O pôžičku môžete požiadať aj v tom prípade, ak ju nechcete zabezpečovať nehnuteľnosťou alebo nechcete o peniaze žiadať spolu s ručiteľom. Ako takúto pôžičku bez ručiteľa získať?
Kto je ručiteľ?
Ručiteľ je fyzická osoba, ktorá sa zaručuje splatiť pôžičku namiesto dlžníka v prípade, že tento nebude schopný pôžičku splácať. Ručiteľ je teda istou formou zabezpečenia pôžičky a poskytovateľ ho vyžaduje v prípade, že klientovi by bez neho pôžičku neschválil v potrebnej výške alebo vôbec.
Pre vás ako dlžníka je to, že máte ručiteľa, skutočne výhodné. Vďaka nemu totiž môžete získať pôžičku, ktorú by ste ako jednotlivec nedostali. S ručiteľom vám navyše finančná inštitúcia môže poskytnúť pôžičku na vyššiu sumu alebo s nižším úrokom.
Na strane druhej sú však s ručením spojené nevýhody pre samotného ručiteľa. V prvom rade ručí za váš záväzok celým svojím majetkom. Veriteľ - teda banka alebo iná finančná inštitúcia - preveruje u ručiteľa jeho bonitu a schopnosť splácať rovnako ako u vás - dlžníka. Ak by chcel ručiteľ požiadať o svoj vlastný úver, vaša mesačná splátka sa bude posudzovať tak, ako keby to bola jeho vlastná. Prípadné vaše problémy so splácaním sa navyše objavia aj v jeho úverovom registri. Oberá sa tak o možnosť získať vlastnú pôžičku, prípadne o pôžičku v dostatočnej výške.
Práve z týchto dôvodov sa mnohí z nás pokúšajú vybaviť pôžičku bez ručiteľa. Ako teda na to?
Prečítajte si Zásady zodpovedného požičiavania, vďaka ktorým sa môžete správne rozhodnúť.
Ako získať pôžičku bez ručiteľa?
Získať pôžičku bez ručiteľa našťastie dnes nie je vôbec zložité. V ponuke väčšiny bankových i nebankových spoločností dnes nájdete produkty s označením pôžička bez ručiteľa. Finančné inštitúcie sa totiž snažia poskytovať pôžičky veľmi jednoducho. Ručiteľa teda nevyžadujú, hoci v niektorých prípadoch namiesto neho požadujú spoludlžníka.
Poskytovateľa bude samozrejme zaujímať vaša bonita - teda výška vášho príjmu a tiež vaša platobná disciplína z minulosti. Preverí si teda vaše záznamy v úverovom registri. Ak zhodnotí, že nie ste rizikovým klientom, pôžičku bez ručiteľa vám schváli.
Keďže ponuka takýchto pôžičiek je naozaj široká, môžete sa rozhodovať, ktorá je pre vás najvýhodnejšia. Za týmto účelom vám odporúčame jednotlivé pôžičky si najskôr dôkladne porovnať. Bankové i nebankové spoločnosti totiž poskytujú pôžičky za rôznych podmienok, s rozdielnou výškou úrokovej sadzby i s inou dobou splatnosti.
Najjednoduchšie si pôžičky porovnáte prostredníctvom našej online kalkulačky. Je to jednoduchý a intuitívny nástroj, do ktorého zadáte výšku požadovanej sumy a následne vám zobrazí pôžičky, ktoré zodpovedajú vašim požiadavkám.
Môžete si pritom vybrať, či máte záujem o bankovú alebo nebankovú pôžičku. V prvom kroku sa zamerajte na bankové pôžičky, ktoré sú spravidla výhodnejšie - získať ich môžete s výhodnejšou úrokovou sadzbou. Medzi najčastejšie poskytované bankové pôžičky bez ručiteľa patria bežné spotrebné úvery s dobou splatnosti od 1 do 8 rokov, ale bez ručiteľa môžete získať aj povolené prečerpanie k vášmu účtu či kreditnú kartu.
Na nebankové pôžičky sa spravidla vzťahuje vyšší úrok a doba splatnosti je krátka, väčšinou do 1 roka. Sumy pôžičiek sú väčšinou nižšie, rádovo niekoľko sto eur. Môže to byť však vhodné riešenie v prípade, ak vám banka pôžičku neschválila. Nebankovky majú totiž väčšinou menej striktné podmienky pre schválenie pôžičky.
Požičajte si rozumne
Než si o pôžičku zažiadate, vopred si rozmyslite či peniaze skutočne potrebujete. Ak už peniaze dlžíte alebo ste napr. v exekúcii, nemusí byť pôžička tým najlepším riešením.
Ak o pôžičku skutočne premýšľate, nezabudnite na tieto pravidlá:
vyberajte si preverené bankové a nebankové spoločnosti,
skontrolujte si svoje záznamy v registroch,
spočítajte si či dokážete pôžičku riadne mesačne splácať.