bočná strana auta

Neviete, akú značku auta kúpiť? Tieto sa kradnú najmenej

9. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Plánujete si kúpiť nové alebo jazdené auto? V tom prípade určite zvažujete nielen typ, značku a výbavu, ale aj bezpečnosť. Určite nie je nič príjemné večer odparkovať a ráno si nájsť prázdne parkovacie miesto. V článku preto nájdete užitočné informácie o tom, aké značky vozidiel sa kradnú najčastejšie a ako sa proti krádeži brániť.

Štatistika krádeží vozidiel

Krádeže motorových vozidiel patria pod majetkovú kriminalitu, ktorej štatistiku pravidelne uverejňuje na svojej stránke Ministerstvo vnútra SR. Od začiatku roka 2021 bolo zatiaľ evidovaných niečo vyše 600 prípadov, z ktorých sa podarilo objasniť približne polovicu. 

Dobrou správou je, že počet krádeží sa v porovnaní s minulými rokmi stále znižuje, no stále ide o pomerne alarmujúci údaj.  Bezpečnosť sa preto určite nevypláca podceniť, najmä pri určitých typoch a značkách vozidiel. 

Najviac sa autá kradnú v Bratislavskom kraji (od začiatku roka to bolo približne 200 krádeží). Nasleduje Žilinský kraj a smutnú trojicu uzatvára Nitriansky kraj.

Ani interiér vozidiel nie je v bezpečí. Samostatnou štatistikou sú totiž aj krádeže vecí a súčiastok z automobilov. Za rok 2021 ich bolo zistených viac ako 1000, pričom úspešnosť objasnenia týchto kriminálnych činov je len 15 %. Aj v tomto prípade je na čele Bratislavský kraj, druhé miesto patrí Košickému a tretie Žilinskému kraju. 

Ako sú na tom jednotlivé značky vozidiel?

Určite nikoho neprekvapí, že najviac kradnuté značky vozidiel na Slovensku sú najmä Škoda a Volkswagen. Ide totiž o najpopulárnejšie značky, s čím pochopiteľne počítajú aj zlodeji. 

Zaujímavosťou sú aj kórejské značky automobilov, ktoré sa v tomto rebríčku kradnutých značiek objavujú iba zriedka, ak vôbec. Ide tu najmä o skutočnosť, že na Slovensku sa ešte stále veľmi často kradnú autá, ktoré sú staré aj desať rokov. Dôvod je prostý. Na nové autá totiž stále ešte platia záruky, takže majiteľ nie je odkázaný kupovať náhradné diely v neautorizovaných servisoch.

Čo sa najčastejšie stane s ukradnutým autom? Väčšinou sa tieto autá rozpredávajú na náhradné diely, ktoré potom putujú do zahraničia. V súvislosti s tým je najdiskutovanejšou krajinou Poľsko. 

Zoznam najkradnutejších značiek

 • Škoda Octavia,

 • Volkswagen Golf,

 • Volkswagen Passat,

 • Škoda Karoq,

 • Škoda Kodiaq,

 • Škoda Rapid.

Naopak, okrem už zmienených kórejských značiek vozidiel sa menej kradnú aj značky Volvo, Chrysler, Subaru, Dodge… čiže takých, ktorých je na našich cestách najmenej a logicky je teda aj najmenší dopyt po ich náhradných dieloch. Menej sa kradnú aj vozidlá značiek Nissan, Toyota, Daewoo a Opel.

Je dôležitý druh pohonu vozidla? 

V minulosti medzi najviac kradnuté vozidlá patrili autá s naftovým pohonom, a to najmä z dôvodu kombinácie pružnosti, nízkej spotreby a dlhého dojazdu na lacné palivo. To prirodzene lákalo zlodejov, pretože po týchto autách bol vždy väčší dopyt. 

V súčasnosti sa však situácia zmenila a uberá sa iným smerom. Kvôli antikampani na naftové motory, ktorých predaj klesá a postupné zákazy s vjazdom do miest s týmto typom motora, je zvýšený predaj hybridných, plug-in hybridných a elektrifikovaných vozidiel.

Dôvody na krádež týchto vozidiel sú pritom rovnaké, ako tomu bolo pri naftových motoroch. Je to najmä ich úspornosť a v neposlednom rade aj cena za náhradné batérie, ktorá sa často pohybuje rádovo v tisíckach eur. 


TIP

Jednou z možností, ako sa chrániť pred krádežou vášho vozidla, je uzavrieť havarijné poistenie. Vyhľadať a vypočítať výhodné havarijné poistenie si môžete napríklad na stránke porovnajto.sk.

Čo ešte treba zvážiť pri výbere značky vozidla?

Bezpečnosť nie je to jediné, čo treba pri výbere značky auta zvážiť. Nedá sa sa však s určitosťou povedať, ktorá značka je pre vás najlepšia. Vždy ide o kompromis medzi výbavou, nákladmi na pravidelný servis a vašim vkusom ohľadom dizajnu. Prinášame vám prehľad plusov a mínusov pre najbežnejšie značky vozidiel:


 • Volkswagen a Škoda  – najbežnejšie značky s tradičným technologickým vybavením. Ovládanie elektronických prvkov je jednoduché a intuitívne. V prípade Škody však vzhľadom na výbavu ide o mierne predraženie nového vozidla (najmä Fabia). Niekedy sú tiež problémy s elektrikou, motorom a ovládacími prvkami. Ide o najkradnutejšie značky u nás.

 • KIA – dynamická značka, ktorá vyžaduje pravidelný servis, ktorý však nie je veľmi drahý. Jednotlivé modely upútajú zaujímavým dizajnom a vkusným interiérom.

 • Toyota – patria medzi najspoľahlivejšie autá s pomerne lacným servisovaním a výborným vybavením. Bohatý výber medzi hybridnými a plug-in hybridnými modelmi s naozaj pekným dizajnom.

 • Hyundai – rodinné autá so slušnou výbavou za rozumnú cenu a pekným dizajnom. Servis je pomerne lacný, avšak nie pri všetkých súčiastkach. 

 • Honda – spoľahlivé vozidlá s komplexným dizajnom jednotlivých komponentov. Vyžadujú si však primeranú starostlivosť. Vo všeobecnosti sú ideálne pre strednú triedu zákazníkov.

 • Renault,  Peugeot  a Citroën – typický striedmy francúzsky dizajn, pričom ich cena zodpovedá kvalite. Vo vnútri sú však niekedy pomerne hlučné. Servisovanie je bez problémov. 

 • Ford – autá s výborným pomerom cena/kvalita. Ide o spoľahlivé autá, menej kazivé a s pekným interiérom. Servis je tiež za rozumnú cenu.

 • Mitsubishi  – špičkové technológie, pekný dizajn a vynikajúce služby zákazníkom. Bohatý výber SUV. Servis je vzhľadom na hodnotu nového vozidla cenovo prijateľný.

 • Mazda  – spoľahlivé a málo kazivé vozidlá. Niekedy ale môže byť problém so súčiastkami.

 • Opel  – kvalitné asistenčné systémy, pekný interiér, bezproblémový servis a dizajn. Spoľahlivé a vkusné vozidlá za dobrú cenu.

Pamätajte ale, že kupovať vozidlo iba podľa značky sa nevypláca. Nie všetky vozidlá danej značky sú totiž rovnaké. V skutočnosti sú dokonca väčšinou veľmi rozdielne.

Záver

Pri kúpe vozidla je dôležitá nielen značka či druh pohonu, ale treba zvážiť aj bezpečnosť. V súčasnosti medzi najviac krádežou ohrozené značky vozidiel patria Škoda a Volkswagen. Naopak, najmenej sa kradnú kórejské značky. Pamätajte tiež, že narastá trend krádeže hybridných, plug-in hybridných a elektrifikovaných vozidiel.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.