auto na kontrole u automechanikov

Odklad STK: Je niečo také možné?

Ak už aj vy vlastníte auto, po ktorom ste dlho túžili, musíte sa zmieriť s tým, že ho budete musieť podrobiť pravidelnej kontrole. STK je povinnosťou pre každého majiteľa vozidla a ide o pravidelnú kontrolu vozidla o jeho spôsobilosti v rámci jazdenia po cestných komunikáciách. Je vo výnimočných prípadoch možný odklad STK?

Neberte STK na ľahkú váhu

Technická a emisná kontrola je povinná pre každého vlastníka motorového vozidla, ktoré je prihlásené v evidencii vozidiel. Ako iste viete, povinnosť sa týka aj áut, na ktorých momentálne nejazdíte. Súčasťou STK je emisná a technická kontrola.

V rámci technickej kontroly je  posúdený celkový stav auta a pri emisnej kontrole ide o kontrolu, či motor spĺňa stanovené limity emisií.

Ak máte nové auto, motorku, prípojné vozidlo alebo menšie nákladné vozidlo, STK musíte absolvovať do lehoty 4 rokov po prvom prihlásení vozidla.  Po nej sa lehota skráti na 2 roky od poslednej kontroly auta s výnimkou motocyklov s lehotou 4 roky.

Na to, aby všetko išlo ako po masle, si musíte sledovať dátum, kedy je nutné vykonať opätovnú kontrolu auta. Ak chcete mať v tom jasno, Ministerstvo dopravy a výstavby využíva automatizovaný systém, prostredníctvom ktorého vyhľadáva autá, ktoré nemajú platnú STK.

Už neplatí, že pokutu vám môže udeliť len policajt. O všetko sa postará automatizovaný systém, ktorý vám môže udeliť pokutu až do 330 €.

Vedeli ste, že…

… vozidlo si môžete overiť online? Stačí, ak zadáte EČV vášho vozidla a získate všetky potrebné informácie o vykonaní STK, kedy vám končí platnosť a kedy bude nutné ďalšie absolvovanie technickej a emisnej kontroly.

Ste nezodpovední? Neminie vás pokuta

Ako sme spomínali, všetci prevádzkovatelia motorového vozidla, a to bez výnimky, musia túto kontrolu absolvovať. Ak tak neurobíte, hrozí vám mastná pokuta za neplatnú STK. V prípade, že odignorujete emisnú a technickú kontrolu, nie je vaše vozidlo spôsobilé na prevádzku po cestách.

Za tento priestupok vám môže pokutu poslať nielen automatizovaný systém, ale aj okresný úrad. Výška pokuty sa pohybuje v sume 165 €, a to pre každú neabsolvovanú kontrolu zvlášť.

Môžete si byť istí, že pokuta vás neminie. Ak by sa aj náhodou stalo, že vám nepríde hneď, pokojne vás môže prekvapiť aj o pár týždňov či mesiacov.

Aké sú postupy v rámci udelenia pokuty?

V prvom kole vám bude zaslaný rozkaz, v ktorom vám bude oznámené, že ste spôsobili správny delikt. V ňom vám bude uložená pokuta vo výške 165 €

V tomto rozkaze sa uvádza, že pokuta bude  považovaná za uhradenú v prípade, ak:

 • uhradíte sumu 110 € do lehoty 15 dní,

 • uhradíte zvyšných 55 € do lehoty 15 dní a v danej lehote: absolvujete príslušnú kontrolu vozidla, odhlásite auto z cudziny, vyradíte ho z evidencie úplne alebo dočasne.

Odklad STK: Dá sa to?

V marci v roku 2020 bol na území Slovenska vyhlásený núdzový stav. V tomto období bol občanom s prepadnutou kontrolu udelený odklad STK. Úrad vám vtedy odpustil pokutu, prípadne vám dal možnosť absolvovania kontroly do obdobia 3 mesiacov od ukončenia platnosti bez pokutovania.

Stávalo sa, že motoristi zneužívali túto situáciu a vedome odkladali kontrolu. Nemusíme ani len pripomínať, že išlo o veľkú nezodpovednosť zo strany majiteľov vozidiel.

V prípade, že ste majiteľom viacerých vozidiel, môže sa stať, že zabudnete na STK. V tom prípade sa môžete zaregistrovať do informačného systému pre motoristov, ktorý vás upozorní na to, že musíte absolvovať STK

Ide o skvelý nápad, ktorý je mimoriadne praktický a ušetrí vám kopec starostí. Vyhnete sa pokute, ktorú by ste dostali za to, že nedodržujete zákon.

Na odklad STK musíte mať relevantný dôvod

Rovnako môže nastať situácia, že auto je dlhšie v servise ako ste plánovali, prípadne máte pár dní pred kontrolou nehodu. Dôvodom môže byť aj rozhodnutie polície, živelná udalosť, prirodzené opotrebovanie alebo spôsobená krádež.

Čo môžete robiť v týchto prípadoch?

1. Navštívte stredisko STK, kde vám dajú dokument o dočasnej nespôsobilosti.

2. Auto dočasne odhláste.Ak máte relevantné dôvody na odklad STK, dočasné odhlásenie je reálnejším riešením. Vaše vozidlo môžete odhlásiť na obdobie roka za poplatok 5 €. Zatiaľčo bude vaše vozidlo odhlásené, vy môžete pokojne zrušiť aj poistku. Ak ju máte uhradenú, bude vám vrátená jej zaplatená časť.

Buďte bez obáv. Ak budete rok bez vozidla a podarí sa vám ho opraviť skôr, za poplatok 5 € ho môžete prihlásiť pred lehotou, ktorá sa týka skončenia vyradenia. Auto môžete potom naďalej používať. Po tom, ako vozidlo opätovne prihlásite máte 5 dní na to, aby bola vykonaná EK a TK.

TIP

Odporúčame vám, aby ste sa na kontrolu vozidla objednali pred prihlásením. Po prihlásení vozidla vyplňte žiadosť a v prípade, že ho používate po lehote, nemusíte zaplatiť žiaden poplatok.

Auto môžete odhlásiť aj na dlhšie obdobie

Lehoty sú nasledovné:

 • do obdobia roka  5 €,

 • do jedného a dvoch rokov  20 €,

 • od 2 do 4 rokov   35 €,

 • od 4 do 6 rokov   70 €,

 • od 6 do 10 rokov  170 €,

 • nad 10 rokov  350 €.

Vozidlo môžete vyradiť maximálne na obdobie 20 rokov.

Zhrnutie

Odklad STK je možný len na základe objektívnych dôvodov, ku ktorým patrí napríklad havária, jeho poškodenie v dôsledku živelnej udalosti, krádež alebo opotrebovanie. V tomto prípade môžete auto odhlásiť a dostaviť sa na kontrolu vtedy, ak bude vozidlo pripravené na kontrolu.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.