Muž na gauči

Kedy môžete vypovedať poistnú zmluvu a ako ju napísať?

Pri výbere poistenia je dôležité sledovať množstvo informácií. Okrem ceny je tiež potrebné vedieť, čo poistenie kryje a či má nejakú spoluúčasť. Ak ste tieto údaje nezisťovali alebo ste po čase zistili, že zmluva nie je už taká výhodná, môžete ju vypovedať. Urobiť sa tak dá viacerými spôsobmi.

Vypovedanie poistenia nie je náročné

Vypovedanie poistenia je pomerne rýchly a jednoduchý proces. Ešte predtým, ako tak urobíte, si musíte zistiť dve veci. Prvou je, kedy môžete výpoveď napísať a poisťovni poslať. Existujú totiž určité termíny, ktoré musíte dodržať, aby inštitúcia výpoveď akceptovala.

Druhou vecou je nájdenie iného, výhodnejšieho poistenia. Toto platí najmä v prípade, že rušíte povinné zmluvné poistenie


Ako už jeho názov napovedá, ide o poistenie povinné zo zákona. Uzatvorené ho musí mať každé vozidlo pohybujúce sa po cestných komunikáciách. Ak by ste tak neurobili, hrozila by vám vysoká pokuta. Vyšplhať sa môže až na 3 320 eur.


Namiesto toho, aby ste jazdili bez PZP, si pred jeho zrušením nájdite nové. Jednotlivé ponuky si porovnajte a zistite, ktorá z nich je najvýhodnejšia. Keď tak urobíte a poistenie máte vybraté, môžete sa presunúť na ďalší krok, ktorým je termín, kedy výpoveď môžete napísať a zaslať.

Kedy výpoveď napísať a poslať?

Poisťovne prijímajú výpoveď poistenia v určitom čase. Presnejšie ide o intervaly:


 • 6 týždňov pred koncom poistného obdobia,

 • po poistnej udalosti,

 • 2 mesiace od uzatvorenia poistenia.


Každý z intervalov má nejaké podmienky. Poďme sa na ne bližšie pozrieť.

Šesť týždňov pred koncom poistného obdobia

Výpoveď poistenia môžete predložiť poisťovni takmer kedykoľvek. Je však nutné, aby ste tak stihli spraviť šesť týždňov pred koncom poistného obdobia. V tomto čase sa zmluva obnovuje na ďalší rok. Niekedy sa menia podmienky, inokedy samotné sumy.


Po spísaní výpovede ju môžete odoslať poštou. Ak by ste termín stíhali veľmi tesne, môžete dokument priniesť osobne na pobočku.


Otázkou však zostáva, čo ak tento termín nestíhate. V takom prípade musíte počkať, kým sa zmluva neobnoví a vypovedať ju hneď, ako sa tak stane.


Vedeli ste, že...

… o zmene ceny poistného vás musí poisťovňa informovať? Ak to neurobí 10 týždňov pred skončením aktuálneho obdobia, máte nárok na jeho vypovedanie, a to kedykoľvek pred jeho uplynutím.

Po poistnej udalosti

Poistenie sa môže zdať výhodné až dovtedy, kým sa nestane poistná udalosť. V takejto situácii zistíte, či poistenie kryje skutočne všetko, čo ste potrebovali a ako pracuje samotná poisťovňa.


Ak vám niečo nevyhovuje, poistenie môžete do mesiaca po ukončení udalosti  zrušiť. Stačí, aby ste výpoveď doručili inštitúcii, kde máte uzatvorenú zmluvu.

Dva mesiace od uzatvorenia poistenia

Pri výpovedi poistenia je potrebné poznať aj termín dvoch mesiacov od uzatvorenia poistenia. Vy ako klient ho využiť môžete, no spravidla ho využíva samotná poisťovňa.


 

V období dvoch mesiacov sa môže poisťovňa rozhodnúť, že poistenie zruší. Inštitúcia zisťuje, či osoba nepredstavuje vysoké riziko. Ak áno, pošle vám dokument s 8-dennou výpovednou lehotou.

Ďalšie možnosti výpovede

Okrem troch základných možností existujú aj ďalšie možnosti výpovede poistenia. Je to napríklad:


 • zánik motorového vozidla,

 • zmena majiteľa,

 • krádež,

 • nezaplatenie poistenia.

Zánik motorového vozidla

Ak motorové vozidlo vyraďujete z evidencie alebo ho necháte zošrotovať, je zbytočné, aby ste zaň platili poistenie. Výpoveď napíšte a na adresu poisťovne pošlite  čo najskôr. Ušetríte desiatky eur.

Zmena majiteľa

To isté platí aj vtedy, keď vozidlo predávate. Poistenie, či už povinné zmluvné, alebo havarijné, bude platiť  nový majiteľ. Po jeho predaji preto nezabudnite poisťovni poslať výpoveď.

Krádež

Bolo vám vozidlo odcudzené? Či už čakáte, ako dopadne jeho hľadanie, alebo ste sa zmierili s tým, že ho už neuvidíte, nezabudnite poistenie vypovedať. Síce pôjde o poslednú vec, na ktorú budete myslieť, no určite tak urobte. Neplaťte za niečo,  čo doma nemáte.

Nezaplatenie poistenia

Jednou z možností, ako sa postarať o zánik poistenia, je jeho nezaplatenie. Ide však o úplne poslednú a nie príliš profesionálnu možnosť. 


Po nezaplatení vám poisťovňa pošle výzvu k tomu, aby ste poistenie zaplatili. Ak to neurobíte, zmluva zanikne.

Ako napísať výpoveď poistenia?

Rozhodli ste sa, že poistenie vypoviete. Ako pokračovať ďalej? Poisťovni je potrebné poslať výpoveď, ktorá musí byť správne napísaná. Dobrou správou je, že na to, aby ste takýto dokument napísali, si nemusíte objednávať služby odborníka. Urobiť tak viete aj sami prostredníctvom  predtlačených dokumentov.


Väčšina elektronických dokumentov sa dá vyplniť priamo online. Po vytlačení tlačivo len podpíšete a pošlete na adresu poisťovne, prípadne ho zanesiete sami. O ďalšom procese vás bude poisťovňa informovať.


Nové poistenie si môžete uzatvoriť hneď, ako to staré zrušíte. S výberom by ste sa mali ponáhľať najmä pri povinnom zmluvnom poistení. Dôvodom je, že bez neho nemôžete vozidlo používať. Zvolený variant si ale dobre premyslite, aby ste ho po krátkom čase znova nevypovedali. Ušetríte si množstvo času aj energie.


Poistenie vždy dobre skontrolujte

Nehľadiac na to, aké poistenie si vybavujete, nezabudnite si o ňom pozrieť podrobné informácie. Znamená to, čo všetko kryje, v akej sume a či má nejakú spoluúčasť. Uistíte sa, že hneď na prvýkrát si vyberiete dobre. Zmluvu nebudete musieť neskôr rušiť.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  Auto
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  Auto
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  Auto
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  Auto
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  Auto
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  Auto
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • diaľničná známka nalepená na čelnom skle auta
  Auto
  10. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • Auto
  17. septembra 2022|Richard Zona
  Ako na STK? Všetko, čo potrebujete vedieť

  Kúpili ste si nové alebo ojazdené auto a neviete, kedy s ním treba zájsť na pravidelnú technickú kontrolu? V článku sa dozviete, ako sa na túto povinnosť pripraviť a čo všetko budete k tomu potrebovať.

 • peniaze, kalkualčka, mini autíčko a papiere
  Auto
  05. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zdražovanie PZP: Vodiči zaplatia za poistky viac

  Nemáme pre vás dobré správy. Tento rok si priplatíme nielen za potraviny, energie, ale aj za poistenie vozidiel. Pri predlžovaní uzatvorených zmlúv zaplatíme aj o niekoľko desiatok eur naviac. Môže za to hneď niekoľko faktorov.

 • kľúč od auta
  Auto
  28. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako zistiť vek pneumatiky alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame auto-moto informácie

  Zaujíma vás, ako zistiť vek pneumatiky, kedy je dobré ich vymeniť alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa pýta veľké množstvo vodičov.

 • žena s diárom v ruke sediaca za počítačom
  Auto
  17. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

  Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

 • žena v aute s vodičským preukazom v ruke
  Auto
  09. augusta 2022|Silvia Múdra
  Zmeny pri získaní vodičského preukazu: Aké sú podmienky?

  Novela zákona o cestnej premávke, ktorá nadobudla účinnosť 1. augusta, priniesla medziiným aj zmeny týkajúce sa veku vodičov, ktorí môžu získať vodičské oprávnenie. Pozrime sa spolu na to, koho sa táto zmena dotkne.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  18. júla 2022|Silvia Múdra
  Dopravná nehoda prichádza nečakane. Ako postupovať, keď sa stanete jej svedkom?

  Každá cesta autom je nevyspytateľná. Nikdy neviete, kedy sa môžete stať priamym alebo nepriamym účastníkom dopravnej nehody. V takejto stresujúcej situácii je dobré byť vopred pripravený. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako postupovať, ak stanete svedkom nehody. Ako poskytnúť prvú pomoc, privolať záchranku či pomôcť polícii pri vyšetrovaní.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  Auto
  07. júla 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • diaľničná známka na aute
  Auto
  30. júna 2022|Diana Kotesová
  Autom na dovolenku: Platnosť diaľničnej známky

  Väčšina Slovákov preferuje cestovanie na dovolenku vlastným autom. Destinácie, ktoré najčastejšie navštevujeme, nám to pohodlne umožňujú. Ak máte v poriadku všetky funkcie vášho vozidla, cesta je často príjemná a rýchla. Nezabúdajte však na určité cestné podmienky v krajinách, do ktorých cestujete. Ide najmä o diaľničnú známku alebo iné alternatívy s tým spojené.

 • dlžník na poistnom
  Auto
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • dievča na elektrokolobežke
  Auto
  18. júna 2022|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Majiteľov elektrických kolobežiek čaká nová povinnosť. O necelé dva roky by malo začať platiť nariadenie Európskeho parlamentu, podľa ktorého budú musieť mať používatelia týchto dopravných prostriedkov uzatvorené PZP. Bude sa táto povinnosť týkať aj vás?

 • kontrola PZP cez počítač
  Auto
  12. júna 2022|Diana Kotesová
  Overenie PZP: Ako na to?

  Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné a musí ho mať uzatvorené každé vozidlo. Jeho platnosť si môžete overiť prostredníctvom online nástrojov, a to bez toho, aby ste niekam chodili. Ako overiť platnosť poistnej zmluvy svojho alebo cudzieho auta? Máme pre vás jednoduchý návod.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  06. júna 2022|Diana Kotesová
  Dopravné nehody na Slovensku: Zaujímavosti a štatistiky

  Slovenská republika patrí medzi krajiny, ktoré svojimi štatistikami o dopravných nehodách často lámu rekordy. Polícia avizuje v súvislosti s častými príčinami dopravných nehôd zmenu legislatívy. Poďme sa spolu pozrieť na zaujímavosti z našich ciest.

 • Autoservis
  Auto
  03. júna 2022|Diana Kotesová
  Niektoré škody na aute smie opravovať len autoservis

  S každým novým rokom pribúdajú novinky týkajúce sa osobných vozidiel a cestných zákonov. Začiatkom tohto roka vstúpila do platnosti novela zákona 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Táto novela presne špecifikuje opravy na vozidle, ktoré po novom smie opravovať už len autorizovaný autoservis.

 • prepis vozidla online
  Auto
  31. mája 2022|Diana Kotesová
  Objednanie na prepis auta: Ako postupovať pri prepise vozidla online?

  Od roku 2019 je na Slovensku možnosť prepísať vozidlo online. Novela zákona, ktorá tento proces umožnila, zahŕňa určité povinnosti, ktoré musíte splniť na to, aby ste mohli vozidlo prepísať bez návštevy príslušného policajného inšpektorátu. Chcete vedieť, ako prepísať svoje auto online? Máme pre vás praktické tipy.

 • hracie autíčko na stole
  Auto
  31. mája 2022|Richard Zona
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tie súvisia najmä s prepisom auta. Medzi prihlásením auta v okrese a z iného okresu sú však rozdiely. Poznáte ich? Povieme si o tom v článku.

 • Dopravná nehoda
  Auto
  20. mája 2022|Silvia Múdra
  Spôsobili ste dopravnú nehodu? S havarijným poistením ste krytý

  Dopravná nehoda sa môže stať behom sekundy. Pokiaľ vznikne len škoda na vozidle, je to ešte ten lepší prípad, pretože veľa vecí vyrieši havarijné poistenie. Ako postupovať v prípade nehody a čo všetko havarijné poistenie pokryje?

 • výstražný trojuholník pri nehode
  Auto
  19. mája 2022|Silvia Múdra
  Aktuálne: Kto hradí škody spôsobené vozidlami z Ukrajiny?

  V dôsledku vojny na Ukrajine sa na slovenských cestách objavuje stále viac ukrajinských automobilov. S ich rastúcim počtom môže dôjsť aj k väčšiemu počtu nehôd spôsobených týmito vozidlami. Takéto škody už od marca uhrádza Slovenská kancelária poisťovateľov zo svojho garančného fondu. Ako to však bude ďalej?

 • nové autá stojace na parkovisku
  Auto
  13. mája 2022|Diana Kotesová
  Kedy treba spraviť STK na novom aute?

  V dnešnej dobe väčšina z nás vlastní vozidlo, ktoré potrebuje na bežný život. Či už ide o pracovnú, alebo súkromnú záležitosť, vyplýva z toho množstvo povinností, ktoré musíte splniť ešte predtým, ako začnete auto používať. Kedy treba spraviť STK na novom aute a čo všetko potrebujete na to, aby ste prihlásili nové vozidlo a prešli všetkými kontrolami?