Parašutista

Čo je potrebné vedieť o športovaní v zahraničí?

28. 12. 2015
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Šport vypĺňa voľný čas mnohým. Slúži k relaxu, rekreácii, ale aj ako prostriedok zdravého životného štýlu. Často však so sebou nesie riziko zranenia. Ak máte v pláne pri vycestovaní do zahraničia športovať, určite si prečítajte nasledujúcich pár riadkov. Venujeme ich možnostiam poistenia rôznych športových aktivít. Poisťovne všeobecne delia športy minimálne na bežné a rizikové. 
Bežné športy sú automaticky zahrnuté v základnom poistení a netreba si za ne priplácať. Čo sa týka rizikových športov, tie musia byť pripoistené a často zdvojnásobujú až strojnásobujú celkovú cenu poistenia. Ako však chápu bežné a rizikové športy niektoré poisťovne? Miestami naozaj zaujímavo.


Wüstenrot delí športové aktivity do troch skupín: bežné, rizikové a nebezpečné. Bežné športy sú poistené automaticky v rámci základného poistenia. Sú definované ako všetky aktivity, ktoré nepatria do skupiny rizikových, či nebezpečných športov. Rizikové aktivity ako zoskok s padákom, bungee jumping alebo paragliding, je potrebné si pripoistiť. Wüstenrot navyše má tretiu skupinu športov, ktoré nepoisťuje vôbec. Označuje ich ako nebezpečné športy. Ak sa napríklad chystáte na vysokohorskú turistiku, pripoistiť sa môžete v prípade, že pôjde o turistiku na vyznačených trasách do nadmorskej výšky 3500 m. Vyššie už je takáto turistika charakterizovaná ako nebezpečná. V okolitých krajinách sa ale za túto hranicu dostanete iba v Rakúsku. Ak ale idete ku vode a chystáte sa robiť jachting, v rámci rizikového poistenia sa môžete plaviť do vzdialenosti 3 km od pobrežia. Nad 3 km je jachting opäť zaradený do kategórie nebezpečných športov a poistenie sa na neho nevzťahuje. Toto rozdelenie je dobre popísané, ale nudné. Skúsme nájsť niečo zaujímavejšie.


Ďalšou v poradí je poisťovňa AXA. Športové aktivity delí do dvoch kategórií – bežné športy a rizikové športy. Bežné športy, podobne ako pri poistení Wüstenrot, sú súčasťou základného balíka. AXA ich vymedzuje veľmi podrobne a svojsky.  Nájdeme tu bežné voľnočasové dovolenkové aktivity ako je plážový volejbal, či hádzanie frisbee. Nájdeme tu aj menej bežné športy ako curling, šerm alebo kriket. A báť sa nemusíte, ani keď sa chystáte jazdiť na slonovi, hrať spoločenské hry či žonglovať.


Chystáte sa v zahraničí prevetrať svoju ťavu? Žiadny problém! Druhou kategóriou sú rizikové športy, ktoré je potrebné si pripoistiť. Opäť sú charakterizované veľmi podrobne a tiež sa tu stretneme s niekoľkými zaujímavosťami. Ako sa dá očakávať, nájdeme tu športové aktivity ako surfing, motokáry, športová streľba a pod. A nájdeme tu aj menej bežné športy ako podvodné rugby, rýchlokorčuľovanie alebo konské dostihy. Ak chcete na dovolenke robiť balet (z akéhokoľvek dôvodu, nebudeme sa pýtať), možno Vás zaujme, že balet je v balíku rizikových športov. Ak sa napríklad chystáte pri vycestovaní chytať ryby, základné poistenie Vám pokryje rybárčenie z brehu. Chytanie rýb z člna je už rizikové a je potrebné si za neho priplatiť. Alebo si dať pozor a nevypadnúť z loďky :)


Nezabudnite, že na našom webe máte možnosť porovnať si ceny cestovného poistenia viacerých poisťovní a hneď sa aj poistiť. To všetko online z pohodlia Vášho domova. Takisto tam nájdete bližšie informácie o zaradení ostatných športov do kategórií.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.