Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategorie

luxusný byt

Oplatí sa kúpiť si luxusný byt v Bratislave?

|Dominika Blchová
5/5

Nákup nehnuteľností sa nezaobíde bez porovnávania a sledovania aktuálnej ponuky. Ceny za meter štvorcový sa neustále zvyšujú. Netreba sa preto čudovať, že niektoré luxusné byty sa predávajú za astronomické ceny. Ak premýšľate, že by ste si jeden taký kúpili alebo len chcete vidieť, aké možnosti existujú, vybrali sme pre vás tie najlepšie v Bratislave.

Bratislava ako najdrahšie mesto Slovenska

Hlavné mesto Slovenskej republiky sa pýši viacerými prvenstvami. Jedno má aj v cenách za meter štvorcový. Priemerná suma začiatkom roka 2021 dosahovala neuveriteľných 2 579 €. Je to približne o tisíc eur viac ako v Košiciach, ktoré sa umiestnili na druhom mieste so sumou 1 500 € za meter štvorcový.

Pri nákupe bytov a prezeraní jednotlivých ponúk sa preto netreba čudovať vysokým čiastkam, ktoré sa následne odrážajú aj v samotnom podnájme. 

Penthouse

Najdrahšou kategóriou bytov v Bratislave sú penthousy. Stretnúť sa môžete so sumami dosahujúcimi niekoľko stoviek tisíc eur. Existujú však aj luxusnejšie možnosti, za ktoré zaplatíte niekoľko miliónov.

Všetko závisí od lokality. Byty nachádzajúce sa v srdci mesta sú drahšie. Keď však idete smerom von, sumy pomaly klesajú.

Pre lepšiu predstavu cien si môžeme dať jeden príklad z praxe. Zariadený penthouse s rozlohou 342 m² a terasou 170 m² vás vyjde približne na 3,7 milióna eur. Nehnuteľnosť sa nachádza v Starom meste. Pochváliť sa môže štyrmi spálňami, inteligentnými systémami, saunou, vírivkou a výhľadom na Dunaj.

Ako väčšina penthousov, aj tento má jedno poschodie. V budove sa nachádza na 6. a 7. poschodí. Okrem miestností, ako obývačka, spálňa či kúpeľňa, mu nechýba veľký šatník a práčovňa.

Z opisu je možné usúdiť, že ide o luxusný a priestranný byt. Na svoje si v ňom prídu milovníci technológií aj moderného dizajnu. Jeho cena sa môže zdať nadhodnotená, no v prípade Bratislavy ide o bežný štandard.

Veľké byty

Okrem penthousov, ktoré sú jednou z najdrahších možností, existujú aj väčšie byty. Ide o 4-izbové, niekedy 5-izbové nehnuteľnosti. Sú skvelým riešením pre rodiny s deťmi, prípadne pre ľudí milujúcich priestranný interiér.

Cena týchto nehnuteľností sa odvíja od rovnakých parametrov ako pri penthousoch. Spravidla ide o lokalitu a veľkosť. Niekedy môže zavážiť aj samotná realitná kancelária.


Ďalším príkladom môže byť priestranný 5-izbový byt v Ružinove. Suma za 349,55 m² je 599 000 €. V tejto cene získate výťah vedúci priamo do bytu, vlastnú saunu, bar a premietacie plátno. Veľkosť interiéru je 254,32 m², balkóna 11,55 m² a pivnice 15,29 m².

Inšpirovať sa môžete aj ďalším 3-izbovým luxusným bytom v Starom meste. Jeho celková plocha je 130,34 m² a cena 599 000 €. Z celkovej plochy tvorí interiér 101,80 m², terasa 27,50 m² a pivnica 7 m².

Byt je priestranný a svetlý. Patrí k luxusným nehnuteľnostiam nachádzajúcich sa v River Parku.


Rada odborníka

Pre lepšiu predstavu, cena za podobný 5-izbový byt v Trnave vychádza približne na 420 000 €, v Nitre na 300 000 € a v Košiciach 400 000 €.


Vily

Okrem bytov sú v obľube aj vily. Ich cena je spravidla vyššia ako cena bytov. Je však potrebné prihliadať na to, aký byt kupujete a v akej lokalite. Niektoré vily môžu byť lacnejšie ako veľké penthousy.

Keď sa rozhodnete investovať do vily, počítajte so sumou do 1 – 2 miliónov eur. Príkladom je vila nachádzajúca sa v Starom meste so štyrmi izbami. Celková plocha predstavuje 301,40 m², z ktorej interiér má 234,10 m², balkón 13,50 m² a terasa 53,80 m². Cena tejto nehnuteľnosti je 980 000 €.


Cena víl sa môže vyšplhať aj na 733 000 €, ako napríklad v prípade vily, ktorá sa nachádza v okrese Bratislava, presnejšie v Jarovciach. Jej cena je pomerne vysoká aj napriek tomu, že nejde o centrum mesta. Dôvodom je luxusné vybavenie a pozemok s veľkosťou 884 m².

apartmán

Oplatí sa kupovať byt?

Pri takýchto vysokých sumách sa môže naskytnúť otázka, či sa byt vôbec oplatí kupovať. Odpoveď nie je jasná ani u odborníkov. Kým niektorí sa zhodujú, že ide o skvelú investíciu, iní hovoria presný opak.

Argumenty pre kúpu

Kúpa nehnuteľnosti je skvelou investíciou najmä vtedy, keď ju chcete využiť na pasívny príjem. Po kúpe ju viete prenajímať a získať tak omnoho viac ako ste do nej dali. Rovnako je dobré riešenie kúpiť byt, ak máte finančné prostriedky navyše a chcete sa usadiť. Platenie nájmov vás vyjde po čase drahšie.

Veľkou výhodou sú nízke úroky za poskytnutie hypotéky, nehovoriac o tom, že pravidlá sú síce prísne, ale ak ich dodržíte, úver dostanete. Banky vám dokonca pomôžu dofinancovať hypotéku spotrebným úverom, aby ste mali 100 % hodnotu.

Ďalším z argumentov môže byť aj fakt, že ceny nehnuteľností budú naďalej stúpať. Toto je však dvojsečná zbraň, pretože nikto nevie stúpanie cien garantovať. O pár mesiacov sa totiž môžu zastaviť a začať klesať.

Odborníci však tvrdia, že tak skoro by klesať nemali. Ak sa náhodou niečo také stane, ceny budú takmer nemenné. Je preto dobré zbytočne nečakať a kúpiť nehnuteľnosť hneď. 

Argumenty proti kúpe

Na druhej strane existujú aj určité argumenty proti kúpe bytu. Je to napríklad veľká finančná záťaž, ktorá dokáže v neistých časoch, ktoré práve prežívame, spôsobiť rôzne problémy. Neschopnosť splácať hypotéku je len jedným z nich.

Netreba tiež zabúdať na to, že ľudia sa snažia šetriť. V praxi to znamená, že kúpa investičného bytu sa vám nemusí vyplatiť. Buď nenájdete nikoho na prenájom alebo ho budete hľadať dlhšie. Sú to všetko len dohady, no s takýmto riskom musíte počítať.

V argumentoch proti kúpe sa môže objaviť aj argument nachádzajúci sa v argumentoch pre kúpu. Ide o zvyšovanie alebo znižovanie cien. Do úvahy by ste ho nemali brať príliš vážne, pretože sa nedá odhadnúť.

Ak si nie ste kúpou stále istí, chvíľku počkajte. Porovnajte si všetky plusy a mínusy, prípadne sa poraďte s odborníkom. Vyskúšajte sa na celú situáciu pozrieť z viacerých uhlov pohľadu.

Luxusné byty nie sú jediným riešením

Luxusné byty za desiatky až stovky tisíc eur nie sú jediným riešením bývania. Keď sa rozhodnete, že si nejaký chcete kúpiť, obzerajte sa po bežnejších možnostiach. Hoci v Bratislave objavíte hlavne astronomické sumy, dajú sa nájsť aj nižšie. Dôležité je, aby ste ich porovnávali a hľadali to, čo vám bude vyhovovať najviac.

Dominika Blchová
Dominika Blchová
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napište náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.