Vysoké Tatry - pleso

Kam vyraziť na letnú dovolenku?

Možností je mnoho, ak sú otvorené hranice. Nie vždy je však situácia naklonená cestám po celom svete a preto je vhodné poobzerať sa aj po dovolenkových destináciách u blízkych susedov, alebo ostať doma. To však neznamená, že si letnú dovolenku neužijete na maximum.

Maďarsko

Maďarsko je jednou z krajín, kadiaľ ideme často na dovolenku k moru do Chorvátska. Lenže môže byť aj super konečnou stanicou. Cesta autom trvá pár hodín a je to krajina kúpeľov, vína a chutných jedál. Objaviť Maďarsko sa určite oplatí. Turisti majú z veľkej časti zamierené k Balatonu a do hlavného mesta Budapešti. Medzi najznámejšie pamiatky hlavného mesta patrí budova parlamentu (Országház), Budínsky hrad a Rybárska bašta. V hlavnom meste stojí za návštevu aj zoologická záhrada alebo zábavný park (Vidám park) s horskou dráhou. Užite si návštevu Veľkej tržnice (Vásárcsarnok) v centre mesta. Veľká tržnica je vyhlásené miesto, kde nakúpite veľmi cenné a predovšetkým chutné darčeky.

Budapešť je považovaná za jedno z najväčších kúpeľných miest na svete.  Právom. Kúpeľníctvo má v Maďarsku bohatú históriu. Všadeprítomné termálne pramene sú spôsobené zvláštnym geologickým zložením Karpatskej kotliny. Kúpeľníctvo priniesli do vtedajšej Panónie Rimania. Maďarskými pramene sa liečil aj Marcus Aurelius či Trajan. Kúpeľníctvo sa rozvíjalo najviac za tureckej okupácie v 16. a 17. storočí. Preto má mnoho kúpeľných domov orientálny nádych. Navštívte ich.

Rakúsko

Ďalšia susedná krajina, kde je množstvo zaujímavých miest. Čo sa týka cesty, delí nás síce hranica, ale napríklad z Bratislavy to máte do Rakúska bližšie ako do Banskej Bystrice. Preto neváhajte počas leta zamieriť aj sem. Krajina ponúka mnoho zážitkov. V Rakúsku samozrejme existuje  množstvo značených turistických trás. Vodný živel, to je veľká dominanta Rakúska a aj preto je práve Rakúsko jedinečnú destináciou pre tú najlepšiu letnú dovolenku. 

Či už hovoríme o korutanských jazerách s takmer prímorskou atmosférou, termálnych kúpeľoch v Štajersku, alebo krásnych meandroch Dunaja v Hornom Rakúsku. Priamo na brehu Dunaja v Linci nájdete aj kultúrne míľu (Linzer Kulturmeile) s centrom budúcnosti Ars Electronica, Múzeom umenia Lentos (Lentos Kunstmuseum) a koncertným domom Brucknerhaus. V centre mesta sa potom nachádza Hudobné divadlo (Musiktheater), najmodernejšie operný dom Európy.

Ostaňte doma

Rok 2020 asi nebude práve najpestrejším na cestovateľské aktivity po svete. K susedom sa síce dostanete, ale dostať sa na druhý koniec sveta bude poriadne tvrdý oriešok. Avšak nie je zlé ani ostať toto leto doma a spoznávať krásy Slovenska. Máme ich viac dosť aj na letné dovolenkovanie.

Vysoké Tatry

Najvyužívanejším miestami pre pobyt vo Vysokých Tatrách sú Tatranská Lomnica odkiaľ sa dostanete lanovkou až na Lomnický Štít. Ďalej Starý Smokovec a Štrbské Pleso. Obce sú štartovným miestom pre túry a poznávanie slovenských velikánov. Čo je tu typické, tak určite túry s rôznymi náročnosťou, skvelé horské prostredie. Okrem turistiky vznikli postupom času v lokalite rôzne lanové centrá a v Tatranskej Lomnici bobová dráha. 

Nízke Tatry

Nízke Tatry sú obzvlášť vhodné pre cykloturistiku.  Z turistických miest a cieľov je to napríklad Chopok. Najznámejším miestom vodných radovánok je nesporne Tatralandia v Liptovskom Mikuláši. Úžasné je kúpanie v Bešeňovej. V Liptovskom Jáne na vás čakajú malé bazéniky termálnych prameňov vyvierajúcich v obci, prístup je zadarmo, alebo môžete využiť termálne kúpalisko v Liptovskom Jáne.

Južné Slovensko

Ak netúžite po horách, ale skôr kúpaní, možno bude pre vás neobjaveným krásnym kútom Veľký Meder s rovnomenným kúpaliskom. Ide o celoročný termálny park s mnohými atrakciami. Vonku nájdete tobogány a bazény. Park je otvorený celoročne. Výhodou vo Veľkom Mederi je malá vzdialenosť pre výlet do Bratislavy alebo naopak do Maďarska, či už do ďalších termálnych kúpeľov alebo hlavného mesta Budapešti.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas v ruke na letisku
  30. mája 2024|
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.