Manželia v aute

Kam na výlet v nedeľu? Tipy pre jednotlivcov aj rodiny s deťmi

1. 3. 2022
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Máte voľnú nedeľu, no nechcete ju stráviť pred televíziou alebo s knihou? Jedným z riešení, ako využiť čas efektívne, je ísť na výlet. Slovensko poskytuje veľa rôznych možností. Niektoré sú vhodné na týždeň, iné iba na niekoľko dní. Ak netušíte, kam na výlet, máme pre vás zopár inšpirácií, ktoré sú vhodné nielen pre rodiny s deťmi, ale aj pre jednotlivcov a páry.

Budatínsky zámok

Budatínsky zámok nachádzajúci sa v mestskej časti Budatín láka mnohých turistov. Výstavná miestnosť a kaplnka sú sprístupnené od utorka do nedele. Verejnosti poskytujú viacero stálych expozícií. Jedna z nich je napríklad venovaná tradičnému slovenskému remeslu – drotárstvu. Ďalšie informujú o histórii regiónu a okolia. Obzvlášť zaujímavá je expozícia so zbierkou katovských mečov.

Ak by ste chceli krásny výhľad na mesto, vyjdite na vežu. Celý výstup spríjemňuje niekoľko podlaží. Na nich sa nachádzajú historické mapy, expozícia hodín a obrazáreň. Keď sa do Budatínskeho hradu vydáte, nevynechajte ani anglický park. Je bezplatný a nachádza sa v tesnej blízkosti historickej pamiatky.

Jánošíkove diery

Ak sa pýtate, kam na výlet, no pamiatky nie sú to pravé pre vás, stavte na turistiku. Jednou z alternatív sú Jánošíkove diery. Na tomto mieste zažijete úplne všetko. Dáte si dobre do tela, uvidíte krásnu prírodu a vženiete si adrenalín do krvi. 

Zaujímavé chodníčky sú niekedy doplnené prudkými schodami, prípadne sú úplne nahradené lanami, pomocou ktorých sa musíte šplhať. Prekážky potešia mladších i starších. Hoci je náročnosť trochu vyššia, nemusíte sa ničoho báť. Celú trasu zvládnete bez väčších problémov.

Rada odborníka

Na Jánošíkove diery sa dobre pripravte. Okrem vhodného oblečenia si nezabudnite zaobstarať kvalitnú obuv. Niektoré chodníčky môžu byť aj mokré, preto by ste sa mali vyhýbať tenkým teniskám a plátenkám.

Tajchy v okolí Banskej Štiavnice

Tajchy sú obľúbené prírodné kúpaliská v okolí Banskej Štiavnice. K obľúbeným patrí napríklad Počúvadlo, ktoré je najznámejšie a najviac navštevované. Od mesta sa nachádza približne 11 km. Kvôli svojej hĺbke je vhodné najmä pre zdatných plavcov.

Druhým je Klinger. Mnohí ho považujú za najkrajšie jazero zo všetkých. Nachádza sa približne 4 km od centra Banskej Štiavnice. V minulosti išlo o zdroj vody pre banské šachty v okolí. Dnes ide o obľúbenú atrakciu pre turistov.

Ak by ste chceli ešte ďalšie možnosti, vyskúšajte Kolpašský tajch  nachádzajúci sa 7 km od mesta. Ľudí láka pekným okolím a novovybudovanou plážou s mólom. Keďže ide o jazero s jednoduchším prístupom do vody, je skvelou alternatívou pre rodiny s deťmi, prípadne pre neplavcov.

Tajchov v okolí Banskej Štiavnice je veľa. K ďalším populárnym patrí Evička, Nová Baňa, Rozgrund, Ottergrund či Kopanický tajch. Vyberte si jedno aj vy a užite si teplé letné počasie vo vode.

Čachtický hrad

Čachtický hrad priťahuje pozornosť najmä legendami, ktoré sa s ním spájajú. Keď sa ale na toto miesto dostanete, zistíte, že je to oveľa viac ako len bájna pamiatka. Hrad vznikol v 13. storočí. Jeho úlohou bolo ochrániť západnú hranicu Uhorska. V 17. storočí však stratil svoj význam, čo spôsobilo, že začal pustnúť. 

O veľkú pamiatku nemal dlhé roky nikto záujem. To sa zmenilo v 20. storočí, keď sa tu nakrútiloniekoľko filmov. K nim patrí komédia Oldřicha Lipského Tajomstvo hradu v Karpatoch z roku 1981 a veľkofilm Báthoryčka od Juraja Jakubiska z roku 2008.

Vedeli ste, že...

… v rokoch 2012 – 2014 bol hrad z dôvodu projektu statického zabezpečenia  zatvorený pre verejnosť? V súčasnosti ho môžete navštíviť bez akýchkoľvek obmedzení.

Oblazy na Liptove

Oblazy na Liptove predstavujú netradičnú expozíciu mlynov. Nájdete ich v Kvačianskej doline. Nazývajú sa Horný a Dolný mlyn. Horný mlyn postavila obec Sviniarky, ale v súčasnosti už nie je funkčný. Dolný mlyn však funguje. Sú na ňom umiestnené dve mlynské kolesá poháňané vodným náhonom.

Mlyny si môžete pozrieť zblízka a dozvedieť sa o nich zaujímavé informácie. Vo vnútri sa dá pozrieť aj zrekonštruovaná píla a technológia mletia múky starým spôsobom.

Keď už budete v Kvačianskej doline, určite nevynechajte ďalšie pamiatky a zaujímavé miesta. Sú to napríklad rôzne rokliny, vyhliadky či skalné útvary. Aby ste nič nevynechali, držte sa značeného turistického chodníka.

Mini Slovensko

Jánska dolina sa môže pochváliť viacerými atrakciami a prírodnými zákutiami. Patrí sem napríklad park Mini Slovensko, ktorý obsahuje 20 modelov prepracovaných slovenských hradov a kostolov v mierke 1:25.

Mini Slovensko sa bude páčiť každej generácií, nehovoriac o tom, že takýmto spôsobom môžete naučiť deti o histórii Slovenska. Uvidíte, určite vás budú počúvať.

Na výlet sa dobre pripravte

Ešte predtým, ako odídete z domu, nezabudnite si vybaviť výhodné cestovné poistenie. Bude vás kryť v prípade viacerých nepríjemných situácií a udalostí. Hodiť sa vám bude najmä na turistiku, no takisto počas prezerania historických pamiatok. Nikdy neviete, čo sa môže stať.

Kam na výlet v nedeľu? Inšpirácií na jednodňový výlet je neúrekom. Slovensko poskytuje rôzne pamiatky a zaujímavé miesta, ktoré sa oplatí vidieť. Stavte na históriu, turistiku či zábavné atrakcie. Zabavte sa spolu s rodinou, priateľmi alebo úplne sami a  užite si voľnú nedeľu tak, ako sa patrí.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.