krádež auta

Ako najefektívnejšie chrániť auto pred krádežou?

21. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Či sa vám to páči, alebo nie, zlodeji áut zo sveta len tak nezmiznú. Bohužiaľ, aj vaše auto sa môže kedykoľvek stať ich obeťou. Mnohí vodiči však na podobnú situáciu nechcú radšej ani pomyslieť. Avšak, aby ste šancu na krádež vášho auta minimalizovali, je dobré myslieť na to najhoršie a využiť dostupné ochranné systémy.

Najlepšia ochrana pred krádežou

Na trhu nájdete širokú ponuku zabezpečovacích systémov pre takmer všetky  značky a modely áut. Delia sa do troch hlavných kategórií:

 • mechanické,

 • elektronické,

 • elektromechanické.

Bohužiaľ, aj napriek veľkému množstvu ochranných zariadení neexistuje také, ktoré by vám poskytlo 100-percentnú ochranu. Nedá sa preto vybrať iba jedno a povedať, že je najlepšie. Každý zabezpečovací mechanizmus pracuje na inom princípe a poskytuje iné výhody.

V konečnom dôsledku býva najlepším riešením kombinácia viacerých ochranných systémov. Treba sa zamyslieť najmä nad tým, aké riziká hrozia vo vašom konkrétnom prípade a podľa toho si zvoliť zabezpečenie.

Tip

Čím drahšie auto máte, tým viac by ste mali investovať do jeho zabezpečenia, napríklad vo forme havarijného poistenia.

Mechanické zabezpečenie auta

Najlepšie mechanické zabezpečovacie systémy sú navrhované tak, aby priamo zabránili manipulácii s vozidlom. Jednoduchšie a lacnejšie verzie musí vodič namontovať vždy, keď chce auto chrániť. Pri pokročilejších ochranných systémoch sa o montáž postará špecializovaná firma. Vy potom mechanizmus v prípade potreby aktivujete napríklad otočením kľúča.

Uzamknutie volantu

S týmto ochranným prvkom sa stretnete asi najčastejšie. V moderných autách je systém zabudovaný. Vodičovi stačí po vypnutí motora otočiť volant do krajnej polohy, v ktorej sa zablokuje. Systém sa následne deaktivuje pomocou kľúča pri štartovaní.

Starší šoféri si určite budú pamätať na blokovacie zariadenia, ktorými sa volant zafixoval v jednej polohe. Ich používanie je menej pohodlné, keďže je potrebné mechanizmus pripevniť k volantu pri každom odchode z auta. Ak ale parkujete v rizikovej oblasti, môže to stáť za trochu námahy.

Zablokovanie pedálov

Volant je potrebný na smerovanie auta počas jazdy. Avšak pre plnohodnotné ovládanie vozidla potrebujete aj pedále. V prípade áut s manuálnou prevodovkou je väčšinou blokovaný spojkový pedál. Prípadný zlodej by v takom prípade nemal ako zaradiť rýchlosť.

V autách s automatickým radením sa často využíva blokovanie brzdového pedálu. Dôvodom je, že na posunutie radiacej páky z polohy Park musí vodič zošliapnuť práve tento pedál. Ak je teda zafixovaný v jednej polohe, auto sa nepohne.

Uzamknutie radiacej páky

Trojicu najdôležitejších ovládacích prvkov v interiéri auta uzatvára radiaca páka. Jej zablokovaním zlodeja obmedzíte na jediný prevodový stupeň, na ktorom by mohol s autom uniknúť. Pre čo najlepší efekt radiacu páku uzamknite v polohe zaradenej spiatočky.

Auto s automatickou prevodovkou nenechávajte so zaradenou spiatočkou, ale v režime Park. To však nemení nič na možnosti blokovania radiacej páky. Dodatočná montáž systému uzamknutia radiacej páky je teda dostupná pre manuálne aj automatické prevodovky.

Elektronické zabezpečenie auta

V tejto kategórii nájdete zariadenia, ktoré využívajú moderné technológie na zabezpečenie vášho vozidla. Niektoré majú za cieľ zlodeja iba vyrušiť, tie pokročilejšie úplne znemožňujú jazdu.

Alarm

Jednoduchý princíp, no v rušných oblastiach vie byť veľmi efektívny. Alarmom je dnes vybavená väčšina áut. Jeho úlohou nie je upozorniť vás, ak sa niekto dostane do vášho auta. Oveľa dôležitejšie je, že alarm priláka pozornosť ľudí v blízkom okolí.

GPS systém

Ak sa zlodejovi náhodou podarí dostať do vášho auta, naštartovať ho a odísť na ňom, za bežných okolností je situácia pomerne beznádejná. To však neplatí, ak investujete do GPS zabezpečovacieho systému.

Do auta sa umiestni zariadenie, ktoré bude neustále monitorovať polohu vášho vozidla. V prípade, že sa pohne bez vášho vedomia, dostanete upozornenie na mobil. Okrem toho budete na mape v reálnom čase vidieť, kde sa práve nachádza. To výrazne zvýši vaše šance na získanie auta späť.

Imobilizér

V nových autách sa často stretnete s imobilizérmi. Ide o systémy, ktoré po vypnutí motora prerušia obvody potrebné pre naštartovanie motora. Často to býva:

 • vstrekovacia jednotka,

 • zapaľovanie,

 • palivové čerpadlo,

 • indukčná cievka.

Vedeli ste, že…

… práve imobilizéry boli prvými elektronickými zabezpečovacími systémami v autách?

Elektromechanické zabezpečenie auta

Kombináciou elektronických a mechanických systémov sa dajú skombinovať výhody oboch typov. Záleží to od konkrétneho systému, ktoré ovládacie prvky blokuje mechanicky a aké funkcie elektronického zabezpečenia poskytuje. Cena elektromechanickej ochrany býva vyššia, no určite stojí za zváženie, ak máte drahšie auto.

Ktoré systémy zvoliť?

Každý zabezpečovací systém má svoje silné, ale aj slabé stránky. Je preto potrebné zvážiť, aké riziká hrozia vo vašej situácii. Pre zabezpečenie auta parkovaného v garáži vedľa rodinného domu na dedine sa budú hodiť iné systémy, ako pre ochranu auta na sídlisku v strede mesta.

Zhrnutie

Nech sa rozhodnete pre akékoľvek zabezpečenie  vášho vozidla, rozhodne je to krok správnym smerom. Ideálne je však kombinovať mechanické systémy s elektronickými. Zvýšite tým šancu na zabránenie krádeži vášho auta na maximum.

Michal PostulkaViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.