písanie perom na papier

Ako napísať výpoveď poistnej zmluvy?

23. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 11 min.

Aj napriek tomu, že to znie náročne a komplikovane, výpoveď zmluvy nie je žiadna veda. Keď viete, aké kroky podniknúť, všetko dokážete vybaviť za veľmi krátky čas. Ako teda postupovať pri výpovedi a čo všetko na ňu budete potrebovať?

Na čo je potrebná výpoveď poistnej zmluvy?

Výpoveď poistnej zmluvy sa vo väčšine prípadov vypisuje vtedy, keď o aktuálne poistenie nemáte záujem. Môže to byť z dôvodu nevýhodných podmienok alebo ceny. Taktiež sa dá využiť v prípade, že ste si poistenie vybrali veľmi rýchlo a neporovnali ho. Po čase ste si tak uvedomili, že ponuka nie je až taká dobrá a mali ste uzatvoriť inú.

Plusom je, že kým v minulosti sa spájalo s výpoveďou množstvo pravidiel, dnes je všetko iné. Ide o pomerne jednoduchý proces. Dá sa využiť napríklad pri povinnom zmluvnom poistení či havarijnom poistení.

Je však potrebné uvedomiť si, že síce je výpoveď jednoduchá, nemali by ste ju robiť pravidelne. Ide len o krajnú možnosť, kedy nemáte na výber.

Neplaťte niečo, čo vám nevyhovuje

Keď po určitom čase zistíte, že poistenie vám nevyhovuje, pripravte sa na proces vypovedania. Dnešné poistné zmluvy majú výhodu v tom, že existuje niekoľko spôsobov, ako to môžete urobiť.

Ešte predtým, ako poistenie zrušíte, je potrebné vybrať si nové a lepšie. Pri tomto si už dávajte pozor. Jednotlivé ponuky si porovnajte a vyberte si tú najvýhodnejšiu pre seba a svoj majetok.

Pri výbere nesledujte len ceny. Dôležité je tiež pozerať na iné benefity plynúce z poistenia.  Dokonca aj na tie, ktoré získate až po určitom čase, napríklad roku alebo dvoch.

K takýmto benefitom sa radí:


 • bezškodovosť - pri PZP môžete získať zľavy v prípade, že počas nejakého obdobia, spravidla jeden rok, nebudete mať ani jednu nehodu

 • dieťa - ak ste rodičom dieťaťa do 15 rokov, poisťovne vám ponúknu niekoľkopercentnú zľavu

 • vek - vek vozidla alebo aj ten váš môže sumu pozitívne ovplyvniť

 • pripoistenie alebo ďalšie poistenie v rovnakej poisťovni - keď máte v jednej inštitúcií uzatvorených viac poistení, je veľká pravdepodobnosť, že získate zľavu, a mnohé ďalšie. 

Cena preto nie je jediným parametrom, nehovoriac o tom, že po čase sa môže zmeniť.

Kedy sa dá zmluva vypovedať?

Pri výpovedi zmluvy sa musíte držať určitých termínov a obdobia. Ak by ste tak neurobili, mohlo by sa stať, že na výpoveď nebudete mať nárok.

Poisťovne umožňujú výpoveď v troch obdobiach:


 • dva týždne po uzavretí poistenia

 • šesť týždňov pred koncom poistného obdobia

 • po poistnej udalosti

Dva týždne po uzavretí poistenia

Obdobie dvoch týždňov po uzavretí poistenia využíva spravidla samotná inštitúcia, nie vy. Dôvod je ten, že poisťovňa môže počas tohto obdobia zistiť, že ste rizikovým poisteným. Po zvážení všetkých informácií vám pošle výpoveď s osemdňovou výpovednou lehotou.

Pre lepšie priblíženie máme pre vás jeden  príklad z praxe. Sami sa rozhodnete, že uzatvoríte životné poistenie. Navštívite poisťovňu, vyberiete si jednu z možností a podpíšete zmluvu. Problém môže nastať v tom, ak poisťovňa zistí skutočnosť, že v priebehu dvoch mesiacov ste mali dva infarkty.

Z tohto dôvodu vás zaradí medzi rizikové osoby, pretože ďalší infarkt by ste už nemuseli prežiť, prípadne by ste mohli mať viaceré zdravotné problémy. Následne vypíše výpoveď a pošle vám ju domov.

Podmienky poisťovní si vždy dobre naštudujte alebo sa informujte na pobočke. Niektoré inštitúcie nepoisťujú špeciálne prípady. Zbytočne by ste tak uzatvorili zmluvu, ktorá by po krátkej dobe prestala platiť.

Šesť týždňov pred koncom poistného obdobia

Výpoveď najneskôr do šiestich týždňov pred koncom poistného obdobia je určená poistencom. V jednoduchosti povedané, poistenie môžete vypovedať kedykoľvek počas roka, najneskôr však do 6 týždňov pred jeho skončením. Ak by ste tento dátum nestihli, na výpoveď nárok nemáte.

Toto obdobie ale neplatí vtedy, keď poisťovňa zmení cenu či podmienky a neoznámi vám to.  V takomto prípade môžete poistenie vypovedať kedykoľvek, dokonca aj pár dní pred koncom poistného obdobia.

Po vypísaní výpovede ju pošlite na adresu poisťovne. Ak to nestíhate z dôvodu vysokého dátumu, sami ju odneste na jednu z pobočiek. Budete tak vedieť, že bola prijatá.


Rada odborníka

Poistné obdobie je  odlišné od klasického kalendárneho roka. Začína podpísaním zmluvy poistenia a končí následne v tom istom dni, o rok neskôr. Tento termín si nepomýľte, aby sa nestalo, že na výpoveď nebudete mať nárok.

Po poistnej udalosti

Výpoveď po poistnej udalosti je možná len pri povinnom zmluvnom poistení. Neplatí na havarijné, životné, ani žiadne iné. Takéto vypovedanie funguje pomerne jednoducho. Po vyplatení poistnej udalosti stačí vypísať výpoveď a odoslať ju poisťovni.

Mnohí ľudia si uvedomia, že ich poistenie nie je výhodné až pri určitej škodovej udalosti. V praxi si overia, že podpísaná zmluva nemá dostatočné krytie alebo jej chýba určitá potrebná služba.

Keď sa však rozhodnete, že PZP vypoviete, musíte mať zaň náhradu. Vozidlo bez PZP nemôžete používať. Hrozilo by vám riziko pokuty vo výške 3 320 €.

Čo sa stane, ak poistenie nezaplatíte?

Odpoveď na túto otázku je jednoduchá. Poistenie zanikne. Ide tak o štvrtú možnosť, ako sa „zbaviť” aktuálneho poistenia. Nevýhodou je ale to, že musíte počkať do konca poistného obdobia, čo môže byť aj niekoľko týždňov či dokonca mesiacov.

Keď poistenie nezaplatíte, poisťovňa vám pošle  minimálne jednu výzvu na úhradu. Ak tak neurobíte ani potom, zmluva zanikne.


Vedeli ste, že...

… v minulosti ste museli uzatvoriť poistenie v tej istej poisťovni, kde bolo zrušené? Toto nariadenie zaniklo v roku 2015. Znamená to, že keď niekde zmluvu vypoviete alebo sa zruší nezaplatením, môžete prejsť do inej inštitúcie.

Ako napísať výpoveď poistnej zmluvy?

Na napísanie výpovede nepotrebujete takmer nič. Stačí vám predtlačený formulár, ktorý vyplníte ručne alebo online. Po vypísaní všetkých údajov ho pošlite na adresu poisťovne. O zrušení zmluvy budete písomne informovaní.

Čo robiť po výpovedi zmluvy?

Po výpovedi zmluvy je dôležité vybrať si nové a lepšie poistenie. Pri väčšine si môžete ponuky porovnať aj po ukončení zmluvy. Keď ste však vypovedali PZP, musíte ho nahradiť čím skôr. Bez neho totiž vozidlo používať nemôžete.

Pred výberom si poistenie dobre premyslite

Vyhnite sa zbytočnému vypovedaniu zmluvy. Vyberte si to najlepšie poistenie hneď na prvýkrát. Základom je porovnanie jednotlivých ponúk. Podľa toho zistíte, či vám balík ponúka to, čo potrebujete alebo by ste sa mali poobzerať po inom.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.