Traktor je podľa Zákona č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke zvláštnym motorovým vozidlom. Takéto vozidlo sa môže pohybovať po ceste pri presune na vykonávanie pôdohospodárskych prác v prípade, ak je opatrené tabuľkou s evidenčným číslom. Každé motorové vozidlo pohybujúce sa po cestnej komunikácii musí mať v zmysle platnej legislatívy PZP. Táto povinnosť sa teda vzťahuje aj na traktor, ktorý - hoci i príležitostne alebo na krátke vzdialenosti - vstupuje do premávky.

PZP potrebuje aj podomácky vyrobený traktor

Máte malotraktor alebo doma poskladaný traktor a nie ste si istý, či sa na vás vzťahuje povinnosť PZP? Odpoveď je jednoznačná: ak sa motorové vozidlo pohybuje po ceste, musí mať zákonné poistenie. Od 1. septembra 2013 pritom platí, že sa aj podomácky vyrobené vozidlá môžu pohybovať v cestnej premávke. Musia však mať pridelené špeciálne EČV typu CPríslušný dopravný inšpektorát pridelí céčkové evidenčné číslo len takému vozidlu, ktoré nebolo schválené pre premávku a používa sa na poľnohospodárske či lesné práce. Takéto vozidlo nemusí spĺňať žiadne technické predpisy a nepodlieha technickej ani emisnej kontrole. S vozidlom vybaveným evidenčným číslom typu C môžete jazdiť po cestách III. triedy, miestnych a účelových komunikáciách za nezníženej viditeľnosti. Keďže sa pohybujete v cestnej premávke, musíte mať, samozrejme, uzavreté povinné zmluvné poistenie na traktor.

Jednoduché porovnanie

PZP online

Ak chcete ušetriť čas i financie, najjednoduchšou cestou je uzatvorenie poistnej zmluvy online. Takto si v pohodlí domova porovnáte cenové ponuky a uzavriete zmluvu s vybranou poisťovňou na diaľku. Celý proces je veľmi jednoduchý, a vy pritom nemusíte opustiť pohodlie svojho domova.

Ako uzavrieť PZP na traktor?

Povinné zmluvné poistenie má zo zákona povinnosť uzavrieť ten, kto je v dokladoch motorového vozidla zapísaný ako jeho držiteľPZP na traktor uzatvoríte rovnakým spôsobom ako PZP na osobný automobil. Najjednoduchšie, najefektívnejšie a väčšinou aj najekonomickejšie je porovnať  a uzatvoriť takúto poistku online. Okrem toho, že celý proces zrealizujete z pohodlia domova, z porovnaní získate najlepšiu ponuku, a tak aj najvýhodnejšiu cenu. Povinné zmluvné poistenie na vozidlo s céčkovým evidenčným číslom sa uzatvára ešte jednoduchšie, nakoľko tu poisťovne spravidla nevychádzajú z technických údajov, ale z fixne určenej sadzby.

 


Kladiete si otázku, prečo musí mať váš traktor, ktorý používate na ceste skutočne len v nevyhnutnom rozsahu, poistku? Pre prípad, že spôsobíte škodu inému účastníkovi cestnej premávky. Poistenie sa týka škody spôsobenej na zdraví, živote, majetku a ušlom zisku. Mnohé poisťovne poskytujú v základnom balíku aj široké portfólio asistenčných služieb či bezplatné pripoistenie úrazu vodiča a posádky motorového vozidla pri dopravnej nehode. 

Porovnaný magazín

 • 05. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zdražovanie PZP: Vodiči zaplatia za poistky viac

  Nemáme pre vás dobré správy. Tento rok si priplatíme nielen za potraviny, energie, ale aj za poistenie vozidiel. Pri predlžovaní uzatvorených zmlúv zaplatíme aj o niekoľko desiatok eur naviac. Môže za to hneď niekoľko faktorov.

 • 30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • 27. júna 2022|Silvia Múdra
  Malá Fatra: Top atrakcie a zážitky, ktoré nesmiete vynechať

  Sever Slovenska s jedinečnými zákutiami Malej Fatry má návštevníkom nepochybne čo ponúknuť v každom ročnom období. Rozhodli ste sa navštíviť tento čarovný kút Slovenska aj vy? Pripravili sme pre vás tipy na miesta, ktoré by ste pri svojich potulkách rozhodne nemali vynechať.

 • 27. augusta 2021|Miroslav Novysedlak
  Potrebujete poistenie traktora? Máme odpoveď

  Aj keď je traktor používaný mimo cestných komunikácií, taktiež podlieha povinnosti, aby bol poistený, ako ostatné motorové vozidlá. Či už slúži súkromnej osobe, alebo firme, je dobré si ho poistiť. Poistenie traktora sa vám môže vyplatiť v prípade nepríjemnej situácie, ktorá sa môže odohrať na cestách.

Potrebujete poradiť?


Využite naše bezplatné poradenstvo. Naši špecialisti sú vám k dispozícii v pracovných dňoch od 8:00 do 18:00 h.