Muž na gauči

Kedy môžete vypovedať poistnú zmluvu a ako ju napísať?

Pri výbere poistenia je dôležité sledovať množstvo informácií. Okrem ceny je tiež potrebné vedieť, čo poistenie kryje a či má nejakú spoluúčasť. Ak ste tieto údaje nezisťovali alebo ste po čase zistili, že zmluva nie je už taká výhodná, môžete ju vypovedať. Urobiť sa tak dá viacerými spôsobmi.

Vypovedanie poistenia nie je náročné

Vypovedanie poistenia je pomerne rýchly a jednoduchý proces. Ešte predtým, ako tak urobíte, si musíte zistiť dve veci. Prvou je, kedy môžete výpoveď napísať a poisťovni poslať. Existujú totiž určité termíny, ktoré musíte dodržať, aby inštitúcia výpoveď akceptovala.

Druhou vecou je nájdenie iného, výhodnejšieho poistenia. Toto platí najmä v prípade, že rušíte povinné zmluvné poistenie


Ako už jeho názov napovedá, ide o poistenie povinné zo zákona. Uzatvorené ho musí mať každé vozidlo pohybujúce sa po cestných komunikáciách. Ak by ste tak neurobili, hrozila by vám vysoká pokuta. Vyšplhať sa môže až na 3 320 eur.


Namiesto toho, aby ste jazdili bez PZP, si pred jeho zrušením nájdite nové. Jednotlivé ponuky si porovnajte a zistite, ktorá z nich je najvýhodnejšia. Keď tak urobíte a poistenie máte vybraté, môžete sa presunúť na ďalší krok, ktorým je termín, kedy výpoveď môžete napísať a zaslať.

Kedy výpoveď napísať a poslať?

Poisťovne prijímajú výpoveď poistenia v určitom čase. Presnejšie ide o intervaly:


 • 6 týždňov pred koncom poistného obdobia,

 • po poistnej udalosti,

 • 2 mesiace od uzatvorenia poistenia.


Každý z intervalov má nejaké podmienky. Poďme sa na ne bližšie pozrieť.

Šesť týždňov pred koncom poistného obdobia

Výpoveď poistenia môžete predložiť poisťovni takmer kedykoľvek. Je však nutné, aby ste tak stihli spraviť šesť týždňov pred koncom poistného obdobia. V tomto čase sa zmluva obnovuje na ďalší rok. Niekedy sa menia podmienky, inokedy samotné sumy.


Po spísaní výpovede ju môžete odoslať poštou. Ak by ste termín stíhali veľmi tesne, môžete dokument priniesť osobne na pobočku.


Otázkou však zostáva, čo ak tento termín nestíhate. V takom prípade musíte počkať, kým sa zmluva neobnoví a vypovedať ju hneď, ako sa tak stane.


Vedeli ste, že...

… o zmene ceny poistného vás musí poisťovňa informovať? Ak to neurobí 10 týždňov pred skončením aktuálneho obdobia, máte nárok na jeho vypovedanie, a to kedykoľvek pred jeho uplynutím.

Po poistnej udalosti

Poistenie sa môže zdať výhodné až dovtedy, kým sa nestane poistná udalosť. V takejto situácii zistíte, či poistenie kryje skutočne všetko, čo ste potrebovali a ako pracuje samotná poisťovňa.


Ak vám niečo nevyhovuje, poistenie môžete do mesiaca po ukončení udalosti  zrušiť. Stačí, aby ste výpoveď doručili inštitúcii, kde máte uzatvorenú zmluvu.

Dva mesiace od uzatvorenia poistenia

Pri výpovedi poistenia je potrebné poznať aj termín dvoch mesiacov od uzatvorenia poistenia. Vy ako klient ho využiť môžete, no spravidla ho využíva samotná poisťovňa.


 

V období dvoch mesiacov sa môže poisťovňa rozhodnúť, že poistenie zruší. Inštitúcia zisťuje, či osoba nepredstavuje vysoké riziko. Ak áno, pošle vám dokument s 8-dennou výpovednou lehotou.

Ďalšie možnosti výpovede

Okrem troch základných možností existujú aj ďalšie možnosti výpovede poistenia. Je to napríklad:


 • zánik motorového vozidla,

 • zmena majiteľa,

 • krádež,

 • nezaplatenie poistenia.

Zánik motorového vozidla

Ak motorové vozidlo vyraďujete z evidencie alebo ho necháte zošrotovať, je zbytočné, aby ste zaň platili poistenie. Výpoveď napíšte a na adresu poisťovne pošlite  čo najskôr. Ušetríte desiatky eur.

Zmena majiteľa

To isté platí aj vtedy, keď vozidlo predávate. Poistenie, či už povinné zmluvné, alebo havarijné, bude platiť  nový majiteľ. Po jeho predaji preto nezabudnite poisťovni poslať výpoveď.

Krádež

Bolo vám vozidlo odcudzené? Či už čakáte, ako dopadne jeho hľadanie, alebo ste sa zmierili s tým, že ho už neuvidíte, nezabudnite poistenie vypovedať. Síce pôjde o poslednú vec, na ktorú budete myslieť, no určite tak urobte. Neplaťte za niečo,  čo doma nemáte.

Nezaplatenie poistenia

Jednou z možností, ako sa postarať o zánik poistenia, je jeho nezaplatenie. Ide však o úplne poslednú a nie príliš profesionálnu možnosť. 


Po nezaplatení vám poisťovňa pošle výzvu k tomu, aby ste poistenie zaplatili. Ak to neurobíte, zmluva zanikne.

Ako napísať výpoveď poistenia?

Rozhodli ste sa, že poistenie vypoviete. Ako pokračovať ďalej? Poisťovni je potrebné poslať výpoveď, ktorá musí byť správne napísaná. Dobrou správou je, že na to, aby ste takýto dokument napísali, si nemusíte objednávať služby odborníka. Urobiť tak viete aj sami prostredníctvom  predtlačených dokumentov.


Väčšina elektronických dokumentov sa dá vyplniť priamo online. Po vytlačení tlačivo len podpíšete a pošlete na adresu poisťovne, prípadne ho zanesiete sami. O ďalšom procese vás bude poisťovňa informovať.


Nové poistenie si môžete uzatvoriť hneď, ako to staré zrušíte. S výberom by ste sa mali ponáhľať najmä pri povinnom zmluvnom poistení. Dôvodom je, že bez neho nemôžete vozidlo používať. Zvolený variant si ale dobre premyslite, aby ste ho po krátkom čase znova nevypovedali. Ušetríte si množstvo času aj energie.


Poistenie vždy dobre skontrolujte

Nehľadiac na to, aké poistenie si vybavujete, nezabudnite si o ňom pozrieť podrobné informácie. Znamená to, čo všetko kryje, v akej sume a či má nejakú spoluúčasť. Uistíte sa, že hneď na prvýkrát si vyberiete dobre. Zmluvu nebudete musieť neskôr rušiť.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.