Luxusný byt

Oplatí sa kúpiť si luxusný byt v Bratislave?

24. 8. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Nákup nehnuteľností sa nezaobíde bez porovnávania a sledovania aktuálnej ponuky. Ceny za meter štvorcový sa neustále zvyšujú. Netreba sa preto čudovať, že niektoré luxusné byty sa predávajú za astronomické ceny. Ak premýšľate, že by ste si jeden taký kúpili alebo len chcete vidieť, aké možnosti existujú, vybrali sme pre vás tie najlepšie v Bratislave.

Bratislava ako najdrahšie mesto Slovenska

Hlavné mesto Slovenskej republiky sa pýši viacerými prvenstvami. Jedno má aj v cenách za meter štvorcový. Priemerná suma začiatkom roka 2021 dosahovala neuveriteľných  2 579 €. Je to približne o tisíc eur viac ako v Košiciach, ktoré sa umiestnili na druhom mieste so sumou 1 500 € za meter štvorcový.

Pri nákupe bytov a prezeraní jednotlivých ponúk sa preto netreba čudovať vysokým čiastkam, ktoré sa následne odrážajú aj v samotnom podnájme. 

Penthouse

Najdrahšou kategóriou bytov v Bratislave sú penthousy. Stretnúť sa môžete so sumami dosahujúcimi  niekoľko stoviek tisíc eur. Existujú však aj luxusnejšie možnosti, za ktoré zaplatíte niekoľko miliónov.

Všetko závisí od lokality. Byty nachádzajúce sa v srdci mesta sú drahšie. Keď však idete smerom von, sumy pomaly klesajú.

Pre lepšiu predstavu cien si môžeme dať jeden príklad z praxe. Zariadený penthouse s rozlohou 342 m² a terasou 170 m² vás vyjde približne na 3,7 milióna eur. Nehnuteľnosť sa nachádza v Starom meste. Pochváliť sa môže štyrmi spálňami, inteligentnými systémami, saunou, vírivkou a výhľadom na Dunaj.

Ako väčšina penthousov, aj tento má jedno poschodie. V budove sa nachádza na 6. a 7. poschodí. Okrem miestností, ako obývačka, spálňa či kúpeľňa, mu nechýba veľký šatník a práčovňa.

Z opisu je možné usúdiť, že ide o luxusný a priestranný byt. Na svoje si v ňom prídu milovníci technológií aj moderného dizajnu. Jeho cena sa môže zdať nadhodnotená, no v prípade Bratislavy ide o bežný štandard.

Veľké byty

Okrem penthousov, ktoré sú jednou z najdrahších možností, existujú aj väčšie byty. Ide o 4-izbové, niekedy 5-izbové nehnuteľnosti. Sú skvelým riešením pre rodiny s deťmi, prípadne pre ľudí milujúcich priestranný interiér.

Cena týchto nehnuteľností sa odvíja od rovnakých parametrov ako pri penthousoch. Spravidla ide o lokalitu a veľkosť. Niekedy môže zavážiť aj samotná realitná kancelária.

Ďalším príkladom môže byť priestranný 5-izbový byt v Ružinove. Suma za 349,55 m² je  599 000 €. V tejto cene získate výťah vedúci priamo do bytu, vlastnú saunu, bar a premietacie plátno. Veľkosť interiéru je 254,32 m², balkóna 11,55 m² a pivnice 15,29 m².

Inšpirovať sa môžete aj ďalším 3-izbovým luxusným bytom v Starom meste. Jeho celková plocha je 130,34 m² a cena 599 000 €. Z celkovej plochy tvorí interiér 101,80 m², terasa 27,50 m² a pivnica 7 m².

Byt je priestranný a svetlý. Patrí k luxusným nehnuteľnostiam nachádzajúcich sa v River Parku.

Rada odborníka

Pre lepšiu predstavu, cena za podobný 5-izbový byt v Trnave vychádza približne na 420 000 €, v Nitre na  300 000 € a v Košiciach 400 000 €.

Vily

Okrem bytov sú v obľube aj vily. Ich cena je spravidla vyššia ako cena bytov. Je však potrebné prihliadať na to, aký byt kupujete a v akej lokalite. Niektoré vily môžu byť lacnejšie ako veľké penthousy.

Keď sa rozhodnete investovať do vily, počítajte so sumou do 1 – 2 miliónov eur. Príkladom je vila nachádzajúca sa v Starom meste so štyrmi izbami. Celková plocha predstavuje 301,40 m², z ktorej interiér má 234,10 m², balkón 13,50 m² a terasa 53,80 m². Cena tejto nehnuteľnosti je 980 000 €.

Cena víl sa môže vyšplhať aj na 733 000 €, ako napríklad v prípade vily, ktorá sa nachádza v okrese Bratislava, presnejšie v Jarovciach. Jej cena je pomerne vysoká aj napriek tomu, že nejde o centrum mesta. Dôvodom je luxusné vybavenie a pozemok s veľkosťou 884 m².


Luxusná obývačka

Oplatí sa kupovať byt?

Pri takýchto vysokých sumách sa môže naskytnúť otázka, či sa byt vôbec oplatí kupovať. Odpoveď  nie je jasná  ani u odborníkov. Kým niektorí sa zhodujú, že ide o skvelú investíciu, iní hovoria presný opak.

Argumenty pre kúpu

Kúpa nehnuteľnosti je skvelou investíciou najmä vtedy, keď ju chcete využiť na pasívny príjem. Po kúpe ju viete prenajímať a získať tak omnoho viac ako ste do nej dali. Rovnako je dobré riešenie kúpiť byt, ak máte finančné prostriedky navyše a chcete sa usadiť. Platenie nájmov vás vyjde po čase drahšie.

Veľkou výhodou sú nízke úroky  za poskytnutie hypotéky, nehovoriac o tom, že pravidlá sú síce prísne, ale ak ich dodržíte, úver dostanete. Banky vám dokonca pomôžu dofinancovať hypotéku spotrebným úverom, aby ste mali 100 % hodnotu.

Ďalším z argumentov môže byť aj fakt, že ceny nehnuteľností budú naďalej stúpať. Toto je však dvojsečná zbraň, pretože nikto nevie stúpanie cien garantovať. O pár mesiacov sa totiž môžu zastaviť a začať klesať.

Odborníci však tvrdia, že tak skoro by klesať nemali. Ak sa náhodou niečo také stane, ceny budú takmer nemenné. Je preto dobré zbytočne nečakať a kúpiť nehnuteľnosť hneď. 

Argumenty proti kúpe

Na druhej strane existujú aj určité argumenty  proti kúpe bytu. Je to napríklad veľká finančná záťaž, ktorá dokáže v neistých časoch, ktoré práve prežívame, spôsobiť rôzne problémy. Neschopnosť splácať hypotéku je len jedným z nich.

Netreba tiež zabúdať na to, že ľudia sa snažia šetriť. V praxi to znamená, že kúpa investičného bytu sa vám nemusí vyplatiť. Buď nenájdete nikoho na prenájom alebo ho budete hľadať dlhšie. Sú to všetko len dohady, no s takýmto riskom musíte počítať.

V argumentoch proti kúpe sa môže objaviť aj argument nachádzajúci sa v argumentoch pre kúpu. Ide o zvyšovanie alebo znižovanie cien. Do úvahy by ste ho nemali brať príliš vážne, pretože sa nedá odhadnúť.

Ak si nie ste kúpou stále istí, chvíľku počkajte. Porovnajte si všetky plusy a mínusy, prípadne sa poraďte s odborníkom. Vyskúšajte sa na celú situáciu pozrieť z viacerých uhlov pohľadu.

Luxusné byty nie sú jediným riešením

Luxusné byty za desiatky až stovky tisíc eur nie sú jediným riešením bývania. Keď sa rozhodnete, že si nejaký chcete kúpiť, obzerajte sa po bežnejších možnostiach. Hoci v Bratislave objavíte hlavne astronomické sumy, dajú sa nájsť aj nižšie. Dôležité je, aby ste ich porovnávali a hľadali to, čo vám bude vyhovovať najviac.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Oravský hrad
  03. októbra 2022|Richard Zona
  Kam na výlet? Veľký sprievodca najkrajšími regiónmi Slovenska

  Slovensko je nádherná krajina plná prírodných krás. Je tiež bohatá na rôzne možnosti aktívneho trávenia voľného času. Každý región pritom niečím vyniká. Kam dnes na výlet? Prinášame vám zaujímavé tipy na výlet, tak čítajte ďalej.

 • nové bývanie mladého páru
  15. júna 2022|Silvia Múdra
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • Bratislavský hrad
  05. mája 2022|Silvia Múdra
  Kam na výlet v Bratislave: Hrad, ZOO, galérie a mnoho iného

  Bratislava je vďaka svojej rôznorodosti cieľom mnohých cestovateľov. Chystáte sa na výlet do nášho hlavného mesta aj vy? Predstavíme vám známe i menej známe miesta, ktoré by ste rozhodne mali navštíviť. Takže, kam na výlet, Bratislava?

 • investovať alebo neinvestovať do nehnuteľnosti
  28. apríla 2022|Silvia Múdra
  Výhody a nevýhody investovania do nehnuteľností

  Kúpa investičnej nehnuteľnosti s cieľom jej ďalšieho prenajímania je nepochybne veľmi obľúbenou formou investovania aj na Slovensku. Viete však, aké benefity a riziká sa spájajú s investovaním do nehnuteľností? Je práve táto forma investovania vhodná aj pre vás? Spísali sme pre vás niekoľko zásadných pre a proti.

 • bojnický zámok
  25. marca 2022|Martina Pisarčíková
  Kde na dovolenku v apríli? Tipy na výlety na Slovensku

  Máte v apríli voľno a chceli by ste ho využiť na cestovanie? Slovensko je plné nádherných miest pre rodiny s deťmi, páry a jednotlivcov. Niektoré sú vhodné na jedno či dvojdňový výlet. Na iné budete potrebovať aj týždeň. Ak neviete, kde na dovolenku v apríli, máme pre vás niekoľko inšpirácií.

 • Muž čo premýšľa
  22. marca 2022|Martina Pisarčíková
  Kedy môžete vypovedať poistenie nehnuteľnosti? Poradíme vám

  Pri výbere poistenia sa niekedy stane, že si nezvolíte dobre, prípadne zistíte, že jednotlivé ceny, benefity alebo hodnoty poistného sa zmenili. V takýchto situáciách je dobre premyslieť si, či by nebolo vhodné poistenie zmeniť. Našli ste výhodnejšiu ponuku, no vaša zmluva je stále aktívna? Poradíme vám, ako vypovedať poistenie z nehnuteľnosti a aké máte možnosti.

 • Vývoj cien nehnuteľností
  27. februára 2022|Silvia Múdra
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • Košice
  26. februára 2022|Richard Zona
  Top miesta, ktoré treba vidieť na východnom Slovensku

  Východné Slovensko patrí k tomu najlepšiemu, čo môže naša krajina turistom ponúknuť. Je tu množstvo zaujímavej kultúry, pamiatok aj prírodných krás. V článku vám prinášame rebríček zaujímavých tipov na výlet v tomto regióne.

 • jazero
  18. februára 2022|Martina Pisarčíková
  Dovolenka na Slovensku pri vode: Spoznajte najkrajšie jazerá

  Premýšľate, kde by ste strávili tohtoročnú dovolenku? Exotické krajiny lákajú teplom a morom, no nie sú jedinou možnosťou. Na dovolenku je ako stvorené aj Slovensko a jeho nádherné prírodné zákutia. Objavte spolu s nami najkrajšie jazerá. Užite si dovolenku na Slovensku tak, ako sa patrí.

 • moderny bungalov
  17. februára 2022|Ján Schneider
  Bungalov na kľúč: Koľko vás takýto dom bude stáť?

  Napriek rekordne vysokým a stále stúpajúcim cenám nehnuteľností, nárastu cien stavebných materiálov aj stavebných prác pokračuje na Slovensku stavebný boom. Dnes je lacnejšie postaviť menší prízemný dom s výmerou trojizbového bytu, ako kúpiť porovnateľne veľký byt v rovnakej lokalite. V prímestských obytných zónach teda stále vyrastajú ako huby po daždi „satelitné dedinky“ jednopodlažných rodinných domov – bungalovov. Ak snívate o takomto dome a chcete si ho dať postaviť na kľúč, čítajte, čo potrebujete vedieť.