Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategórie

podielový fond

Poplatky aj zdaňovanie: Čím sa líšia podielové fondy od ETF?

5/5

Podielové fondy sú klasikou, ktorá patrí k základným možnostiam investovania. Majú ich v ponuke banky i finanční sprostredkovatelia. Pravdou ale je, že sú spojené s vyššími poplatkami a viacerými nevýhodami. Ak do nich nechcete dať peniaze, môžete si vybrať ešte jednu možnosť, ktorou sú ETF fondy. Aké sú rozdiely medzi týmito dvoma typmi a čo všetko prinášajú?

Čo sú podielové fondy?

Všeobecne povedané, ide o spoločný majetok viacerých osôb. Predstavujú najľahšie a najrýchlejšie investovanie vôbec. Určené je pre úplne každého, nehľadiac na to, či chcete investovať tisícky alebo len desiatky eur.

Vstup do fondu nie je ničím obmedzený. Môžete tak urobiť kedykoľvek. Ak by vám nevyhovoval, dá sa opustiť. Treba však počítať s tým, že proces vystúpenia je dlhší, ako pri ETF fondoch. Spravidla trvá niekoľko dní.

Najväčšia sila podielových fondov je v tom, že investovať nemusíte len do jednej spoločnosti. Takáto prax je pri akciách. Fondy vám umožňujú rozložiť svoje investície presne tam, kam chcete. Môžete ich mať medzi viacerými firmami. Vďaka tomu sú výsledky oveľa lepšie.

Výhodou je tiež fakt, že s fondmi sa obchoduje len raz za deň, čo znamená, že ich cena sa príliš nemení a nekolíše. Je stabilnejšia, čo je benefitom hlavne pre nových a začínajúcich investorov. Investovanie preto neprináša tak veľké riziká, ako v prípade ETF fondov.

Čo sú ETF fondy?

Druhým obľúbeným typom fondov na investovanie sú ETF fondy. Skratka ETF označuje slovné spojenie z angličtiny „Exchange Traded Fund". V preklade to znamená fondy obchodované na burze

ETF fondy sú obľúbené, pretože fungujú podobne ako akcie. Ak ste teda niekedy prišli s akciami do kontaktu, celý proces investovania pochopíte veľmi rýchlo. V porovnaní s akciami majú ale jednu veľkú odlišnosť. Je ňou fakt, že obsahujú viaceré podiely. Keď do nich vložíte peniaze, nemusíte investovať len do jednej, ale rovno do viacerých firiem a spoločností.

To, čo je pri ETF náročnejšie, je ich samotné fungovanie. Dobrou správou ale je, že na to, aby ste z nich získali profit, nemusíte poznať celý proces. Stačí, aby ste vedeli, že fondy sa dajú upraviť tak, aby sledovali čokoľvek čo práve investor potrebuje, napríklad komoditu alebo index.

Menšou nevýhodou ETF fondov je, že sa s nimi neustále obchoduje. Cena sa preto pravidelne mení a sú viac rizikové, ako podielové. Na druhej strane, risk sa rozhodne oplatí. Ak budete opatrní, môžete skvelo zarobiť.

Pasívne a aktívne investovanie

Jedným z najväčších rozdielov medzi ETF a podielovými fondmi je spôsob investovania, ktorý je aktívny alebo pasívny.

Aktívny spôsob investovania je pri podielových fondoch. Dôvod, prečo je tomu tak, je jednoduchý. Správca musí aktívne zasahovať a vyberať akcie, ktoré sa následne stávajú súčasťou fondu. Inak povedané, vývoj a fungovanie ovplyvňuje človek, preto ide o aktívny spôsob.

Pasívne investovanie je zas pri ETF fondoch. V tomto prípade neprichádza k žiadnemu zasahovaniu človekom. ETF kopírujú vývoj akcií a fungujú samé o sebe.

Vysoké aj nízke poplatky

Poplatky sú niečo, na čo mnohí investori pred investovaním nepomyslia. Je však potrebné počítať s nimi, pretože môžu byť vyššie, ako si myslíte

Najviac zaplatíte za podielové fondy. S poplatkami sa stretnete pri vstupe a výstupe. Dokonca, nechýba ani ročný poplatok za spravovanie, ktorý je kľúčový, pretože pri ETF sa so správcom nestretnete. Tento typ fondov pasívne kopíruje vývoj akcií. Nie je preto potrebné platiť niekoho navyše.

Na druhej strane, pri ETF fondoch platíte len poplatok za nákup alebo predaj

V rámci poplatkov netreba zabúdať ani na dane. Výnosy z investovania im podliehajú. Keď na nich niečo zarobíte, musíte z nich odviesť odvody. Pri ETF fondoch to ale v jednom prípade neplatí. Sú oslobodené od daní, pretože sa berú ako verejne obchodovateľné cenné papiere, rovnako ako akcie. Preto tu platí pravidlo, že keď ich podržíte jeden rok, nemusíte nič platiť.

Nízka investícia je možná len do ETF

Podielové fondy sa vždy brali ako investícia pre ľudí s vyšším príjmom. Neumožňujú vám investovať zopár eur mesačne. Keď na nich chcete niečo zarobiť, je nutné vložiť do nich väčšiu sumu. Netreba sa však čomu čudovať. Pri poplatkoch za vstup a výstup by ste zaplatili viac, ako by ste zainvestovali.

Pre začiatočníkov a ľudí, ktorí chcú investovať menej, sú najlepšou voľbou ETF fondy. Investície začínajú už od 10 € mesačne. Je preto len na vás, koľko do nich dáte. 

Samozrejme, aj tu platí, čím vyššia investícia, tým vyšší výnos.

Ako investovať?

Investovanie do oboch fondov je možné dvoma spôsobmi. Buď tak urobíte cez banku alebo sami.

Prvá možnosť je výhodná v tom, že máte vyššie istoty a bezpečnosť. Ak ste ešte nikdy neinvestovali, ide o najlepšiu voľbu. Banka vás prevedie základným postupom. Povie vám, ako budete fungovať.

Pri bankách je ale potrebné vedieť, že majú vysoké poplatky, ktoré ovplyvnia vo veľkom vaše výnosy. Niekedy ide o desiatky, inokedy aj stovky eur.

ETF fondy majú vo svojej ponuke banky, ako:

  • Fio banka,

  • VÚB,

  • UniCredit Bank,

  • J&T Banka,

  • SLSP.

Druhým a výhodnejším variantom je investovanie na vlastnú päsť. Hoci sa to pre mnohých zdá náročné a riskantné, nemusí to tak byť. Na začiatok je potrebné vybrať si kvalitného brokera. Ide o spoločnosť, cez ktorú budete investovať. 

Obľúbené sú napríklad: 

  • Lynx, 

  • XTB,

  • eToro.


Títo brokeri poskytujú aj poradenské služby pre začiatočníkov. Ak chcete, aby vám investovanie skutočne prinieslo výsledky, oplatí sa využiť ich. Vďaka nim budete vedieť, čo presne robiť a do čoho investovať.

Do svojho účtu následne stačí pridať platobnú kartu a začať investovať.


Rada odborníka

Pri samostatnom investovaní sledujte finančný trh. Zistite, ako sa jednotlivým fondom darí a do čoho by ste mali investovať. Po krátkom čase budete vedieť odhadnúť situáciu a vložiť peniaze tam, kde sa im bude dariť.


Na investovanie si dávajte pozor

Je jedno, či ste si vybrali podielové alebo ETF fondy. Pri oboch si dávajte pozor. Investovanie sa vždy spája s určitým rizikom. Vďaka tomu je pre mnohých príťažlivé a zaujímavé. Ešte predtým, ako svoje peniaze niekam vložíte, porovnajte si jednotlivé možnosti. Zistite, ktorá z nich je pre vás výhodnejšia a čo vám dokáže priniesť.

Dominika Blchová
Dominika Blchová
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napíšte náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.