peniaze, kalkualčka, mini autíčko a papiere

Zdražovanie PZP: Vodiči zaplatia za poistky viac

Nemáme pre vás dobré správy. Tento rok si priplatíme nielen za potraviny, energie, ale aj za poistenie vozidiel. Pri predlžovaní uzatvorených zmlúv zaplatíme aj o niekoľko desiatok eur naviac. Môže za to hneď niekoľko faktorov.

Poisťovne majú rekordné zisky, ale…

V dôsledku pandémie sa  poisťovniam zvýšili zisky. Následkom obmedzenia dopravy totiž vzniklo menej dopravných nehôd. Poisťovne ušetrili aj na nákladoch na zamestnancov, keďže väčšinu poistiek klienti uzatvorili online. 


Podľa májovej správy o finančnej stabilite NBS mierne stúpla aj ziskovosť poisťovní, ktorá, naopak, zostáva z pohľadu EÚ medzi najvyššími. Hlavným faktorom bol priaznivý vývoj najmä v oblasti neživotného poistenia. […]  Neživotné poistenie zaznamenalo priaznivý rok a malo najvýraznejší vplyv na celkový zisk (+99 mil. €, bez mimoriadnych vplyvov +109 mil. €). Poistné rástlo v PZP, havarijnom poistení aj v poistení majetku.”


Ušetrite na PZP až 50 %

Naši zákazníci s nami priemerne ušetria viac ako 50 eur za povinné zmluvné poistenie. Buďte medzi nimi i vy.


Poviete si, že práve teraz teda existuje priestor na zníženie cien, nie? Treba povedať však aj to, že pred pandémiou bolo poistenie áut dlhodobo stratové. Keďže dobré výsledky sa do istej miery spájajú s nižším počtom škodových udalostí počas pandémie, zatiaľ nie je jasné, či budú tieto trendy udržateľné alebo sa po pandémii straty z tohto odvetvia obnovia. 


Poisťovne zároveň odvádzajú  8-percentnú daň z neživotného poistenia a osobitný odvod z regulovaných odvetví. To sa, samozrejme, týka aj povinného zmluvného poistenia. Vyššie daňové zaťaženie poisťovní teda ľudia zaplatia vo vyššom  povinnom zmluvnom poistení (PZP). 


Inflácia je všadeprítomná

Rovnako ako ostatné oblasti nášho života, aj poistný trh ovplyvňuje stále sa zvyšujúca inflácia. Mimoriadne prudko pritom rastie tzv. škodová inflácia. Poisťovne platia za odstránenie spôsobených škôd podstatne viac, keďže rastú ceny náhradných dielov i hodinové mzdy autoservisov. To tlačí do zvyšovania cien aj poisťovne. 


K zvyšovaniu cien energií, materiálu a ľudskej práce došlo v dôsledku pandemického ochladenia ekonomiky, ale aj prebiehajúceho konfliktu na Ukrajine. Náhradných dielov je nedostatok, a s tým súvisia aj dlhé čakacie lehoty. 


Najlepšie ponuky poistenia na jednom mieste

Porovnáme vám najlepšie ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu. Vyberte si poistenie presne podľa vašich predstáv.


To všetko sa, prirodzene, odrazí aj v tom, že ceny PZP budú kopírovať trend svojím rastom

Menej konkurencie, vyššie PZP

Poisťovne sa vzhľadom na situáciu snažia  znižovať svoje náklady. To im medziiným umožní aj transformácia na pobočky zahraničných poisťovní, čím podstatne znížia najmä administratívne náklady. Vďaka európskej legislatíve je táto transformácia pomerne jednoduchá. Navyše dochádza aj k zlučovaniu poisťovní. Dôsledkom je menší počet poisťovní, ktoré si môžu konkurovať. A keďže trhový mechanizmus prirodzene funguje aj v oblasti poisťovníctva, nižšia konkurencia vytvára tlak na zvyšovanie cien poistného


Na PZP môžete stále ušetriť 

Áno. Faktory ovplyvňujúce zdražovanie PZP, žiaľ, neovplyvníme. Napriek tomu však existujú spôsoby, ako na povinnom zmluvnom poistení ušetriť. Tu je len niekoľko tipov:


 • namiesto mesačnej alebo štvrťročnej frekvencie splátok zvoľte ročnú platbu, 

 • uzavrite si PZP a havarijné poistenie spoločne v jednej poisťovni,

 • ak jazdíte málo, informujte sa o možnostiach zníženia PZP pre málo aktívnych vodičov a podobne.


Avšak pozor - pri PZP by vám nemalo ísť prioritne len o cenu. Neberte povinné poistenie len ako nutné zlo, ktoré musíte mať len preto, aby ste nedostali pokutu. Pri výbere vhodného poistenia zvážte aj iné faktory. Sledujte rozsah poistnej ochrany, asistenčné služby, ale aj výluky z poistenia.


Ponuky jednotlivých poisťovní si dôkladne porovnajte. Nemusíte, samozrejme, osobne chodiť do všetkých pobočiek poisťovní a zisťovať si ceny pre poistenie vášho štvorkolesového tátoša. Úplne stačí, ak základné údaje o svojom vozidle vložíte do našej online kalkulačky a my vám zobrazíme najvýhodnejšie PZP práve pre vás. Takéto poistenie PZP - porovnanie vám prinesie ročnú úsporu aj niekoľko desiatok eur, ktoré môžete napokon minúť oveľa užitočnejšie.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.