Muž s prázdnou peňaženkou

Ako sa vymaniť z dlhovej pasce? Riešením je osobný bankrot

18. 9. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Pod pojmom osobný bankrot si každý predstaví niečo iné. Pre väčšinu ide o situáciu, kedy človek príde o úplne všetko, dokonca aj o strechu nad hlavou. V skutočnosti to však nemusí byť tak zlé. Ako sa teda zbaviť dlhov a vyhlásiť bankrot? Máme pre vás praktické rady a tipy.

Čo je to osobný bankrot?

Na začiatok je dobré vymedziť si, čo vlastne osobný bankrot je. Človek, ktorý ho ešte nikdy nevyhlásil a neprešiel si ním, nemôže tušiť, čo všetko obnáša. Osobný bankrot, často nazývaný aj oddlženie, sa využíva vtedy, keď osoba nedokáže plniť svoje záväzky

Pod pojmom záväzky sa rozumejú hypotéky, spotrebné úvery, iné typy pôžičiek, platenie nájmu či energií. Ináč povedané, všetky povinné výdavky.

Hoci pre väčšinu predstavuje osobný bankrot niečo negatívne a rizikové, skutočnosť je iná. Ide o praktické riešenie, ako sa zbaviť dlhov a nerobiť ďalšie a väčšie. Samozrejme, má zopár negatív, no je najlepším riešením pre väčšinu dlžníkov. Určený je pre fyzické i právnické osoby a dá sa vyhlásiť kedykoľvek.

Podmienky na osobný bankrot

Keď chcete vyhlásiť osobný bankrot, musíte splniť niekoľko základných podmienok. K týmto podmienkam sa radia:

 • musí byť voči vám vedené exekučné konanie,

 • nemôžete byť platobne schopní,

 • je potrebné preukázať poctivý zámer.

Musí byť voči vám vedené exekučné konanie

Táto podmienka je pomerne jednoduchá na splnenie. Väčšina dlžníkov má problémy s exekútormi, ktorí sa objavujú hneď pri prvých finančných problémoch.

Nemôžete byť platobne schopní

Na to, aby ste mohli vyhlásiť osobný bankrot, nemôžete byť platobne schopní. Znamená to, že na účte nemáte veľký obnos peňazí, ktorým by ste zaplatili záväzky alebo čokoľvek iné.

Preukázanie poctivého zámeru

Poctivý zámer mnohí často podceňujú. Úrady si však naň dobre posvietia. Je pre nich najdôležitejší zo všetkých bodov. Dôvod je ten, že prvé dva s veľkou pravdepodobnosťou spĺňate, keď o bankrot žiadate.

Poctivý zámer sa má preukazovať v tom, že máte  skutočnú snahu o zbavenie sa všetkých peňažných záväzkov.

Zákon následne rozlišuje 12 situácií, kedy zámer nemusí byť poctivý. Patrí sem napríklad:

 • klamanie o výške majetku,

 • zatajovanie skutočností,

 • úmyselné požiadanie o pôžičku predtým, ako požiadate o osobný bankrot,

 • neplatenie výživného,

 • neplnenie splátkového kalendára,

 • podozrivé správanie,

 • ďalšie. 

Je preto zbytočné klamať. O výške majetku alebo iných skutočnostiach sa úrady dozvedia, a to buď z vašej banky alebo iných inštitúcií. Dávajte si na to pozor, inak by ste na osobný bankrot nemali nárok.

Vyhlásenie osobného bankrotu

To, čo sa bude diať po vyhlásení osobného bankrotu závisí od toho, akú formu oddlženia máte. Buď ste si vybrali konkurz alebo splátkový kalendár. Výber jednej z možností je čisto na vás. Nikto nemôže spraviť rozhodnutie namiesto vás.

Konkurz

Keď ste sa rozhodli pre konkurz, musíte počítať s tým, že prídete o majetok. Na druhej strane, zostanú vám vaše budúce príjmy a budúci majetok.

V návrhu o konkurz musíte opísať svoju terajšiu situáciu. Vypíšte všetok majetok a skutočnosti s ním spojené. Ďalej nesmie chýbať informácia o platobnej neschopnosti.

V minulosti pri konkurze platilo, že dlžník musel disponovať majetkom. Bolo to logické, pretože štát mu ho vzal a zaplatil ním jeho dlhy. Od roku 2017 však táto skutočnosť neplatí. Na vyhlásenie konkurzu stačí zaplatiť náklady vo výške 500 € + DPH. Tieto peniaze zaplatíte správcovi pre Centrum právnej pomoci. Keďže ste platobne neschopní, splácať ich môžete až tri roky.

Po splnení všetkých podmienok vyhlási súd do 15 dní konkurz. Týmto rozhodnutím stráca dlžník právo nakladať s majetkom. Nie je už jeho majiteľom.

Po vyhlásení konkurzu sa tiež:

 • zastavujú exekučné konania na majetok v konkurze,

 • zaniká bezpodielové spoluvlastníctvo manželov,

 • zastavuje sa súdne konanie - ak by bolo začaté v súvislosti s finančnými problémami dlžníka.

Hlavným cieľom konkurzu je speňažiť majetok dlžníka. Jeho predajom získa štát peniaze na splatenie všetkých záväzkov alebo aspoň ich väčšej časti. Z predaja sa vyhotoví rozvrh výťažku. Financie sa následne rozdelia na náklady na konkurz a splatenie úverov alebo iných pohľadávok.

Vedeli ste, že...

…. od roku 2017 platí tzv. nepostihnuteľná hodnota obydlia? Táto hodnota slúži na to, aby dlžník nezostal bez strechy nad hlavou. Suma nepostihnuteľnej hodnoty obydlia je stanovená na 10 000 €. Znamená to, že keď obydlie nepresiahne túto hodnotu, nebude sa predávať.

Splátkový kalendár

Druhou možnosťou je splátkový kalendár, kedy si dlžník svoj majetok necháva. V období 5 rokov musí ale zaplatiť aspoň 30 % svojich dlhov. Na to, aby ste splátkový kalendár dostali, musíte postupovať podobne, ako pri konkurze. Je nutné opísať svoju životnú situáciu a uviesť zoznam majetku.

Následne pridajte prehľad svojich príjmov a výdavkov za posledných 5 rokov. Nezabudnite ani na očakávané príjmy a výdavky na nasledujúcich 5 rokov. Splátkový kalendár sa posudzuje kritickejšie ako konkurz. Súd vám dáva možnosť splatiť dlhy, no musí si byť istý, že to dokážete.

Po splnení všetkých podmienok vyhlási súd do 15 dní splátkový kalendár,  ktorý predstavuje ochranu pred veriteľmi, čiže inštitúciami, kde máte požičané peniaze. Do 45 dní správca preskúma vaše pomery a vyhotoví splátkový kalendár. Podľa neho začnete svoje záväzky splácať.

Zbavte sa svojich záväzkov bankrotom

Osobný bankrot predstavuje jedno z praktických riešení, ako sa zbaviť záväzkov. Je ale potrebné  dávať si naň pozor. Premýšľajte nad ním, ako nad poslednou možnosťou. Môžete kvôli nemu prísť o všetok majetok. Celú situáciu si dobre premyslite. Zistite, či sa z finančných problémov neviete dostať inak.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • pokladnička v tvare prasiatka
  25. novembra 2022|Dominika Blchová
  Ako si vytvoriť finančnú rezervu?

  Každý človek by mal mať dostatočnú finančnú rezervu. Sú to peniaze, ktoré mu pomôžu v prípade, že príde o prácu alebo nastane iná nečakaná situácia. Pandémia koronavírusu potvrdila, že mnohí Slováci ju aj napriek jej dôležitosti stále nemajú. Chýbajú vám nasporené peniaze a rozmýšľate, ako by ste to vyriešili? Máme pre vás niekoľko tipov.

 • výber peňazí z bankomatu
  13. júla 2022|Silvia Múdra
  Výber eur v zahraničí: Na čo si dať pozor

  Chystáte sa na dovolenku do zahraničia? Aj keď sa vyberiete do destinácie, kde je domácou menou euro, prípadne platbu eurami aspoň akceptujú, premyslite si vopred, ako sa k hotovosti dostanete. Výber z bankomatu v zahraničí vás totiž v niektorých prípadoch môže vyjsť naozaj draho.

 • dlžník na poistnom
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • graf finančnej krízy v dôsledku vojny na Ukrajine
  30. marca 2022|Silvia Múdra
  Aká finančná kríza nám hrozí po udalostiach na Ukrajine?

  Momentálne je Európa hore nohami. Už dnes je isté, ruská invázia na Ukrajinu spôsobí finančnú krízu. Situácia určite poznačí globálnu ekonomiku, ceny tovarov, pohonných hmôt, úverov či nehnuteľností. Na čo sa máme pripraviť?

 • kľúče od nového domu
  22. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Hypotéka vs stavebný úver: Čo sa oplatí viac?

  V prípade, že nemáte vlastné financie na to, aby ste si zabezpečili svoje bývanie, budete musieť siahnuť po dostupných finančných produktoch bánk či sporiteľní. Čo bude pre vás výhodnejšie? Hypotéka či stavebný úver?

 • peniaze z ruky do ruky
  20. januára 2022|Silvia Múdra
  Kto vám požičia peniaze ihneď a nenapáli vás?

  Každému sa už niekedy stalo, že ho prekvapili neočakávané výdavky, ktoré zo svojho príjmu nedokázal pokryť. Ak nemáte úspory, jediným riešením môže byť práve pôžička. Najčastejšou voľbou je pôžička z banky alebo z nebankovej spoločnosti. Rýchle pôžičky však so sebou často prinášajú aj riziká. Viete, kto požičia peniaze ihneď, ale zároveň za férových podmienok?

 • kalkulácia úveru
  18. januára 2022|Richard Zona
  Hypotéka: Koľko peňazí si treba našetriť pred žiadosťou o úver?

  V súčasnosti sú už 100 % hypotéky minulosťou. Zvyšný obnos peňazí potrebný na kúpu nehnuteľnosti treba doplatiť z vlastného vrecka. Dofinancovanie hypotéky sa preto zvyčajne rieši spotrebným úverom. Čo však robiť v prípade, ak vám takéto riešenie nevyhovuje? Poradíme vám, ako sa na túto situáciu pripraviť.

 • radosť z uzavretia online pôžičky
  17. januára 2022|Silvia Múdra
  Chcete si požičať peniaze jednoducho a hneď? S online pôžičkou to nie je nemožné

  Ak si chcete požičať peniaze, nemusíte vôbec navštevovať pobočky finančných inštitúcií. Dnes sa dá takmer všetko vybaviť cez internet, takže aj pôžičku môžete získať rýchlo a jednoducho. Online pôžičku dostanete v banke, nebankovej spoločnosti alebo ako P2P pôžičku. Kto vám požičia najrýchlejšie a kto najvýhodnejšie?

 • žena za počítačom
  16. januára 2022|Silvia Múdra
  Aký príjem musíte mať na získanie úveru v banke? Poradíme vám

  Keď chcete požiadať o úver v banke, musíte mať pravidelný príjem. To je jedna zo základných podmienok pre poskytnutie pôžičky. Častou otázkou však je, aký príjem je potrebný na získanie úveru. Asi najpálčivejšia je táto otázka v prípade hypotekárneho úveru, ktorý je väčšinou nevyhnutný pre zabezpečenie si vlastného bývania. Poradíme vám, aký úver môžete dostať s ohľadom na váš príjem.