Ruka držiaca pero

Poplatky aj zdaňovanie: Čím sa líšia podielové fondy od ETF?

9. 9. 2021
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Podielové fondy sú klasikou, ktorá patrí k základným možnostiam investovania. Majú ich v ponuke banky i finanční sprostredkovatelia. Pravdou ale je, že sú spojené s vyššími poplatkami a viacerými nevýhodami. Ak do nich nechcete dať peniaze, môžete si vybrať ešte jednu možnosť, ktorou sú ETF fondy. Aké sú rozdiely medzi týmito dvoma typmi a čo všetko prinášajú?

Čo sú podielové fondy?

Všeobecne povedané, ide o spoločný majetok viacerých osôb. Predstavujú najľahšie a najrýchlejšie investovanie vôbec. Určené je pre úplne každého, nehľadiac na to, či chcete investovať tisícky alebo len desiatky eur.

Vstup do fondu nie je ničím obmedzený. Môžete tak urobiť kedykoľvek. Ak by vám nevyhovoval, dá sa opustiť. Treba však počítať s tým, že proces vystúpenia je dlhší, ako pri ETF fondoch. Spravidla trvá niekoľko dní.

Najväčšia sila podielových fondov je v tom, že  investovať nemusíte len do jednej spoločnosti. Takáto prax je pri akciách. Fondy vám umožňujú rozložiť svoje investície presne tam, kam chcete. Môžete ich mať medzi viacerými firmami. Vďaka tomu sú výsledky oveľa lepšie.

Výhodou je tiež fakt, že s fondmi sa obchoduje len raz za deň, čo znamená, že ich cena sa príliš nemení a nekolíše. Je stabilnejšia, čo je benefitom hlavne pre nových a začínajúcich investorov. Investovanie preto neprináša tak veľké riziká, ako v prípade ETF fondov.

Čo sú ETF fondy?

Druhým obľúbeným typom fondov na investovanie sú ETF fondy. Skratka ETF označuje slovné spojenie z angličtiny „Exchange Traded Fund". V preklade to znamená  fondy obchodované na burze

ETF fondy sú obľúbené, pretože fungujú podobne ako akcie. Ak ste teda niekedy prišli s akciami do kontaktu, celý proces investovania pochopíte veľmi rýchlo. V porovnaní s akciami majú ale jednu veľkú odlišnosť. Je ňou fakt, že obsahujú viaceré podiely. Keď do nich vložíte peniaze, nemusíte investovať len do jednej, ale rovno do viacerých firiem a spoločností.

To, čo je pri ETF náročnejšie, je ich samotné fungovanie. Dobrou správou ale je, že na to, aby ste z nich získali profit, nemusíte poznať celý proces. Stačí, aby ste vedeli, že fondy sa dajú upraviť tak, aby sledovali  čokoľvek čo práve investor potrebuje, napríklad komoditu alebo index.

Menšou nevýhodou ETF fondov je, že sa s nimi neustále obchoduje. Cena sa preto pravidelne mení a sú viac rizikové, ako podielové. Na druhej strane, risk sa rozhodne oplatí. Ak budete opatrní, môžete skvelo zarobiť.

Pasívne a aktívne investovanie

Jedným z najväčších rozdielov medzi ETF a podielovými fondmi je spôsob investovania, ktorý je aktívny alebo pasívny.

Aktívny spôsob investovania je pri podielových fondoch. Dôvod, prečo je tomu tak, je jednoduchý. Správca musí aktívne zasahovať a vyberať akcie, ktoré sa následne stávajú súčasťou fondu. Inak povedané, vývoj a fungovanie ovplyvňuje človek, preto ide o aktívny spôsob.

Pasívne investovanie je zas pri ETF fondoch. V tomto prípade neprichádza k žiadnemu zasahovaniu človekom. ETF kopírujú vývoj akcií a fungujú samé o sebe.

Vysoké aj nízke poplatky

Poplatky sú niečo, na čo mnohí investori pred investovaním nepomyslia. Je však potrebné počítať s nimi, pretože môžu byť vyššie, ako si myslíte

Najviac zaplatíte za podielové fondy. S poplatkami sa stretnete pri vstupe a výstupe. Dokonca, nechýba ani ročný poplatok za spravovanie, ktorý je kľúčový, pretože pri ETF sa so správcom nestretnete. Tento typ fondov pasívne kopíruje vývoj akcií. Nie je preto potrebné platiť niekoho navyše.

Na druhej strane, pri ETF fondoch platíte len poplatok za nákup alebo predaj

V rámci poplatkov netreba zabúdať ani na dane. Výnosy z investovania im podliehajú. Keď na nich niečo zarobíte, musíte z nich odviesť odvody. Pri ETF fondoch to ale v jednom prípade neplatí. Sú oslobodené od daní, pretože sa berú ako verejne obchodovateľné cenné papiere, rovnako ako akcie. Preto tu platí pravidlo, že keď ich podržíte jeden rok, nemusíte nič platiť.

Nízka investícia je možná len do ETF

Podielové fondy sa vždy brali ako investícia pre ľudí s vyšším príjmom. Neumožňujú vám investovať zopár eur mesačne. Keď na nich chcete niečo zarobiť, je nutné vložiť do nich väčšiu sumu. Netreba sa však čomu čudovať. Pri poplatkoch za vstup a výstup by ste zaplatili viac, ako by ste zainvestovali.

Pre začiatočníkov a ľudí, ktorí chcú investovať menej, sú najlepšou voľbou ETF fondy. Investície začínajú už od 10 € mesačne. Je preto len na vás, koľko do nich dáte. 

Samozrejme, aj tu platí, čím vyššia investícia,  tým vyšší výnos.

Ako investovať?

Investovanie do oboch fondov je možné dvoma spôsobmi. Buď tak urobíte cez banku alebo sami.

Prvá možnosť je výhodná v tom, že máte  vyššie istoty a bezpečnosť. Ak ste ešte nikdy neinvestovali, ide o najlepšiu voľbu. Banka vás prevedie základným postupom. Povie vám, ako budete fungovať.

Pri bankách je ale potrebné vedieť, že majú vysoké poplatky, ktoré ovplyvnia vo veľkom vaše výnosy. Niekedy ide o desiatky, inokedy aj stovky eur.

ETF fondy majú vo svojej ponuke banky, ako:

 • Fio banka,

 • VÚB,

 • UniCredit Bank,

 • J&T Banka,

 • SLSP.

Druhým a výhodnejším variantom je investovanie na vlastnú päsť. Hoci sa to pre mnohých zdá náročné a riskantné, nemusí to tak byť. Na začiatok je potrebné vybrať si kvalitného brokera. Ide o spoločnosť, cez ktorú budete investovať. 

Obľúbené sú napríklad: 

 • Lynx, 

 • XTB,

 • eToro.


Títo brokeri poskytujú aj poradenské služby pre začiatočníkov. Ak chcete, aby vám investovanie skutočne prinieslo výsledky, oplatí sa využiť ich. Vďaka nim budete vedieť, čo presne robiť a do čoho investovať.

Do svojho účtu následne stačí pridať platobnú kartu a začať investovať.

Rada odborníka

Pri samostatnom investovaní sledujte finančný trh. Zistite, ako sa jednotlivým fondom darí a do čoho by ste mali investovať. Po krátkom čase budete vedieť odhadnúť situáciu a vložiť peniaze tam, kde sa im bude dariť.

Na investovanie si dávajte pozor

Je jedno, či ste si vybrali podielové alebo ETF fondy. Pri oboch si dávajte pozor. Investovanie sa vždy spája s určitým rizikom. Vďaka tomu je pre mnohých príťažlivé a zaujímavé. Ešte predtým, ako svoje peniaze niekam vložíte, porovnajte si jednotlivé možnosti. Zistite, ktorá z nich je pre vás výhodnejšia a čo vám dokáže priniesť.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Ako sa nestať obeťou rodinného domu? Náklady a poplatky, s ktorými by ste mali rátať
  12. januára 2022|Martina Pisarčíková
  Ako sa nestať obeťou rodinného domu? Náklady a poplatky, s ktorými by ste mali rátať

  Vlastniť rodinný dom, o ktorý sa môžete starať a upravovať ho podľa seba, je na nezaplatenie. Pocit, že bývate vo svojom vlastnom dome vám dáva akúsi slobodu. Hoci sa s domom spája množstvo pozitív, je nutné vedieť aj o negatívach. S akými poplatkami a nákladmi je potrebné počítať?

 • rodičia a ich dieťa
  11. januára 2022|Silvia Múdra
  Najlepší účet pre deti? Pozrite si prehľad ponúk jednotlivých bánk

  Plánujete svojej ratolesti založiť vlastný účet v banke? Finančníci by vám za toto rozhodnutie zatlieskali. Detský účet je krokom v ústrety vyššej finančnej gramotnosti. Deti sa prostredníctvom vlastného bankového konta učia efektívne a zodpovedne hospodáriť s vlastnými financiami v bezhotovostnej forme. Ktorá banka vám však poskytne najlepší účet pre deti? Prinášame vám prehľad najzaujímavejších produktov spolu s podmienkami a výhodami.

 • Muž s kalkulačkou
  27. decembra 2021|Richard Zona
  Týmto poplatkom za prepis auta sa nevyhnete: S čím rátať?

  Poplatkov za prepis auta je viac než dosť. Čo je ešte horšie, závisia od rôznych faktorov. Nemožno sa preto čudovať, že sa v tom bežný človek trochu stráca. V článku vám prinášame ich stručný prehľad tak, aby ste nabrali ten správny smer. 

 • Žena za PC s mobilom v ruke
  10. decembra 2021|Silvia Múdra
  Výhodná pôžička nie je len o sume. Čo treba sledovať?

  Nie je všetko zlato, čo sa blyští. Ponuky, ktoré vyzerajú na prvý pohľad neodolateľne, často zahŕňajú skryté háčiky a nevýhody. Podobne je to aj s pôžičkami. Banky prezentujú svoje produkty v reklamách ako najvýhodnejšie a upriamujú našu pozornosť na ich prednosti. Skutočne výhodná pôžička však nie je len o sume, ktorú nám banka požičia. Čo všetko by ste mali sledovať, aby ste si vybrali skutočne výhodný produkt?

 • eurové mince
  04. decembra 2021|Miroslav Novysedlak
  Zdravotné a sociálne odvody: Zmeny v roku 2022

  Samostatne zárobkovo činné osoby, teda SZČO, ale aj živnostníkov čakajú v roku 2022 opäť vyššie povinné výdavky. Od januára 2022 im stúpnu minimálne odvody. Do zdravotnej aj do sociálnej poisťovne budú každý mesiac posielať o čosi vyššiu sumu. Aké zmeny ich čakajú?

 • Cestovný pas na drevenej stoličke
  01. decembra 2021|Miroslav Novysedlak
  Stratili ste doklady? Poradíme vám, čo ďalej

  Strata dokladov nie je ničím príjemným. Je preto na mieste dávať si pozor na to, aby ste ich mali vždy pod drobnohľadom. Ak sa vám stala niektorá z nepríjemných vecí, poradíme vám, čo ďalej.

 • Plynový sporák s panvicami
  31. októbra 2021|Michaela Pősová
  Vaše účty nemusia byť vysoké. Šetrite na plyne tým, že ho budete využívať rozumne

  Výdavky za energie tvoria podstatnú časť rozpočtu domácnosti. Keďže ceny energií stále rastú, aj samotné výdavky sa zvyšujú. No všetko je o tom, ako sa veci nastavia. Preto vám prinášame zopár tipov, ako môžete znížiť výdavky za plyn. 

 • Muž s prázdnou peňaženkou
  18. septembra 2021|Dominika Blchová
  Ako sa vymaniť z dlhovej pasce? Riešením je osobný bankrot

  Pod pojmom osobný bankrot si každý predstaví niečo iné. Pre väčšinu ide o situáciu, kedy človek príde o úplne všetko, dokonca aj o strechu nad hlavou. V skutočnosti to však nemusí byť tak zlé. Ako sa teda zbaviť dlhov a vyhlásiť bankrot? Máme pre vás praktické rady a tipy.

 • Zapnutý sporák
  30. augusta 2021|Stanislav Rybár
  Ktorý dodávateľ ponúka najlepšiu cenu plynu?

  V rámci trhu so zemným plynom môžeme povedať, že je dostatočne otvorený. Všetci odberatelia majú právo zmeniť dodávateľa plynu. Ak sa im nepáči cena plynu, nájdu si nového výhodnejšieho dodávateľa, s ktorým budú spokojní. Ako si vybrať dodávateľa plynu, ktorý vás nesklame?