prípade poistenia mačky je táto suma 2000 €), náklady na nájdenie do výšky 250 €, náklady na opatrovanie do výšky 400 € (v prípade poistenia mačky je maximálna výška nákladov na nájdenie 350 €), náklady v prípade straty alebo odcudzenia do výšky 600 € (v prípade poistenia mačky je táto suma maximálne 400 €) a náklady v prípade smrti do výšky 600 € (v prípade poistenia mačky 400 €). Cena poistenia sa začína na sume 30 € za mesiac.

Vedeli ste, že...

... ak sa ocitnete v dôsledku úrazu v nemocnici a vášho psa umiestnite do psieho hotela, náklady na jeho starostlivosť vám môže preplatiť poisťovňa? 


Ak chcete uzatvoriť poistenie psa alebo mačky, váš chlpáč musí spĺňať niekoľko podmienok:


 • minimálny vek zvieraťa je 8 týždňov,

 • maximálny vek malého plemena je 10 rokov, stredného 8 rokov a veľkého 6 rokov,

 • maximálny vek mačky je 8 rokov,

 • každé zviera musí mať zavedený čip,

 • každé zviera musí byť v režime prevencie – musí mať absolvované povinné očkovania a pravidelné preventívne prehliadky.


Domáceho miláčika si môžete poistiť aj v rámci poistenia majetku

V rámci poistenia majetku v niektorej zo slovenských poisťovní si môžete zjednať aj pripoistenie domáceho zvieraťa. V poisťovni Allianz-SP je poistenie domácich zvierat súčasťou poistenia domácnosti. Podobne je to aj v AXA poisťovni – v rámci balíčka Domov IN sú kryté aj riziká spojené s vaším domácim miláčikom. ČSOB ponúka možnosť vybrať si pripoistenie, ktoré kryje náklady na liečbu alebo pohreb domáceho zvieraťa, v dôsledku jeho úrazu. Pripoistenie zvieraťa je možné aj v poisťovni Generali, konkrétne v rámci poistenia DOMINO EXTRA.

Ak sa rozhodnete poistiť si svojho domáceho miláčika, bude chránený nielen on, ale aj váš rodinný rozpočet. Váš domáci miláčik si zaslúži kvalitnú zdravotnú starostlivosť, no jej cena môže byť bez poistenia vysoká. Ak sa vášmu zvieratku stane úraz, nečakane ochorie, alebo spôsobí škodu na majetku či zdraví inej osoby, nebudete sa musieť obávať vysokých výdajov

V prípade, že sa s domácim miláčikom rozhodnete vycestovať do zahraničia, odporúčame vám uzatvoriť cestovné poistenie, nielen pre vašu rodinu, ale aj pre štvornohého cestovateľa. Nikdy neviete, čo sa vám na cestách môže prihodiť. Vďaka poisteniu sa môžete vyhnúť vysokým poplatkom za veterinárne ošetrenie v zahraničí. 

Možnosť pripoistiť si v rámci cestovného poistenia aj domáce zviera ponúka poisťovňa Union. Toto poistenie kryje riziká spojené s úrazom, ochorením, aj s prípadnou škodou na zdraví či majetku inej osoby.


Náš TIP

Pripoistenie domáceho miláčika vám pomôže aj vtedy, ak váš pes zničil záhradný nábytok susedovi a spôsobil mu finančnú škodu.

Pre chovateľov a poľnohospodárov je tu špeciálne poistenie

Venujete sa podnikaniu v oblasti poľnohospodárstva, alebo ste chovateľom zvierat? Iste viete, že táto oblasť vie byť krásna, no zároveň veľmi náročná. Neraz musíte riešiť problémy spôsobené okolnosťami, ktoré dokážete iba ťažko ovplyvniť.

Poisťovne našťastie myslia aj na menších či väčších poľnohospodárov, ktorí môžu využiť poistenie hospodárskych zvierat. Toto poistenie kryje napríklad riziká spojené s:


 • nákazou hospodárskych zvierat a hydiny,

 • živelnými udalosťami,

 • jednotlivými škodami na zvieratách,

 • úrazom, úhynom, krádežou či stratou pri preprave,

 • nákazlivými a infekčnými chorobami.

Možnosť poistiť si poľnohospodárske zvieratá ponúka poisťovňa Allianz-SP a poisťovňa Generali v rámci poistenia pre podnikateľov. Poistiť si môžete kone, ovce, kozy, ošípané či niektoré druhy hydiny. Takáto komplexná ochrana sa vám rozhodne oplatí, pretože vďaka poisteniu ste pripravení aj na nepredvídateľné situácie.

Ak ste majiteľom domáceho miláčika, alebo sa venujete chovu hospodárskych zvierat, mali by ste myslieť aj na vhodné a komplexné poistenie. Ak by sa vášmu zvieraťu niečo stalo, alebo by spôsobilo škodu druhej osobe, bez poistenia by ste všetky náklady museli hradiť z vlastného vrecka. Iste viete, že cena za ošetrenie môže byť poriadne vysoká. Vyhnite sa preto nečakaným výdajom a poistite nielen seba, ale aj svoje zvieratá.

Alexandra MravíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • peniaze, kalkualčka, mini autíčko a papiere
  05. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zdražovanie PZP: Vodiči zaplatia za poistky viac

  Nemáme pre vás dobré správy. Tento rok si priplatíme nielen za potraviny, energie, ale aj za poistenie vozidiel. Pri predlžovaní uzatvorených zmlúv zaplatíme aj o niekoľko desiatok eur naviac. Môže za to hneď niekoľko faktorov.

 • žena s diárom v ruke sediaca za počítačom
  17. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

  Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

 • dlžník na poistnom
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • kontrola PZP cez počítač
  12. júna 2022|Diana Kotesová
  Overenie PZP: Ako na to?

  Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné a musí ho mať uzatvorené každé vozidlo. Jeho platnosť si môžete overiť prostredníctvom online nástrojov, a to bez toho, aby ste niekam chodili. Ako overiť platnosť poistnej zmluvy svojho alebo cudzieho auta? Máme pre vás jednoduchý návod.