Šrotovisko

Zošrotovanie auta: Poznáte všetky možnosti?

5. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Vlastníte staré nepoužiteľné vozidlo a neviete ako sa ho zbaviť? Aj tu na vás čakajú povinnosti, ktoré si treba splniť. V článku vám vysvetlíme, ako funguje celý proces zošrotovania vozidla, aké máte možnosti a aké poplatky sa s tým spájajú. Ak sa o téme chcete dozvedieť viac, čítajte ďalej.

Čo hovorí legislatíva?

Pokiaľ vlastníte staré vozidlo, ktoré je odpadom, ste povinní ako jeho držiteľ zabezpečiť jeho kompletné odovzdanie osobe, ktorá vykonáva zber starých vozidiel, a to podľa § 52a zákona č. 223/2001 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“) alebo spracovateľovi starých vozidiel.


Za kompletné staré vozidlo sa pritom rozumie vozidlo, ktorého hmotnosť je najmenej 90 % z hmotnosti vozidla pri jeho uvedení na trh. Zároveň musí obsahovať motor, prevodovku, nápravu a karosériu.


Pamätajte, že spolu so žiadosťou o vyradenie starého vozidla z evidencie vozidiel ste podľa informácií zverejnených na stránke Ministerstva životného prostredia SR povinný predložiť okresnému dopravnému inšpektorátu aj potvrdenie o prevzatí starého vozidla na spracovanie


Potvrdenie musí byť vystavené spracovateľom starého vozidla alebo osobou oprávnenou na spracovanie starých vozidiel v inom členskom štáte Európskej únie.


V súvislosti so životným prostredím ste rovnako povinní  zabezpečiť na vlastné náklady odstránenie vozidla z miesta, na ktorom poškodzuje alebo ohrozuje životné prostredie, a to takým spôsobom, aby sa zachoval estetický vzhľad obce alebo osobitne chránenej časti prírody a krajiny. 

Vedeli ste, že…

   v prípade, že vaše vozidlo ohrozuje životné prostredie a neodstránite ho, urobí to za vás správca cesty alebo obec? Vaše vozidlo sa tak dostane na parkovisko určené obvodným úradom životného prostredia. Samozrejme, pôjde to z vášho vrecka. 

Najjednoduchší spôsob likvidácie starého auta

Najrýchlejším a najjednoduchším spôsobom zbavenia sa starého auta a jeho následné zošrotovanie je  vybrať si a dohodnúť sa so špecializovanou firmou, ktorá má na tento účel povolenie. 


Tieto firmy nielenže ponúkajú ekologickú likvidáciu starého vozidla, ale disponujú aj ďalšími službami, ktoré vám celý proces podstatne uľahčia. Ide napríklad o službu vyradenia vozidla z evidencie alebo odťahovú službu (v prípade nepojazdnosti vozidla). 


Ešte predtým sa však nezabudnite uistiť, či vaše vozidlo spĺňa všetky požiadavky na prijatie a spracovanie. Dajte si pozor najmä na VIN kód, ktorý musí byť totožný s číslom v technickom preukaze. Vozidlo musí byť tiež kompletné a so všetkými súčasťami – prevodovka, motor a batéria.


Pracovník firmy pri preberaní vášho vozidla zároveň prevezme aj celú dokumentáciu, ktorá pozostáva z technického preukazu a osvedčenia o evidencii. Následne vám vystaví potvrdenie o „Prevzatí starého vozidla“, na základe ktorého orgán Policajného zboru vyradí vaše staré vozidlo z evidencie.


Koľko vás to bude stáť? To závisí od toho, ako sa s danou firmou dohodnete. Ak je vaše staré vozidlo ešte v relatívne dobrom stave, hoci nepojazdné, je možné, že celý proces prebehne aj zadarmo. Kľúčové je, čo všetko sa bude dať z vášho auta recyklovať. V opačnom prípade tento poplatok závisí od vzdialenosti k vám a cenníku vybranej firmy. 


Zošrotovanie auta svojpomocne

Je dôležité si uvedomiť, že všetko, čo sa nedá ekologicky zlikvidovať a upraviť na ďalšie použitie, je nutné uložiť na skládku s nebezpečným odpadom.


Ináč povedané, akonáhle svoje staré vozidlo odhlásite z evidencie na dopravnom inšpektoráte, v tom okamihu sa z neho stáva vrak a nebezpečný odpad. Je preto zakázané ho svojpomocne rozoberať alebo likvidovať. Je to najmä z dôvodu, že vo vozidle sa nachádza množstvo nebezpečných látok – kyseliny, chemické zlúčeniny, oleje, chladiaca kvapalina.


Následne vám Okresný dopravný inšpektorát vydá písomné potvrdenie o vyradení vozidla z evidencie. Budete ho potrebovať, aby ste mohli poisťovňu písomne požiadať o ukončenie PZP, prípadne aj havarijného poistenia. 


Pokiaľ ste právnická osoba, bude treba toto potvrdenie doručiť aj daňovému úradu a odhlásiť vozidlo z cestnej dane. Tu je zároveň možnosť požiadať úrad i o vrátenie nespotrebovanej časti peňazí.


Dokumenty, ktoré budete potrebovať na likvidáciu a zošrotovanie vozidla:

 • platný doklad totožnosti,

 • technický preukaz (veľký aj malý),

 • osvedčenie o evidencii,

 • 2 x EČV (evidenčné číslo vozidla),

 • vozidlo (kompletné, nie len jeho časť).


Pokiaľ ste právnická osoba, pripravte si ešte:

 • výpis z Obchodného registra,

 • overené splnomocnenie s dokladom totožnosti (ak v rámci svojej firmy splnomocňujete inú osobu).

Čo to bude stáť?

Likvidácia a zošrotovanie vozidla je jedna z mála vecí, ktorej sa po finančnej stránke nemusíte báť. Štandardne totiž pri bežnej likvidácii vozidla neplatíte nič. 


Pamätajte však, že špekulovať s náhradnými dielmi z vozidla sa vám nemusí oplatiť. Takto vypitvané auto vám už nemusí dané šrotovisko prebrať. Ani nezákonné machinácie ohľadom krádeže vozidla sa nevyplácajú. V takom prípade vám dokonca hrozia vysoké sankcie


Za predpokladu, že vozidlo, ktoré potrebujete zlikvidovať už fyzicky neexistuje, treba počítať s príspevkom do Environmentálneho fondu vo výške 500 eur

Záver

Veríme, že sme vám našim článkom poskytli užitočné informácie, ako zlikvidovať a zošrotovať vozidlo rýchlo a bezbolestne. Ide o jednu z mála povinností, ktorých sa po finančnej stránke nemusíte obávať.

Myslite na PZP

Nikdy nezabúdajte na zákonnú povinnosť mať uzavreté povinné zmluvné poistenie. Ak chcete na PZP ušetriť, porovnajte si jednotlivé ponuky v našej kalkulačke a uzavrite si najvýhodnejšie povinné zmluvné poistenie pre vaše vozidlo už dnes.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.