Akákoľvek práceneschopnosť, a zvlášť dlhodobá, dokáže nepriaznivo zamávať takmer s každým rodinným rozpočtom. Myslíte si, že riešením by mohla byť pôžička? Ako poberateľ PN patríte z hľadiska poskytovateľov pôžičiek k rizikovým klientom a získať pôžičku nemusí byť vôbec jednoduché. 

Aké sú podmienky uznania práceneschopnosti?

Ako zamestnanec môžete byť uznaný dočasne práceneschopným na výkon zárobkovej činnosti (v skratke PN) z dôvodu choroby, úrazu a v súčasnej pandemickej dobe aj z dôvodu nariadeného karanténneho opatrenia alebo izolácie



V tom prípade máte nárok na

  • náhradu príjmu počas dočasnej pracovnej neschopnosti - počas prvých 10 dní trvania PN, ktorú vám vypláca zamestnávateľ (s výnimkou pandemickej PN, kedy vypláca nemocenské hneď Sociálna poisťovňa),

  • nemocenskú dávku - od 11. dňa dočasnej PN, ktorú vám vypláca Sociálna poisťovňa.


Suma náhrady príjmu a nemocenského je nasledovná:

  • prvé 3 kalendárne dni: náhrada príjmu  vo výške 25 % denného vymeriavacieho základu,

  • od 4. do 10. kalendárneho dňa: náhrada príjmu vo výške 55 % denného vymeriavacieho základu,

  • od 11. kalendárneho dňa: nemocenské vo výške 55 % denného vymeriavacieho základu.


Hoci teda náhrada príjmu a nemocenské dávky počas práceneschopnosti aspoň čiastočne nahrádzajú výpadok príjmu, ich výška často nepostačuje ani na úhradu bežných nákladov.  

Zodpovedné požičiavanie

Prečítajte si Zásady zodpovedného požičiavania, vďaka ktorým sa môžete správne rozhodnúť.

Existujú pôžičky pre ľudí na PN?

Ak ste odkázaní na nemocenské dávky - teda nielen PN, ale aj OČR, z hľadiska banky patríte do skupiny rizikových klientov. Takéto nemocenské dávky majú totiž dočasný charakter a banky ich spravidla nepovažujú za akceptovateľný príjem. Je však možné, že ak ste PN čerpali kvôli pandémii, banka na túto mimoriadnu situáciu prihliadne a po skončení PN vám pôžičku poskytne. Dôležité však je, aby sa váš príjem obnovil. 

V každom prípade môžete banku požiadať o pôžičku až po skončení PN. Každá banka má iné pravidlá, po akej dobe po PN môžete o pôžičku žiadať, spravidla však požadujú 1 - 3 mesiace pokračovania v zamestnaní. Banky majú tiež odlišný spôsob, ako priemerujú príjem po PN. Ponuky jednotlivých bánk si teda vopred dôkladne porovnajte. 

Vzhľadom na výšku PN-ky však váš priemerný príjem za posledné obdobie nemusí byť pre banku dostačujúci na poskytnutie pôžičky. A práve vtedy je dobré zvážiť alternatívy. Riešením môže byť napríklad nebanková  alebo kolektívna pôžička. 


Buďte opatrní

V živote nastanú situácie, ktoré sa nedajú ovplyvniť a zaskočia Vašu finančnú pripravenosť. Dobre si však premyslite či v čase vašej práceneschopnosti skutočne potrebujete si požičať finančné prostriedky. Rozsah príjmov a výdajov tvorí základ pre posúdenie, akú vysokú splátku si môžete dovoliť. Ide o veľký záväzok a v prípade ďalších nepredvídateľných situáciách vás môžu postihnúť veľké nepríjemnosti!  Neberte si preto pôžičku na zbytočnosti a dôkladne zvážte či ju skutočne potrebujete.

Rada pre všetkých

Požičajte si rozumne

Než si o pôžičku zažiadate, vopred si rozmyslite či peniaze skutočne potrebujete. Ak už peniaze dlžíte alebo ste napr. v exekúcii, nemusí byť pôžička tým najlepším riešením.


Ak o pôžičku skutočne premýšľate, nezabudnite na tieto pravidlá:


  • vyberajte si preverené bankové a nebankové spoločnosti,

  • skontrolujte si svoje záznamy v registroch,

  • spočítajte si či dokážete pôžičku riadne mesačne splácať.

Porovnaný magazín

  • 08. decembra 2021|Silvia Múdra
    Nie ste spokojní s úrokom vašej pôžičky? Porozmýšľajte nad refinancovaním úveru

    Úrokové sadzby pôžičiek sú na historických minimách a mnohí dlžníci dnes uvažujú o refinancovaní svojich hypoték alebo úverov. Ak ste si požičiavali pred niekoľkými rokmi, pravdepodobne máte aj vy pôžičku s úrokovou sadzbou niekoľkonásobne prevyšujúcu aktuálny priemer. Refinancovaním svojej pôžičky môžete mesačne ušetriť desiatky eur, skrátiť si dobu splácania alebo pri zachovaní podmienok získať vyššiu pôžičku. Poradíme vám, ako refinancovať úver v prospech svojho rozpočtu.

  • 03. decembra 2021|Silvia Múdra
    Najvýhodnejšia pôžička: Chcete vedieť, ako ju nájdete?

    Pôžička na čokoľvek, hypotekárny úver či leasing. Pôžičky nájdeme pod mnohými názvami a ponúka ich každá banka, ale i nebankové a iné subjekty. Ako si vybrať tú najvýhodnejšiu pôžičku a podľa čoho sa rozhodnúť? Poradíme vám krok za krokom.

  • 03. decembra 2021|Silvia Múdra
    Zoznam najlepších pôžičiek na trhu. Vybrali ste si?

    Potrebujete si požičať, ale netušíte, ktorú banku navštíviť, aby ste dlžnú sumu niekoľkonásobne nepreplatili? Prinášame vám zoznam aktuálne najlepších pôžičiek na trhu. Zistili sme pre vás, ktoré banky v súčasnosti poskytujú najvýhodnejšie podmienky, čo musíte splniť, aby ste ich dostali a s akou sumou na svojom účte môžete počítať. Stačí si vybrať, požiadať banku o schválenie a môžete si začať plniť svoje sny.