Ak splácate niekoľko úverov a pôžičiek a mesačné splátky sú príliš vysoké, existuje možnosť staré záväzky refinancovať novou, výhodnejšou pôžičkou na vyplatenie dlhov. Ako si takúto pôžičku vybrať, aby bola pre vás čím najvýhodnejšia? 

Čo je pôžička na vyplatenie dlhov?

Ako pôžička na vyplatenie dlhov alebo pôžička na splatenie dlhov sa označuje klasická pôžička, napríklad v podobe spotrebného úveru, ktorú žiadateľ využije na refinancovanie svojich finančných záväzkov. V tomto prípade ide o účelovo viazanú pôžičku, ktorej cieľom je najčastejšie zníženie mesačnej splátky a úrokovej sadzby. Ďalším dôvodom môže byť aj sprehľadnenie finančných tokov v prípade, že pôžičiek máte viac a je náročné sa v nich orientovať. Vo finančnej praxi sa tento proces označuje aj ako konsolidácia pôžičiek. Takýmto spôsobom môžete refinancovať v podstate všetky typy pôžičiek - spotrebiteľské úvery z bankových i nebankových spoločností, kreditné karty, povolené prečerpanie účtu, nákup tovaru na splátky, úver na bývanie, lízing a podobne.

Podmienky na získanie pôžičky na vyplatenie dlhov sú podobné ako v prípade klasického spotrebného úveru. Musíte mať pravidelný príjem v dostatočnej výške a nesmiete mať negatívny záznam v úverovom registri. O takúto pôžičku môžu požiadať nielen zamestnanci, ale aj podnikatelia - v tomto prípade však banka spravidla požaduje aj podnikateľskú históriu. 

Zodpovedné požičiavanie

Prečítajte si Zásady zodpovedného požičiavania, vďaka ktorým sa môžete správne rozhodnúť.

Kde získať pôžičku na vyplatenie dlhov?

Pôžičky na vyplatenie dlhov poskytujú tak bankové, ako i nebankové spoločnosti. Aby však takáto pôžička bola pre vás skutočne efektívna, venujte dostatočnú pozornosť jej výberu. Podmienky jednotlivých poskytovateľov sú totiž rôzne - rozdielna je možná výška poskytnutej pôžičky, úroková miera, mesačná splátka i súvisiace poplatky. 

Najvýhodnejšiu pôžičku na vyplatenie dlhov získate najčastejšie prostredníctvom bankovej pôžičky. Ak ste v banke z nejakého dôvodu neuspeli, riešením môže byť aj nebanková pôžička na vyplatenie dlhov. Nebankové produkty majú v tomto prípade podobný charakter ako bankové - aj v ich prípade ide o spotrebné úvery bez ručenia, v prípade nebankoviek sú však oveľa drahšie. 

Pri porovnávaní pôžičiek si všímajte najmä to, aký je úrok a poplatky spojené s novou pôžičkou a aká je RPMN (ročná percentuálna miera nákladov). Platí, že tieto hodnoty musia byť nižšie ako priemer starých záväzkov. Všetky tieto parametre zistíte prostredníctvom nášho online porovnávača, prostredníctvom ktorého si môžete vybrať tú najvýhodnejšiu pôžičku na vyplatenie dlhov.  Nová banka alebo iný poskytovateľ bude následne od vás požadovať zmluvy o vašich starých záväzkoch, prípadne aj iné dokumenty. Refinancovanie záväzkov sa však každopádne oplatí - získať môžete nielen nižšiu úrokovú mieru a nižšie mesačné splátky, ale aj lepší prehľad vo vašich finančných záväzkoch.

Ak sa rozhodnete pre pôžičku, hľadajte spoľahlivého partnera. Pôžička sa pre tento prípad oplatí najmä vtedy, ak neplatíte za jej poskytnutie, prípadné zmeny či predčasné splatenie. Pôžičku si dokážete vybaviť pomerne rýchlo v prípade, že ju budete schopní splácať poriadne a včas.

Buďte opatrní

Ak neviete, ako sa zbaviť dlhov, nebojte sa požiadať o pomoc. Aktívny postoj a rýchle konanie vám dokážu zachrániť ďalšie peniazePreto situáciu s dlhmi riešte okamžite. Nemusíte ihneď premýšľať nad požičaním si ďalších finančných prostriedkov. V živote môžu nastať opäť ďalšie situácie, ktoré sa nedajú ovplyvniť a zaskočia vašu peňaženku. Skúste preto si začať uvedomovať či vec, ktorú si idete kúpiť, naozaj potrebujete alebo len chcete. V tomto prípade je tu priestor pre racionálne rozhodnutia, musí vám byť jasná vaša finančná situácia. Stačí si to len ustrážiť a vydržať. Takýmto spôsobom sa vyhnete ďalším finančným rizikám a záväzkom.

Rada pre všetkých

Požičajte si rozumne

Než si o pôžičku zažiadate, vopred si rozmyslite či peniaze skutočne potrebujete. Ak už peniaze dlžíte alebo ste napr. v exekúcii, nemusí byť pôžička tým najlepším riešením.


Ak o pôžičku skutočne premýšľate, nezabudnite na tieto pravidlá:


 • vyberajte si preverené bankové a nebankové spoločnosti,

 • skontrolujte si svoje záznamy v registroch,

 • spočítajte si či dokážete pôžičku riadne mesačne splácať.

Porovnaný magazín

 • 08. decembra 2021|Silvia Múdra
  Nie ste spokojní s úrokom vašej pôžičky? Porozmýšľajte nad refinancovaním úveru

  Úrokové sadzby pôžičiek sú na historických minimách a mnohí dlžníci dnes uvažujú o refinancovaní svojich hypoték alebo úverov. Ak ste si požičiavali pred niekoľkými rokmi, pravdepodobne máte aj vy pôžičku s úrokovou sadzbou niekoľkonásobne prevyšujúcu aktuálny priemer. Refinancovaním svojej pôžičky môžete mesačne ušetriť desiatky eur, skrátiť si dobu splácania alebo pri zachovaní podmienok získať vyššiu pôžičku. Poradíme vám, ako refinancovať úver v prospech svojho rozpočtu.

 • 03. decembra 2021|Silvia Múdra
  Najvýhodnejšia pôžička: Chcete vedieť, ako ju nájdete?

  Pôžička na čokoľvek, hypotekárny úver či leasing. Pôžičky nájdeme pod mnohými názvami a ponúka ich každá banka, ale i nebankové a iné subjekty. Ako si vybrať tú najvýhodnejšiu pôžičku a podľa čoho sa rozhodnúť? Poradíme vám krok za krokom.

 • 03. decembra 2021|Silvia Múdra
  Zoznam najlepších pôžičiek na trhu. Vybrali ste si?

  Potrebujete si požičať, ale netušíte, ktorú banku navštíviť, aby ste dlžnú sumu niekoľkonásobne nepreplatili? Prinášame vám zoznam aktuálne najlepších pôžičiek na trhu. Zistili sme pre vás, ktoré banky v súčasnosti poskytujú najvýhodnejšie podmienky, čo musíte splniť, aby ste ich dostali a s akou sumou na svojom účte môžete počítať. Stačí si vybrať, požiadať banku o schválenie a môžete si začať plniť svoje sny.