Šrotovisko

Zošrotovanie auta: Poznáte všetky možnosti?

5. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Vlastníte staré nepoužiteľné vozidlo a neviete ako sa ho zbaviť? Aj tu na vás čakajú povinnosti, ktoré si treba splniť. V článku vám vysvetlíme, ako funguje celý proces zošrotovania vozidla, aké máte možnosti a aké poplatky sa s tým spájajú. Ak sa o téme chcete dozvedieť viac, čítajte ďalej.

Čo hovorí legislatíva?

Pokiaľ vlastníte staré vozidlo, ktoré je odpadom, ste povinní ako jeho držiteľ zabezpečiť jeho kompletné odovzdanie osobe, ktorá vykonáva zber starých vozidiel, a to podľa § 52a zákona č. 223/2001 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“) alebo spracovateľovi starých vozidiel.


Za kompletné staré vozidlo sa pritom rozumie vozidlo, ktorého hmotnosť je najmenej 90 % z hmotnosti vozidla pri jeho uvedení na trh. Zároveň musí obsahovať motor, prevodovku, nápravu a karosériu.


Pamätajte, že spolu so žiadosťou o vyradenie starého vozidla z evidencie vozidiel ste podľa informácií zverejnených na stránke Ministerstva životného prostredia SR povinný predložiť okresnému dopravnému inšpektorátu aj potvrdenie o prevzatí starého vozidla na spracovanie


Potvrdenie musí byť vystavené spracovateľom starého vozidla alebo osobou oprávnenou na spracovanie starých vozidiel v inom členskom štáte Európskej únie.


V súvislosti so životným prostredím ste rovnako povinní  zabezpečiť na vlastné náklady odstránenie vozidla z miesta, na ktorom poškodzuje alebo ohrozuje životné prostredie, a to takým spôsobom, aby sa zachoval estetický vzhľad obce alebo osobitne chránenej časti prírody a krajiny. 

Vedeli ste, že…

   v prípade, že vaše vozidlo ohrozuje životné prostredie a neodstránite ho, urobí to za vás správca cesty alebo obec? Vaše vozidlo sa tak dostane na parkovisko určené obvodným úradom životného prostredia. Samozrejme, pôjde to z vášho vrecka. 

Najjednoduchší spôsob likvidácie starého auta

Najrýchlejším a najjednoduchším spôsobom zbavenia sa starého auta a jeho následné zošrotovanie je  vybrať si a dohodnúť sa so špecializovanou firmou, ktorá má na tento účel povolenie. 


Tieto firmy nielenže ponúkajú ekologickú likvidáciu starého vozidla, ale disponujú aj ďalšími službami, ktoré vám celý proces podstatne uľahčia. Ide napríklad o službu vyradenia vozidla z evidencie alebo odťahovú službu (v prípade nepojazdnosti vozidla). 


Ešte predtým sa však nezabudnite uistiť, či vaše vozidlo spĺňa všetky požiadavky na prijatie a spracovanie. Dajte si pozor najmä na VIN kód, ktorý musí byť totožný s číslom v technickom preukaze. Vozidlo musí byť tiež kompletné a so všetkými súčasťami – prevodovka, motor a batéria.


Pracovník firmy pri preberaní vášho vozidla zároveň prevezme aj celú dokumentáciu, ktorá pozostáva z technického preukazu a osvedčenia o evidencii. Následne vám vystaví potvrdenie o „Prevzatí starého vozidla“, na základe ktorého orgán Policajného zboru vyradí vaše staré vozidlo z evidencie.


Koľko vás to bude stáť? To závisí od toho, ako sa s danou firmou dohodnete. Ak je vaše staré vozidlo ešte v relatívne dobrom stave, hoci nepojazdné, je možné, že celý proces prebehne aj zadarmo. Kľúčové je, čo všetko sa bude dať z vášho auta recyklovať. V opačnom prípade tento poplatok závisí od vzdialenosti k vám a cenníku vybranej firmy. 


Zošrotovanie auta svojpomocne

Je dôležité si uvedomiť, že všetko, čo sa nedá ekologicky zlikvidovať a upraviť na ďalšie použitie, je nutné uložiť na skládku s nebezpečným odpadom.


Ináč povedané, akonáhle svoje staré vozidlo odhlásite z evidencie na dopravnom inšpektoráte, v tom okamihu sa z neho stáva vrak a nebezpečný odpad. Je preto zakázané ho svojpomocne rozoberať alebo likvidovať. Je to najmä z dôvodu, že vo vozidle sa nachádza množstvo nebezpečných látok – kyseliny, chemické zlúčeniny, oleje, chladiaca kvapalina.


Následne vám Okresný dopravný inšpektorát vydá písomné potvrdenie o vyradení vozidla z evidencie. Budete ho potrebovať, aby ste mohli poisťovňu písomne požiadať o ukončenie PZP, prípadne aj havarijného poistenia. 


Pokiaľ ste právnická osoba, bude treba toto potvrdenie doručiť aj daňovému úradu a odhlásiť vozidlo z cestnej dane. Tu je zároveň možnosť požiadať úrad i o vrátenie nespotrebovanej časti peňazí.


Dokumenty, ktoré budete potrebovať na likvidáciu a zošrotovanie vozidla:

 • platný doklad totožnosti,

 • technický preukaz (veľký aj malý),

 • osvedčenie o evidencii,

 • 2 x EČV (evidenčné číslo vozidla),

 • vozidlo (kompletné, nie len jeho časť).


Pokiaľ ste právnická osoba, pripravte si ešte:

 • výpis z Obchodného registra,

 • overené splnomocnenie s dokladom totožnosti (ak v rámci svojej firmy splnomocňujete inú osobu).

Čo to bude stáť?

Likvidácia a zošrotovanie vozidla je jedna z mála vecí, ktorej sa po finančnej stránke nemusíte báť. Štandardne totiž pri bežnej likvidácii vozidla neplatíte nič. 


Pamätajte však, že špekulovať s náhradnými dielmi z vozidla sa vám nemusí oplatiť. Takto vypitvané auto vám už nemusí dané šrotovisko prebrať. Ani nezákonné machinácie ohľadom krádeže vozidla sa nevyplácajú. V takom prípade vám dokonca hrozia vysoké sankcie


Za predpokladu, že vozidlo, ktoré potrebujete zlikvidovať už fyzicky neexistuje, treba počítať s príspevkom do Environmentálneho fondu vo výške 500 eur

Záver

Veríme, že sme vám našim článkom poskytli užitočné informácie, ako zlikvidovať a zošrotovať vozidlo rýchlo a bezbolestne. Ide o jednu z mála povinností, ktorých sa po finančnej stránke nemusíte obávať.

Myslite na PZP

Nikdy nezabúdajte na zákonnú povinnosť mať uzavreté povinné zmluvné poistenie. Ak chcete na PZP ušetriť, porovnajte si jednotlivé ponuky v našej kalkulačke a uzavrite si najvýhodnejšie povinné zmluvné poistenie pre vaše vozidlo už dnes.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • auto na ceste
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • diaľničná známka nalepená na čelnom skle auta
  10. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.