Ruka držiaca pero

Poplatky aj zdaňovanie: Čím sa líšia podielové fondy od ETF?

9. 9. 2021
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Podielové fondy sú klasikou, ktorá patrí k základným možnostiam investovania. Majú ich v ponuke banky i finanční sprostredkovatelia. Pravdou ale je, že sú spojené s vyššími poplatkami a viacerými nevýhodami. Ak do nich nechcete dať peniaze, môžete si vybrať ešte jednu možnosť, ktorou sú ETF fondy. Aké sú rozdiely medzi týmito dvoma typmi a čo všetko prinášajú?

Čo sú podielové fondy?

Všeobecne povedané, ide o spoločný majetok viacerých osôb. Predstavujú najľahšie a najrýchlejšie investovanie vôbec. Určené je pre úplne každého, nehľadiac na to, či chcete investovať tisícky alebo len desiatky eur.

Vstup do fondu nie je ničím obmedzený. Môžete tak urobiť kedykoľvek. Ak by vám nevyhovoval, dá sa opustiť. Treba však počítať s tým, že proces vystúpenia je dlhší, ako pri ETF fondoch. Spravidla trvá niekoľko dní.

Najväčšia sila podielových fondov je v tom, že  investovať nemusíte len do jednej spoločnosti. Takáto prax je pri akciách. Fondy vám umožňujú rozložiť svoje investície presne tam, kam chcete. Môžete ich mať medzi viacerými firmami. Vďaka tomu sú výsledky oveľa lepšie.

Výhodou je tiež fakt, že s fondmi sa obchoduje len raz za deň, čo znamená, že ich cena sa príliš nemení a nekolíše. Je stabilnejšia, čo je benefitom hlavne pre nových a začínajúcich investorov. Investovanie preto neprináša tak veľké riziká, ako v prípade ETF fondov.

Čo sú ETF fondy?

Druhým obľúbeným typom fondov na investovanie sú ETF fondy. Skratka ETF označuje slovné spojenie z angličtiny „Exchange Traded Fund". V preklade to znamená  fondy obchodované na burze

ETF fondy sú obľúbené, pretože fungujú podobne ako akcie. Ak ste teda niekedy prišli s akciami do kontaktu, celý proces investovania pochopíte veľmi rýchlo. V porovnaní s akciami majú ale jednu veľkú odlišnosť. Je ňou fakt, že obsahujú viaceré podiely. Keď do nich vložíte peniaze, nemusíte investovať len do jednej, ale rovno do viacerých firiem a spoločností.

To, čo je pri ETF náročnejšie, je ich samotné fungovanie. Dobrou správou ale je, že na to, aby ste z nich získali profit, nemusíte poznať celý proces. Stačí, aby ste vedeli, že fondy sa dajú upraviť tak, aby sledovali  čokoľvek čo práve investor potrebuje, napríklad komoditu alebo index.

Menšou nevýhodou ETF fondov je, že sa s nimi neustále obchoduje. Cena sa preto pravidelne mení a sú viac rizikové, ako podielové. Na druhej strane, risk sa rozhodne oplatí. Ak budete opatrní, môžete skvelo zarobiť.

Pasívne a aktívne investovanie

Jedným z najväčších rozdielov medzi ETF a podielovými fondmi je spôsob investovania, ktorý je aktívny alebo pasívny.

Aktívny spôsob investovania je pri podielových fondoch. Dôvod, prečo je tomu tak, je jednoduchý. Správca musí aktívne zasahovať a vyberať akcie, ktoré sa následne stávajú súčasťou fondu. Inak povedané, vývoj a fungovanie ovplyvňuje človek, preto ide o aktívny spôsob.

Pasívne investovanie je zas pri ETF fondoch. V tomto prípade neprichádza k žiadnemu zasahovaniu človekom. ETF kopírujú vývoj akcií a fungujú samé o sebe.

Vysoké aj nízke poplatky

Poplatky sú niečo, na čo mnohí investori pred investovaním nepomyslia. Je však potrebné počítať s nimi, pretože môžu byť vyššie, ako si myslíte

Najviac zaplatíte za podielové fondy. S poplatkami sa stretnete pri vstupe a výstupe. Dokonca, nechýba ani ročný poplatok za spravovanie, ktorý je kľúčový, pretože pri ETF sa so správcom nestretnete. Tento typ fondov pasívne kopíruje vývoj akcií. Nie je preto potrebné platiť niekoho navyše.

Na druhej strane, pri ETF fondoch platíte len poplatok za nákup alebo predaj

V rámci poplatkov netreba zabúdať ani na dane. Výnosy z investovania im podliehajú. Keď na nich niečo zarobíte, musíte z nich odviesť odvody. Pri ETF fondoch to ale v jednom prípade neplatí. Sú oslobodené od daní, pretože sa berú ako verejne obchodovateľné cenné papiere, rovnako ako akcie. Preto tu platí pravidlo, že keď ich podržíte jeden rok, nemusíte nič platiť.

Nízka investícia je možná len do ETF

Podielové fondy sa vždy brali ako investícia pre ľudí s vyšším príjmom. Neumožňujú vám investovať zopár eur mesačne. Keď na nich chcete niečo zarobiť, je nutné vložiť do nich väčšiu sumu. Netreba sa však čomu čudovať. Pri poplatkoch za vstup a výstup by ste zaplatili viac, ako by ste zainvestovali.

Pre začiatočníkov a ľudí, ktorí chcú investovať menej, sú najlepšou voľbou ETF fondy. Investície začínajú už od 10 € mesačne. Je preto len na vás, koľko do nich dáte. 

Samozrejme, aj tu platí, čím vyššia investícia,  tým vyšší výnos.

Ako investovať?

Investovanie do oboch fondov je možné dvoma spôsobmi. Buď tak urobíte cez banku alebo sami.

Prvá možnosť je výhodná v tom, že máte  vyššie istoty a bezpečnosť. Ak ste ešte nikdy neinvestovali, ide o najlepšiu voľbu. Banka vás prevedie základným postupom. Povie vám, ako budete fungovať.

Pri bankách je ale potrebné vedieť, že majú vysoké poplatky, ktoré ovplyvnia vo veľkom vaše výnosy. Niekedy ide o desiatky, inokedy aj stovky eur.

ETF fondy majú vo svojej ponuke banky, ako:

 • Fio banka,

 • VÚB,

 • UniCredit Bank,

 • J&T Banka,

 • SLSP.

Druhým a výhodnejším variantom je investovanie na vlastnú päsť. Hoci sa to pre mnohých zdá náročné a riskantné, nemusí to tak byť. Na začiatok je potrebné vybrať si kvalitného brokera. Ide o spoločnosť, cez ktorú budete investovať. 

Obľúbené sú napríklad: 

 • Lynx, 

 • XTB,

 • eToro.


Títo brokeri poskytujú aj poradenské služby pre začiatočníkov. Ak chcete, aby vám investovanie skutočne prinieslo výsledky, oplatí sa využiť ich. Vďaka nim budete vedieť, čo presne robiť a do čoho investovať.

Do svojho účtu následne stačí pridať platobnú kartu a začať investovať.

Rada odborníka

Pri samostatnom investovaní sledujte finančný trh. Zistite, ako sa jednotlivým fondom darí a do čoho by ste mali investovať. Po krátkom čase budete vedieť odhadnúť situáciu a vložiť peniaze tam, kde sa im bude dariť.

Na investovanie si dávajte pozor

Je jedno, či ste si vybrali podielové alebo ETF fondy. Pri oboch si dávajte pozor. Investovanie sa vždy spája s určitým rizikom. Vďaka tomu je pre mnohých príťažlivé a zaujímavé. Ešte predtým, ako svoje peniaze niekam vložíte, porovnajte si jednotlivé možnosti. Zistite, ktorá z nich je pre vás výhodnejšia a čo vám dokáže priniesť.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.