Muž na dovolenke pri bazéne

Do ktorých krajín a oblastí vás poisťovne nepoistia?

7. 7. 2021
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Cestovné poistenie má zmysel vo výbave každého cestovateľa. Sú však krajiny a miesta, kde vám poisťovne rovno povedia, že do nich môžete vycestovať len na vlastné riziko. Nekryjú vám v nich ošetrenie, hospitalizáciu, ani prevoz domov. Jednoducho vás nepoistia. Pritom  tieto krajiny a oblasti sa môžu neustále meniť.

Oblasti, do ktorých sa neodporúča vycestovať

Svet je neustále v pohybe a politické alebo občianske nepokoje sa môžu udiať z mesiaca na mesiac.  Poisťovne preto nepoistia klientov po tom, ako Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky vyhlásilo, že neodporúča občanom cestovať do daného štátu či oblasti. Preto si vždy pozrite, či na web stránkach ministerstva takéto varovanie aktuálne nie je. Pozor, nejde len o Ministerstvo zahraničných vecí. Poisťovne vás nepoistia ani v prípade, že odporúčanie necestovať vydá Svetová zdravotnícka organizácia alebo obdobná inštitúcia. Prípadne, ak je krajina, či oblasť v nej vyhlásená ako vojnová zóna. Je preto dôležité venovať pozornosť odporúčaniam   Svetovej zdravotníckej organizácie a Ministerstva zahraničných vecí SR.

Rizikové situácie, do ktorých sa zapojíte.

Sú krajiny a miesta, kde prebiehajú demonštrácie, protesty, malé povstania v uliciach. No krajina sama o sebe ešte nie je vyhlásená Ministerstvom zahraničných vecí ako krajina, kde neodporúča cestovať. To znamená, že cestovné poistenie vám v krajine platí. No ak sa zúčastníte protestnej akcie, platiť prestáva. 


Príkladom môže byť návšteva Francúzska. Poisťovňa vám bude kryť cestu cestovným poistením. No poviete si, že sa zúčastníte protestného zhromaždenia, pretože ide o dobrodružstvo vo a adrenalín. Tu dostanete tehlou do hlavy a potrebujete ošetrenie, či nebodaj hospitalizáciu. V takom prípade vám poisťovňa krytie omietne. Ak sa však zraníte napríklad pošmyknutím pri výstupe na Eiffelovku, poistenie vás kryje. To platí aj pri vojnovom konflikte, v mierových misiách, v bojových alebo vojnových akciách , na vzbure, demonštrácii, povstaniach alebo nepokojoch, verejných násilnostiach, štrajkoch alebo so zásahom alebo rozhodnutím orgánov verejnej správ.

Klimatické zmeny a extrémne expedície

Svet je plný výziev, ale na niektoré sa poisťovne pozerajú ako na príliš riskantné, aby vás na ne poistili. Preto vás poisťovne nepoistia, ak budete  účastníkom výprav alebo expedícií do miest s extrémnymi klimatickými alebo prírodnými podmienkami, do zemepisne odľahlého miesta alebo do rozsiahlych neobývaných oblastí.

Ako je to s poistením počas koronavírusu?

Náklady na ošetrenie, prevoz, lieky, karanténu v podobe hospitalizácie v zdravotníckom zariadení, ktoré vám vzniknú v zahraničí v súvislosti s koronavírusom, vám budú kryté z poistenia liečebných nákladov, zahrnutých v CP. Avšak len v prípade, ak ste ochoreli v krajine, do ktorej nebol vydaný zákaz vycestovať. Trvanie poistnej zmluvy sa vám v takom prípade predĺži o obdobie hospitalizácie, prípadne o obdobie, počas ktorého musíte zotrvať v uvedenej krajine a na základe opatrení alebo zákazov uvedenej krajiny nie je možné vás prepraviť do domovskej krajiny. 


Pokiaľ ide o poistné krytie cestovného poistenia, vo výluke je plnenie za škody vzniknuté v dôsledku stavu, kedy bola vyhlásená pandémia alebo epidémia a poistený porušil zákaz a do zahraničia vycestoval. Inak povedané, klient, ktorý by vycestoval do rizikovej oblasti aj napriek vydanému zákazu, náklady na zdravotnú starostlivosť z dôvodu ochorenia COVID-19 by mu z CP neboli kryté,“ upresňuje riaditeľ úseku tvorby produktov a podpory predaja Poštovej poisťovne Ondrej Reichbauer. 

Karanténu si platíte z vlastného

V prípade, ak uviaznete v zahraničí z dôvodu karantény kvôli koronavírusu a nebudete sa môcť vrátiť v plánovanom termíne domov, niektoré poisťovne vám automaticky a bezplatne predĺžia platnosť cestovného poistenia v dohodnutom rozsahu na celú dobu pobytu v karanténe


Zároveň je však potrebné počítať s tým, že  všetky dodatočné náklady súvisiace s karanténou ako je napríklad ubytovanie a strava, sa cestovné poistenie nevzťahuje.  Doprava domov po skončení karantény však bude hradená z cestovného poistenia ako repatriácia, v prípade, že nebude zabezpečená inak. 

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.

 • Oravský hrad
  03. októbra 2022|Richard Zona
  Kam na výlet? Veľký sprievodca najkrajšími regiónmi Slovenska

  Slovensko je nádherná krajina plná prírodných krás. Je tiež bohatá na rôzne možnosti aktívneho trávenia voľného času. Každý región pritom niečím vyniká. Kam dnes na výlet? Prinášame vám zaujímavé tipy na výlet, tak čítajte ďalej.

 • príručná batožina v lietadle
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Čo si môžem zobrať do lietadla a čo radšej nechať doma?

  Na príručnú batožinu sa vzťahuje množstvo obmedzení. Nielen čo sa týka jej rozmerov, ale aj obsahu. Čo všetko si môžete zobrať so sebou na palubu lietadla? Prečítajte si náš stručný prehľad povolených a zakázaných vecí do lietadla.

 • 12. septembra 2022|Silvia Múdra
  Kam na dovolenku s deťmi na Slovensku?

  Premýšľate nad tým, kde strávite tohtoročnú letnú dovolenku? Ak vás to neťahá k moru a dokážete oceniť krásy Slovenska, existuje tu neuveriteľné množstvo možností. Vybrali sme pre vás niekoľko oblastí, kde sa s deťmi zaručene nebudete nudiť. Teda, kam na dovolenku s deťmi?