traktor

Potrebujete poistenie traktora? Máme odpoveď

Aj keď je traktor používaný mimo cestných komunikácií, taktiež podlieha povinnosti, aby bol poistený, ako ostatné motorové vozidlá. Či už slúži súkromnej osobe, alebo firme, je dobré si ho poistiť. Poistenie traktora sa vám môže vyplatiť v prípade nepríjemnej situácie, ktorá sa môže odohrať na cestách.

PZP musia mať traktory, ktoré sú domácky vyrobené

Každé vozidlo, ktoré sa pohybuje po cestnej komunikácii, a to bez ohľadu na cestnú triedu, má povinnosť uzatvorenia PZP. Poistenie kryje škody, ktoré môžu vzniknúť prevádzkou tohto vozidla. Uzatvorenie je rýchle a jednoduché, pretože ho neovplyvňujú také kritériá, ako pri autách. 

Cena za povinné zmluvné poistenie pre vozidlo, ktoré má špeciálne EČV druhu „C”, je daná sumou približne 25 €. Odlišovať sa môže iba v poisťovniach, ktoré majú zvolený vyšší limit v rámci poistného krytia.

PZP uhrádza zodpovednosť za škody, ktoré boli spôsobené prevádzkou vozidla tretím osobám na:

 • živote,

 • zdraví,

 • majetku,

 • ušlom zisku na území Slovenska alebo v členských štátoch Zelenej karty.

Povinnosť je zakotvená aj v slovenskej legislatíve o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu, ktorá bola spôsobená prevádzkovaním vozidla.

Aké výhody poskytuje PZP?

 • ponúka bezplatné pripoistenie úrazu vodiča a posádky vozidla počas dopravnej nehody, pričom sa týka každého spolucestujúceho,

 • bonus na poistení v prípade bezškodového priebehu,

 • široké spektrum asistenčných služieb, ktoré sú platné na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Kto môže uzatvárať poistenie traktora?

PZP zodpovednosti za škodu, ktorá bola spôsobená prevádzkovaním motorového vozidla, je povinný uzatvoriť majiteľ vozidla. Musí byť zapísaný v osvedčení o evidencii. 

Ktoré traktory je možné poistiť?

 • traktor,

 • malotraktor,

 • špeciálne vozidlo,

 • pojazdný pracovný stroj,

 • vysokozdvižný vozík.

  Zákonná poistka

  Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

  Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Klasický traktor a potenciálne nebezpečenstvo

Klasický traktor továrenskej značky je skonštruovaný tak, aby chránil 3 prepravované osoby. Čo sa týka profesionálneho malotraktora, môže ho riadiť len jeden vodič. V rámci zákona o cestnej premávke je zakázané osobám, ktoré sú mladšie ako 12 rokov, možnosť prepravy vo zvláštnom vozidle. 

Podobný odvoz je realizovateľný iba v ložnom priestore nákladného prívesu, ktorý je za traktorom. Daný typ traktorov a podomácky vyrobených vozidiel patrí k najpomalším účastníkom premávky. Ani v tomto prípade neplatí, že nehody sa ich netýkajú. V prípade, že vodič jazdu neprispôsobí vlastným schopnostiam či terénu, môže dôjsť k nešťastiu. 

Traktor má vysoké ťažisko a zvládnuť jazdu na ňom nie je jednoduché. Stáva sa, že vodič podceňuje vozidlo a dozadu naloží iné osoby. V tom momente predná náprava stratí trakciu. Následne je aj ovládateľnosť traktora znížená, a to najmä počas cesty do kopca. V rámci traktora je podceňovaná funkcionalita bŕzd. Môžu byť nefunkčné, respektíve absentujú. 

Klasický traktor disponuje bezpečnostným prvkom, ktorým je ochranný rám. Tento rám chýba hlavne pri malotraktoroch a domácich strojoch. 

Domácky vyrobené vozidlá a ich definícia 

Ide predovšetkým o vozidlá, ktoré nie sú prispôsobené na premávku. Sú to vozidlá, ktoré sú využívané hlavne v lesoch a v poľnohospodárstve. Vozidlá môžu premávať len po cestách tretej triedy, prípadne účelových a miestnych komunikáciách.  Nedisponujú ani vlastnou továrenskou značkou a nie sú ani inak typizované.

Pre všetky vozidlá typu „C” je daná povinnosť uzatvorenia PZP. 

TIP

Ak chcete pridelenie, v rámci ktorého môžete disponovať evidenčným číslom typu „C”, požiadajte o to dopravný inšpektorát v mieste vášho bydliska. Suma je jednorazová a je vo výške 33 €. Vďaka oprávneniu môže vodič v rozhraní troch rokov jazdiť vozidlom po ceste tretej triedy, účelových či miestnych komunikáciách, a to aj za zníženej viditeľnosti.

Patria vozidlá typu „C” na cesty?

Legálna cesta, ako vyjsť na cestu, je len s uzatvoreným PZP.  Je to vhodné prevažne pre malých domácich hospodárov v rámci obrábania polí či počas zberu úrody. Určite to ocenia aj lesníci popri presunoch medzi lesným hospodárstvom a prácami, ktoré sú v nich realizované. 

Je to vhodné aj pre včelárov, ktorí presúvajú včelstvo. Plusom je aj spresnenie evidencie podobných domácky vyrobených vozidiel.

Ak si majitelia vozidiel, ktorí neprešli emisnou či technickou kontrolou myslia, že budú jazdiť pod zámienkou označenia vozidla typu „C”, sú na omyle. Nezabudnite na povinné zmluvné poistenie, ktoré sa dá uzatvoriť aj online. Chránite sa pred krytím následkov pri prípadnej nehode z vášho vrecka.

Vedeli ste, že…

… je možné požiadať bezplatne o výnimku pre používanie vozidla na cestách prvej a druhej triedy a počas zníženej viditeľnosti? V žiadosti je nutné, aby bol podrobne uvedený čas a trasa predpokladaného pohybu vozidla.


Žiadosť musí obsahovať meno a priezvisko držiteľa vozidla, dátum narodenia a trvalý pobyt.  Ak je držiteľom právnická osoba, musí uviesť názov spoločnosti, adresu sídla, identifikačné číslo majiteľa a aj osobné údaje o osobe, ktorá koná v mene danej spoločnosti. Dôležité sú aj základné technické údaje o vozidle. 

K týmto údajom patrí značka, typ, obchodný názov, druh, kategória a identifikačné číslo vozidla s menom výrobcu. Uvádzať sa musí aj šírka, dĺžka či výška vozidla. Nezabudnite ani na fotodokumentáciu vozidla z bočnej strany, zozadu a spredu. Na záver je nevyhnutný už len podpis žiadateľa a dátum, kedy bola žiadosť podaná.

Potrebujete aj vaše vlastné odôvodnenie žiadosti. Je dôležité vtedy, ak chcete výnimku aj predpokladanú trasu vozidla s časom používania na cestnej komunikácii. V rámci prihlásenia na dopravnom inšpektoráte nie je potrebná fyzická prítomnosť vozidla na obhliadku.

Zhrnutie

Ako vidíte, povinné zmluvné poistenie sa týka aj traktorov. Nepodceňujte túto skutočnosť, pretože vďaka tomu sa môžete vyhnúť problémom v prípade potenciálnej nehody.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.