krádež auta

Ako najefektívnejšie chrániť auto pred krádežou?

21. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Či sa vám to páči, alebo nie, zlodeji áut zo sveta len tak nezmiznú. Bohužiaľ, aj vaše auto sa môže kedykoľvek stať ich obeťou. Mnohí vodiči však na podobnú situáciu nechcú radšej ani pomyslieť. Avšak, aby ste šancu na krádež vášho auta minimalizovali, je dobré myslieť na to najhoršie a využiť dostupné ochranné systémy.

Najlepšia ochrana pred krádežou

Na trhu nájdete širokú ponuku zabezpečovacích systémov pre takmer všetky  značky a modely áut. Delia sa do troch hlavných kategórií:

 • mechanické,

 • elektronické,

 • elektromechanické.

Bohužiaľ, aj napriek veľkému množstvu ochranných zariadení neexistuje také, ktoré by vám poskytlo 100-percentnú ochranu. Nedá sa preto vybrať iba jedno a povedať, že je najlepšie. Každý zabezpečovací mechanizmus pracuje na inom princípe a poskytuje iné výhody.

V konečnom dôsledku býva najlepším riešením kombinácia viacerých ochranných systémov. Treba sa zamyslieť najmä nad tým, aké riziká hrozia vo vašom konkrétnom prípade a podľa toho si zvoliť zabezpečenie.

Tip

Čím drahšie auto máte, tým viac by ste mali investovať do jeho zabezpečenia, napríklad vo forme havarijného poistenia.

Mechanické zabezpečenie auta

Najlepšie mechanické zabezpečovacie systémy sú navrhované tak, aby priamo zabránili manipulácii s vozidlom. Jednoduchšie a lacnejšie verzie musí vodič namontovať vždy, keď chce auto chrániť. Pri pokročilejších ochranných systémoch sa o montáž postará špecializovaná firma. Vy potom mechanizmus v prípade potreby aktivujete napríklad otočením kľúča.

Uzamknutie volantu

S týmto ochranným prvkom sa stretnete asi najčastejšie. V moderných autách je systém zabudovaný. Vodičovi stačí po vypnutí motora otočiť volant do krajnej polohy, v ktorej sa zablokuje. Systém sa následne deaktivuje pomocou kľúča pri štartovaní.

Starší šoféri si určite budú pamätať na blokovacie zariadenia, ktorými sa volant zafixoval v jednej polohe. Ich používanie je menej pohodlné, keďže je potrebné mechanizmus pripevniť k volantu pri každom odchode z auta. Ak ale parkujete v rizikovej oblasti, môže to stáť za trochu námahy.

Zablokovanie pedálov

Volant je potrebný na smerovanie auta počas jazdy. Avšak pre plnohodnotné ovládanie vozidla potrebujete aj pedále. V prípade áut s manuálnou prevodovkou je väčšinou blokovaný spojkový pedál. Prípadný zlodej by v takom prípade nemal ako zaradiť rýchlosť.

V autách s automatickým radením sa často využíva blokovanie brzdového pedálu. Dôvodom je, že na posunutie radiacej páky z polohy Park musí vodič zošliapnuť práve tento pedál. Ak je teda zafixovaný v jednej polohe, auto sa nepohne.

Uzamknutie radiacej páky

Trojicu najdôležitejších ovládacích prvkov v interiéri auta uzatvára radiaca páka. Jej zablokovaním zlodeja obmedzíte na jediný prevodový stupeň, na ktorom by mohol s autom uniknúť. Pre čo najlepší efekt radiacu páku uzamknite v polohe zaradenej spiatočky.

Auto s automatickou prevodovkou nenechávajte so zaradenou spiatočkou, ale v režime Park. To však nemení nič na možnosti blokovania radiacej páky. Dodatočná montáž systému uzamknutia radiacej páky je teda dostupná pre manuálne aj automatické prevodovky.

Elektronické zabezpečenie auta

V tejto kategórii nájdete zariadenia, ktoré využívajú moderné technológie na zabezpečenie vášho vozidla. Niektoré majú za cieľ zlodeja iba vyrušiť, tie pokročilejšie úplne znemožňujú jazdu.

Alarm

Jednoduchý princíp, no v rušných oblastiach vie byť veľmi efektívny. Alarmom je dnes vybavená väčšina áut. Jeho úlohou nie je upozorniť vás, ak sa niekto dostane do vášho auta. Oveľa dôležitejšie je, že alarm priláka pozornosť ľudí v blízkom okolí.

GPS systém

Ak sa zlodejovi náhodou podarí dostať do vášho auta, naštartovať ho a odísť na ňom, za bežných okolností je situácia pomerne beznádejná. To však neplatí, ak investujete do GPS zabezpečovacieho systému.

Do auta sa umiestni zariadenie, ktoré bude neustále monitorovať polohu vášho vozidla. V prípade, že sa pohne bez vášho vedomia, dostanete upozornenie na mobil. Okrem toho budete na mape v reálnom čase vidieť, kde sa práve nachádza. To výrazne zvýši vaše šance na získanie auta späť.

Imobilizér

V nových autách sa často stretnete s imobilizérmi. Ide o systémy, ktoré po vypnutí motora prerušia obvody potrebné pre naštartovanie motora. Často to býva:

 • vstrekovacia jednotka,

 • zapaľovanie,

 • palivové čerpadlo,

 • indukčná cievka.

Vedeli ste, že…

… práve imobilizéry boli prvými elektronickými zabezpečovacími systémami v autách?

Elektromechanické zabezpečenie auta

Kombináciou elektronických a mechanických systémov sa dajú skombinovať výhody oboch typov. Záleží to od konkrétneho systému, ktoré ovládacie prvky blokuje mechanicky a aké funkcie elektronického zabezpečenia poskytuje. Cena elektromechanickej ochrany býva vyššia, no určite stojí za zváženie, ak máte drahšie auto.

Ktoré systémy zvoliť?

Každý zabezpečovací systém má svoje silné, ale aj slabé stránky. Je preto potrebné zvážiť, aké riziká hrozia vo vašej situácii. Pre zabezpečenie auta parkovaného v garáži vedľa rodinného domu na dedine sa budú hodiť iné systémy, ako pre ochranu auta na sídlisku v strede mesta.

Zhrnutie

Nech sa rozhodnete pre akékoľvek zabezpečenie  vášho vozidla, rozhodne je to krok správnym smerom. Ideálne je však kombinovať mechanické systémy s elektronickými. Zvýšite tým šancu na zabránenie krádeži vášho auta na maximum.

Michal PostulkaViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.