Muž na gauči

Kedy môžete vypovedať poistnú zmluvu a ako ju napísať?

Pri výbere poistenia je dôležité sledovať množstvo informácií. Okrem ceny je tiež potrebné vedieť, čo poistenie kryje a či má nejakú spoluúčasť. Ak ste tieto údaje nezisťovali alebo ste po čase zistili, že zmluva nie je už taká výhodná, môžete ju vypovedať. Urobiť sa tak dá viacerými spôsobmi.

Vypovedanie poistenia nie je náročné

Vypovedanie poistenia je pomerne rýchly a jednoduchý proces. Ešte predtým, ako tak urobíte, si musíte zistiť dve veci. Prvou je, kedy môžete výpoveď napísať a poisťovni poslať. Existujú totiž určité termíny, ktoré musíte dodržať, aby inštitúcia výpoveď akceptovala.

Druhou vecou je nájdenie iného, výhodnejšieho poistenia. Toto platí najmä v prípade, že rušíte povinné zmluvné poistenie


Ako už jeho názov napovedá, ide o poistenie povinné zo zákona. Uzatvorené ho musí mať každé vozidlo pohybujúce sa po cestných komunikáciách. Ak by ste tak neurobili, hrozila by vám vysoká pokuta. Vyšplhať sa môže až na 3 320 eur.


Namiesto toho, aby ste jazdili bez PZP, si pred jeho zrušením nájdite nové. Jednotlivé ponuky si porovnajte a zistite, ktorá z nich je najvýhodnejšia. Keď tak urobíte a poistenie máte vybraté, môžete sa presunúť na ďalší krok, ktorým je termín, kedy výpoveď môžete napísať a zaslať.

Kedy výpoveď napísať a poslať?

Poisťovne prijímajú výpoveď poistenia v určitom čase. Presnejšie ide o intervaly:


 • 6 týždňov pred koncom poistného obdobia,

 • po poistnej udalosti,

 • 2 mesiace od uzatvorenia poistenia.


Každý z intervalov má nejaké podmienky. Poďme sa na ne bližšie pozrieť.

Šesť týždňov pred koncom poistného obdobia

Výpoveď poistenia môžete predložiť poisťovni takmer kedykoľvek. Je však nutné, aby ste tak stihli spraviť šesť týždňov pred koncom poistného obdobia. V tomto čase sa zmluva obnovuje na ďalší rok. Niekedy sa menia podmienky, inokedy samotné sumy.


Po spísaní výpovede ju môžete odoslať poštou. Ak by ste termín stíhali veľmi tesne, môžete dokument priniesť osobne na pobočku.


Otázkou však zostáva, čo ak tento termín nestíhate. V takom prípade musíte počkať, kým sa zmluva neobnoví a vypovedať ju hneď, ako sa tak stane.


Vedeli ste, že...

… o zmene ceny poistného vás musí poisťovňa informovať? Ak to neurobí 10 týždňov pred skončením aktuálneho obdobia, máte nárok na jeho vypovedanie, a to kedykoľvek pred jeho uplynutím.

Po poistnej udalosti

Poistenie sa môže zdať výhodné až dovtedy, kým sa nestane poistná udalosť. V takejto situácii zistíte, či poistenie kryje skutočne všetko, čo ste potrebovali a ako pracuje samotná poisťovňa.


Ak vám niečo nevyhovuje, poistenie môžete do mesiaca po ukončení udalosti  zrušiť. Stačí, aby ste výpoveď doručili inštitúcii, kde máte uzatvorenú zmluvu.

Dva mesiace od uzatvorenia poistenia

Pri výpovedi poistenia je potrebné poznať aj termín dvoch mesiacov od uzatvorenia poistenia. Vy ako klient ho využiť môžete, no spravidla ho využíva samotná poisťovňa.


 

V období dvoch mesiacov sa môže poisťovňa rozhodnúť, že poistenie zruší. Inštitúcia zisťuje, či osoba nepredstavuje vysoké riziko. Ak áno, pošle vám dokument s 8-dennou výpovednou lehotou.

Ďalšie možnosti výpovede

Okrem troch základných možností existujú aj ďalšie možnosti výpovede poistenia. Je to napríklad:


 • zánik motorového vozidla,

 • zmena majiteľa,

 • krádež,

 • nezaplatenie poistenia.

Zánik motorového vozidla

Ak motorové vozidlo vyraďujete z evidencie alebo ho necháte zošrotovať, je zbytočné, aby ste zaň platili poistenie. Výpoveď napíšte a na adresu poisťovne pošlite  čo najskôr. Ušetríte desiatky eur.

Zmena majiteľa

To isté platí aj vtedy, keď vozidlo predávate. Poistenie, či už povinné zmluvné, alebo havarijné, bude platiť  nový majiteľ. Po jeho predaji preto nezabudnite poisťovni poslať výpoveď.

Krádež

Bolo vám vozidlo odcudzené? Či už čakáte, ako dopadne jeho hľadanie, alebo ste sa zmierili s tým, že ho už neuvidíte, nezabudnite poistenie vypovedať. Síce pôjde o poslednú vec, na ktorú budete myslieť, no určite tak urobte. Neplaťte za niečo,  čo doma nemáte.

Nezaplatenie poistenia

Jednou z možností, ako sa postarať o zánik poistenia, je jeho nezaplatenie. Ide však o úplne poslednú a nie príliš profesionálnu možnosť. 


Po nezaplatení vám poisťovňa pošle výzvu k tomu, aby ste poistenie zaplatili. Ak to neurobíte, zmluva zanikne.

Ako napísať výpoveď poistenia?

Rozhodli ste sa, že poistenie vypoviete. Ako pokračovať ďalej? Poisťovni je potrebné poslať výpoveď, ktorá musí byť správne napísaná. Dobrou správou je, že na to, aby ste takýto dokument napísali, si nemusíte objednávať služby odborníka. Urobiť tak viete aj sami prostredníctvom  predtlačených dokumentov.


Väčšina elektronických dokumentov sa dá vyplniť priamo online. Po vytlačení tlačivo len podpíšete a pošlete na adresu poisťovne, prípadne ho zanesiete sami. O ďalšom procese vás bude poisťovňa informovať.


Nové poistenie si môžete uzatvoriť hneď, ako to staré zrušíte. S výberom by ste sa mali ponáhľať najmä pri povinnom zmluvnom poistení. Dôvodom je, že bez neho nemôžete vozidlo používať. Zvolený variant si ale dobre premyslite, aby ste ho po krátkom čase znova nevypovedali. Ušetríte si množstvo času aj energie.


Poistenie vždy dobre skontrolujte

Nehľadiac na to, aké poistenie si vybavujete, nezabudnite si o ňom pozrieť podrobné informácie. Znamená to, čo všetko kryje, v akej sume a či má nejakú spoluúčasť. Uistíte sa, že hneď na prvýkrát si vyberiete dobre. Zmluvu nebudete musieť neskôr rušiť.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.