Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategorie

predschválený úver

Predschválený úver: Čo to znamená a aké má výhody?

5/5

S termínom predschválený úver ste sa pravdepodobne už stretli. Posledné roky je veľmi obľúbený a banky ho poskytujú mnohým klientom. Ak nad takouto pôžičkou premýšľate, máme pre vás jednoduché vysvetlenie, o čo vlastne ide. Plus, nebudú chýbať ani praktické rady a informácie, o ktorých by ste mali určite vedieť.

Čo znamená predschválený úver?

S predschváleným úverom sa ľudia väčšinou prvýkrát stretnú v ponuke ich banky. Môže na vás vyskočiť v internetbankingu, mobile bankingu alebo na internete. Takáto vlastná iniciovaná ponuka nie je v dnešnom svete ničím novým, a to aj napriek tomu, že sa podmienky úverov neustále sprísňujú.

Na prvý pohľad sa zdá, že predschválená pôžička vyzerá veľmi lákavo. Niekedy až tak, že ľudí presvedčí, aby si ju vzali, aj keď ju nepotrebujú. Týmto typom úveru sa však netreba oklamať. Má svoje nevýhody, ktoré nájdete, keď si prečítate všetky jeho podmienky.

V jednoduchosti, predschválená pôžička sa radí do kategórie spotrebných úverov. Má omnoho jednoduchšie vybavenie. Väčšinou stačí vyplniť kontaktný formulár alebo niekoľkými klikmi rovno požiadať o nový úver. Peňažné prostriedky máte na účte už do niekoľkých hodín či minút.

Výhodou predschváleného úveru je to, že naň nemusíte dokladovať účel ani príjem. Samotné inštitúcie si následne upravujú ponuku podľa seba. Snažia sa poskytnúť výhodný úrok, jednoduché splácanie, a ďalšie benefity.

Pri predschválených úveroch je vysoké percento schválených žiadostí. Poskytované sú klientom, ktorých banka pozná. Je preto málo pravdepodobné, že by ste po žiadosti peniaze nedostali, nehovoriac o tom, že tento typ úverov je „šitý” na mieru. Ponuka je prispôsobená na základe vašich príjmov a výdavkov.

Jednoduchý proces získania peňazí

Predschválený úver je preto jednou z najlepších možností, ako získať peniaze. Vybaviť si ho viete online, telefonicky alebo klasicky, návštevou jednej z pobočiek. Na preukázanie vám bude stačiť občiansky preukaz. 

V rámci tohto typu úveru existuje však aj jedna nevýhoda, o ktorej by ste mali určite vedieť. Pôžička je nemenná a stála. Znamená to, že ak vám na nej niečo nebude sedieť, banka vám ju neupraví. Môže to byť napríklad iná splátka alebo poistenie úveru.

V takom prípade je potrebné požiadať o úplne iný úver. Dôvod je ten, že banka vám tento už určitým spôsobom vyskladala. Mal by byť na mieru a vyhovovať. Samozrejme, treba počítať aj so službami navyše, ktoré mierne zdvihnú cenu, aby bola pôžička výhodná i pre samotnú inštitúciu.

Pomerne veľké plus majú klienti s vyššími obratmi na účte, ktorým vie banka poskytnúť naozaj vysoký a výhodný úver.

Zistite si všetky bližšie informácie

Keď sa rozhodnete, že si predschválený úver vezmete, je dôležité prečítať si o ňom všetky informácie. Zoberte zmluvu a v pokoji si ju celú prejdite. Nepodpíšte niečo, čo vám nebude o krátky čas vyhovovať.

Vo väčšine prípadov vám banky poskytnú čo najdlhšiu možnú splatnosť a povinné poistenie úveru. Poistenie sa zdá zbytočné, pretože pri spotrebných úveroch sa objavuje len zriedka. Cez takúto „maličkosť” by sa možno dalo preniesť. Dlhá splatnosť ale naznačuje omnoho vyššie poplatky.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o výhodnú možnosť. Mesačne budete splácať len zopár eur. Časom sa ale celá suma navýši a vy zaplatíte oveľa viac, ako ste si na začiatku mysleli.

Namiesto toho, koľko budete mesačne platiť, sledujte RPMN. Táto skratka predstavuje ročnú percentuálnu mieru nákladov. Nachádza sa pri každom produkte banky, vrátane predschválených úverov. Tento údaj vám napovie, koľko v skutočnosti zaplatíte ročne za pôžičku. Okrem úrokov započíta i ďalšie náklady.

Celé rozhodnutie si dobre premyslite. Svetlé stránky, ako nízke splátky či istota schválenia, sú len zlomkom. Je nutné pozrieť sa na celú situáciu a brať do úvahy tiež nevýhody.

Rýchle vybavenie cez internet

Vybavenie cez internet alebo telefonicky je výhoda a nevýhoda zároveň. Vďaka tejto možnosti nemusíte ísť priamo na pobočku. Šetríte tak čas aj energiu. Na druhej strane, vybavenie z pohodlia domova je často rýchle a neuvážené. Spôsobuje, že si ponuku vyberiete bez toho, aby ste ju porovnali a premysleli.

Možnosť zvoliť predschválený úver často príde „z ničoho nič”. Banka vás prekvapí vtedy, keď budete v internetbankingu alebo v mobilnej aplikácii.

Je dobré vedieť, že predschválený úver nie je všetko. Keď vám nevyhovuje, pozrite si klasické pôžičky od iných bánk. Porovnajte si jednotlivé možnosti a zistite, kde sa nachádzajú najvýhodnejšie. Nikdy neberte prvú možnosť.

Ponuky predschválených úverov

Predschválené úvery sú dnes populárne a vo svojom portfóliu ich má takmer každá banka. Predschválený úver napríklad získate v Poštovej banke, ktorá umožňuje požičať si už od 5,99 €. Doba splácania je v období od 12 do 96 mesiacov. RPMN, vrátane nákladov na poistenie, je vo výške 19 %.

Ponuky ostatných bánk sa líšia v závislosti od vašej bonity, čiže od vašich príjmov, výdavkov a histórie s úvermi.

Ako získať predschválený úver?

Na to, aby ste mohli získať výhodný predschválený úver, je dôležité splniť niekoľko podmienok, a to:

  • mať históriu vo vybranej banke,

  • mať určitú bonitu,

  • nemať záznam v úverovom registri.

História v banke

Predschválené úvery sú určené klientom, ktorých banka pozná. Ide spravidla o dlhodobých klientov. Ak teda chcete, aby vám inštitúcia poskytla finančné prostriedky, mali by ste mať účet otvorený minimálne niekoľko mesiacov.

Bonita

Podľa pohybov na účte za určitý čas banka vyhodnotí, akú bonitu máte. Poskytovanie úverov je dnes omnoho prísnejšie. Rátajte preto s tým, že nedostanete až takú výhodnú ponuku.

Ak by sa tak stalo, máte možnosť prejsť do inej banky. Tam si buď vyberiete inú pôžičku alebo počkáte. Časom by vám predschválený úver mala poskytnúť.

Záznam v úverovom registri

Akýkoľvek zápis v úverovom registri spôsobí, že banka bude na vás pozerať úplne inak. Je veľká pravdepodobnosť, že by ste kvôli tomu úver nedostali.

S predschváleným úverom opatrne

Predschválený úver vyzerá veľmi dobre a príťažlivo. Nedajte sa však oklamať. Čítajte všetky podrobnosti, a pred podpisom si prejdite celú zmluvu. Vyberte si len takú možnosť, ktorá vám bude sedieť.

Dominika Blchová
Dominika Blchová
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napište náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.