Muž na dovolenke pri bazéne

Do ktorých krajín a oblastí vás poisťovne nepoistia?

7. 7. 2021
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Cestovné poistenie má zmysel vo výbave každého cestovateľa. Sú však krajiny a miesta, kde vám poisťovne rovno povedia, že do nich môžete vycestovať len na vlastné riziko. Nekryjú vám v nich ošetrenie, hospitalizáciu, ani prevoz domov. Jednoducho vás nepoistia. Pritom  tieto krajiny a oblasti sa môžu neustále meniť.

Oblasti, do ktorých sa neodporúča vycestovať

Svet je neustále v pohybe a politické alebo občianske nepokoje sa môžu udiať z mesiaca na mesiac.  Poisťovne preto nepoistia klientov po tom, ako Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky vyhlásilo, že neodporúča občanom cestovať do daného štátu či oblasti. Preto si vždy pozrite, či na web stránkach ministerstva takéto varovanie aktuálne nie je. Pozor, nejde len o Ministerstvo zahraničných vecí. Poisťovne vás nepoistia ani v prípade, že odporúčanie necestovať vydá Svetová zdravotnícka organizácia alebo obdobná inštitúcia. Prípadne, ak je krajina, či oblasť v nej vyhlásená ako vojnová zóna. Je preto dôležité venovať pozornosť odporúčaniam   Svetovej zdravotníckej organizácie a Ministerstva zahraničných vecí SR.

Rizikové situácie, do ktorých sa zapojíte.

Sú krajiny a miesta, kde prebiehajú demonštrácie, protesty, malé povstania v uliciach. No krajina sama o sebe ešte nie je vyhlásená Ministerstvom zahraničných vecí ako krajina, kde neodporúča cestovať. To znamená, že cestovné poistenie vám v krajine platí. No ak sa zúčastníte protestnej akcie, platiť prestáva. 


Príkladom môže byť návšteva Francúzska. Poisťovňa vám bude kryť cestu cestovným poistením. No poviete si, že sa zúčastníte protestného zhromaždenia, pretože ide o dobrodružstvo vo a adrenalín. Tu dostanete tehlou do hlavy a potrebujete ošetrenie, či nebodaj hospitalizáciu. V takom prípade vám poisťovňa krytie omietne. Ak sa však zraníte napríklad pošmyknutím pri výstupe na Eiffelovku, poistenie vás kryje. To platí aj pri vojnovom konflikte, v mierových misiách, v bojových alebo vojnových akciách , na vzbure, demonštrácii, povstaniach alebo nepokojoch, verejných násilnostiach, štrajkoch alebo so zásahom alebo rozhodnutím orgánov verejnej správ.

Klimatické zmeny a extrémne expedície

Svet je plný výziev, ale na niektoré sa poisťovne pozerajú ako na príliš riskantné, aby vás na ne poistili. Preto vás poisťovne nepoistia, ak budete  účastníkom výprav alebo expedícií do miest s extrémnymi klimatickými alebo prírodnými podmienkami, do zemepisne odľahlého miesta alebo do rozsiahlych neobývaných oblastí.

Ako je to s poistením počas koronavírusu?

Náklady na ošetrenie, prevoz, lieky, karanténu v podobe hospitalizácie v zdravotníckom zariadení, ktoré vám vzniknú v zahraničí v súvislosti s koronavírusom, vám budú kryté z poistenia liečebných nákladov, zahrnutých v CP. Avšak len v prípade, ak ste ochoreli v krajine, do ktorej nebol vydaný zákaz vycestovať. Trvanie poistnej zmluvy sa vám v takom prípade predĺži o obdobie hospitalizácie, prípadne o obdobie, počas ktorého musíte zotrvať v uvedenej krajine a na základe opatrení alebo zákazov uvedenej krajiny nie je možné vás prepraviť do domovskej krajiny. 


Pokiaľ ide o poistné krytie cestovného poistenia, vo výluke je plnenie za škody vzniknuté v dôsledku stavu, kedy bola vyhlásená pandémia alebo epidémia a poistený porušil zákaz a do zahraničia vycestoval. Inak povedané, klient, ktorý by vycestoval do rizikovej oblasti aj napriek vydanému zákazu, náklady na zdravotnú starostlivosť z dôvodu ochorenia COVID-19 by mu z CP neboli kryté,“ upresňuje riaditeľ úseku tvorby produktov a podpory predaja Poštovej poisťovne Ondrej Reichbauer. 

Karanténu si platíte z vlastného

V prípade, ak uviaznete v zahraničí z dôvodu karantény kvôli koronavírusu a nebudete sa môcť vrátiť v plánovanom termíne domov, niektoré poisťovne vám automaticky a bezplatne predĺžia platnosť cestovného poistenia v dohodnutom rozsahu na celú dobu pobytu v karanténe


Zároveň je však potrebné počítať s tým, že  všetky dodatočné náklady súvisiace s karanténou ako je napríklad ubytovanie a strava, sa cestovné poistenie nevzťahuje.  Doprava domov po skončení karantény však bude hradená z cestovného poistenia ako repatriácia, v prípade, že nebude zabezpečená inak. 

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.