Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategórie

pôžička od súkromnej osoby

Pôžička od súkromnej osoby? Spravte si dôkladnú previerku

|Dominika Blchová
5/5

Pri požičiavaní peňazí máte dnes veľa možností, ako na to. Základom sú banky, potom nebankovky a P2P. Ak by sa vám ani jedna možnosť nepáčila, k dispozícii je ešte súkromná osoba. Niekto známy alebo menej známy z vášho okolia. Ako fungujú takéto typy pôžičiek?

Pôžička od súkromnej osoby vie narobiť problémy

Požičiavanie financií sa vo všeobecnosti spája s viacerými rizikami, a to hlavne vtedy, keď si ich požičiavate od nebankových spoločností alebo v rámci P2P pôžičiek. Keď sa rozhodnete pre požičanie od súkromnej osoby, mali by ste si dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa v budúcnosti stane a či si človek, ktorý vám financie požičal, niečo nerozmyslí.

Toto tvrdenie platí okrem neznámych osôb aj pre osoby známe. Existuje množstvo príkladov, kedy financie rozvrátili vzťahy v rodine alebo medzi priateľmi. Dávajte si preto pozor a pri požičiavaní sa držte niekoľkých pravidiel.

Ak ide o osobu, ako sú priateľ alebo rodina, dohodnite si určité podmienky. Patrí medzi ne to, koľko si požičiate a na ako dlho, prípadne či si určíte aj úroky.

Keď ste sa rozhodli požičať od neznámeho, osobu si preverte. Zistite si, či nejde o podvod a nedostanete sa do nejakých problémov. Ak by ste o osobe nevedeli nič nájsť, požičajte si iným spôsobom.

Ako nájsť súkromnú osobu na pôžičku?

Väčšina ľudí si požičiava od svojich priateľov a známych. Ak však v okolí nemáte človeka, ktorý by vám požičal, musíte nájsť niekoho iného. Na takéto požičiavanie sú vhodné P2P spoločnosti, ktoré sprostredkujú investora, čiže bežnú osobu, ktorá vám poskytne financie na čokoľvek, a vy jej ich po určitom čase vrátite.

Výhodou P2P pôžičiek je hlavne to, že spoločnosť medzi vami sprostredkuje komunikáciu. Vybaví všetky dokumenty a dôležité veci. Vďaka tomu vám odpadáva tvorenie zmlúv a celý proces sa zjednodušuje. Na trhu sa stretnete s viacerými P2P spoločnosťami.


K obľúbeným a overeným sa radia:

 • PORT Systém,

 • Žltý melón,

 • Nuxo,

 • Zinc Euro.

Ich ponuka predstavuje:

PORT System

 • možnosť požičať si v hodnote od 50 € do 500 €,

 • splatnosť v rozmedzí od 15 do 30 dní,

 • úroková sadzba od 24 % p. a.,

 • pre každého nad 18 rokov s trvalým príjmom.

Žltý melón

 • možnosť požičať si od 500 € do 10 000 €,

 • splatnosť od 3 do 60 mesiacov,

 • úrok od 4,4 % p. a.

NUXO

 • možnosť požičať si od 50 € do 500 €,

 • obdobie splatnosti od 15 do 30 dní,

 • pre každého nad 18 rokov.

Zinc Euro

 • možnosť požičať si od 500 € do 15 000 €,

 • úroková sadzba od 18,34 %,

 • splatnosť od 12 do 96 mesiacov.

Príliš výhodné P2P sú rizikové

Hneď na začiatok je dobré vedieť, že P2P pôžičky nie sú regulované NBS. Znamená to, že majú svoje vlastné podmienky, čo dokáže urobiť menšie aj väčšie problémy. Pre mnohých klientov ide však o výhodu. Dôvod je ten, že spoločnosti neoverujú príjem ani register dlžníkov. Peniaze tak dostanete aj vtedy, keď máte dlhy.


Rada odborníka

V prípade, že máte dlhy, neodporúčame vám vziať si ďalší úver. P2P majú vysoké úroky a krátku dobu splatnosti. Dostali by ste sa do finančných problémov, z ktorých ide len veľmi ťažko von.


Tretia osoba dokáže zjednodušiť celý proces

Tretí článok dokáže zjednodušiť celý proces, ako pri požičiavaní, tak aj pri splácaní. Môže byť svedkom alebo pomocníkom v komunikácii. Napríklad, P2P spoločnosti uľahčujú dohodnutie medzi veriteľom a dlžníkom. Starajú sa o zmluvy a celkovo o chod pôžičiek.

Keď si budete požičiavať s niekým známym, môžete požiadať ešte tretiu osobu, aby bola ručiteľom či svedkom, číže niekým, kto dosvedčí dohodu medzi oboma subjektmi.

Viete si vyjednať výhodný úrok

Požičiavanie medzi známymi sa často zaobíde bez vysokých úrokov. Spolu sa dohodnete na dobrom a omnoho jednoduchšom spôsobe splácania. Dôležité ale je, aby ste ako dlžník túto situáciu nezneužili. Hneď na začiatku si zadajte určité obdobie splácania. Najlepší je splátkový kalendár.

Pravidelným splácaním sa vyhnete tomu, aby veriteľ z ničoho nič, vyžadoval plnú sumu. Na tú má nárok v prípade, že uzatvoríte zmluvu a neuvediete dátum splatnosti.

Základom je zmluva o pôžičke

Požičiavanie od súkromnej osoby by ste mali mať podložené písomne, prostredníctvom zmluvy o pôžičke. Okrem peňazí sa dá využiť aj na hmotné veci, ako napríklad potraviny alebo čokoľvek iné podľa vášho výberu.

Zmluva zaväzuje veriteľa k tomu, aby poskytol sľúbené financie alebo iné veci a dlžníka k tomu, aby ich vrátil. Tu prichádza časové obdobie. Keď je v zmluve uvedené, musíte veci do určitého dátumu vrátiť. Ak by ste tak neurobili, čakajú vás úroky z omeškania, ktoré sú dané nariadením vlády v hodnote 5 % ročne.

Na druhej strane, keď obdobie splatnosti nie je uvedené, nastáva problém. Veriteľ od vás môže vypýtať predmet zmluvy kedykoľvek a vy ste povinní vrátiť mu ho do druhého dňa.


Rada odborníka

Zmluva o pôžičke chráni obe strany, veriteľa aj dlžníka. Veriteľa v tom, aby sa mu vrátilo všetko, čo požičal. Dlžníka zas v tom, aby mal určitý dôkaz o zaplatení a veriteľ od neho nepýtal predmet zmluvy znova.


Radšej písomne ako ústne

Ústna dohoda je dobrá vtedy, keď niekomu veríte. Osobu by ste si mali vopred overiť a jej súhlas si nechať poslať napríklad SMS správou. Budete mať istotu, že ak by niečo nevyšlo, vlastníte dôkazový materiál.

Písomná zmluva je však najlepšia. Dáva vám istotu, že podpisom sa obe strany zaviazali k plneniu svojich záväzkov.

Vypýtajte si kvitanciu

Je úplne jedno, či si požičiavate od známej alebo neznámej osoby. Po zaplatení určitej časti alebo celej splátky si vypýtajte kvitanciu. Kvitancia je potvrdenie o zaplatení vydané ručiteľom. Potvrdzuje tým, že dostal predmet zmluvy. 

Jednoduchým spôsobom sa vyhnete tomu, aby od vás druhá strana pýtala niečo, čo ste jej už vrátili.

Dávajte si pozor na podvody

Príliš lákavá ponuka neznámych ľudí už vopred naznačuje, že s ňou nie je niečo v poriadku. Namiesto toho, aby ste naleteli a dostali sa do problémov, si všetko dobre preverte. Peniaze dnes nedostanete len tak zadarmo. Pri požičiavaní s tým musíte počítať. Úroky sú bežnou praxou. No ak nechcete zaplatiť príliš veľa poplatkov, vyberajte si výhodné ponuky. 

Najlepšie ponuky nájdete len vtedy, keď si všetky možnosti na trhu porovnáte. Dávajte si pozor na podvody a požičiavajte si bez veľkého rizika.

Dominika Blchová
Dominika Blchová
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napíšte náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.