Parašutista

Čo je potrebné vedieť o športovaní v zahraničí?

28. 12. 2015
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Šport vypĺňa voľný čas mnohým. Slúži k relaxu, rekreácii, ale aj ako prostriedok zdravého životného štýlu. Často však so sebou nesie riziko zranenia. Ak máte v pláne pri vycestovaní do zahraničia športovať, určite si prečítajte nasledujúcich pár riadkov. Venujeme ich možnostiam poistenia rôznych športových aktivít. Poisťovne všeobecne delia športy minimálne na bežné a rizikové. 
Bežné športy sú automaticky zahrnuté v základnom poistení a netreba si za ne priplácať. Čo sa týka rizikových športov, tie musia byť pripoistené a často zdvojnásobujú až strojnásobujú celkovú cenu poistenia. Ako však chápu bežné a rizikové športy niektoré poisťovne? Miestami naozaj zaujímavo.


Wüstenrot delí športové aktivity do troch skupín: bežné, rizikové a nebezpečné. Bežné športy sú poistené automaticky v rámci základného poistenia. Sú definované ako všetky aktivity, ktoré nepatria do skupiny rizikových, či nebezpečných športov. Rizikové aktivity ako zoskok s padákom, bungee jumping alebo paragliding, je potrebné si pripoistiť. Wüstenrot navyše má tretiu skupinu športov, ktoré nepoisťuje vôbec. Označuje ich ako nebezpečné športy. Ak sa napríklad chystáte na vysokohorskú turistiku, pripoistiť sa môžete v prípade, že pôjde o turistiku na vyznačených trasách do nadmorskej výšky 3500 m. Vyššie už je takáto turistika charakterizovaná ako nebezpečná. V okolitých krajinách sa ale za túto hranicu dostanete iba v Rakúsku. Ak ale idete ku vode a chystáte sa robiť jachting, v rámci rizikového poistenia sa môžete plaviť do vzdialenosti 3 km od pobrežia. Nad 3 km je jachting opäť zaradený do kategórie nebezpečných športov a poistenie sa na neho nevzťahuje. Toto rozdelenie je dobre popísané, ale nudné. Skúsme nájsť niečo zaujímavejšie.


Ďalšou v poradí je poisťovňa AXA. Športové aktivity delí do dvoch kategórií – bežné športy a rizikové športy. Bežné športy, podobne ako pri poistení Wüstenrot, sú súčasťou základného balíka. AXA ich vymedzuje veľmi podrobne a svojsky.  Nájdeme tu bežné voľnočasové dovolenkové aktivity ako je plážový volejbal, či hádzanie frisbee. Nájdeme tu aj menej bežné športy ako curling, šerm alebo kriket. A báť sa nemusíte, ani keď sa chystáte jazdiť na slonovi, hrať spoločenské hry či žonglovať.


Chystáte sa v zahraničí prevetrať svoju ťavu? Žiadny problém! Druhou kategóriou sú rizikové športy, ktoré je potrebné si pripoistiť. Opäť sú charakterizované veľmi podrobne a tiež sa tu stretneme s niekoľkými zaujímavosťami. Ako sa dá očakávať, nájdeme tu športové aktivity ako surfing, motokáry, športová streľba a pod. A nájdeme tu aj menej bežné športy ako podvodné rugby, rýchlokorčuľovanie alebo konské dostihy. Ak chcete na dovolenke robiť balet (z akéhokoľvek dôvodu, nebudeme sa pýtať), možno Vás zaujme, že balet je v balíku rizikových športov. Ak sa napríklad chystáte pri vycestovaní chytať ryby, základné poistenie Vám pokryje rybárčenie z brehu. Chytanie rýb z člna je už rizikové a je potrebné si za neho priplatiť. Alebo si dať pozor a nevypadnúť z loďky :)


Nezabudnite, že na našom webe máte možnosť porovnať si ceny cestovného poistenia viacerých poisťovní a hneď sa aj poistiť. To všetko online z pohodlia Vášho domova. Takisto tam nájdete bližšie informácie o zaradení ostatných športov do kategórií.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.

 • Oravský hrad
  03. októbra 2022|Richard Zona
  Kam na výlet? Veľký sprievodca najkrajšími regiónmi Slovenska

  Slovensko je nádherná krajina plná prírodných krás. Je tiež bohatá na rôzne možnosti aktívneho trávenia voľného času. Každý región pritom niečím vyniká. Kam dnes na výlet? Prinášame vám zaujímavé tipy na výlet, tak čítajte ďalej.

 • príručná batožina v lietadle
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Čo si môžem zobrať do lietadla a čo radšej nechať doma?

  Na príručnú batožinu sa vzťahuje množstvo obmedzení. Nielen čo sa týka jej rozmerov, ale aj obsahu. Čo všetko si môžete zobrať so sebou na palubu lietadla? Prečítajte si náš stručný prehľad povolených a zakázaných vecí do lietadla.

 • 12. septembra 2022|Silvia Múdra
  Kam na dovolenku s deťmi na Slovensku?

  Premýšľate nad tým, kde strávite tohtoročnú letnú dovolenku? Ak vás to neťahá k moru a dokážete oceniť krásy Slovenska, existuje tu neuveriteľné množstvo možností. Vybrali sme pre vás niekoľko oblastí, kde sa s deťmi zaručene nebudete nudiť. Teda, kam na dovolenku s deťmi?