K základným podmienkam získania akejkoľvek pôžičky na Slovensku spravidla patrí, aby mal žiadateľ vek minimálne 18 rokov, čistý úverový register a trvalý pobyt na území Slovenskej republiky. Čo však robiť v prípade, ak trvalý pobyt na Slovensku nemáte? Aké máte možnosti získať pôžičku bez trvalého pobytu?
Pôžičky pre cudzincov - ako na to?
Bankové inštitúcie pri poskytovaní pôžičiek spravidla vyžadujú, aby bol žiadateľ občanom SR s trvalým pobytom na Slovensku alebo cudzinec s trvalým pobytom na Slovensku.
Aj v prípade, že ste cudzinec, teda máte možnosť u nás pôžičku získať. Základom je, aby ste na Slovensku pracovali legálne a platili dane. Banku bude ďalej zaujímať, či máte na Slovensku trvalý alebo len prechodný pobyt. Ak máte u nás trvalý pobyt, banky k vám budú pristupovať ako k občanovi SR. V tom prípade predkladáte banke všetky dokumenty tak, ako keby ste boli Slovák - štátna príslušnosť totiž podmienkou získania pôžičky nie je. Banka si navyše môže vyžiadať záznamy z úverového registra krajiny, odkiaľ žiadateľ pochádza.
Ako je to však s cudzincami bez trvalého pobytu? Za predpokladu, že máte oficiálne povolenie na pobyt, resp. máte na Slovensku aj prechodný pobyt, v závislosti od podmienok konkrétnej banky pôžičku získať môžete, avšak len na výnimku.
Každá banka má totiž nastavené podmienky poskytnutia bankovej pôžičky inak, avšak väčšinou pristupujú k cudzincom striktnejšie ako k domácim občanom. Je teda možné, že ak v jednej banke so žiadosťou o pôžičku nepochodíte, v druhej vám ju schvália bez problémov. Základom je, aby ste mali povolený pobyt na Slovensku na obdobie dlhšie, ako je splatnosť úveru. Zároveň by ste mali vedieť preukázať svoj príjem.
Získanie pôžičky bez trvalého pobytu v banke je teda síce komplikované, ale nie úplne nemožné. Ak vám vo viacerých bankách pôžičku neschvália, stále máte možnosť požiadať o pôžičku v niektorej z nebankových spoločností, ktoré majú spravidla nastavené menej striktné pravidlá. V tomto prípade však musíte rátať s vyššou úrokovou sadzbou, menšou výškou pôžičky a krátkou dobou splatnosti.
Prečítajte si Zásady zodpovedného požičiavania, vďaka ktorým sa môžete správne rozhodnúť.
Ako si pôžičky porovnať?
Aj pri pôžičkách bez trvalého pobytu je potrebné si jednotlivé ponuky bankových či nebankových inštitúcií dôkladne porovnať. Na získanie jednoduchého prehľadu o možnostiach pôžičiek vám poslúži online porovnávač - nástroj, ktorý jednotlivé pôžičky porovná podľa ich výhodnosti.
Požičajte si rozumne
Než si o pôžičku zažiadate, vopred si rozmyslite či peniaze skutočne potrebujete. Ak už peniaze dlžíte alebo ste napr. v exekúcii, nemusí byť pôžička tým najlepším riešením.
Ak o pôžičku skutočne premýšľate, nezabudnite na tieto pravidlá:
vyberajte si preverené bankové a nebankové spoločnosti,
skontrolujte si svoje záznamy v registroch,
spočítajte si či dokážete pôžičku riadne mesačne splácať.