Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategórie

Domáci mazlíček

Poistenie psa: Všetko, čo potrebujete vedieť

5/5

Ak máte doma štvornohého kamaráta, iste viete, že náklady na liečbu niektorých zdravotných problémov vedia celkom výrazne zaťažiť rodinný rozpočet. Napriek tomu existuje spôsob, ako sa vyhnúť vysokým výdajom za liečebné náklady psa – poistenie. V článku vám prezradíme, čo všetko treba vedieť, keď chcete poistiť svojho štvornohého miláčika.

Je možné poistiť psa?

Rovnako ako pri deťoch, aj pri domácich miláčikoch by ste mali myslieť na potenciálne riziká a zdravotné problémy. Ak sa ocitnete v ordinácii veterinára, okrem strachu o zdravie vášho štvornohého chlpáča sa môže objaviť druhý problém – vysoký účet za všetky vyšetrenia a zdravotné zákroky, nehovoriac o poplatkoch za ošetrenie psa v zahraničí. Týmto nepríjemným prekvapeniam však môžete celkom jednoducho predísť vďaka poisteniu psa.

Ak ste sa s takýmto typom poistenia ešte nestretli, zrejme vám hneď napadne otázka, či si naozaj môžete poistiť psa. Jednoduchá odpoveď znie: Áno. Hoci to nie je také jednoduché, my vám všetko dôkladne vysvetlíme a ukážeme vám, ktoré poisťovne túto možnosť ponúkajú.

V zahraničí oceníte cestovné poistenie psa

Rozhodli ste sa vycestovať do zahraničia a na dovolenke vám bude robiť spoločnosť aj váš pes? V takom prípade by ste mali do cestovného poistenia zahrnúť okrem členov rodiny aj vášho domáceho miláčika. Slovenské poisťovne momentálne neponúkajú ako samostatný produkt cestovné poistenie psa, no v ponuke si môžete zvoliť pripoistenie domáceho miláčika.


Vedeli ste, že...

...váš pes potrebuje na cestu do zahraničia mikročip alebo čitateľné tetovanie aplikované pred 3. júnom 2011 a platný európsky pas pre spoločenské zvieratá?


Takúto možnosť ponúka napríklad poisťovňa Union. Toto poistenie kryje liečebné náklady spojené s úrazom alebo ochorením domáceho miláčika, a to až do výšky 1000 €. Okrem toho vám pripoistenie psa pomôže aj v prípade, že pes spôsobí škodu na majetku alebo na zdraví inej osoby, a to až do výšky 2000 €. Na jeho uzatvorenie budete potrebovať číslo očkovacieho preukazu alebo pasu (Pet pass).

Poistenie psa na Slovensku ako súčasť poistenia majetku

Poisťovňu, ktorá ponúka samostatné poistenie domáceho zvieraťa, by ste hľadali márne. Momentálne sa na trhu nenachádza takýto produkt, no viaceré poisťovne majú v svojej ponuke pripoistenie domáceho zvieraťa. Pripoistenie zvieraťa si môžete zjednať k poisteniu majetku. Nie každá poisťovňa však takúto možnosť ponúka, preto ak chcete poistiť vášho psa, mali by ste si vopred zistiť a porovnať ponuky poisťovní.

Pes - najlepší priateľ človeka

Ktoré slovenské poisťovne ponúkajú možnosť pripoistiť si psa v rámci poistenia majetku?

 • Generali – v rámci poistenia majetku DOMINO EXTRA máte možnosť dojednať si pripoistenie domáceho zvieraťa, ktoré kryje náklady na veterinárnu liečbu domáceho zvieraťa.

 • AXA – balíček Domov IN kryje veterinárne náklady spojené s bezprostredným ošetrením po úraze a v rámci poistenia zodpovednosti za škodu sú kryté náklady vzniknuté v prípade, že by váš miláčik spôsobil škodu niekomu inému.

 • ČSOB – ak sa rozhodnete pre poistenie majetku od ČSOB, môžete si vybrať pripoistenie, ktoré kryje náklady na liečbu alebo pohreb domáceho zvieraťa v dôsledku jeho úrazu.

 • Allianz - SP – domáce zvieratá sú automaticky poistené na všetky dohodnuté riziká v poistení domácnosti, no poistenie sa nevzťahuje na ochorenie alebo úraz, ktoré nevznikli v súvislosti s poistným rizikom.


Náš TIP:

Pred uzatvorením zmluvy si dôkladne prečítajte podmienky a výluky z poistenia. Poistenie sa napríklad nevzťahuje na dedičné a chronické ochorenia psa.


Poistenie psa vo zvieracej poisťovni

V roku 2020 na slovenský trh vstúpila spoločnosť s názvom Pet Expert, ktorá vznikla v Českej republike. Partnerom a poistiteľom je ČSOB Pojišťovna, ktorá v prípade poistnej udalosti (úrazu a ošetrenia zvieraťa) uhradí potrebnú čiastku, najviac však 90 %. Spoluúčasť je vo výške 10 % z ceny ošetrenia.

Ak sa rozhodnete pre toto poistenie, musíte spĺňať niekoľko podmienok:

 • minimálny vek psa je 8 týždňov,

 • maximálny vek malého plemena je 10 rokov, stredného 8 rokov a veľkého 6 rokov,

 • pes musí mať zavedený čip,

 • pes musí byť v bežnom režime prevencie – musí mať absolvované povinné očkovania a pravidelné preventívne prehliadky.

Pozor si treba dať aj na tzv. čakaciu lehotu, počas ktorej nemôžete čerpať plnenie z poistenia. Dĺžka čakacej lehoty nie je nastavená plošne a vy ju budete mať uvedenú vo svojej zmluve. Čakacia lehota je stanovená aj pri iných typoch poistenia. Dôvodom je najmä ochrana pred rôznymi podvodníkmi.


Zvieracia poisťovňa má v ponuke tri balíčky poistenia, ktoré sa líšia výškou ročného limitu aj rizikami, ktoré pokrývajú. 

 • Balíček ŠTART pokrýva veterinárne náklady v maximálnej výške 1200 € ročne. Jeho cena začína na sume 25 € mesačne. 

 • Balíček BASIC s ročným limitom až do výšky 2000 € kryje veterinárne náklady, náklady na nájdenie a opatrovanie. Tento balíček vás bude stáť od 30 € za mesiac. 

 • Najvyšší balíček PREMIUM, ktorého mesačná cena začína na sume 35 €, pokrýva riziká až do výšky 3000 € ročne. Vďaka tomuto balíčku budete mať pokryté náklady spojené s ošetrením, nájdením, opatrovaním, so stratou a odcudzením, v prípade závažnej udalosti aj so smrťou.

Oplatí sa poistenie psa?

Rozhodne áno. Ak ste už niekedy so svojím psom absolvovali ošetrenie u veterinára, určite viete, že cena za pomerne banálne ošetrenie sa môže vyšplhať aj do výšky niekoľkých stoviek eur. V prípade, že pocestujete na letnú dovolenku do zahraničia a vášmu psíkovi sa niečo stane, ceny za ošetrenie budú ešte omnoho vyššie. Často sa stáva, že liečba je natoľko nákladná, že majiteľ je nútený pristúpiť k splátkovému kalendáru.

V takýchto prípadoch sa pripoistenie psa rozhodne oplatí. Jeho cena sa pohybuje v rozmedzí niekoľkých desiatok eur ročne, čo je oproti 300 či 400 eurovému poplatku za ošetrenie naozaj zanedbateľná čiastka. Výšku krytia si vo väčšine poisťovní môžete vybrať. Najvyšší limit ponúka poisťovňa Generali, a to vo výške 900 €. Ak budete myslieť na možné riziká v budúcnosti a pripravíte sa na ne už dnes, nemusíte sa ničoho obávať a môžete si užívať bezstarostné dni s vaším štvornohým miláčikom. 

Pes je dnes už v mnohých rodinách považovaný za takmer rovnocenného člena. Aj on si zaslúži kvalitnú starostlivosť a v prípade zdravotných komplikácií adekvátnu liečbu. Myslite na budúcnosť a pripravte sa na nečakané výdaje. Vďaka poisteniu psa vás nič neprekvapí.

Alexandra Mravíková
Alexandra Mravíková
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napíšte náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.