zmluva

Zmluva o pôžičke: Všetko, čo potrebujete vedieť

29. 7. 2021
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Pri požičiavaní peňazí sa môžete stretnúť so zmluvou o pôžičke. Jej funkcia je praktická a využívať sa dá aj medzi dvoma fyzickými osobami. Upravuje ju Občiansky zákonník a na to, aby ste ju mohli uzatvoriť, musí obsahovať isté náležitosti. Pre koho je určená a na čo sa zmluva o pôžičke využíva?

Čo je zmluva o pôžičke?

Zmluva o pôžičke predstavuje jeden z typov občianskej zmluvy. Upravuje ju Občiansky zákonník. Uzatvorená môže byť medzi dvoma fyzickými aj právnickými osobami. Človek, ktorý požičiava financie, sa nazýva veriteľ. Ten, kto si ich požičiava, sa nazýva dlžník.


Hlavnou úlohou zmluvy o pôžičke je  zaviazať veriteľa k tomu, že poskytne financie dlžníkovi. Pravdou ale je, že zmluva nemusí hovoriť len o peniazoch. Hoci sa vo väčšine prípadov požičiavajú peniaze, môže ísť aj o hmotné veci, prípadne o niečo úplne iné. Predmet zmluvy sa dá upraviť podľa potrieb.


Veriteľ nie je jediný, kto je zmluvou zaviazaný. Dlžník sa zmluvou zaväzuje k tomu, že  vec vráti alebo splatí financie. Vrátenie musí byť vykonané v určitom čase, ktorý je v zmluve uvedený. Ak nie je, platí jedno pravidlo. Dlžník musí vrátiť vec na druhý deň od dňa, kedy ho o to veriteľ požiada.


Pri požičiavaní vecí sa v zmluve uvádzajú druhy predmetu charakterizované určitými vlastnosťami. Znamená to, že dlžník nemusí vrátiť presne tú istú vec. Po dohode s veriteľom môže vrátiť niečo podobné, rovnakého druhu.


V praxi to vyzerá tak, že keď si dlžník požičia napríklad kávovar, nemusí vrátiť ten istý. Môže vrátiť rovnaký model, ale nový. 

Radšej písomná ako ústna

Obchodný zákonník umožňuje vytvoriť zmluvu o pôžičke v dvoch formách:


 • písomnej,

 • ústnej.


Ústna dohoda je vhodná skôr pre ľudí, ktorí sa navzájom poznajú a veria si. Ani v tomto prípade ale nemusí byť dobrým riešením. Nikdy neviete, čo sa v budúcnosti stane. Zo skúseností iných alebo svojich určite viete, ako dokážu peniaze či pôžičky narušiť harmonické spolunažívanie.


Najlepším rozhodnutím je písomná zmluva. Obe strany sa dohodnú na tom, čo v nej bude a aké podmienky si stanovia. Následne ju obaja podpíšu. V prípade akýchkoľvek problémov budete mať dôkazový materiál. 


Veľkou výhodou je tiež fakt, že písomná zmluva nie je náročná. K dispozícii máte množstvo predtlačených formulárov, ktoré stačí vyplniť a podpísať.


Okrem dvoch spomínaných existuje ešte tretia možnosť. Ak nechcete uzatvárať zmluvy, no chcete mať istotu, vyžiadajte si súhlas druhej strany. Mal by byť vo forme e-mailu alebo SMS, čo by ste pri prípadnom súdnom konaní mohli použiť vo svoj prospech.


Rada odborníka

Písomná zmluva sa dá využiť aj v situácii, keď sa s druhou stranou ocitnete na súde. Vymáhanie peňazí alebo iných požičaných vecí je vtedy  omnoho  jednoduchšie, nehovoriac o tom, že šanca, že predmet zmluvy uvidíte, je vyššia.

Typy zmlúv o pôžičke

Zmluva o pôžičke má dva základné typy, a to:


 • úročná,

 • bezúročná.


Je len na vás a druhej strane, ako sa rozhodnete. Financie alebo čokoľvek iné dokážete úročiť


Ak ste veriteľom, zmluva s úrokom bude pre vás výhodnejšia. Úrok predstavuje zisk z požičaného predmetu. Po dobu splatnosti si navýšite finančné prostriedky alebo dostanete viac vecí toho istého druhu.


Výška úrokov nie je upravovaná zákonmi SR. V praxi to znamená, že to, aké úroky dlžníkovi dáte, je čisto na vás. S priateľmi sa môžete dohodnúť na nižších, s menej známymi ľuďmi na vyšších.


Pri premýšľaní nad úrokmi by ste sa mali držať jedného pravidla. Úrok by mal byť v pomere k hodnote poskytnutej veci. Príliš vysoké úroky by mohli dlžníka odradiť od toho, aby si pôžičku od vás vzal.


Okrem klasických úrokov musíte myslieť aj na úroky z omeškania. Ak bude dlžník splácať neskoro, udelíte mu sankciu vo výške niekoľkých % zo sumy.


Výška úrokov z omeškania je stanovená nariadením vlády. Jej hodnota dosahuje  5 % ročne.

Čo musí zmluva o pôžičke obsahovať?

Na to, aby bola zmluva o pôžičke platná, musí obsahovať niekoľko základných náležitostí. Sú to:


 • Zmluvné strany – identifikácia veriteľa aj dlžníka, meno, priezvisko, a ďalšie osobné údaje.

 • Predmet zmluvy – každá zmluva musí obsahovať to, čo idete požičiavať alebo si požičiavate. Predmetom zmluvy môžu byť peniaze alebo hmotné veci. Vec musí byť označená presne, napríklad suma 1 000 € alebo kávovar značky DeLonghi.

 • Záväzok veriteľa prenechať predmet pôžičky dlžníkovi – po tom, ako sa na požičaní dohodnete, musí veriteľ umožniť dlžníkovi vziať si danú vec.

 • Záväzok dlžníka vrátiť požičané veci – po určitej dobe sa musí dlžník zaviazať, že veci vráti - buď tie isté alebo veci rovnakého druhu.

 • Doba splatnosti – v zmluve nesmie chýbať termín, dokedy má dlžník splatiť svoj záväzok veriteľovi. Ak by termín v zmluve nebol, platí, že dlžník musí vec vrátiť hneď na druhý deň od požiadania veriteľa.

 • Úrok – ak sa obe strany dohodnú, že bude zmluva úročená, je potrebné, aby v nej bola informácia aj o úroku. Pri peniazoch stačí uviesť len percento. Pri hmotných veciach je dôležité dohodnúť sa, ako budú úroky vyzerať. Napríklad, keď požičiate 10 balíkov 90 % čokolády, dlžník vráti 12 balíkov 90 % čokolády.

Zánik zmluvy o pôžičku

Zmluva o pôžičke zaniká dňom, kedy sú všetky podmienky splnené, čiže veriteľ požičal peniaze alebo iné veci a dlžník ich vrátil v dohodnutom termíne. Druhou možnosťou, kedy zmluva zaniká, je vtedy, keď veriteľ odpustí dlžníkovi dlh. V takomto prípade už nie je čo vrátiť a zmluva prestáva platiť.


Ak nie je medzi veriteľom a dlžníkom bližší vzťah, dlžník si môže vypýtať tzv. kvitanciu. Kvitancia znamená potvrdenie o splatení celého alebo časti dlhu. Tento dokument zaisťuje, že veriteľ v budúcnosti nebude od dlžníka požadovať niečo, čo už splatil.Keď o kvitanciu ako dlžník požiadate, veriteľ vám ju musí poskytnúť. Je to jedna z jeho povinností, ktorá vyplýva zo zmluvy.

Zmluva o pôžičke chráni obe strany

Zmluva o pôžičke vyzerá na prvý pohľad tak, že chráni len jednu stranu, čiže veriteľa. V skutočnosti však dodáva istotu aj dlžníkovi. Zaisťuje, že veriteľ poskytne sľúbenú vec a požičia ju. Následne vďaka zmluve viete dostať kvitanciu a chrániť sa do budúcnosti.


Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.