auto na kontrole u automechanikov

Odklad STK: Je niečo také možné?

Ak už aj vy vlastníte auto, po ktorom ste dlho túžili, musíte sa zmieriť s tým, že ho budete musieť podrobiť pravidelnej kontrole. STK je povinnosťou pre každého majiteľa vozidla a ide o pravidelnú kontrolu vozidla o jeho spôsobilosti v rámci jazdenia po cestných komunikáciách. Je vo výnimočných prípadoch možný odklad STK?

Neberte STK na ľahkú váhu

Technická a emisná kontrola je povinná pre každého vlastníka motorového vozidla, ktoré je prihlásené v evidencii vozidiel. Ako iste viete, povinnosť sa týka aj áut, na ktorých momentálne nejazdíte. Súčasťou STK je emisná a technická kontrola.

V rámci technickej kontroly je  posúdený celkový stav auta a pri emisnej kontrole ide o kontrolu, či motor spĺňa stanovené limity emisií.

Ak máte nové auto, motorku, prípojné vozidlo alebo menšie nákladné vozidlo, STK musíte absolvovať do lehoty 4 rokov po prvom prihlásení vozidla.  Po nej sa lehota skráti na 2 roky od poslednej kontroly auta s výnimkou motocyklov s lehotou 4 roky.

Na to, aby všetko išlo ako po masle, si musíte sledovať dátum, kedy je nutné vykonať opätovnú kontrolu auta. Ak chcete mať v tom jasno, Ministerstvo dopravy a výstavby využíva automatizovaný systém, prostredníctvom ktorého vyhľadáva autá, ktoré nemajú platnú STK.

Už neplatí, že pokutu vám môže udeliť len policajt. O všetko sa postará automatizovaný systém, ktorý vám môže udeliť pokutu až do 330 €.

Vedeli ste, že…

… vozidlo si môžete overiť online? Stačí, ak zadáte EČV vášho vozidla a získate všetky potrebné informácie o vykonaní STK, kedy vám končí platnosť a kedy bude nutné ďalšie absolvovanie technickej a emisnej kontroly.

Ste nezodpovední? Neminie vás pokuta

Ako sme spomínali, všetci prevádzkovatelia motorového vozidla, a to bez výnimky, musia túto kontrolu absolvovať. Ak tak neurobíte, hrozí vám mastná pokuta za neplatnú STK. V prípade, že odignorujete emisnú a technickú kontrolu, nie je vaše vozidlo spôsobilé na prevádzku po cestách.

Za tento priestupok vám môže pokutu poslať nielen automatizovaný systém, ale aj okresný úrad. Výška pokuty sa pohybuje v sume 165 €, a to pre každú neabsolvovanú kontrolu zvlášť.

Môžete si byť istí, že pokuta vás neminie. Ak by sa aj náhodou stalo, že vám nepríde hneď, pokojne vás môže prekvapiť aj o pár týždňov či mesiacov.

Aké sú postupy v rámci udelenia pokuty?

V prvom kole vám bude zaslaný rozkaz, v ktorom vám bude oznámené, že ste spôsobili správny delikt. V ňom vám bude uložená pokuta vo výške 165 €

V tomto rozkaze sa uvádza, že pokuta bude  považovaná za uhradenú v prípade, ak:

 • uhradíte sumu 110 € do lehoty 15 dní,

 • uhradíte zvyšných 55 € do lehoty 15 dní a v danej lehote: absolvujete príslušnú kontrolu vozidla, odhlásite auto z cudziny, vyradíte ho z evidencie úplne alebo dočasne.

Odklad STK: Dá sa to?

V marci v roku 2020 bol na území Slovenska vyhlásený núdzový stav. V tomto období bol občanom s prepadnutou kontrolu udelený odklad STK. Úrad vám vtedy odpustil pokutu, prípadne vám dal možnosť absolvovania kontroly do obdobia 3 mesiacov od ukončenia platnosti bez pokutovania.

Stávalo sa, že motoristi zneužívali túto situáciu a vedome odkladali kontrolu. Nemusíme ani len pripomínať, že išlo o veľkú nezodpovednosť zo strany majiteľov vozidiel.

V prípade, že ste majiteľom viacerých vozidiel, môže sa stať, že zabudnete na STK. V tom prípade sa môžete zaregistrovať do informačného systému pre motoristov, ktorý vás upozorní na to, že musíte absolvovať STK

Ide o skvelý nápad, ktorý je mimoriadne praktický a ušetrí vám kopec starostí. Vyhnete sa pokute, ktorú by ste dostali za to, že nedodržujete zákon.

Na odklad STK musíte mať relevantný dôvod

Rovnako môže nastať situácia, že auto je dlhšie v servise ako ste plánovali, prípadne máte pár dní pred kontrolou nehodu. Dôvodom môže byť aj rozhodnutie polície, živelná udalosť, prirodzené opotrebovanie alebo spôsobená krádež.

Čo môžete robiť v týchto prípadoch?

1. Navštívte stredisko STK, kde vám dajú dokument o dočasnej nespôsobilosti.

2. Auto dočasne odhláste.Ak máte relevantné dôvody na odklad STK, dočasné odhlásenie je reálnejším riešením. Vaše vozidlo môžete odhlásiť na obdobie roka za poplatok 5 €. Zatiaľčo bude vaše vozidlo odhlásené, vy môžete pokojne zrušiť aj poistku. Ak ju máte uhradenú, bude vám vrátená jej zaplatená časť.

Buďte bez obáv. Ak budete rok bez vozidla a podarí sa vám ho opraviť skôr, za poplatok 5 € ho môžete prihlásiť pred lehotou, ktorá sa týka skončenia vyradenia. Auto môžete potom naďalej používať. Po tom, ako vozidlo opätovne prihlásite máte 5 dní na to, aby bola vykonaná EK a TK.

TIP

Odporúčame vám, aby ste sa na kontrolu vozidla objednali pred prihlásením. Po prihlásení vozidla vyplňte žiadosť a v prípade, že ho používate po lehote, nemusíte zaplatiť žiaden poplatok.

Auto môžete odhlásiť aj na dlhšie obdobie

Lehoty sú nasledovné:

 • do obdobia roka  5 €,

 • do jedného a dvoch rokov  20 €,

 • od 2 do 4 rokov   35 €,

 • od 4 do 6 rokov   70 €,

 • od 6 do 10 rokov  170 €,

 • nad 10 rokov  350 €.

Vozidlo môžete vyradiť maximálne na obdobie 20 rokov.

Zhrnutie

Odklad STK je možný len na základe objektívnych dôvodov, ku ktorým patrí napríklad havária, jeho poškodenie v dôsledku živelnej udalosti, krádež alebo opotrebovanie. V tomto prípade môžete auto odhlásiť a dostaviť sa na kontrolu vtedy, ak bude vozidlo pripravené na kontrolu.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.