Šrotovisko

Zošrotovanie auta: Poznáte všetky možnosti?

5. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Vlastníte staré nepoužiteľné vozidlo a neviete ako sa ho zbaviť? Aj tu na vás čakajú povinnosti, ktoré si treba splniť. V článku vám vysvetlíme, ako funguje celý proces zošrotovania vozidla, aké máte možnosti a aké poplatky sa s tým spájajú. Ak sa o téme chcete dozvedieť viac, čítajte ďalej.

Čo hovorí legislatíva?

Pokiaľ vlastníte staré vozidlo, ktoré je odpadom, ste povinní ako jeho držiteľ zabezpečiť jeho kompletné odovzdanie osobe, ktorá vykonáva zber starých vozidiel, a to podľa § 52a zákona č. 223/2001 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“) alebo spracovateľovi starých vozidiel.


Za kompletné staré vozidlo sa pritom rozumie vozidlo, ktorého hmotnosť je najmenej 90 % z hmotnosti vozidla pri jeho uvedení na trh. Zároveň musí obsahovať motor, prevodovku, nápravu a karosériu.


Pamätajte, že spolu so žiadosťou o vyradenie starého vozidla z evidencie vozidiel ste podľa informácií zverejnených na stránke Ministerstva životného prostredia SR povinný predložiť okresnému dopravnému inšpektorátu aj potvrdenie o prevzatí starého vozidla na spracovanie


Potvrdenie musí byť vystavené spracovateľom starého vozidla alebo osobou oprávnenou na spracovanie starých vozidiel v inom členskom štáte Európskej únie.


V súvislosti so životným prostredím ste rovnako povinní  zabezpečiť na vlastné náklady odstránenie vozidla z miesta, na ktorom poškodzuje alebo ohrozuje životné prostredie, a to takým spôsobom, aby sa zachoval estetický vzhľad obce alebo osobitne chránenej časti prírody a krajiny. 

Vedeli ste, že…

   v prípade, že vaše vozidlo ohrozuje životné prostredie a neodstránite ho, urobí to za vás správca cesty alebo obec? Vaše vozidlo sa tak dostane na parkovisko určené obvodným úradom životného prostredia. Samozrejme, pôjde to z vášho vrecka. 

Najjednoduchší spôsob likvidácie starého auta

Najrýchlejším a najjednoduchším spôsobom zbavenia sa starého auta a jeho následné zošrotovanie je  vybrať si a dohodnúť sa so špecializovanou firmou, ktorá má na tento účel povolenie. 


Tieto firmy nielenže ponúkajú ekologickú likvidáciu starého vozidla, ale disponujú aj ďalšími službami, ktoré vám celý proces podstatne uľahčia. Ide napríklad o službu vyradenia vozidla z evidencie alebo odťahovú službu (v prípade nepojazdnosti vozidla). 


Ešte predtým sa však nezabudnite uistiť, či vaše vozidlo spĺňa všetky požiadavky na prijatie a spracovanie. Dajte si pozor najmä na VIN kód, ktorý musí byť totožný s číslom v technickom preukaze. Vozidlo musí byť tiež kompletné a so všetkými súčasťami – prevodovka, motor a batéria.


Pracovník firmy pri preberaní vášho vozidla zároveň prevezme aj celú dokumentáciu, ktorá pozostáva z technického preukazu a osvedčenia o evidencii. Následne vám vystaví potvrdenie o „Prevzatí starého vozidla“, na základe ktorého orgán Policajného zboru vyradí vaše staré vozidlo z evidencie.


Koľko vás to bude stáť? To závisí od toho, ako sa s danou firmou dohodnete. Ak je vaše staré vozidlo ešte v relatívne dobrom stave, hoci nepojazdné, je možné, že celý proces prebehne aj zadarmo. Kľúčové je, čo všetko sa bude dať z vášho auta recyklovať. V opačnom prípade tento poplatok závisí od vzdialenosti k vám a cenníku vybranej firmy. 


Zošrotovanie auta svojpomocne

Je dôležité si uvedomiť, že všetko, čo sa nedá ekologicky zlikvidovať a upraviť na ďalšie použitie, je nutné uložiť na skládku s nebezpečným odpadom.


Ináč povedané, akonáhle svoje staré vozidlo odhlásite z evidencie na dopravnom inšpektoráte, v tom okamihu sa z neho stáva vrak a nebezpečný odpad. Je preto zakázané ho svojpomocne rozoberať alebo likvidovať. Je to najmä z dôvodu, že vo vozidle sa nachádza množstvo nebezpečných látok – kyseliny, chemické zlúčeniny, oleje, chladiaca kvapalina.


Následne vám Okresný dopravný inšpektorát vydá písomné potvrdenie o vyradení vozidla z evidencie. Budete ho potrebovať, aby ste mohli poisťovňu písomne požiadať o ukončenie PZP, prípadne aj havarijného poistenia. 


Pokiaľ ste právnická osoba, bude treba toto potvrdenie doručiť aj daňovému úradu a odhlásiť vozidlo z cestnej dane. Tu je zároveň možnosť požiadať úrad i o vrátenie nespotrebovanej časti peňazí.


Dokumenty, ktoré budete potrebovať na likvidáciu a zošrotovanie vozidla:

 • platný doklad totožnosti,

 • technický preukaz (veľký aj malý),

 • osvedčenie o evidencii,

 • 2 x EČV (evidenčné číslo vozidla),

 • vozidlo (kompletné, nie len jeho časť).


Pokiaľ ste právnická osoba, pripravte si ešte:

 • výpis z Obchodného registra,

 • overené splnomocnenie s dokladom totožnosti (ak v rámci svojej firmy splnomocňujete inú osobu).

Čo to bude stáť?

Likvidácia a zošrotovanie vozidla je jedna z mála vecí, ktorej sa po finančnej stránke nemusíte báť. Štandardne totiž pri bežnej likvidácii vozidla neplatíte nič. 


Pamätajte však, že špekulovať s náhradnými dielmi z vozidla sa vám nemusí oplatiť. Takto vypitvané auto vám už nemusí dané šrotovisko prebrať. Ani nezákonné machinácie ohľadom krádeže vozidla sa nevyplácajú. V takom prípade vám dokonca hrozia vysoké sankcie


Za predpokladu, že vozidlo, ktoré potrebujete zlikvidovať už fyzicky neexistuje, treba počítať s príspevkom do Environmentálneho fondu vo výške 500 eur

Záver

Veríme, že sme vám našim článkom poskytli užitočné informácie, ako zlikvidovať a zošrotovať vozidlo rýchlo a bezbolestne. Ide o jednu z mála povinností, ktorých sa po finančnej stránke nemusíte obávať.

Myslite na PZP

Nikdy nezabúdajte na zákonnú povinnosť mať uzavreté povinné zmluvné poistenie. Ak chcete na PZP ušetriť, porovnajte si jednotlivé ponuky v našej kalkulačke a uzavrite si najvýhodnejšie povinné zmluvné poistenie pre vaše vozidlo už dnes.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Dve havarované autá
  Auto
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  Auto
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  Auto
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  Auto
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  Auto
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  Auto
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  Auto
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • diaľničná známka nalepená na čelnom skle auta
  Auto
  10. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • Auto
  17. septembra 2022|Richard Zona
  Ako na STK? Všetko, čo potrebujete vedieť

  Kúpili ste si nové alebo ojazdené auto a neviete, kedy s ním treba zájsť na pravidelnú technickú kontrolu? V článku sa dozviete, ako sa na túto povinnosť pripraviť a čo všetko budete k tomu potrebovať.

 • peniaze, kalkualčka, mini autíčko a papiere
  Auto
  05. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zdražovanie PZP: Vodiči zaplatia za poistky viac

  Nemáme pre vás dobré správy. Tento rok si priplatíme nielen za potraviny, energie, ale aj za poistenie vozidiel. Pri predlžovaní uzatvorených zmlúv zaplatíme aj o niekoľko desiatok eur naviac. Môže za to hneď niekoľko faktorov.

 • kľúč od auta
  Auto
  28. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako zistiť vek pneumatiky alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame auto-moto informácie

  Zaujíma vás, ako zistiť vek pneumatiky, kedy je dobré ich vymeniť alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa pýta veľké množstvo vodičov.

 • žena s diárom v ruke sediaca za počítačom
  Auto
  17. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

  Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

 • žena v aute s vodičským preukazom v ruke
  Auto
  09. augusta 2022|Silvia Múdra
  Zmeny pri získaní vodičského preukazu: Aké sú podmienky?

  Novela zákona o cestnej premávke, ktorá nadobudla účinnosť 1. augusta, priniesla medziiným aj zmeny týkajúce sa veku vodičov, ktorí môžu získať vodičské oprávnenie. Pozrime sa spolu na to, koho sa táto zmena dotkne.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  18. júla 2022|Silvia Múdra
  Dopravná nehoda prichádza nečakane. Ako postupovať, keď sa stanete jej svedkom?

  Každá cesta autom je nevyspytateľná. Nikdy neviete, kedy sa môžete stať priamym alebo nepriamym účastníkom dopravnej nehody. V takejto stresujúcej situácii je dobré byť vopred pripravený. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako postupovať, ak stanete svedkom nehody. Ako poskytnúť prvú pomoc, privolať záchranku či pomôcť polícii pri vyšetrovaní.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  Auto
  07. júla 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • diaľničná známka na aute
  Auto
  30. júna 2022|Diana Kotesová
  Autom na dovolenku: Platnosť diaľničnej známky

  Väčšina Slovákov preferuje cestovanie na dovolenku vlastným autom. Destinácie, ktoré najčastejšie navštevujeme, nám to pohodlne umožňujú. Ak máte v poriadku všetky funkcie vášho vozidla, cesta je často príjemná a rýchla. Nezabúdajte však na určité cestné podmienky v krajinách, do ktorých cestujete. Ide najmä o diaľničnú známku alebo iné alternatívy s tým spojené.

 • dlžník na poistnom
  Auto
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • dievča na elektrokolobežke
  Auto
  18. júna 2022|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Majiteľov elektrických kolobežiek čaká nová povinnosť. O necelé dva roky by malo začať platiť nariadenie Európskeho parlamentu, podľa ktorého budú musieť mať používatelia týchto dopravných prostriedkov uzatvorené PZP. Bude sa táto povinnosť týkať aj vás?

 • kontrola PZP cez počítač
  Auto
  12. júna 2022|Diana Kotesová
  Overenie PZP: Ako na to?

  Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné a musí ho mať uzatvorené každé vozidlo. Jeho platnosť si môžete overiť prostredníctvom online nástrojov, a to bez toho, aby ste niekam chodili. Ako overiť platnosť poistnej zmluvy svojho alebo cudzieho auta? Máme pre vás jednoduchý návod.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  06. júna 2022|Diana Kotesová
  Dopravné nehody na Slovensku: Zaujímavosti a štatistiky

  Slovenská republika patrí medzi krajiny, ktoré svojimi štatistikami o dopravných nehodách často lámu rekordy. Polícia avizuje v súvislosti s častými príčinami dopravných nehôd zmenu legislatívy. Poďme sa spolu pozrieť na zaujímavosti z našich ciest.

 • Autoservis
  Auto
  03. júna 2022|Diana Kotesová
  Niektoré škody na aute smie opravovať len autoservis

  S každým novým rokom pribúdajú novinky týkajúce sa osobných vozidiel a cestných zákonov. Začiatkom tohto roka vstúpila do platnosti novela zákona 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Táto novela presne špecifikuje opravy na vozidle, ktoré po novom smie opravovať už len autorizovaný autoservis.

 • prepis vozidla online
  Auto
  31. mája 2022|Diana Kotesová
  Objednanie na prepis auta: Ako postupovať pri prepise vozidla online?

  Od roku 2019 je na Slovensku možnosť prepísať vozidlo online. Novela zákona, ktorá tento proces umožnila, zahŕňa určité povinnosti, ktoré musíte splniť na to, aby ste mohli vozidlo prepísať bez návštevy príslušného policajného inšpektorátu. Chcete vedieť, ako prepísať svoje auto online? Máme pre vás praktické tipy.

 • hracie autíčko na stole
  Auto
  31. mája 2022|Richard Zona
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tie súvisia najmä s prepisom auta. Medzi prihlásením auta v okrese a z iného okresu sú však rozdiely. Poznáte ich? Povieme si o tom v článku.

 • Dopravná nehoda
  Auto
  20. mája 2022|Silvia Múdra
  Spôsobili ste dopravnú nehodu? S havarijným poistením ste krytý

  Dopravná nehoda sa môže stať behom sekundy. Pokiaľ vznikne len škoda na vozidle, je to ešte ten lepší prípad, pretože veľa vecí vyrieši havarijné poistenie. Ako postupovať v prípade nehody a čo všetko havarijné poistenie pokryje?

 • výstražný trojuholník pri nehode
  Auto
  19. mája 2022|Silvia Múdra
  Aktuálne: Kto hradí škody spôsobené vozidlami z Ukrajiny?

  V dôsledku vojny na Ukrajine sa na slovenských cestách objavuje stále viac ukrajinských automobilov. S ich rastúcim počtom môže dôjsť aj k väčšiemu počtu nehôd spôsobených týmito vozidlami. Takéto škody už od marca uhrádza Slovenská kancelária poisťovateľov zo svojho garančného fondu. Ako to však bude ďalej?