Vysoké Tatry - pleso

Kam vyraziť na letnú dovolenku?

Možností je mnoho, ak sú otvorené hranice. Nie vždy je však situácia naklonená cestám po celom svete a preto je vhodné poobzerať sa aj po dovolenkových destináciách u blízkych susedov, alebo ostať doma. To však neznamená, že si letnú dovolenku neužijete na maximum.

Maďarsko

Maďarsko je jednou z krajín, kadiaľ ideme často na dovolenku k moru do Chorvátska. Lenže môže byť aj super konečnou stanicou. Cesta autom trvá pár hodín a je to krajina kúpeľov, vína a chutných jedál. Objaviť Maďarsko sa určite oplatí. Turisti majú z veľkej časti zamierené k Balatonu a do hlavného mesta Budapešti. Medzi najznámejšie pamiatky hlavného mesta patrí budova parlamentu (Országház), Budínsky hrad a Rybárska bašta. V hlavnom meste stojí za návštevu aj zoologická záhrada alebo zábavný park (Vidám park) s horskou dráhou. Užite si návštevu Veľkej tržnice (Vásárcsarnok) v centre mesta. Veľká tržnica je vyhlásené miesto, kde nakúpite veľmi cenné a predovšetkým chutné darčeky.

Budapešť je považovaná za jedno z najväčších kúpeľných miest na svete.  Právom. Kúpeľníctvo má v Maďarsku bohatú históriu. Všadeprítomné termálne pramene sú spôsobené zvláštnym geologickým zložením Karpatskej kotliny. Kúpeľníctvo priniesli do vtedajšej Panónie Rimania. Maďarskými pramene sa liečil aj Marcus Aurelius či Trajan. Kúpeľníctvo sa rozvíjalo najviac za tureckej okupácie v 16. a 17. storočí. Preto má mnoho kúpeľných domov orientálny nádych. Navštívte ich.

Rakúsko

Ďalšia susedná krajina, kde je množstvo zaujímavých miest. Čo sa týka cesty, delí nás síce hranica, ale napríklad z Bratislavy to máte do Rakúska bližšie ako do Banskej Bystrice. Preto neváhajte počas leta zamieriť aj sem. Krajina ponúka mnoho zážitkov. V Rakúsku samozrejme existuje  množstvo značených turistických trás. Vodný živel, to je veľká dominanta Rakúska a aj preto je práve Rakúsko jedinečnú destináciou pre tú najlepšiu letnú dovolenku. 

Či už hovoríme o korutanských jazerách s takmer prímorskou atmosférou, termálnych kúpeľoch v Štajersku, alebo krásnych meandroch Dunaja v Hornom Rakúsku. Priamo na brehu Dunaja v Linci nájdete aj kultúrne míľu (Linzer Kulturmeile) s centrom budúcnosti Ars Electronica, Múzeom umenia Lentos (Lentos Kunstmuseum) a koncertným domom Brucknerhaus. V centre mesta sa potom nachádza Hudobné divadlo (Musiktheater), najmodernejšie operný dom Európy.

Ostaňte doma

Rok 2020 asi nebude práve najpestrejším na cestovateľské aktivity po svete. K susedom sa síce dostanete, ale dostať sa na druhý koniec sveta bude poriadne tvrdý oriešok. Avšak nie je zlé ani ostať toto leto doma a spoznávať krásy Slovenska. Máme ich viac dosť aj na letné dovolenkovanie.

Vysoké Tatry

Najvyužívanejším miestami pre pobyt vo Vysokých Tatrách sú Tatranská Lomnica odkiaľ sa dostanete lanovkou až na Lomnický Štít. Ďalej Starý Smokovec a Štrbské Pleso. Obce sú štartovným miestom pre túry a poznávanie slovenských velikánov. Čo je tu typické, tak určite túry s rôznymi náročnosťou, skvelé horské prostredie. Okrem turistiky vznikli postupom času v lokalite rôzne lanové centrá a v Tatranskej Lomnici bobová dráha. 

Nízke Tatry

Nízke Tatry sú obzvlášť vhodné pre cykloturistiku.  Z turistických miest a cieľov je to napríklad Chopok. Najznámejším miestom vodných radovánok je nesporne Tatralandia v Liptovskom Mikuláši. Úžasné je kúpanie v Bešeňovej. V Liptovskom Jáne na vás čakajú malé bazéniky termálnych prameňov vyvierajúcich v obci, prístup je zadarmo, alebo môžete využiť termálne kúpalisko v Liptovskom Jáne.

Južné Slovensko

Ak netúžite po horách, ale skôr kúpaní, možno bude pre vás neobjaveným krásnym kútom Veľký Meder s rovnomenným kúpaliskom. Ide o celoročný termálny park s mnohými atrakciami. Vonku nájdete tobogány a bazény. Park je otvorený celoročne. Výhodou vo Veľkom Mederi je malá vzdialenosť pre výlet do Bratislavy alebo naopak do Maďarska, či už do ďalších termálnych kúpeľov alebo hlavného mesta Budapešti.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.