krádež auta

Ako najefektívnejšie chrániť auto pred krádežou?

21. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Či sa vám to páči, alebo nie, zlodeji áut zo sveta len tak nezmiznú. Bohužiaľ, aj vaše auto sa môže kedykoľvek stať ich obeťou. Mnohí vodiči však na podobnú situáciu nechcú radšej ani pomyslieť. Avšak, aby ste šancu na krádež vášho auta minimalizovali, je dobré myslieť na to najhoršie a využiť dostupné ochranné systémy.

Najlepšia ochrana pred krádežou

Na trhu nájdete širokú ponuku zabezpečovacích systémov pre takmer všetky  značky a modely áut. Delia sa do troch hlavných kategórií:

 • mechanické,

 • elektronické,

 • elektromechanické.

Bohužiaľ, aj napriek veľkému množstvu ochranných zariadení neexistuje také, ktoré by vám poskytlo 100-percentnú ochranu. Nedá sa preto vybrať iba jedno a povedať, že je najlepšie. Každý zabezpečovací mechanizmus pracuje na inom princípe a poskytuje iné výhody.

V konečnom dôsledku býva najlepším riešením kombinácia viacerých ochranných systémov. Treba sa zamyslieť najmä nad tým, aké riziká hrozia vo vašom konkrétnom prípade a podľa toho si zvoliť zabezpečenie.

Tip

Čím drahšie auto máte, tým viac by ste mali investovať do jeho zabezpečenia, napríklad vo forme havarijného poistenia.

Mechanické zabezpečenie auta

Najlepšie mechanické zabezpečovacie systémy sú navrhované tak, aby priamo zabránili manipulácii s vozidlom. Jednoduchšie a lacnejšie verzie musí vodič namontovať vždy, keď chce auto chrániť. Pri pokročilejších ochranných systémoch sa o montáž postará špecializovaná firma. Vy potom mechanizmus v prípade potreby aktivujete napríklad otočením kľúča.

Uzamknutie volantu

S týmto ochranným prvkom sa stretnete asi najčastejšie. V moderných autách je systém zabudovaný. Vodičovi stačí po vypnutí motora otočiť volant do krajnej polohy, v ktorej sa zablokuje. Systém sa následne deaktivuje pomocou kľúča pri štartovaní.

Starší šoféri si určite budú pamätať na blokovacie zariadenia, ktorými sa volant zafixoval v jednej polohe. Ich používanie je menej pohodlné, keďže je potrebné mechanizmus pripevniť k volantu pri každom odchode z auta. Ak ale parkujete v rizikovej oblasti, môže to stáť za trochu námahy.

Zablokovanie pedálov

Volant je potrebný na smerovanie auta počas jazdy. Avšak pre plnohodnotné ovládanie vozidla potrebujete aj pedále. V prípade áut s manuálnou prevodovkou je väčšinou blokovaný spojkový pedál. Prípadný zlodej by v takom prípade nemal ako zaradiť rýchlosť.

V autách s automatickým radením sa často využíva blokovanie brzdového pedálu. Dôvodom je, že na posunutie radiacej páky z polohy Park musí vodič zošliapnuť práve tento pedál. Ak je teda zafixovaný v jednej polohe, auto sa nepohne.

Uzamknutie radiacej páky

Trojicu najdôležitejších ovládacích prvkov v interiéri auta uzatvára radiaca páka. Jej zablokovaním zlodeja obmedzíte na jediný prevodový stupeň, na ktorom by mohol s autom uniknúť. Pre čo najlepší efekt radiacu páku uzamknite v polohe zaradenej spiatočky.

Auto s automatickou prevodovkou nenechávajte so zaradenou spiatočkou, ale v režime Park. To však nemení nič na možnosti blokovania radiacej páky. Dodatočná montáž systému uzamknutia radiacej páky je teda dostupná pre manuálne aj automatické prevodovky.

Elektronické zabezpečenie auta

V tejto kategórii nájdete zariadenia, ktoré využívajú moderné technológie na zabezpečenie vášho vozidla. Niektoré majú za cieľ zlodeja iba vyrušiť, tie pokročilejšie úplne znemožňujú jazdu.

Alarm

Jednoduchý princíp, no v rušných oblastiach vie byť veľmi efektívny. Alarmom je dnes vybavená väčšina áut. Jeho úlohou nie je upozorniť vás, ak sa niekto dostane do vášho auta. Oveľa dôležitejšie je, že alarm priláka pozornosť ľudí v blízkom okolí.

GPS systém

Ak sa zlodejovi náhodou podarí dostať do vášho auta, naštartovať ho a odísť na ňom, za bežných okolností je situácia pomerne beznádejná. To však neplatí, ak investujete do GPS zabezpečovacieho systému.

Do auta sa umiestni zariadenie, ktoré bude neustále monitorovať polohu vášho vozidla. V prípade, že sa pohne bez vášho vedomia, dostanete upozornenie na mobil. Okrem toho budete na mape v reálnom čase vidieť, kde sa práve nachádza. To výrazne zvýši vaše šance na získanie auta späť.

Imobilizér

V nových autách sa často stretnete s imobilizérmi. Ide o systémy, ktoré po vypnutí motora prerušia obvody potrebné pre naštartovanie motora. Často to býva:

 • vstrekovacia jednotka,

 • zapaľovanie,

 • palivové čerpadlo,

 • indukčná cievka.

Vedeli ste, že…

… práve imobilizéry boli prvými elektronickými zabezpečovacími systémami v autách?

Elektromechanické zabezpečenie auta

Kombináciou elektronických a mechanických systémov sa dajú skombinovať výhody oboch typov. Záleží to od konkrétneho systému, ktoré ovládacie prvky blokuje mechanicky a aké funkcie elektronického zabezpečenia poskytuje. Cena elektromechanickej ochrany býva vyššia, no určite stojí za zváženie, ak máte drahšie auto.

Ktoré systémy zvoliť?

Každý zabezpečovací systém má svoje silné, ale aj slabé stránky. Je preto potrebné zvážiť, aké riziká hrozia vo vašej situácii. Pre zabezpečenie auta parkovaného v garáži vedľa rodinného domu na dedine sa budú hodiť iné systémy, ako pre ochranu auta na sídlisku v strede mesta.

Zhrnutie

Nech sa rozhodnete pre akékoľvek zabezpečenie  vášho vozidla, rozhodne je to krok správnym smerom. Ideálne je však kombinovať mechanické systémy s elektronickými. Zvýšite tým šancu na zabránenie krádeži vášho auta na maximum.

Michal PostulkaViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.