Jednou z najdôležitejších podmienok na poskytnutie pôžičky je pravidelný príjem žiadateľa. Od jeho výšky totiž závisí možná výška úveru. Existujú však aj prípady, keď príjem dokladovať nemusíte. Za akých okolností je takáto pôžička bez dokladovania príjmov vôbec možná?   

Overovanie príjmov je zákonná povinnosť

Bankám i nebankovým spoločnostiam s vydanou licenciou od Národnej banky Slovenska vyplýva zo zákona povinnosť overovať u žiadateľa schopnosť splácať úver alebo pôžičkuPôžičky bez dokladovania príjmov teda dnes na Slovensku v dôveryhodnej inštitúcii nevybavíte. Takéto pôžičky sú síce stále dostupné, ale iba v tom prípade, že sa obrátite na nelicencovaných poskytovateľov (napríklad pôžičky od súkromných osôb), čo je však vysoko rizikové. 

Zodpovedné požičiavanie

Prečítajte si Zásady zodpovedného požičiavania, vďaka ktorým sa môžete správne rozhodnúť.

Pôžička bez potvrdenia príjmu

Overenie vášho príjmu síce banka na posúdenie vašej žiadosti o pôžičku potrebuje, nemusí však od vás vyžadovať jeho dokladovanie. Je to v prípade, že máte trvalý príjem a poskytovateľ pôžičky si ho dokáže overiť inou formou. V tomto zmysle je teda pôžička bez dokladovania príjmov v podstate pôžička, pri ktorej poskytovateľ síce potvrdenie o príjme od vás nevyžaduje, ale vašu bonitu si overí inak. 

Ak žiadate o pôžičku v banke, v ktorej máte svoj bežný účet, banka dokáže váš príjem overiť na základe príjmov, ktoré dostávate na tento účet. Potvrdenie o príjme teda od vás nebude požadovať. Ak vám príjem chodí na účet v inej banke, ako doklad o príjme postačujú spravidla výpisy z účtu, takže takisto nemusíte žiadať o potvrdenie o príjme svojho zamestnávateľa. Ďalšou možnosťou, ako si banky dokážu overiť váš príjem v prípade, že ste zamestnanec, je Sociálna poisťovňa. Tam získajú prehľad o vašich príjmov na základe výšky mesačných odvodov. Ak je žiadateľom podnikateľ, na tento účel môžu využiť informácie z daňového úradu alebo verejne dostupných databáz daňových informácií. 

Na základe takto posúdenej bonity vám banka môže poskytnúť bankovú pôžičku vo forme  kontokorentného úveru, teda ako povolené prečerpania k účtu alebo v podobe klasického spotrebného úveru. A to za predpokladu, že výška vášho príjmu bude dostatočná na splácanie novej pôžičky, ako aj starších záväzkov. 



Podobné postupy uplatňujú vzhľadom na svoje zákonné povinnosti aj nebankové spoločnosti, ktoré si takisto dokážu dohľadať potrebné informácie elektronicky. V prípade nebankovej pôžičky však musíte rátať s oveľa vyššou úrokovou sadzbou a kratšou dobou splácania, spravidla do 1 mesiaca. Ak ste so žiadosťou o pôžičku neuspeli v banke, nebankovka môže byť alternatívnym riešením. Dávajte si však pozor, aby ste sa obrátili na dôveryhodnú nebankovú spoločnosť s licenciou.

Pôžičky si vopred porovnajte

Či už ste si vybrali bankovú alebo nebankovú pôžičku bez dokladovania príjmu, podmienky jednotlivých poskytovateľov si najskôr dôkladne porovnajte. Aj malý rozdiel v úrokovej miere alebo súvisiace poplatky totiž dokážu pôžičku poriadne predražiť.

Podmienky jednotlivých poskytovateľov si môžete prehľadne porovnať prostredníctvom online porovnávača, ktorý vám vyfiltruje pôžičky zodpovedajúce vami zadaným požiadavkám. Všetky potrebné informácie o pôžičkách získate v priebehu niekoľkých minút bez toho, aby ste museli chodiť osobne na pobočku poskytovateľa.

Výhodné je tiež to, že takúto pôžičku si môžete cez internet aj vybaviť. Celý proces od porovnania pôžičiek až po uzavretie zmluvy tak zrealizujete kompletne online.  

Rada pre všetkých

Požičajte si rozumne

Než si o pôžičku zažiadate, vopred si rozmyslite či peniaze skutočne potrebujete. Ak už peniaze dlžíte alebo ste napr. v exekúcii, nemusí byť pôžička tým najlepším riešením.


Ak o pôžičku skutočne premýšľate, nezabudnite na tieto pravidlá:


  • vyberajte si preverené bankové a nebankové spoločnosti,

  • skontrolujte si svoje záznamy v registroch,

  • spočítajte si či dokážete pôžičku riadne mesačne splácať.

Porovnaný magazín

  • 08. decembra 2021|Silvia Múdra
    Nie ste spokojní s úrokom vašej pôžičky? Porozmýšľajte nad refinancovaním úveru

    Úrokové sadzby pôžičiek sú na historických minimách a mnohí dlžníci dnes uvažujú o refinancovaní svojich hypoték alebo úverov. Ak ste si požičiavali pred niekoľkými rokmi, pravdepodobne máte aj vy pôžičku s úrokovou sadzbou niekoľkonásobne prevyšujúcu aktuálny priemer. Refinancovaním svojej pôžičky môžete mesačne ušetriť desiatky eur, skrátiť si dobu splácania alebo pri zachovaní podmienok získať vyššiu pôžičku. Poradíme vám, ako refinancovať úver v prospech svojho rozpočtu.

  • 03. decembra 2021|Silvia Múdra
    Najvýhodnejšia pôžička: Chcete vedieť, ako ju nájdete?

    Pôžička na čokoľvek, hypotekárny úver či leasing. Pôžičky nájdeme pod mnohými názvami a ponúka ich každá banka, ale i nebankové a iné subjekty. Ako si vybrať tú najvýhodnejšiu pôžičku a podľa čoho sa rozhodnúť? Poradíme vám krok za krokom.

  • 27. decembra 2021|Michaela Pősová
    Najlepšia pôžička je taká, ktorú dokážete splácať

    Medzi pôžičkami existuje mnoho rozdielov. Každá banka je iná, a tak sa menia aj podmienky, nehovoriac o tom, že požičať si môžete aj od rôznych nebankoviek či iných subjektov, ktoré už hraničia s úžerou. No bez ohľadu na to, kde si požičiavate, ešte predtým, ako sa rozhodnete pôžičku podpísať, by ste si mali vedieť zistiť aspoň približnú situáciu s úrokmi a s podmienkami. Ako si vypočítať, či budete schopný úver splácať a ako reálne zhodnotiť svoje možnosti? 

  • 22. septembra 2021|Miroslav Novysedlak
    Pôžička pre živnostníkov: Kde ju získať?

    Pôžička pre živnostníkov je pre začínajúcich podnikateľov skvelým prostriedkom, ako si vybudovať biznis. Ak nemáte dostatok finančných prostriedkov, o slovo sa hlási pôžička. Ktoré banky a nebankovky ponúkajú najideálnejšie možnosti?

  • 15. júna 2021|Daniel Výcha
    Ako si jednoducho vypočítať úrok z pôžičky?

    Každá pôžička sa spája s niekoľkými poplatkami. Okrem poplatkov za poskytnutie alebo vybavenie je tu ešte úrok, ktorý poskytuje každá banka v inej výške. Sami sa viete rozhodnúť, či je pre vás výhodný alebo nie. Ak by nebol, stačí si prejsť jednotlivé ponuky a nájsť inú a výhodnejšiu. Na to, aby ste si však boli vedomí, koľko preplatíte, musíte vedieť, ako si vypočítať úrok z pôžičky.