Muž na dovolenke pri bazéne

Do ktorých krajín a oblastí vás poisťovne nepoistia?

7. 7. 2021
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Cestovné poistenie má zmysel vo výbave každého cestovateľa. Sú však krajiny a miesta, kde vám poisťovne rovno povedia, že do nich môžete vycestovať len na vlastné riziko. Nekryjú vám v nich ošetrenie, hospitalizáciu, ani prevoz domov. Jednoducho vás nepoistia. Pritom  tieto krajiny a oblasti sa môžu neustále meniť.

Oblasti, do ktorých sa neodporúča vycestovať

Svet je neustále v pohybe a politické alebo občianske nepokoje sa môžu udiať z mesiaca na mesiac.  Poisťovne preto nepoistia klientov po tom, ako Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky vyhlásilo, že neodporúča občanom cestovať do daného štátu či oblasti. Preto si vždy pozrite, či na web stránkach ministerstva takéto varovanie aktuálne nie je. Pozor, nejde len o Ministerstvo zahraničných vecí. Poisťovne vás nepoistia ani v prípade, že odporúčanie necestovať vydá Svetová zdravotnícka organizácia alebo obdobná inštitúcia. Prípadne, ak je krajina, či oblasť v nej vyhlásená ako vojnová zóna. Je preto dôležité venovať pozornosť odporúčaniam   Svetovej zdravotníckej organizácie a Ministerstva zahraničných vecí SR.

Rizikové situácie, do ktorých sa zapojíte.

Sú krajiny a miesta, kde prebiehajú demonštrácie, protesty, malé povstania v uliciach. No krajina sama o sebe ešte nie je vyhlásená Ministerstvom zahraničných vecí ako krajina, kde neodporúča cestovať. To znamená, že cestovné poistenie vám v krajine platí. No ak sa zúčastníte protestnej akcie, platiť prestáva. 


Príkladom môže byť návšteva Francúzska. Poisťovňa vám bude kryť cestu cestovným poistením. No poviete si, že sa zúčastníte protestného zhromaždenia, pretože ide o dobrodružstvo vo a adrenalín. Tu dostanete tehlou do hlavy a potrebujete ošetrenie, či nebodaj hospitalizáciu. V takom prípade vám poisťovňa krytie omietne. Ak sa však zraníte napríklad pošmyknutím pri výstupe na Eiffelovku, poistenie vás kryje. To platí aj pri vojnovom konflikte, v mierových misiách, v bojových alebo vojnových akciách , na vzbure, demonštrácii, povstaniach alebo nepokojoch, verejných násilnostiach, štrajkoch alebo so zásahom alebo rozhodnutím orgánov verejnej správ.

Klimatické zmeny a extrémne expedície

Svet je plný výziev, ale na niektoré sa poisťovne pozerajú ako na príliš riskantné, aby vás na ne poistili. Preto vás poisťovne nepoistia, ak budete  účastníkom výprav alebo expedícií do miest s extrémnymi klimatickými alebo prírodnými podmienkami, do zemepisne odľahlého miesta alebo do rozsiahlych neobývaných oblastí.

Ako je to s poistením počas koronavírusu?

Náklady na ošetrenie, prevoz, lieky, karanténu v podobe hospitalizácie v zdravotníckom zariadení, ktoré vám vzniknú v zahraničí v súvislosti s koronavírusom, vám budú kryté z poistenia liečebných nákladov, zahrnutých v CP. Avšak len v prípade, ak ste ochoreli v krajine, do ktorej nebol vydaný zákaz vycestovať. Trvanie poistnej zmluvy sa vám v takom prípade predĺži o obdobie hospitalizácie, prípadne o obdobie, počas ktorého musíte zotrvať v uvedenej krajine a na základe opatrení alebo zákazov uvedenej krajiny nie je možné vás prepraviť do domovskej krajiny. 


Pokiaľ ide o poistné krytie cestovného poistenia, vo výluke je plnenie za škody vzniknuté v dôsledku stavu, kedy bola vyhlásená pandémia alebo epidémia a poistený porušil zákaz a do zahraničia vycestoval. Inak povedané, klient, ktorý by vycestoval do rizikovej oblasti aj napriek vydanému zákazu, náklady na zdravotnú starostlivosť z dôvodu ochorenia COVID-19 by mu z CP neboli kryté,“ upresňuje riaditeľ úseku tvorby produktov a podpory predaja Poštovej poisťovne Ondrej Reichbauer. 

Karanténu si platíte z vlastného

V prípade, ak uviaznete v zahraničí z dôvodu karantény kvôli koronavírusu a nebudete sa môcť vrátiť v plánovanom termíne domov, niektoré poisťovne vám automaticky a bezplatne predĺžia platnosť cestovného poistenia v dohodnutom rozsahu na celú dobu pobytu v karanténe


Zároveň je však potrebné počítať s tým, že  všetky dodatočné náklady súvisiace s karanténou ako je napríklad ubytovanie a strava, sa cestovné poistenie nevzťahuje.  Doprava domov po skončení karantény však bude hradená z cestovného poistenia ako repatriácia, v prípade, že nebude zabezpečená inak. 

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas v ruke na letisku
  30. mája 2024|
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.