bočná strana auta

Neviete, akú značku auta kúpiť? Tieto sa kradnú najmenej

9. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Plánujete si kúpiť nové alebo jazdené auto? V tom prípade určite zvažujete nielen typ, značku a výbavu, ale aj bezpečnosť. Určite nie je nič príjemné večer odparkovať a ráno si nájsť prázdne parkovacie miesto. V článku preto nájdete užitočné informácie o tom, aké značky vozidiel sa kradnú najčastejšie a ako sa proti krádeži brániť.

Štatistika krádeží vozidiel

Krádeže motorových vozidiel patria pod majetkovú kriminalitu, ktorej štatistiku pravidelne uverejňuje na svojej stránke Ministerstvo vnútra SR. Od začiatku roka 2021 bolo zatiaľ evidovaných niečo vyše 600 prípadov, z ktorých sa podarilo objasniť približne polovicu. 

Dobrou správou je, že počet krádeží sa v porovnaní s minulými rokmi stále znižuje, no stále ide o pomerne alarmujúci údaj.  Bezpečnosť sa preto určite nevypláca podceniť, najmä pri určitých typoch a značkách vozidiel. 

Najviac sa autá kradnú v Bratislavskom kraji (od začiatku roka to bolo približne 200 krádeží). Nasleduje Žilinský kraj a smutnú trojicu uzatvára Nitriansky kraj.

Ani interiér vozidiel nie je v bezpečí. Samostatnou štatistikou sú totiž aj krádeže vecí a súčiastok z automobilov. Za rok 2021 ich bolo zistených viac ako 1000, pričom úspešnosť objasnenia týchto kriminálnych činov je len 15 %. Aj v tomto prípade je na čele Bratislavský kraj, druhé miesto patrí Košickému a tretie Žilinskému kraju. 

Ako sú na tom jednotlivé značky vozidiel?

Určite nikoho neprekvapí, že najviac kradnuté značky vozidiel na Slovensku sú najmä Škoda a Volkswagen. Ide totiž o najpopulárnejšie značky, s čím pochopiteľne počítajú aj zlodeji. 

Zaujímavosťou sú aj kórejské značky automobilov, ktoré sa v tomto rebríčku kradnutých značiek objavujú iba zriedka, ak vôbec. Ide tu najmä o skutočnosť, že na Slovensku sa ešte stále veľmi často kradnú autá, ktoré sú staré aj desať rokov. Dôvod je prostý. Na nové autá totiž stále ešte platia záruky, takže majiteľ nie je odkázaný kupovať náhradné diely v neautorizovaných servisoch.

Čo sa najčastejšie stane s ukradnutým autom? Väčšinou sa tieto autá rozpredávajú na náhradné diely, ktoré potom putujú do zahraničia. V súvislosti s tým je najdiskutovanejšou krajinou Poľsko. 

Zoznam najkradnutejších značiek

 • Škoda Octavia,

 • Volkswagen Golf,

 • Volkswagen Passat,

 • Škoda Karoq,

 • Škoda Kodiaq,

 • Škoda Rapid.

Naopak, okrem už zmienených kórejských značiek vozidiel sa menej kradnú aj značky Volvo, Chrysler, Subaru, Dodge… čiže takých, ktorých je na našich cestách najmenej a logicky je teda aj najmenší dopyt po ich náhradných dieloch. Menej sa kradnú aj vozidlá značiek Nissan, Toyota, Daewoo a Opel.

Je dôležitý druh pohonu vozidla? 

V minulosti medzi najviac kradnuté vozidlá patrili autá s naftovým pohonom, a to najmä z dôvodu kombinácie pružnosti, nízkej spotreby a dlhého dojazdu na lacné palivo. To prirodzene lákalo zlodejov, pretože po týchto autách bol vždy väčší dopyt. 

V súčasnosti sa však situácia zmenila a uberá sa iným smerom. Kvôli antikampani na naftové motory, ktorých predaj klesá a postupné zákazy s vjazdom do miest s týmto typom motora, je zvýšený predaj hybridných, plug-in hybridných a elektrifikovaných vozidiel.

Dôvody na krádež týchto vozidiel sú pritom rovnaké, ako tomu bolo pri naftových motoroch. Je to najmä ich úspornosť a v neposlednom rade aj cena za náhradné batérie, ktorá sa často pohybuje rádovo v tisíckach eur. 


TIP

Jednou z možností, ako sa chrániť pred krádežou vášho vozidla, je uzavrieť havarijné poistenie. Vyhľadať a vypočítať výhodné havarijné poistenie si môžete napríklad na stránke porovnajto.sk.

Čo ešte treba zvážiť pri výbere značky vozidla?

Bezpečnosť nie je to jediné, čo treba pri výbere značky auta zvážiť. Nedá sa sa však s určitosťou povedať, ktorá značka je pre vás najlepšia. Vždy ide o kompromis medzi výbavou, nákladmi na pravidelný servis a vašim vkusom ohľadom dizajnu. Prinášame vám prehľad plusov a mínusov pre najbežnejšie značky vozidiel:


 • Volkswagen a Škoda  – najbežnejšie značky s tradičným technologickým vybavením. Ovládanie elektronických prvkov je jednoduché a intuitívne. V prípade Škody však vzhľadom na výbavu ide o mierne predraženie nového vozidla (najmä Fabia). Niekedy sú tiež problémy s elektrikou, motorom a ovládacími prvkami. Ide o najkradnutejšie značky u nás.

 • KIA – dynamická značka, ktorá vyžaduje pravidelný servis, ktorý však nie je veľmi drahý. Jednotlivé modely upútajú zaujímavým dizajnom a vkusným interiérom.

 • Toyota – patria medzi najspoľahlivejšie autá s pomerne lacným servisovaním a výborným vybavením. Bohatý výber medzi hybridnými a plug-in hybridnými modelmi s naozaj pekným dizajnom.

 • Hyundai – rodinné autá so slušnou výbavou za rozumnú cenu a pekným dizajnom. Servis je pomerne lacný, avšak nie pri všetkých súčiastkach. 

 • Honda – spoľahlivé vozidlá s komplexným dizajnom jednotlivých komponentov. Vyžadujú si však primeranú starostlivosť. Vo všeobecnosti sú ideálne pre strednú triedu zákazníkov.

 • Renault,  Peugeot  a Citroën – typický striedmy francúzsky dizajn, pričom ich cena zodpovedá kvalite. Vo vnútri sú však niekedy pomerne hlučné. Servisovanie je bez problémov. 

 • Ford – autá s výborným pomerom cena/kvalita. Ide o spoľahlivé autá, menej kazivé a s pekným interiérom. Servis je tiež za rozumnú cenu.

 • Mitsubishi  – špičkové technológie, pekný dizajn a vynikajúce služby zákazníkom. Bohatý výber SUV. Servis je vzhľadom na hodnotu nového vozidla cenovo prijateľný.

 • Mazda  – spoľahlivé a málo kazivé vozidlá. Niekedy ale môže byť problém so súčiastkami.

 • Opel  – kvalitné asistenčné systémy, pekný interiér, bezproblémový servis a dizajn. Spoľahlivé a vkusné vozidlá za dobrú cenu.

Pamätajte ale, že kupovať vozidlo iba podľa značky sa nevypláca. Nie všetky vozidlá danej značky sú totiž rovnaké. V skutočnosti sú dokonca väčšinou veľmi rozdielne.

Záver

Pri kúpe vozidla je dôležitá nielen značka či druh pohonu, ale treba zvážiť aj bezpečnosť. V súčasnosti medzi najviac krádežou ohrozené značky vozidiel patria Škoda a Volkswagen. Naopak, najmenej sa kradnú kórejské značky. Pamätajte tiež, že narastá trend krádeže hybridných, plug-in hybridných a elektrifikovaných vozidiel.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  Auto
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  Auto
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  Auto
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  Auto
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  Auto
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  Auto
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • diaľničná známka nalepená na čelnom skle auta
  Auto
  10. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • Auto
  17. septembra 2022|Richard Zona
  Ako na STK? Všetko, čo potrebujete vedieť

  Kúpili ste si nové alebo ojazdené auto a neviete, kedy s ním treba zájsť na pravidelnú technickú kontrolu? V článku sa dozviete, ako sa na túto povinnosť pripraviť a čo všetko budete k tomu potrebovať.

 • peniaze, kalkualčka, mini autíčko a papiere
  Auto
  05. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zdražovanie PZP: Vodiči zaplatia za poistky viac

  Nemáme pre vás dobré správy. Tento rok si priplatíme nielen za potraviny, energie, ale aj za poistenie vozidiel. Pri predlžovaní uzatvorených zmlúv zaplatíme aj o niekoľko desiatok eur naviac. Môže za to hneď niekoľko faktorov.

 • kľúč od auta
  Auto
  28. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako zistiť vek pneumatiky alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame auto-moto informácie

  Zaujíma vás, ako zistiť vek pneumatiky, kedy je dobré ich vymeniť alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa pýta veľké množstvo vodičov.

 • žena s diárom v ruke sediaca za počítačom
  Auto
  17. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

  Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

 • žena v aute s vodičským preukazom v ruke
  Auto
  09. augusta 2022|Silvia Múdra
  Zmeny pri získaní vodičského preukazu: Aké sú podmienky?

  Novela zákona o cestnej premávke, ktorá nadobudla účinnosť 1. augusta, priniesla medziiným aj zmeny týkajúce sa veku vodičov, ktorí môžu získať vodičské oprávnenie. Pozrime sa spolu na to, koho sa táto zmena dotkne.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  18. júla 2022|Silvia Múdra
  Dopravná nehoda prichádza nečakane. Ako postupovať, keď sa stanete jej svedkom?

  Každá cesta autom je nevyspytateľná. Nikdy neviete, kedy sa môžete stať priamym alebo nepriamym účastníkom dopravnej nehody. V takejto stresujúcej situácii je dobré byť vopred pripravený. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako postupovať, ak stanete svedkom nehody. Ako poskytnúť prvú pomoc, privolať záchranku či pomôcť polícii pri vyšetrovaní.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  Auto
  07. júla 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • diaľničná známka na aute
  Auto
  30. júna 2022|Diana Kotesová
  Autom na dovolenku: Platnosť diaľničnej známky

  Väčšina Slovákov preferuje cestovanie na dovolenku vlastným autom. Destinácie, ktoré najčastejšie navštevujeme, nám to pohodlne umožňujú. Ak máte v poriadku všetky funkcie vášho vozidla, cesta je často príjemná a rýchla. Nezabúdajte však na určité cestné podmienky v krajinách, do ktorých cestujete. Ide najmä o diaľničnú známku alebo iné alternatívy s tým spojené.

 • dlžník na poistnom
  Auto
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • dievča na elektrokolobežke
  Auto
  18. júna 2022|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Majiteľov elektrických kolobežiek čaká nová povinnosť. O necelé dva roky by malo začať platiť nariadenie Európskeho parlamentu, podľa ktorého budú musieť mať používatelia týchto dopravných prostriedkov uzatvorené PZP. Bude sa táto povinnosť týkať aj vás?

 • kontrola PZP cez počítač
  Auto
  12. júna 2022|Diana Kotesová
  Overenie PZP: Ako na to?

  Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné a musí ho mať uzatvorené každé vozidlo. Jeho platnosť si môžete overiť prostredníctvom online nástrojov, a to bez toho, aby ste niekam chodili. Ako overiť platnosť poistnej zmluvy svojho alebo cudzieho auta? Máme pre vás jednoduchý návod.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  06. júna 2022|Diana Kotesová
  Dopravné nehody na Slovensku: Zaujímavosti a štatistiky

  Slovenská republika patrí medzi krajiny, ktoré svojimi štatistikami o dopravných nehodách často lámu rekordy. Polícia avizuje v súvislosti s častými príčinami dopravných nehôd zmenu legislatívy. Poďme sa spolu pozrieť na zaujímavosti z našich ciest.

 • Autoservis
  Auto
  03. júna 2022|Diana Kotesová
  Niektoré škody na aute smie opravovať len autoservis

  S každým novým rokom pribúdajú novinky týkajúce sa osobných vozidiel a cestných zákonov. Začiatkom tohto roka vstúpila do platnosti novela zákona 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Táto novela presne špecifikuje opravy na vozidle, ktoré po novom smie opravovať už len autorizovaný autoservis.

 • prepis vozidla online
  Auto
  31. mája 2022|Diana Kotesová
  Objednanie na prepis auta: Ako postupovať pri prepise vozidla online?

  Od roku 2019 je na Slovensku možnosť prepísať vozidlo online. Novela zákona, ktorá tento proces umožnila, zahŕňa určité povinnosti, ktoré musíte splniť na to, aby ste mohli vozidlo prepísať bez návštevy príslušného policajného inšpektorátu. Chcete vedieť, ako prepísať svoje auto online? Máme pre vás praktické tipy.

 • hracie autíčko na stole
  Auto
  31. mája 2022|Richard Zona
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tie súvisia najmä s prepisom auta. Medzi prihlásením auta v okrese a z iného okresu sú však rozdiely. Poznáte ich? Povieme si o tom v článku.

 • Dopravná nehoda
  Auto
  20. mája 2022|Silvia Múdra
  Spôsobili ste dopravnú nehodu? S havarijným poistením ste krytý

  Dopravná nehoda sa môže stať behom sekundy. Pokiaľ vznikne len škoda na vozidle, je to ešte ten lepší prípad, pretože veľa vecí vyrieši havarijné poistenie. Ako postupovať v prípade nehody a čo všetko havarijné poistenie pokryje?

 • výstražný trojuholník pri nehode
  Auto
  19. mája 2022|Silvia Múdra
  Aktuálne: Kto hradí škody spôsobené vozidlami z Ukrajiny?

  V dôsledku vojny na Ukrajine sa na slovenských cestách objavuje stále viac ukrajinských automobilov. S ich rastúcim počtom môže dôjsť aj k väčšiemu počtu nehôd spôsobených týmito vozidlami. Takéto škody už od marca uhrádza Slovenská kancelária poisťovateľov zo svojho garančného fondu. Ako to však bude ďalej?

 • nové autá stojace na parkovisku
  Auto
  13. mája 2022|Diana Kotesová
  Kedy treba spraviť STK na novom aute?

  V dnešnej dobe väčšina z nás vlastní vozidlo, ktoré potrebuje na bežný život. Či už ide o pracovnú, alebo súkromnú záležitosť, vyplýva z toho množstvo povinností, ktoré musíte splniť ešte predtým, ako začnete auto používať. Kedy treba spraviť STK na novom aute a čo všetko potrebujete na to, aby ste prihlásili nové vozidlo a prešli všetkými kontrolami?