Muž s prázdnou peňaženkou

Ako sa vymaniť z dlhovej pasce? Riešením je osobný bankrot

18. 9. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Pod pojmom osobný bankrot si každý predstaví niečo iné. Pre väčšinu ide o situáciu, kedy človek príde o úplne všetko, dokonca aj o strechu nad hlavou. V skutočnosti to však nemusí byť tak zlé. Ako sa teda zbaviť dlhov a vyhlásiť bankrot? Máme pre vás praktické rady a tipy.

Čo je to osobný bankrot?

Na začiatok je dobré vymedziť si, čo vlastne osobný bankrot je. Človek, ktorý ho ešte nikdy nevyhlásil a neprešiel si ním, nemôže tušiť, čo všetko obnáša. Osobný bankrot, často nazývaný aj oddlženie, sa využíva vtedy, keď osoba nedokáže plniť svoje záväzky

Pod pojmom záväzky sa rozumejú hypotéky, spotrebné úvery, iné typy pôžičiek, platenie nájmu či energií. Ináč povedané, všetky povinné výdavky.

Hoci pre väčšinu predstavuje osobný bankrot niečo negatívne a rizikové, skutočnosť je iná. Ide o praktické riešenie, ako sa zbaviť dlhov a nerobiť ďalšie a väčšie. Samozrejme, má zopár negatív, no je najlepším riešením pre väčšinu dlžníkov. Určený je pre fyzické i právnické osoby a dá sa vyhlásiť kedykoľvek.

Podmienky na osobný bankrot

Keď chcete vyhlásiť osobný bankrot, musíte splniť niekoľko základných podmienok. K týmto podmienkam sa radia:

 • musí byť voči vám vedené exekučné konanie,

 • nemôžete byť platobne schopní,

 • je potrebné preukázať poctivý zámer.

Musí byť voči vám vedené exekučné konanie

Táto podmienka je pomerne jednoduchá na splnenie. Väčšina dlžníkov má problémy s exekútormi, ktorí sa objavujú hneď pri prvých finančných problémoch.

Nemôžete byť platobne schopní

Na to, aby ste mohli vyhlásiť osobný bankrot, nemôžete byť platobne schopní. Znamená to, že na účte nemáte veľký obnos peňazí, ktorým by ste zaplatili záväzky alebo čokoľvek iné.

Preukázanie poctivého zámeru

Poctivý zámer mnohí často podceňujú. Úrady si však naň dobre posvietia. Je pre nich najdôležitejší zo všetkých bodov. Dôvod je ten, že prvé dva s veľkou pravdepodobnosťou spĺňate, keď o bankrot žiadate.

Poctivý zámer sa má preukazovať v tom, že máte  skutočnú snahu o zbavenie sa všetkých peňažných záväzkov.

Zákon následne rozlišuje 12 situácií, kedy zámer nemusí byť poctivý. Patrí sem napríklad:

 • klamanie o výške majetku,

 • zatajovanie skutočností,

 • úmyselné požiadanie o pôžičku predtým, ako požiadate o osobný bankrot,

 • neplatenie výživného,

 • neplnenie splátkového kalendára,

 • podozrivé správanie,

 • ďalšie. 

Je preto zbytočné klamať. O výške majetku alebo iných skutočnostiach sa úrady dozvedia, a to buď z vašej banky alebo iných inštitúcií. Dávajte si na to pozor, inak by ste na osobný bankrot nemali nárok.

Vyhlásenie osobného bankrotu

To, čo sa bude diať po vyhlásení osobného bankrotu závisí od toho, akú formu oddlženia máte. Buď ste si vybrali konkurz alebo splátkový kalendár. Výber jednej z možností je čisto na vás. Nikto nemôže spraviť rozhodnutie namiesto vás.

Konkurz

Keď ste sa rozhodli pre konkurz, musíte počítať s tým, že prídete o majetok. Na druhej strane, zostanú vám vaše budúce príjmy a budúci majetok.

V návrhu o konkurz musíte opísať svoju terajšiu situáciu. Vypíšte všetok majetok a skutočnosti s ním spojené. Ďalej nesmie chýbať informácia o platobnej neschopnosti.

V minulosti pri konkurze platilo, že dlžník musel disponovať majetkom. Bolo to logické, pretože štát mu ho vzal a zaplatil ním jeho dlhy. Od roku 2017 však táto skutočnosť neplatí. Na vyhlásenie konkurzu stačí zaplatiť náklady vo výške 500 € + DPH. Tieto peniaze zaplatíte správcovi pre Centrum právnej pomoci. Keďže ste platobne neschopní, splácať ich môžete až tri roky.

Po splnení všetkých podmienok vyhlási súd do 15 dní konkurz. Týmto rozhodnutím stráca dlžník právo nakladať s majetkom. Nie je už jeho majiteľom.

Po vyhlásení konkurzu sa tiež:

 • zastavujú exekučné konania na majetok v konkurze,

 • zaniká bezpodielové spoluvlastníctvo manželov,

 • zastavuje sa súdne konanie - ak by bolo začaté v súvislosti s finančnými problémami dlžníka.

Hlavným cieľom konkurzu je speňažiť majetok dlžníka. Jeho predajom získa štát peniaze na splatenie všetkých záväzkov alebo aspoň ich väčšej časti. Z predaja sa vyhotoví rozvrh výťažku. Financie sa následne rozdelia na náklady na konkurz a splatenie úverov alebo iných pohľadávok.

Vedeli ste, že...

…. od roku 2017 platí tzv. nepostihnuteľná hodnota obydlia? Táto hodnota slúži na to, aby dlžník nezostal bez strechy nad hlavou. Suma nepostihnuteľnej hodnoty obydlia je stanovená na 10 000 €. Znamená to, že keď obydlie nepresiahne túto hodnotu, nebude sa predávať.

Splátkový kalendár

Druhou možnosťou je splátkový kalendár, kedy si dlžník svoj majetok necháva. V období 5 rokov musí ale zaplatiť aspoň 30 % svojich dlhov. Na to, aby ste splátkový kalendár dostali, musíte postupovať podobne, ako pri konkurze. Je nutné opísať svoju životnú situáciu a uviesť zoznam majetku.

Následne pridajte prehľad svojich príjmov a výdavkov za posledných 5 rokov. Nezabudnite ani na očakávané príjmy a výdavky na nasledujúcich 5 rokov. Splátkový kalendár sa posudzuje kritickejšie ako konkurz. Súd vám dáva možnosť splatiť dlhy, no musí si byť istý, že to dokážete.

Po splnení všetkých podmienok vyhlási súd do 15 dní splátkový kalendár,  ktorý predstavuje ochranu pred veriteľmi, čiže inštitúciami, kde máte požičané peniaze. Do 45 dní správca preskúma vaše pomery a vyhotoví splátkový kalendár. Podľa neho začnete svoje záväzky splácať.

Zbavte sa svojich záväzkov bankrotom

Osobný bankrot predstavuje jedno z praktických riešení, ako sa zbaviť záväzkov. Je ale potrebné  dávať si naň pozor. Premýšľajte nad ním, ako nad poslednou možnosťou. Môžete kvôli nemu prísť o všetok majetok. Celú situáciu si dobre premyslite. Zistite, či sa z finančných problémov neviete dostať inak.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.