Klient za priehradkou v banke

Spotrebný úver bez dokladovania príjmu získate aj v banke. Pozrite sa v akej

Získať v banke peniaze bez toho, aby ste museli predložiť potvrdenie o príjme, nebolo v minulosti celkom bežné. Veľa ľudí sa preto obrátilo na nebankové spoločnosti, ktoré síce pôžičku poskytli rýchlo a bez preverovania príjmu, ale s vysokými úrokmi. Dnes už takúto možnosť ponúkajú aj banky. Kde a za akých podmienok dostanete spotrebný úver bez dokladovania príjmu?

Nebankové spoločnosti a spotrebný úver bez dokladovania príjmu

Nie každý vie, že v čase krátkodobej finančnej krízy môže získať povolené prečerpanie alebo spotrebný úver v banke. Častokrát sa potom ľudia obracajú na nebankové spoločnosti, ktoré majú pri posudzovaní menej prísne podmienky. To je lákavé najmä pre ľudí bez trvalého príjmu alebo ľudí, ktorí už pôžičku majú, prípadne mali, a nevedeli ju riadne splácať, čím sa z pohľadu banky stali rizikovými klientmi. Od nebankových spoločností si požičiavajú teda najmä tí, ktorým v banke pôžičku neschválili.

Pri žiadosti o pôžičku v nebankovej spoločnosti máte väčšiu šancu, že bude schválená. Finančné prostriedky tak budete mať k dispozícii v priebehu niekoľkých hodín, čo je samozrejme výhoda, ak peniaze potrebujete hneď. Žiadosť môžete vybaviť aj online. Lenže najväčšími nevýhodami nebankových pôžičiek sú vysoké úroky a kratšia doba splatnosti, ako je tomu v banke. Pri prvej žiadosti sa môže stať, že vám nebankovka požičia len niekoľko stoviek eur, ktoré bude potrebné splatiť do 30 dní. A predsa - o pôžičku bez dokladovania príjmu  môžete požiadať aj v banke

Aj povolené prečerpanie je pôžička

Sú situácie, kedy človek potrebuje rýchlu pôžičku a dokladovanie príjmu celý proces zdržuje. Riešením môže byť povolené prečerpanie na účte, ktoré poskytuje každá banka. Povolené prečerpanie je v podstate spotrebný úver bez dokladovania príjmu. Požiadať o prečerpanie môžete už pri otvorení účtu, ale samozrejme aj neskôr, kedykoľvek to budete potrebovať.


Keďže o povolené prečerpanie žiadate k účtu, ktorý využívate, banka má prehľad o vašich príjmoch, aspoň čo sa daného účtu týka. Od klientov preto nevyžaduje ďalšie potvrdenie o príjme od zamestnávateľa. Ak teda potrebujete iba menšiu pôžičku, povolenie prečerpania vybavíte rýchlo a jednoducho cez internet banking, mobilnú aplikáciu, telefonicky alebo v pobočke banky.    

Akú sumu získate pri povolenom prečerpaní?

K účtu v Raiffeisen Bank môžete požiadať o tzv. Rezervu. Vďaka tomu môžete minúť 50 - 2 000 €  nad rámec momentálneho zostatku na vašom účte. Za prečerpanie prostriedkov do 50 € neplatíte nič navyše, nad 50 € už platíte úroky. Úroky však zaplatíte iba z tej sumy, ktorú naozaj prečerpáte. 


Slovenská sporiteľňa  poskytuje možnosť prečerpania vo výške  50 - 5 000 €,  Tatra banka  vám dovolí ísť do mínusu maximálne 3 500 €.  Povolené prečerpanie vo  VÚB banke  je  300 - 3 400 €.


Samozrejme, výška poskytnutého prečerpania sa odvíja aj od vašich príjmov, ktoré vám chodia na bežný účet, ku ktorému o prečerpanie žiadate. Výška schváleného prečerpania sa teda nemusí rovnať výške, o ktorú žiadate. Banka každú žiadosť posudzuje individuálne.   


Spotrebný úver bez dokladovania príjmu

Bez dokladovania príjmu môžete získať aj bezúčelový spotrebný úver. Ide o spotrebný úver, pri ktorom nemusíte dokladovať účel využitia finančných prostriedkov. Použiť ich teda môžete naozaj na čokoľvek - na auto, dovolenku, rekonštrukciu, nábytok, spotrebiče či na čokoľvek iné. Pôžička na čokoľvek je poskytovaná vo výške okolo 30 000 €, samozrejme v závislosti od konkrétnej banky, takže môžete získať podstatne vyššiu sumu ako pri povolenom prečerpaní na účte.

Bez dokladovania príjmu, ale s overením schopnosti splácať

Banky i nebankové spoločnosti s licenciou od NBS majú zo zákona povinnosť overovať u žiadateľa jeho schopnosť splácať úver.  Znamená to, že  overenie vášho príjmu síce banka na posúdenie vašej žiadosti o pôžičku potrebuje, nemusí však od vás vyžadovať jeho dokladovanie. Je to tak v prípade, že máte trvalý príjem a banka si ho dokáže overiť inou formou. 


Aj bez dokladovania príjmu si teda  banka potrebuje preveriť, či ste schopný pôžičku splácať, a tak posudzuje vašu bonitu, teda solventnosť, dôveryhodnosť a kredibilitu. O vašom hospodárení s financiami má banka prehľad v prípade, že v nej máte otvorený bežný alebo iný účet. Váš príjem si dokáže overiť na základe príjmov, ktoré dostávate na tento účet. Potvrdenie o príjme teda od vás nebude požadovať. Ak ste zamestnaný, ďalšou možnosťou, ako si banky dokážu overiť váš príjem,  je Sociálna poisťovňa. Ak je žiadateľom podnikateľ, môžu využiť informácie z daňového úradu alebo verejne dostupných databáz daňových informácií. 


Okrem toho sú tu, samozrejme, aj úverové registre, z ktorých sa dá tiež získať dostatok informácií potrebných pre posúdenie žiadosti o úver. Najväčšiu šancu získať spotrebný úver bez dokladovania príjmu máte v banke, ktorej ste klientom. Vtedy má totiž banka najlepší prehľad o vašom hospodárení, ale v podstate aj o príjmoch. Nemusíte však nič dokladovať, čo proces zjednodušuje aj urýchľuje. Treba si však uvedomiť, že suma, ktorú žiadate, nemusí byť rovnaká ako suma, ktorú vám banka na základe posúdenia schváli.   


Poštovej banke dostanete pôžičku až do výšky  30 000 €,  a to bez potreby dokladovať svoj príjem. Bez dokladovania príjmu môžete získať pôžičku aj v Raiffeisen Bank do výšky 30 000 €  či v  Slovenskej sporiteľni, v ktorej môžete dostať až 35 000 €. O pôžičku na čokoľvek môžete požiadať cez mobilnú aplikáciu, internet banking či telefonicky. Možná je, samozrejme, aj osobná návšteva pobočky. Pred samotnou žiadosťou vám odporúčame si pôžičky online porovnať a vybrať si tú najvýhodnejšiu. 


Naozaj potrebujete pôžičku?

Ak vám žiadosť o pôžičku banka neschváli, mali by ste si dobre premyslieť, či oslovíte nebankovú spoločnosť. Banka úver neschváli iba rizikovým klientom, ktorí by s vysokou pravdepodobnosťou nedokázali pôžičku splácať. Keby ste si predsa len požičali peniaze v nebankovke a nebudete ich schopný splácať, môžete sa dostať do veľkých finančných ťažkostí, a to aj z pohľadu budúcich žiadostí o pôžičku. Pred podaním akejkoľvek žiadosti o pôžičku  si teda dobre premyslite, či úver naozaj potrebujete, resp. či budete schopný ho splácať.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.