Klient za priehradkou v banke

Spotrebný úver bez dokladovania príjmu získate aj v banke. Pozrite sa v akej

Získať v banke peniaze bez toho, aby ste museli predložiť potvrdenie o príjme, nebolo v minulosti celkom bežné. Veľa ľudí sa preto obrátilo na nebankové spoločnosti, ktoré síce pôžičku poskytli rýchlo a bez preverovania príjmu, ale s vysokými úrokmi. Dnes už takúto možnosť ponúkajú aj banky. Kde a za akých podmienok dostanete spotrebný úver bez dokladovania príjmu?

Nebankové spoločnosti a spotrebný úver bez dokladovania príjmu

Nie každý vie, že v čase krátkodobej finančnej krízy môže získať povolené prečerpanie alebo spotrebný úver v banke. Častokrát sa potom ľudia obracajú na nebankové spoločnosti, ktoré majú pri posudzovaní menej prísne podmienky. To je lákavé najmä pre ľudí bez trvalého príjmu alebo ľudí, ktorí už pôžičku majú, prípadne mali, a nevedeli ju riadne splácať, čím sa z pohľadu banky stali rizikovými klientmi. Od nebankových spoločností si požičiavajú teda najmä tí, ktorým v banke pôžičku neschválili.

Pri žiadosti o pôžičku v nebankovej spoločnosti máte väčšiu šancu, že bude schválená. Finančné prostriedky tak budete mať k dispozícii v priebehu niekoľkých hodín, čo je samozrejme výhoda, ak peniaze potrebujete hneď. Žiadosť môžete vybaviť aj online. Lenže najväčšími nevýhodami nebankových pôžičiek sú vysoké úroky a kratšia doba splatnosti, ako je tomu v banke. Pri prvej žiadosti sa môže stať, že vám nebankovka požičia len niekoľko stoviek eur, ktoré bude potrebné splatiť do 30 dní. A predsa - o pôžičku bez dokladovania príjmu  môžete požiadať aj v banke

Aj povolené prečerpanie je pôžička

Sú situácie, kedy človek potrebuje rýchlu pôžičku a dokladovanie príjmu celý proces zdržuje. Riešením môže byť povolené prečerpanie na účte, ktoré poskytuje každá banka. Povolené prečerpanie je v podstate spotrebný úver bez dokladovania príjmu. Požiadať o prečerpanie môžete už pri otvorení účtu, ale samozrejme aj neskôr, kedykoľvek to budete potrebovať.


Keďže o povolené prečerpanie žiadate k účtu, ktorý využívate, banka má prehľad o vašich príjmoch, aspoň čo sa daného účtu týka. Od klientov preto nevyžaduje ďalšie potvrdenie o príjme od zamestnávateľa. Ak teda potrebujete iba menšiu pôžičku, povolenie prečerpania vybavíte rýchlo a jednoducho cez internet banking, mobilnú aplikáciu, telefonicky alebo v pobočke banky.    

Akú sumu získate pri povolenom prečerpaní?

K účtu v Raiffeisen Bank môžete požiadať o tzv. Rezervu. Vďaka tomu môžete minúť 50 - 2 000 €  nad rámec momentálneho zostatku na vašom účte. Za prečerpanie prostriedkov do 50 € neplatíte nič navyše, nad 50 € už platíte úroky. Úroky však zaplatíte iba z tej sumy, ktorú naozaj prečerpáte. 


Slovenská sporiteľňa  poskytuje možnosť prečerpania vo výške  50 - 5 000 €,  Tatra banka  vám dovolí ísť do mínusu maximálne 3 500 €.  Povolené prečerpanie vo  VÚB banke  je  300 - 3 400 €.


Samozrejme, výška poskytnutého prečerpania sa odvíja aj od vašich príjmov, ktoré vám chodia na bežný účet, ku ktorému o prečerpanie žiadate. Výška schváleného prečerpania sa teda nemusí rovnať výške, o ktorú žiadate. Banka každú žiadosť posudzuje individuálne.   


Spotrebný úver bez dokladovania príjmu

Bez dokladovania príjmu môžete získať aj bezúčelový spotrebný úver. Ide o spotrebný úver, pri ktorom nemusíte dokladovať účel využitia finančných prostriedkov. Použiť ich teda môžete naozaj na čokoľvek - na auto, dovolenku, rekonštrukciu, nábytok, spotrebiče či na čokoľvek iné. Pôžička na čokoľvek je poskytovaná vo výške okolo 30 000 €, samozrejme v závislosti od konkrétnej banky, takže môžete získať podstatne vyššiu sumu ako pri povolenom prečerpaní na účte.

Bez dokladovania príjmu, ale s overením schopnosti splácať

Banky i nebankové spoločnosti s licenciou od NBS majú zo zákona povinnosť overovať u žiadateľa jeho schopnosť splácať úver.  Znamená to, že  overenie vášho príjmu síce banka na posúdenie vašej žiadosti o pôžičku potrebuje, nemusí však od vás vyžadovať jeho dokladovanie. Je to tak v prípade, že máte trvalý príjem a banka si ho dokáže overiť inou formou. 


Aj bez dokladovania príjmu si teda  banka potrebuje preveriť, či ste schopný pôžičku splácať, a tak posudzuje vašu bonitu, teda solventnosť, dôveryhodnosť a kredibilitu. O vašom hospodárení s financiami má banka prehľad v prípade, že v nej máte otvorený bežný alebo iný účet. Váš príjem si dokáže overiť na základe príjmov, ktoré dostávate na tento účet. Potvrdenie o príjme teda od vás nebude požadovať. Ak ste zamestnaný, ďalšou možnosťou, ako si banky dokážu overiť váš príjem,  je Sociálna poisťovňa. Ak je žiadateľom podnikateľ, môžu využiť informácie z daňového úradu alebo verejne dostupných databáz daňových informácií. 


Okrem toho sú tu, samozrejme, aj úverové registre, z ktorých sa dá tiež získať dostatok informácií potrebných pre posúdenie žiadosti o úver. Najväčšiu šancu získať spotrebný úver bez dokladovania príjmu máte v banke, ktorej ste klientom. Vtedy má totiž banka najlepší prehľad o vašom hospodárení, ale v podstate aj o príjmoch. Nemusíte však nič dokladovať, čo proces zjednodušuje aj urýchľuje. Treba si však uvedomiť, že suma, ktorú žiadate, nemusí byť rovnaká ako suma, ktorú vám banka na základe posúdenia schváli.   


Poštovej banke dostanete pôžičku až do výšky  30 000 €,  a to bez potreby dokladovať svoj príjem. Bez dokladovania príjmu môžete získať pôžičku aj v Raiffeisen Bank do výšky 30 000 €  či v  Slovenskej sporiteľni, v ktorej môžete dostať až 35 000 €. O pôžičku na čokoľvek môžete požiadať cez mobilnú aplikáciu, internet banking či telefonicky. Možná je, samozrejme, aj osobná návšteva pobočky. Pred samotnou žiadosťou vám odporúčame si pôžičky online porovnať a vybrať si tú najvýhodnejšiu. 


Naozaj potrebujete pôžičku?

Ak vám žiadosť o pôžičku banka neschváli, mali by ste si dobre premyslieť, či oslovíte nebankovú spoločnosť. Banka úver neschváli iba rizikovým klientom, ktorí by s vysokou pravdepodobnosťou nedokázali pôžičku splácať. Keby ste si predsa len požičali peniaze v nebankovke a nebudete ich schopný splácať, môžete sa dostať do veľkých finančných ťažkostí, a to aj z pohľadu budúcich žiadostí o pôžičku. Pred podaním akejkoľvek žiadosti o pôžičku  si teda dobre premyslite, či úver naozaj potrebujete, resp. či budete schopný ho splácať.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • zmluva o pôžičke
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • podnikatel
  29. júna 2022|Miroslav Novysedlak
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • Smutný muž
  10. júna 2022|Silvia Múdra
  Zneužitie osobných údajov: Čo vám hrozí?

  Môže sa to začať celkom nevinne, napríklad stratou občianskeho preukazu. Pokračovanie však nie je ani zďaleka zábavné. Podvodník, ktorý sa skryje za vašu identitu, si môže neoprávnene vybaviť pôžičku, ktorú by ste mali splácať vy. Ako sa brániť a čo v takýchto situáciách robiť?

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • svadba
  21. marca 2022|Silvia Múdra
  Oplatí sa brať si pôžičku na svadbu a kde si najlepšie požičať?

  Svadobný deň zažijú tí najšťastnejší z nás len raz. Nepochybne ide o jednu z najdôležitejších udalostí v živote. Svadba však dnes zďaleka nie je lacná záležitosť a nie každý má dostatok financií, aby si ju mohol dovoliť podľa svojich predstáv. Koľko dnes stojí svadobná hostina a aké sú možnosti financovania? Oplatí sa zobrať si na svadbu pôžičku? Kde si výhodne požičať? Prinášame vám užitočné tipy, s ktorými zvládnete financovanie svadby na jednotku.

 • mama a dieťa
  20. marca 2022|Silvia Múdra
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Vývoj cien nehnuteľností
  27. februára 2022|Silvia Múdra
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • Mladí snívajú o pôžičke
  31. januára 2022|Silvia Múdra
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • 50 EUR
  26. januára 2022|Michaela Pősová
  Chcem požičať peniaze známemu: Je to naozaj dobré rozhodnutie?

  V prípade, že sa ľudia ocitnú v zložitejšej finančnej situácii a sú nútení požičať si peniaze, hľadajú rôzne spôsoby. Spravidla hneď prvou voľbou býva rodina, prípadne nejakí známi. Obrátil sa niekto v tejto záležitosti aj na vás? Pred rozhodnutím zvážte riziko, že vám peniaze nevráti alebo ich vrátenie bude trvať dlhšie, ako ste zo začiatku očakávali. 

 • Smutná žena na gauči
  26. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám.