Možno to poznáte. Do výplaty ostáva už len niekoľko dní, ale na účte vám už neostalo vôbec nič. Peniaze však samozrejme potrebujete ihneď. Ako sa v tom prípade vysporiadať so situáciami, ktoré neočakávane zaťažia váš rozpočet? Našťastie existuje hneď niekoľko riešení, ako takéto rýchle pôžičky pred výplatou získať.

Povolené prečerpanie k účtu

Ak myslíte na takéto neočakávané situácie dostatočne včas, nemusíte si v banke vybavovať špeciálnu pôžičku napríklad len na opravu auta. Zriaďte si k účtu tzv. povolené prečerpanie (alebo povolený debet), vďaka ktorému vám banka umožní ísť na účte aj do mínusu

Práve tento spôsob získania peňažných prostriedkov sa často označuje ako “pôžička do výplaty”. Využiť ho môžete totiž vždy, keď vám na účte nezostalo dostatok peňažných prostriedkov - napríklad v čase len niekoľko dní do výplaty, a to do výšky stanoveného limitu.

V prípade povoleného čerpania ide z hľadiska banky o poskytnutie pôžičky. Kontokorentný úver, ako sa často táto pôžička označuje, je krátkodobý bezúčelový úver, ktorý môžete využiť aj opakovane. Na jeho poskytnutie nepotrebujete zábezpeku, avšak úrokové miery sú v tomto prípade podstatne vyššie ako pri klasickej bankovej pôžičke. Úroky pritom hradíte zo sumy, ktorú ste vyčerpali, a to za dni, počas ktorých ste boli v mínuse. Podmienkou získania takejto pôžičky je otvorený účet v banke, v ktorej chcete o povolené prečerpanie žiadať, vek minimálne 18 rokov a pravidelný príjem.   

Ktoré banky a za akých podmienok poskytujú povolené prečerpanie k účtu? Porovnajte  si podmienky jednotlivých bánk na stránke Porovnajto.sk.


Zodpovedné požičiavanie

Prečítajte si Zásady zodpovedného požičiavania, vďaka ktorým sa môžete správne rozhodnúť.

Kreditná karta

Ďalšou podobnou možnosťou, ako získať rýchlu pôžičku pred výplatou, sú aj kreditné karty. Rovnako ide o jednu z foriem bezúčelového úveru, ktorý vám poskytne banková (alebo aj nebanková) spoločnosť, a to s vopred určeným úverovým limitom. 

Pozor však, nevýhodou kreditnej karty sú pravidelné mesačné poplatky podľa sadzobníkov banky a spravidla vysoké úrokové sadzby, ktoré sú podstatne vyššie ako pri klasickom spotrebnom úvere či hypotéke. Avšak v prípade, že máte s bankou dohodnuté bezúročné obdobie (spravidla 30 - 55 dní), za požičané peniaze úrok v tomto období neplatíte. 

Ide to aj inak

Okrem povoleného prečerpania existujú samozrejme aj ďalšie možnosti:



Všetky tieto produkty sú spravidla poskytované ako bezúčelové, to znamená, že nemusíte dokladovať účel ich použitia. Navzájom sa odlišujú najmä výškou úrokovej miery, poplatkami za poskytnutie, prípadne inými podmienkami. 



Dôkladne si to premyslite

V živote nastanú situácie, ktoré sa nedajú ovplyvniť a zaskočia vašu finančnú pripravenosť. Ak uvažujete nad pôžičkou, musíte veľmi dobre poznať svoj rozpočetRozsah príjmov a výdajov tvorí základ pre posúdenie, akú vysokú splátku si môžete dovoliť na splácanie. Nezabudnite počítať s mimoriadnymi výdavkami. Neberte si preto pôžičku na zbytočnosti a dôkladne zvážte či ju skutočne potrebujete.

Rada pre všetkých

Požičajte si rozumne

Než si o pôžičku zažiadate, vopred si rozmyslite či peniaze skutočne potrebujete. Ak už peniaze dlžíte alebo ste napr. v exekúcii, nemusí byť pôžička tým najlepším riešením.


Ak o pôžičku skutočne premýšľate, nezabudnite na tieto pravidlá:


  • vyberajte si preverené bankové a nebankové spoločnosti,

  • skontrolujte si svoje záznamy v registroch,

  • spočítajte si či dokážete pôžičku riadne mesačne splácať.

Porovnaný magazín

  • 08. decembra 2021|Silvia Múdra
    Nie ste spokojní s úrokom vašej pôžičky? Porozmýšľajte nad refinancovaním úveru

    Úrokové sadzby pôžičiek sú na historických minimách a mnohí dlžníci dnes uvažujú o refinancovaní svojich hypoték alebo úverov. Ak ste si požičiavali pred niekoľkými rokmi, pravdepodobne máte aj vy pôžičku s úrokovou sadzbou niekoľkonásobne prevyšujúcu aktuálny priemer. Refinancovaním svojej pôžičky môžete mesačne ušetriť desiatky eur, skrátiť si dobu splácania alebo pri zachovaní podmienok získať vyššiu pôžičku. Poradíme vám, ako refinancovať úver v prospech svojho rozpočtu.

  • 15. júna 2021|Daniel Výcha
    Ako si jednoducho vypočítať úrok z pôžičky?

    Každá pôžička sa spája s niekoľkými poplatkami. Okrem poplatkov za poskytnutie alebo vybavenie je tu ešte úrok, ktorý poskytuje každá banka v inej výške. Sami sa viete rozhodnúť, či je pre vás výhodný alebo nie. Ak by nebol, stačí si prejsť jednotlivé ponuky a nájsť inú a výhodnejšiu. Na to, aby ste si však boli vedomí, koľko preplatíte, musíte vedieť, ako si vypočítať úrok z pôžičky.

  • 16. júna 2021|Daniel Výcha
    Pôžičky od ľudí pre ľudí: Aké sú ich výhody a nevýhody?

    Keď si chceme požičať peniaze, prvou voľbou sú pre nás spravidla banky. Ide o inštitúcie s dlhou tradíciou a silným zázemím. Druhou možnosťou sú nebankové spoločnosti. Nie každý ich preferuje, no majú aj rôzne výhodné ponuky. Za posledné roky si však viacerí obľúbili tzv. pôžičky od ľudí pre ľudí. Čo to vlastne je a ako fungujú?

  • 17. júna 2021|Dominika Blchová
    Nebankové pôžičky: Sú naozaj rizikové?

    Keď premýšľate nad úverom, nebankové spoločnosti sú jednou z alternatív. Umožňujú požičať si peniaze rýchlo a jednoducho. Mnohé z nich majú zaujímavé ponuky a nie príliš prísne podmienky, preto sú pre niektorých obľúbenejšie ako banky. Ľudia si ich však spájajú s viacerými rizikami. Čo všetko je pravda a na čo si dávať pozor?