písanie perom na papier

Ako napísať výpoveď poistnej zmluvy?

23. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 11 min.

Aj napriek tomu, že to znie náročne a komplikovane, výpoveď zmluvy nie je žiadna veda. Keď viete, aké kroky podniknúť, všetko dokážete vybaviť za veľmi krátky čas. Ako teda postupovať pri výpovedi a čo všetko na ňu budete potrebovať?

Na čo je potrebná výpoveď poistnej zmluvy?

Výpoveď poistnej zmluvy sa vo väčšine prípadov vypisuje vtedy, keď o aktuálne poistenie nemáte záujem. Môže to byť z dôvodu nevýhodných podmienok alebo ceny. Taktiež sa dá využiť v prípade, že ste si poistenie vybrali veľmi rýchlo a neporovnali ho. Po čase ste si tak uvedomili, že ponuka nie je až taká dobrá a mali ste uzatvoriť inú.

Plusom je, že kým v minulosti sa spájalo s výpoveďou množstvo pravidiel, dnes je všetko iné. Ide o pomerne jednoduchý proces. Dá sa využiť napríklad pri povinnom zmluvnom poistení či havarijnom poistení.

Je však potrebné uvedomiť si, že síce je výpoveď jednoduchá, nemali by ste ju robiť pravidelne. Ide len o krajnú možnosť, kedy nemáte na výber.

Neplaťte niečo, čo vám nevyhovuje

Keď po určitom čase zistíte, že poistenie vám nevyhovuje, pripravte sa na proces vypovedania. Dnešné poistné zmluvy majú výhodu v tom, že existuje niekoľko spôsobov, ako to môžete urobiť.

Ešte predtým, ako poistenie zrušíte, je potrebné vybrať si nové a lepšie. Pri tomto si už dávajte pozor. Jednotlivé ponuky si porovnajte a vyberte si tú najvýhodnejšiu pre seba a svoj majetok.

Pri výbere nesledujte len ceny. Dôležité je tiež pozerať na iné benefity plynúce z poistenia.  Dokonca aj na tie, ktoré získate až po určitom čase, napríklad roku alebo dvoch.

K takýmto benefitom sa radí:


 • bezškodovosť - pri PZP môžete získať zľavy v prípade, že počas nejakého obdobia, spravidla jeden rok, nebudete mať ani jednu nehodu

 • dieťa - ak ste rodičom dieťaťa do 15 rokov, poisťovne vám ponúknu niekoľkopercentnú zľavu

 • vek - vek vozidla alebo aj ten váš môže sumu pozitívne ovplyvniť

 • pripoistenie alebo ďalšie poistenie v rovnakej poisťovni - keď máte v jednej inštitúcií uzatvorených viac poistení, je veľká pravdepodobnosť, že získate zľavu, a mnohé ďalšie. 

Cena preto nie je jediným parametrom, nehovoriac o tom, že po čase sa môže zmeniť.

Kedy sa dá zmluva vypovedať?

Pri výpovedi zmluvy sa musíte držať určitých termínov a obdobia. Ak by ste tak neurobili, mohlo by sa stať, že na výpoveď nebudete mať nárok.

Poisťovne umožňujú výpoveď v troch obdobiach:


 • dva týždne po uzavretí poistenia

 • šesť týždňov pred koncom poistného obdobia

 • po poistnej udalosti

Dva týždne po uzavretí poistenia

Obdobie dvoch týždňov po uzavretí poistenia využíva spravidla samotná inštitúcia, nie vy. Dôvod je ten, že poisťovňa môže počas tohto obdobia zistiť, že ste rizikovým poisteným. Po zvážení všetkých informácií vám pošle výpoveď s osemdňovou výpovednou lehotou.

Pre lepšie priblíženie máme pre vás jeden  príklad z praxe. Sami sa rozhodnete, že uzatvoríte životné poistenie. Navštívite poisťovňu, vyberiete si jednu z možností a podpíšete zmluvu. Problém môže nastať v tom, ak poisťovňa zistí skutočnosť, že v priebehu dvoch mesiacov ste mali dva infarkty.

Z tohto dôvodu vás zaradí medzi rizikové osoby, pretože ďalší infarkt by ste už nemuseli prežiť, prípadne by ste mohli mať viaceré zdravotné problémy. Následne vypíše výpoveď a pošle vám ju domov.

Podmienky poisťovní si vždy dobre naštudujte alebo sa informujte na pobočke. Niektoré inštitúcie nepoisťujú špeciálne prípady. Zbytočne by ste tak uzatvorili zmluvu, ktorá by po krátkej dobe prestala platiť.

Šesť týždňov pred koncom poistného obdobia

Výpoveď najneskôr do šiestich týždňov pred koncom poistného obdobia je určená poistencom. V jednoduchosti povedané, poistenie môžete vypovedať kedykoľvek počas roka, najneskôr však do 6 týždňov pred jeho skončením. Ak by ste tento dátum nestihli, na výpoveď nárok nemáte.

Toto obdobie ale neplatí vtedy, keď poisťovňa zmení cenu či podmienky a neoznámi vám to.  V takomto prípade môžete poistenie vypovedať kedykoľvek, dokonca aj pár dní pred koncom poistného obdobia.

Po vypísaní výpovede ju pošlite na adresu poisťovne. Ak to nestíhate z dôvodu vysokého dátumu, sami ju odneste na jednu z pobočiek. Budete tak vedieť, že bola prijatá.


Rada odborníka

Poistné obdobie je  odlišné od klasického kalendárneho roka. Začína podpísaním zmluvy poistenia a končí následne v tom istom dni, o rok neskôr. Tento termín si nepomýľte, aby sa nestalo, že na výpoveď nebudete mať nárok.

Po poistnej udalosti

Výpoveď po poistnej udalosti je možná len pri povinnom zmluvnom poistení. Neplatí na havarijné, životné, ani žiadne iné. Takéto vypovedanie funguje pomerne jednoducho. Po vyplatení poistnej udalosti stačí vypísať výpoveď a odoslať ju poisťovni.

Mnohí ľudia si uvedomia, že ich poistenie nie je výhodné až pri určitej škodovej udalosti. V praxi si overia, že podpísaná zmluva nemá dostatočné krytie alebo jej chýba určitá potrebná služba.

Keď sa však rozhodnete, že PZP vypoviete, musíte mať zaň náhradu. Vozidlo bez PZP nemôžete používať. Hrozilo by vám riziko pokuty vo výške 3 320 €.

Čo sa stane, ak poistenie nezaplatíte?

Odpoveď na túto otázku je jednoduchá. Poistenie zanikne. Ide tak o štvrtú možnosť, ako sa „zbaviť” aktuálneho poistenia. Nevýhodou je ale to, že musíte počkať do konca poistného obdobia, čo môže byť aj niekoľko týždňov či dokonca mesiacov.

Keď poistenie nezaplatíte, poisťovňa vám pošle  minimálne jednu výzvu na úhradu. Ak tak neurobíte ani potom, zmluva zanikne.


Vedeli ste, že...

… v minulosti ste museli uzatvoriť poistenie v tej istej poisťovni, kde bolo zrušené? Toto nariadenie zaniklo v roku 2015. Znamená to, že keď niekde zmluvu vypoviete alebo sa zruší nezaplatením, môžete prejsť do inej inštitúcie.

Ako napísať výpoveď poistnej zmluvy?

Na napísanie výpovede nepotrebujete takmer nič. Stačí vám predtlačený formulár, ktorý vyplníte ručne alebo online. Po vypísaní všetkých údajov ho pošlite na adresu poisťovne. O zrušení zmluvy budete písomne informovaní.

Čo robiť po výpovedi zmluvy?

Po výpovedi zmluvy je dôležité vybrať si nové a lepšie poistenie. Pri väčšine si môžete ponuky porovnať aj po ukončení zmluvy. Keď ste však vypovedali PZP, musíte ho nahradiť čím skôr. Bez neho totiž vozidlo používať nemôžete.

Pred výberom si poistenie dobre premyslite

Vyhnite sa zbytočnému vypovedaniu zmluvy. Vyberte si to najlepšie poistenie hneď na prvýkrát. Základom je porovnanie jednotlivých ponúk. Podľa toho zistíte, či vám balík ponúka to, čo potrebujete alebo by ste sa mali poobzerať po inom.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?