Vybaviť si pôžičku snáď ešte nikdy nebolo jednoduchšie. Vďaka digitalizácii procesov totiž dnes už veľa vecí vrátane pôžičiek dokážeme zariadiť cez internet. Viete však, ako si vybrať skutočne výhodnú online pôžičku? 

Čo je to online pôžička?

Ako už naznačuje samotný názov, online pôžička je taký typ úveru, ktorý vybavíte cez internet. Spravidla ide o spotrebné úvery určené pre fyzické osoby, ktoré poskytujú tak bankové, ako i nebankové inštitúcie. Pôžičky online majú množstvo výhod. V prvom rade samozrejme to, že kvôli ich vybaveniu nemusíte vôbec opúšťať pohodlie svojho domova. Stačí vyplniť jednoduchý formulár, v ktorom si zvolíte výšku čiastky a prípadne dobu splatnosti a všetky ďalšie procesy prebehnú na diaľku. Potrebné peňažné prostriedky získate veľmi rýchlo, v mnohých prípadoch v podstate okamžite. Takéto pôžičky nie sú spravidla účelovo viazané a môžete ich použiť na čokoľvek

Práve vďaka týmto benefitom popularita online pôžičiek stále rastie a stúpa aj počet poskytovateľov, ktorí ich ponúkajú. Ako si však vybrať online pôžičku tak, aby bola pre vás skutočne najvýhodnejšia? 

Zodpovedné požičiavanie

Prečítajte si Zásady zodpovedného požičiavania, vďaka ktorým sa môžete správne rozhodnúť.

Ako si vybrať online pôžičku?

Ak už potrebujete peniaze, v prvom rade sa zamerajte na bankové pôžičky. Tie totiž môžete získať za najvýhodnejších podmienok. Úrokové sadzby môžu byť aj o niekoľko percent nižšie ako v nebankovkách a doba splatnosti sa pohybuje od 1 až do 8 rokov. 


Alternatívou sú samozrejme aj nebankové pôžičky, tu však rátajte si tým, že poskytnutá pôžička nebude kvôli vyšším úrokom ani zďaleka taká výhodná ako v banke. Pri týchto pôžičkách je navyše bežná veľmi krátka doba splatnosti, najčastejšie do jedného mesiaca. 


Pôžičky online poskytujú aj mnohé P2P platformy, vďaka ktorým môžete získať peer-to-peer pôžičku. Hoci na Slovensku nie sú ešte veľmi známe, vďaka svojim jednoduchým podmienkam naberajú na popularite. A nakoniec sú tu ešte pôžičky od súkromných osôb, ktoré sú však vysoko rizikové a pokiaľ je to možné, takýmto pôžičkám sa vyhnite

Ak práve potrebujete peniaze, v prvom rade si produkty jednotlivých poskytovateľov dôkladne porovnajte. Našťastie to v dobe internetovej ide pomerne jednoducho - stačí zadať základné parametre pôžičky a náš online porovnávač  vám predstaví tie najvýhodnejšie pôžičky, ktoré zodpovedajú vašim požiadavkám.  


Pri porovnávaní zohľadňujte predovšetkým ukazovateľ ročná percentuálna miera nákladov (RPMN). Je to hodnota vyjadrená v percentách, ktorá vám poskytne informáciu o ročných nákladoch na získanie pôžičky. Okrem úroku zahŕňa aj všetky poplatky súvisiace so zriadením a vedením pôžičky. 

Vybranú pôžičku si môžete samozrejme online aj uzavrieť. Výhodou je, že spolupracujeme len s overenými poskytovateľmi, a vyhnete sa tak možným podvodným ponukám. Dôveryhodnosť poskytovateľa je totiž tiež mimoriadne dôležitá. Pamätajte na to, že prípadný výber nesprávnej pôžičky vás v budúcnosti môže stáť veľké množstvo peňazí či iných problémov. 

Rada pre všetkých

Požičajte si rozumne

Než si o pôžičku zažiadate, vopred si rozmyslite či peniaze skutočne potrebujete. Ak už peniaze dlžíte alebo ste napr. v exekúcii, nemusí byť pôžička tým najlepším riešením.


Ak o pôžičku skutočne premýšľate, nezabudnite na tieto pravidlá:


 • vyberajte si preverené bankové a nebankové spoločnosti,

 • skontrolujte si svoje záznamy v registroch,

 • spočítajte si či dokážete pôžičku riadne mesačne splácať.

Porovnaný magazín

 • 08. decembra 2021|Silvia Múdra
  Nie ste spokojní s úrokom vašej pôžičky? Porozmýšľajte nad refinancovaním úveru

  Úrokové sadzby pôžičiek sú na historických minimách a mnohí dlžníci dnes uvažujú o refinancovaní svojich hypoték alebo úverov. Ak ste si požičiavali pred niekoľkými rokmi, pravdepodobne máte aj vy pôžičku s úrokovou sadzbou niekoľkonásobne prevyšujúcu aktuálny priemer. Refinancovaním svojej pôžičky môžete mesačne ušetriť desiatky eur, skrátiť si dobu splácania alebo pri zachovaní podmienok získať vyššiu pôžičku. Poradíme vám, ako refinancovať úver v prospech svojho rozpočtu.

 • 03. decembra 2021|Silvia Múdra
  Najvýhodnejšia pôžička: Chcete vedieť, ako ju nájdete?

  Pôžička na čokoľvek, hypotekárny úver či leasing. Pôžičky nájdeme pod mnohými názvami a ponúka ich každá banka, ale i nebankové a iné subjekty. Ako si vybrať tú najvýhodnejšiu pôžičku a podľa čoho sa rozhodnúť? Poradíme vám krok za krokom.

 • 03. decembra 2021|Silvia Múdra
  Zoznam najlepších pôžičiek na trhu. Vybrali ste si?

  Potrebujete si požičať, ale netušíte, ktorú banku navštíviť, aby ste dlžnú sumu niekoľkonásobne nepreplatili? Prinášame vám zoznam aktuálne najlepších pôžičiek na trhu. Zistili sme pre vás, ktoré banky v súčasnosti poskytujú najvýhodnejšie podmienky, čo musíte splniť, aby ste ich dostali a s akou sumou na svojom účte môžete počítať. Stačí si vybrať, požiadať banku o schválenie a môžete si začať plniť svoje sny.