Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategórie

Vysoké Tatry

Kam vyraziť na letnú dovolenku?

|Silvia Múdra
5/5

Možností je mnoho, ak sú otvorené hranice. Nie vždy je však situácia naklonená cestám po celom svete a preto je vhodné poobzerať sa aj po dovolenkových destináciách u blízkych susedov, alebo ostať doma. To však neznamená, že si letnú dovolenku neužijete na maximum.Maďarsko

Maďarsko je jednou z krajín, kadiaľ ideme často na dovolenku k moru do Chorvátska. Lenže môže byť aj super konečnou stanicou. Cesta autom trvá pár hodín a je to krajina kúpeľov, vína a chutných jedál. Objaviť Maďarsko sa určite oplatí. Turisti majú z veľkej časti zamierené k Balatonu a do hlavného mesta Budapešti. Medzi najznámejšie pamiatky hlavného mesta patrí budova parlamentu (Országház), Budínsky hrad a Rybárska bašta. V hlavnom meste stojí za návštevu aj zoologická záhrada alebo zábavný park (Vidám park) s horskou dráhou. Užite si návštevu Veľkej tržnice (Vásárcsarnok) v centre mesta. Veľká tržnica je vyhlásené miesto, kde nakúpite veľmi cenné a predovšetkým chutné darčeky.

Budapešť je považovaná za jedno z najväčších kúpeľných miest na svete. Právom. Kúpeľníctvo má v Maďarsku bohatú históriu. Všadeprítomné termálne pramene sú spôsobené zvláštnym geologickým zložením Karpatskej kotliny. Kúpeľníctvo priniesli do vtedajšej Panónie Rimania. Maďarskými pramene sa liečil aj Marcus Aurelius či Trajan. Kúpeľníctvo sa rozvíjalo najviac za tureckej okupácie v 16. a 17. storočí. Preto má mnoho kúpeľných domov orientálny nádych. Navštívte ich.

Rakúsko

Ďalšia susedná krajina, kde je množstvo zaujímavých miest. Čo sa týka cesty, delí nás síce hranica, ale napríklad z Bratislavy to máte do Rakúska bližšie ako do Banskej Bystrice. Preto neváhajte počas leta zamieriť aj sem. Krajina ponúka mnoho zážitkov. V Rakúsku samozrejme existuje  množstvo značených turistických trás. Vodný živel, to je veľká dominanta Rakúska a aj preto je práve Rakúsko jedinečnú destináciou pre tú najlepšiu letnú dovolenku. 

Či už hovoríme o korutanských jazerách s takmer prímorskou atmosférou, termálnych kúpeľoch v Štajersku, alebo krásnych meandroch Dunaja v Hornom Rakúsku. Priamo na brehu Dunaja v Linci nájdete aj kultúrne míľu (Linzer Kulturmeile) s centrom budúcnosti Ars Electronica, Múzeom umenia Lentos (Lentos Kunstmuseum) a koncertným domom Brucknerhaus. V centre mesta sa potom nachádza Hudobné divadlo (Musiktheater), najmodernejšie operný dom Európy.

Ostaňte doma

Rok 2020 asi nebude práve najpestrejším na cestovateľské aktivity po svete. K susedom sa síce dostanete, ale dostať sa na druhý koniec sveta bude poriadne tvrdý oriešok. Avšak nie je zlé ani ostať toto leto doma a spoznávať krásy Slovenska. Máme ich viac dosť aj na letné dovolenkovanie.

Vysoké Tatry

Najvyužívanejším miestami pre pobyt vo Vysokých Tatrách sú Tatranská Lomnica odkiaľ sa dostanete lanovkou až na Lomnický Štít. Ďalej Starý Smokovec a Štrbské Pleso. Obce sú štartovným miestom pre túry a poznávanie slovenských velikánov. Čo je tu typické, tak určite túry s rôznymi náročnosťou, skvelé horské prostredie. Okrem turistiky vznikli postupom času v lokalite rôzne lanové centrá a v Tatranskej Lomnici bobová dráha. 

Nízke Tatry

Nízke Tatry sú obzvlášť vhodné pre cykloturistiku. Z turistických miest a cieľov je to napríklad Chopok. Najznámejším miestom vodných radovánok je nesporne Tatralandia v Liptovskom Mikuláši. Úžasné je kúpanie v Bešeňovej. V Liptovskom Jáne na vás čakajú malé bazéniky termálnych prameňov vyvierajúcich v obci, prístup je zadarmo, alebo môžete využiť termálne kúpalisko v Liptovskom Jáne.

Južné Slovensko

Ak netúžite po horách, ale skôr kúpaní, možno bude pre vás neobjaveným krásnym kútom Veľký Meder s rovnomenným kúpaliskom. Ide o celoročný termálny park s mnohými atrakciami. Vonku nájdete tobogány a bazény. Park je otvorený celoročne. Výhodou vo Veľkom Mederi je malá vzdialenosť pre výlet do Bratislavy alebo naopak do Maďarska, či už do ďalších termálnych kúpeľov alebo hlavného mesta Budapešti.


Odporúčané

porovnajto logo
Napíšte náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.