peniaze, kalkualčka, mini autíčko a papiere

Zdražovanie PZP: Vodiči zaplatia za poistky viac

Nemáme pre vás dobré správy. Tento rok si priplatíme nielen za potraviny, energie, ale aj za poistenie vozidiel. Pri predlžovaní uzatvorených zmlúv zaplatíme aj o niekoľko desiatok eur naviac. Môže za to hneď niekoľko faktorov.

Poisťovne majú rekordné zisky, ale…

V dôsledku pandémie sa  poisťovniam zvýšili zisky. Následkom obmedzenia dopravy totiž vzniklo menej dopravných nehôd. Poisťovne ušetrili aj na nákladoch na zamestnancov, keďže väčšinu poistiek klienti uzatvorili online. 


Podľa májovej správy o finančnej stabilite NBS mierne stúpla aj ziskovosť poisťovní, ktorá, naopak, zostáva z pohľadu EÚ medzi najvyššími. Hlavným faktorom bol priaznivý vývoj najmä v oblasti neživotného poistenia. […]  Neživotné poistenie zaznamenalo priaznivý rok a malo najvýraznejší vplyv na celkový zisk (+99 mil. €, bez mimoriadnych vplyvov +109 mil. €). Poistné rástlo v PZP, havarijnom poistení aj v poistení majetku.”


Ušetrite na PZP až 50 %

Naši zákazníci s nami priemerne ušetria viac ako 50 eur za povinné zmluvné poistenie. Buďte medzi nimi i vy.


Poviete si, že práve teraz teda existuje priestor na zníženie cien, nie? Treba povedať však aj to, že pred pandémiou bolo poistenie áut dlhodobo stratové. Keďže dobré výsledky sa do istej miery spájajú s nižším počtom škodových udalostí počas pandémie, zatiaľ nie je jasné, či budú tieto trendy udržateľné alebo sa po pandémii straty z tohto odvetvia obnovia. 


Poisťovne zároveň odvádzajú  8-percentnú daň z neživotného poistenia a osobitný odvod z regulovaných odvetví. To sa, samozrejme, týka aj povinného zmluvného poistenia. Vyššie daňové zaťaženie poisťovní teda ľudia zaplatia vo vyššom  povinnom zmluvnom poistení (PZP). 


Inflácia je všadeprítomná

Rovnako ako ostatné oblasti nášho života, aj poistný trh ovplyvňuje stále sa zvyšujúca inflácia. Mimoriadne prudko pritom rastie tzv. škodová inflácia. Poisťovne platia za odstránenie spôsobených škôd podstatne viac, keďže rastú ceny náhradných dielov i hodinové mzdy autoservisov. To tlačí do zvyšovania cien aj poisťovne. 


K zvyšovaniu cien energií, materiálu a ľudskej práce došlo v dôsledku pandemického ochladenia ekonomiky, ale aj prebiehajúceho konfliktu na Ukrajine. Náhradných dielov je nedostatok, a s tým súvisia aj dlhé čakacie lehoty. 


Najlepšie ponuky poistenia na jednom mieste

Porovnáme vám najlepšie ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu. Vyberte si poistenie presne podľa vašich predstáv.


To všetko sa, prirodzene, odrazí aj v tom, že ceny PZP budú kopírovať trend svojím rastom

Menej konkurencie, vyššie PZP

Poisťovne sa vzhľadom na situáciu snažia  znižovať svoje náklady. To im medziiným umožní aj transformácia na pobočky zahraničných poisťovní, čím podstatne znížia najmä administratívne náklady. Vďaka európskej legislatíve je táto transformácia pomerne jednoduchá. Navyše dochádza aj k zlučovaniu poisťovní. Dôsledkom je menší počet poisťovní, ktoré si môžu konkurovať. A keďže trhový mechanizmus prirodzene funguje aj v oblasti poisťovníctva, nižšia konkurencia vytvára tlak na zvyšovanie cien poistného


Na PZP môžete stále ušetriť 

Áno. Faktory ovplyvňujúce zdražovanie PZP, žiaľ, neovplyvníme. Napriek tomu však existujú spôsoby, ako na povinnom zmluvnom poistení ušetriť. Tu je len niekoľko tipov:


 • namiesto mesačnej alebo štvrťročnej frekvencie splátok zvoľte ročnú platbu, 

 • uzavrite si PZP a havarijné poistenie spoločne v jednej poisťovni,

 • ak jazdíte málo, informujte sa o možnostiach zníženia PZP pre málo aktívnych vodičov a podobne.


Avšak pozor - pri PZP by vám nemalo ísť prioritne len o cenu. Neberte povinné poistenie len ako nutné zlo, ktoré musíte mať len preto, aby ste nedostali pokutu. Pri výbere vhodného poistenia zvážte aj iné faktory. Sledujte rozsah poistnej ochrany, asistenčné služby, ale aj výluky z poistenia.


Ponuky jednotlivých poisťovní si dôkladne porovnajte. Nemusíte, samozrejme, osobne chodiť do všetkých pobočiek poisťovní a zisťovať si ceny pre poistenie vášho štvorkolesového tátoša. Úplne stačí, ak základné údaje o svojom vozidle vložíte do našej online kalkulačky a my vám zobrazíme najvýhodnejšie PZP práve pre vás. Takéto poistenie PZP - porovnanie vám prinesie ročnú úsporu aj niekoľko desiatok eur, ktoré môžete napokon minúť oveľa užitočnejšie.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.