Vysoké Tatry - pleso

Kam vyraziť na letnú dovolenku?

Možností je mnoho, ak sú otvorené hranice. Nie vždy je však situácia naklonená cestám po celom svete a preto je vhodné poobzerať sa aj po dovolenkových destináciách u blízkych susedov, alebo ostať doma. To však neznamená, že si letnú dovolenku neužijete na maximum.

Maďarsko

Maďarsko je jednou z krajín, kadiaľ ideme často na dovolenku k moru do Chorvátska. Lenže môže byť aj super konečnou stanicou. Cesta autom trvá pár hodín a je to krajina kúpeľov, vína a chutných jedál. Objaviť Maďarsko sa určite oplatí. Turisti majú z veľkej časti zamierené k Balatonu a do hlavného mesta Budapešti. Medzi najznámejšie pamiatky hlavného mesta patrí budova parlamentu (Országház), Budínsky hrad a Rybárska bašta. V hlavnom meste stojí za návštevu aj zoologická záhrada alebo zábavný park (Vidám park) s horskou dráhou. Užite si návštevu Veľkej tržnice (Vásárcsarnok) v centre mesta. Veľká tržnica je vyhlásené miesto, kde nakúpite veľmi cenné a predovšetkým chutné darčeky.

Budapešť je považovaná za jedno z najväčších kúpeľných miest na svete.  Právom. Kúpeľníctvo má v Maďarsku bohatú históriu. Všadeprítomné termálne pramene sú spôsobené zvláštnym geologickým zložením Karpatskej kotliny. Kúpeľníctvo priniesli do vtedajšej Panónie Rimania. Maďarskými pramene sa liečil aj Marcus Aurelius či Trajan. Kúpeľníctvo sa rozvíjalo najviac za tureckej okupácie v 16. a 17. storočí. Preto má mnoho kúpeľných domov orientálny nádych. Navštívte ich.

Rakúsko

Ďalšia susedná krajina, kde je množstvo zaujímavých miest. Čo sa týka cesty, delí nás síce hranica, ale napríklad z Bratislavy to máte do Rakúska bližšie ako do Banskej Bystrice. Preto neváhajte počas leta zamieriť aj sem. Krajina ponúka mnoho zážitkov. V Rakúsku samozrejme existuje  množstvo značených turistických trás. Vodný živel, to je veľká dominanta Rakúska a aj preto je práve Rakúsko jedinečnú destináciou pre tú najlepšiu letnú dovolenku. 

Či už hovoríme o korutanských jazerách s takmer prímorskou atmosférou, termálnych kúpeľoch v Štajersku, alebo krásnych meandroch Dunaja v Hornom Rakúsku. Priamo na brehu Dunaja v Linci nájdete aj kultúrne míľu (Linzer Kulturmeile) s centrom budúcnosti Ars Electronica, Múzeom umenia Lentos (Lentos Kunstmuseum) a koncertným domom Brucknerhaus. V centre mesta sa potom nachádza Hudobné divadlo (Musiktheater), najmodernejšie operný dom Európy.

Ostaňte doma

Rok 2020 asi nebude práve najpestrejším na cestovateľské aktivity po svete. K susedom sa síce dostanete, ale dostať sa na druhý koniec sveta bude poriadne tvrdý oriešok. Avšak nie je zlé ani ostať toto leto doma a spoznávať krásy Slovenska. Máme ich viac dosť aj na letné dovolenkovanie.

Vysoké Tatry

Najvyužívanejším miestami pre pobyt vo Vysokých Tatrách sú Tatranská Lomnica odkiaľ sa dostanete lanovkou až na Lomnický Štít. Ďalej Starý Smokovec a Štrbské Pleso. Obce sú štartovným miestom pre túry a poznávanie slovenských velikánov. Čo je tu typické, tak určite túry s rôznymi náročnosťou, skvelé horské prostredie. Okrem turistiky vznikli postupom času v lokalite rôzne lanové centrá a v Tatranskej Lomnici bobová dráha. 

Nízke Tatry

Nízke Tatry sú obzvlášť vhodné pre cykloturistiku.  Z turistických miest a cieľov je to napríklad Chopok. Najznámejším miestom vodných radovánok je nesporne Tatralandia v Liptovskom Mikuláši. Úžasné je kúpanie v Bešeňovej. V Liptovskom Jáne na vás čakajú malé bazéniky termálnych prameňov vyvierajúcich v obci, prístup je zadarmo, alebo môžete využiť termálne kúpalisko v Liptovskom Jáne.

Južné Slovensko

Ak netúžite po horách, ale skôr kúpaní, možno bude pre vás neobjaveným krásnym kútom Veľký Meder s rovnomenným kúpaliskom. Ide o celoročný termálny park s mnohými atrakciami. Vonku nájdete tobogány a bazény. Park je otvorený celoročne. Výhodou vo Veľkom Mederi je malá vzdialenosť pre výlet do Bratislavy alebo naopak do Maďarska, či už do ďalších termálnych kúpeľov alebo hlavného mesta Budapešti.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.