Auto s prívesným vozíkom

PZP prívesného vozíka: Postup pri zriaďovaní poistenia

Povinné zmluvné poistenie nesmie chýbať žiadnemu vozidlu, ktoré aktívne využívate. Rovnako to platí aj pre prívesné vozíky, ktoré dokážu spôsobiť rôzne škody, ako nehody či oškretie. Je preto dôležité kryť seba, aj ostatných v cestnej premávke. Ako postupovať pri vybavovaní poistenia a čo všetko na to potrebujete? Máme odpovede.

PZP je základom a nesmie chýbať

Ako už z názvu vyplýva, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každé vozidlo pohybujúce sa po cestných komunikáciách. V prípade, že by ste ho nemali platné, vystavujete sa riziku platenia pokuty vo výške 3 320 €.


Niektorí vodiči však zabúdajú, že PZP je nutné nielen pre auto, ale aj pre prívesné vozíky, ktoré sú praktické a zvyšujú úžitkovú hodnotu každého vozidla. Jazdí sa s nimi pomerne jednoducho a poskytujú veľa miesta na rôzne veci.


Povinné zmluvné poistenie

Ušetrite na PZP

Ušetrite na poistke až 50 % jednoduchým spôsobom - porovnávaním. Porovnajte si jednotlivé ponuky a zistite, ktorá je pre vás najvýhodnejšia a ihneď zistíte, koľko peňazí ušetríte. Vybranú ponuku môžete behom pár minút uzavrieť online.Využívať sa dajú v rámci práce, aj osobného života. Pokojne s nimi choďte na dlhšie vzdialenosti.


Kúpa prívesného vozíka je pre mnohých oveľa praktickejšia, ako jeho prenájom, prípadne ako prenájom dodávky. Keď ho potrebujete pravidelne, je nutné, aby ste ho doma mali. Po kúpe ale nezabúdajte, že na cestu s ním môžete ísť len vtedy, keď máte platné PZP. Uzatvorenie poistenia by ste nemali zbytočne predlžovať, aby ste si nespôsobili viac škôd ako úžitku.


Ťažné zariadenie vozidla musí byť tiež zapísané  vo vašom technickom preukaze, nehovoriac o tom, že je potrebné, aby malo namontovanú ŠPZ. Ak by niektorú z týchto vecí nemalo, zaplatíte si vysokú pokutu.


Viac informácií o tejto téme môžete získať i na stránke - Povinné zmluvné poistenie pre prívesný vozík.

Dve PZP, jedna škoda

Keď uzatvoríte povinné zmluvné poistenie na prívesný vozík, máte teoreticky dve PZP. Jedno pre auto, jedno pre vozík. Z ktorého sa teda bude hradiť škoda? S touto otázkou si netreba lámať hlavu. Poisťovne jednotlivé škody oddeľujú, a to, či ste ich spôsobili jednou alebo druhou časťou, sa dá jednoducho zistiť.


Ak sa vám podarilo urobiť škodu vozíkom, hradená bude z PZP prívesného vozíka, a naopak.


Parkovanie a presun po úzkych uličkách je náročný, preto PZP zbytočne nepodceňujte a myslite na úplne všetko.

Čo všetko ovplyvňuje cenu PZP?

Povinné zmluvné poistenie   nemá jednotnú cenu a odvíja sa od viacerých faktorov. Pri autách sú to parametre ako hmotnosť, model alebo rok výroby. Inak to nie je ani pri vozíku.


Poisťovne berú do úvahy hlavne:

 • rok výroby,

 • nosnosť,

 • model,

 • veľkosť.


Rok výroby je kľúčový. Staršie modely dokážu urobiť viac škôd, pretože nie sú už v takom dobrom stave. Nosnosť sa zas odvíja od toho, či je vozík do 750 kg alebo od 750 kg. Čím väčšia nosnosť, tým viac si zaplatíte. Poisťovne počítajú s tým, že vo vozíku budete toho nosiť viac a ťažší náklad spraví aj viac škôd.


Model a veľkosť vedia tiež ovplyvniť cenu. Nezohľadňujú ich ale všetky poisťovne. Spravidla platí, že väčší vozík  vie spraviť viac problémov.

Čo všetko musíte predložiť pri prihlásení?

Na to, aby ste mohli vozík využívať, musíte ho prihlásiť. Existuje niekoľko krokov, ako na to:


 • osvedčenie o evidencii časť II - tzv. veľký technický preukaz

 • doklad o nadobudnutí vozidla - faktúra alebo napríklad leasingová zmluva

 • PZP vozíka - potvrdenie o poistení. PZP je nutné vybaviť pred prihlásením

 • platný doklad totožnosti

 • splnomocnenie - ak sa vlastník nemôže dostaviť a je zastupovaný niekým iným

 • výpis z obchodného registra alebo živnostenský list  - ak je držiteľ vozidla podnikateľ

 • osvedčenie o zhode COC dokument (Certificate of conformity)


Následne nezabudnite, že budete platiť správny poplatok v hodnote 33 € za prihlásenie a 16,50 € za klasickú plechovú TEČ.


Ak by ste chceli celý proces urýchliť, viete požiadať  o urýchlené vybavenie, za ktoré si ale priplatíte ďalších 30 €.


Prihlasovanie prívesného vozíka

Vedeli ste, že...

… do roku 2019 ste pri prihlasovaní museli predkladať aj vyplnenú žiadosť o zápis do evidencie? Jej formát bol A3. Táto podmienka sa však zmenila a dnes to nie je potrebné. Stačí predložiť len ostatné potrebné doklady.

Benefity a výhody

V rámci PZP pre prívesný vozík môžete získať rôzne výhody a benefity. K nim sa radia:

 • bezškodovosť - ak ste za posledné dva alebo tri roky nemali žiadnu nehodu, s veľkou pravdepodobnosťou získate zľavu;

 • vidiek/dedina - keď bývate na vidieku alebo dedine, viete získať určité zľavy;

 • váš vek - ak vlastníte vodičský preukaz už niekoľko rokov a ste skúseným vodičom, máte nárok na zľavu.

Ponuky poisťovní

Povinné zmluvné poistenie je klasikou a vo svojej ponuke ho má úplne každá poisťovňa. Nie všetky však poskytujú možnosti pre prívesný vozík. Vybrali sme pre vás výhodné poistenia so skvelými cenami.

Union

Poisťovňa Union má vo svojej ponuke  výhodné a kvalitné poistenie prívesného vozíka, ktoré kryje:


 • až 5,24 mil. eur pri škodách na živote a zdraví 

 • až 3 mil. eur pri škodách na majetku Plus, nechýbajú jej ani  základné asistenčné služby, ktoré získate v cene poistenia.


Union umožňuje vybavenie poistenia online a vysokú flexibilitu. Jednotlivé služby vie upraviť presne podľa vašich podmienok a potrieb. Samozrejmosťou je tiež vysoká spokojnosť klientov a rýchlosť. Dokumenty sú odosielané hneď po tom, ako sa celé poistenie vybaví.


Na to, aby ste si poistenie vybavili, stačí vyplniť základné údaje:


 • hmotnosť vozíka:

  - 750 kg a menej

  - 751 kg - 2 500 kg

  - 2 501 kg - 8 000 kg

  - viac ako 8 000 kg

 • osobné údaje vlastníka prívesného vozíka - máte dve možnosti:

  - uzatvorenie ako fyzická osoba

  - uzatvorenie ako firma alebo SZČO

 • informácia o tom, koľko škôd ste mali za posledné dva roky

 • informácia o tom, pre koho uzatvárate poistenie, kde máte dve možnosti:

  - pre seba

  - pre inú osobu alebo firmu.

Komunálna poisťovňa

Komunálna poisťovňa poskytuje klientom PZP pre príves. Vybaviť sa dá online alebo návštevou pobočky. Výhodou je, že za bezškodový priebeh získate zľavu. 


Na výber máte z dvoch balíkov:


 • Garant plus:

  - 5 240 000 eur pre škody na zdraví a pri usmrtení, bez ohľadu na počet zranených alebo usmrtených,

  - 1 050 000 eur pre škody spôsobené na majetku a ušlý zisk bez ohľadu na počet poškodených.

 • Eurogarant Plus:

  - 5 240 000 eur pre škody na zdraví a pri usmrtení, bez ohľadu na počet zranených alebo usmrtených,

  - 2 100 000 eur pre škody spôsobené na majetku a ušlý zisk bez ohľadu na počet poškodených.

Uniqa

Uniqa poskytuje bežné PZP, v rámci ktorého si viete vybaviť pripoistenie pre vozík. Výhodné je hlavne pre vodičov s poistením v tejto poisťovni. Podmienky sú podobné, ako v iných inštitúciách. Za bezškodovosť viete získať zľavy a cena sa odvíja hlavne od hmotnosti vozíka.

Kryte sa výhodným PZP

PZP prívesný vozík je základným krytím a nesmie chýbať žiadnemu vlastníkovi vozíka. V ponuke poisťovní nájdete viaceré možnosti. Na to, aby ste si vybrali najlepšiu, všetky si ich porovnajte.

Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.