traktor

Potrebujete poistenie traktora? Máme odpoveď

Aj keď je traktor používaný mimo cestných komunikácií, taktiež podlieha povinnosti, aby bol poistený, ako ostatné motorové vozidlá. Či už slúži súkromnej osobe, alebo firme, je dobré si ho poistiť. Poistenie traktora sa vám môže vyplatiť v prípade nepríjemnej situácie, ktorá sa môže odohrať na cestách.

PZP musia mať traktory, ktoré sú domácky vyrobené

Každé vozidlo, ktoré sa pohybuje po cestnej komunikácii, a to bez ohľadu na cestnú triedu, má povinnosť uzatvorenia PZP. Poistenie kryje škody, ktoré môžu vzniknúť prevádzkou tohto vozidla. Uzatvorenie je rýchle a jednoduché, pretože ho neovplyvňujú také kritériá, ako pri autách. 

Cena za povinné zmluvné poistenie pre vozidlo, ktoré má špeciálne EČV druhu „C”, je daná sumou približne 25 €. Odlišovať sa môže iba v poisťovniach, ktoré majú zvolený vyšší limit v rámci poistného krytia.

PZP uhrádza zodpovednosť za škody, ktoré boli spôsobené prevádzkou vozidla tretím osobám na:

 • živote,

 • zdraví,

 • majetku,

 • ušlom zisku na území Slovenska alebo v členských štátoch Zelenej karty.

Povinnosť je zakotvená aj v slovenskej legislatíve o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu, ktorá bola spôsobená prevádzkovaním vozidla.

Aké výhody poskytuje PZP?

 • ponúka bezplatné pripoistenie úrazu vodiča a posádky vozidla počas dopravnej nehody, pričom sa týka každého spolucestujúceho,

 • bonus na poistení v prípade bezškodového priebehu,

 • široké spektrum asistenčných služieb, ktoré sú platné na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Kto môže uzatvárať poistenie traktora?

PZP zodpovednosti za škodu, ktorá bola spôsobená prevádzkovaním motorového vozidla, je povinný uzatvoriť majiteľ vozidla. Musí byť zapísaný v osvedčení o evidencii. 

Ktoré traktory je možné poistiť?

 • traktor,

 • malotraktor,

 • špeciálne vozidlo,

 • pojazdný pracovný stroj,

 • vysokozdvižný vozík.

  Zákonná poistka

  Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

  Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Klasický traktor a potenciálne nebezpečenstvo

Klasický traktor továrenskej značky je skonštruovaný tak, aby chránil 3 prepravované osoby. Čo sa týka profesionálneho malotraktora, môže ho riadiť len jeden vodič. V rámci zákona o cestnej premávke je zakázané osobám, ktoré sú mladšie ako 12 rokov, možnosť prepravy vo zvláštnom vozidle. 

Podobný odvoz je realizovateľný iba v ložnom priestore nákladného prívesu, ktorý je za traktorom. Daný typ traktorov a podomácky vyrobených vozidiel patrí k najpomalším účastníkom premávky. Ani v tomto prípade neplatí, že nehody sa ich netýkajú. V prípade, že vodič jazdu neprispôsobí vlastným schopnostiam či terénu, môže dôjsť k nešťastiu. 

Traktor má vysoké ťažisko a zvládnuť jazdu na ňom nie je jednoduché. Stáva sa, že vodič podceňuje vozidlo a dozadu naloží iné osoby. V tom momente predná náprava stratí trakciu. Následne je aj ovládateľnosť traktora znížená, a to najmä počas cesty do kopca. V rámci traktora je podceňovaná funkcionalita bŕzd. Môžu byť nefunkčné, respektíve absentujú. 

Klasický traktor disponuje bezpečnostným prvkom, ktorým je ochranný rám. Tento rám chýba hlavne pri malotraktoroch a domácich strojoch. 

Domácky vyrobené vozidlá a ich definícia 

Ide predovšetkým o vozidlá, ktoré nie sú prispôsobené na premávku. Sú to vozidlá, ktoré sú využívané hlavne v lesoch a v poľnohospodárstve. Vozidlá môžu premávať len po cestách tretej triedy, prípadne účelových a miestnych komunikáciách.  Nedisponujú ani vlastnou továrenskou značkou a nie sú ani inak typizované.

Pre všetky vozidlá typu „C” je daná povinnosť uzatvorenia PZP. 

TIP

Ak chcete pridelenie, v rámci ktorého môžete disponovať evidenčným číslom typu „C”, požiadajte o to dopravný inšpektorát v mieste vášho bydliska. Suma je jednorazová a je vo výške 33 €. Vďaka oprávneniu môže vodič v rozhraní troch rokov jazdiť vozidlom po ceste tretej triedy, účelových či miestnych komunikáciách, a to aj za zníženej viditeľnosti.

Patria vozidlá typu „C” na cesty?

Legálna cesta, ako vyjsť na cestu, je len s uzatvoreným PZP.  Je to vhodné prevažne pre malých domácich hospodárov v rámci obrábania polí či počas zberu úrody. Určite to ocenia aj lesníci popri presunoch medzi lesným hospodárstvom a prácami, ktoré sú v nich realizované. 

Je to vhodné aj pre včelárov, ktorí presúvajú včelstvo. Plusom je aj spresnenie evidencie podobných domácky vyrobených vozidiel.

Ak si majitelia vozidiel, ktorí neprešli emisnou či technickou kontrolou myslia, že budú jazdiť pod zámienkou označenia vozidla typu „C”, sú na omyle. Nezabudnite na povinné zmluvné poistenie, ktoré sa dá uzatvoriť aj online. Chránite sa pred krytím následkov pri prípadnej nehode z vášho vrecka.

Vedeli ste, že…

… je možné požiadať bezplatne o výnimku pre používanie vozidla na cestách prvej a druhej triedy a počas zníženej viditeľnosti? V žiadosti je nutné, aby bol podrobne uvedený čas a trasa predpokladaného pohybu vozidla.


Žiadosť musí obsahovať meno a priezvisko držiteľa vozidla, dátum narodenia a trvalý pobyt.  Ak je držiteľom právnická osoba, musí uviesť názov spoločnosti, adresu sídla, identifikačné číslo majiteľa a aj osobné údaje o osobe, ktorá koná v mene danej spoločnosti. Dôležité sú aj základné technické údaje o vozidle. 

K týmto údajom patrí značka, typ, obchodný názov, druh, kategória a identifikačné číslo vozidla s menom výrobcu. Uvádzať sa musí aj šírka, dĺžka či výška vozidla. Nezabudnite ani na fotodokumentáciu vozidla z bočnej strany, zozadu a spredu. Na záver je nevyhnutný už len podpis žiadateľa a dátum, kedy bola žiadosť podaná.

Potrebujete aj vaše vlastné odôvodnenie žiadosti. Je dôležité vtedy, ak chcete výnimku aj predpokladanú trasu vozidla s časom používania na cestnej komunikácii. V rámci prihlásenia na dopravnom inšpektoráte nie je potrebná fyzická prítomnosť vozidla na obhliadku.

Zhrnutie

Ako vidíte, povinné zmluvné poistenie sa týka aj traktorov. Nepodceňujte túto skutočnosť, pretože vďaka tomu sa môžete vyhnúť problémom v prípade potenciálnej nehody.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.