auto na kontrole u automechanikov

Odklad STK: Je niečo také možné?

Ak už aj vy vlastníte auto, po ktorom ste dlho túžili, musíte sa zmieriť s tým, že ho budete musieť podrobiť pravidelnej kontrole. STK je povinnosťou pre každého majiteľa vozidla a ide o pravidelnú kontrolu vozidla o jeho spôsobilosti v rámci jazdenia po cestných komunikáciách. Je vo výnimočných prípadoch možný odklad STK?

Neberte STK na ľahkú váhu

Technická a emisná kontrola je povinná pre každého vlastníka motorového vozidla, ktoré je prihlásené v evidencii vozidiel. Ako iste viete, povinnosť sa týka aj áut, na ktorých momentálne nejazdíte. Súčasťou STK je emisná a technická kontrola.

V rámci technickej kontroly je  posúdený celkový stav auta a pri emisnej kontrole ide o kontrolu, či motor spĺňa stanovené limity emisií.

Ak máte nové auto, motorku, prípojné vozidlo alebo menšie nákladné vozidlo, STK musíte absolvovať do lehoty 4 rokov po prvom prihlásení vozidla.  Po nej sa lehota skráti na 2 roky od poslednej kontroly auta s výnimkou motocyklov s lehotou 4 roky.

Na to, aby všetko išlo ako po masle, si musíte sledovať dátum, kedy je nutné vykonať opätovnú kontrolu auta. Ak chcete mať v tom jasno, Ministerstvo dopravy a výstavby využíva automatizovaný systém, prostredníctvom ktorého vyhľadáva autá, ktoré nemajú platnú STK.

Už neplatí, že pokutu vám môže udeliť len policajt. O všetko sa postará automatizovaný systém, ktorý vám môže udeliť pokutu až do 330 €.

Vedeli ste, že…

… vozidlo si môžete overiť online? Stačí, ak zadáte EČV vášho vozidla a získate všetky potrebné informácie o vykonaní STK, kedy vám končí platnosť a kedy bude nutné ďalšie absolvovanie technickej a emisnej kontroly.

Ste nezodpovední? Neminie vás pokuta

Ako sme spomínali, všetci prevádzkovatelia motorového vozidla, a to bez výnimky, musia túto kontrolu absolvovať. Ak tak neurobíte, hrozí vám mastná pokuta za neplatnú STK. V prípade, že odignorujete emisnú a technickú kontrolu, nie je vaše vozidlo spôsobilé na prevádzku po cestách.

Za tento priestupok vám môže pokutu poslať nielen automatizovaný systém, ale aj okresný úrad. Výška pokuty sa pohybuje v sume 165 €, a to pre každú neabsolvovanú kontrolu zvlášť.

Môžete si byť istí, že pokuta vás neminie. Ak by sa aj náhodou stalo, že vám nepríde hneď, pokojne vás môže prekvapiť aj o pár týždňov či mesiacov.

Aké sú postupy v rámci udelenia pokuty?

V prvom kole vám bude zaslaný rozkaz, v ktorom vám bude oznámené, že ste spôsobili správny delikt. V ňom vám bude uložená pokuta vo výške 165 €

V tomto rozkaze sa uvádza, že pokuta bude  považovaná za uhradenú v prípade, ak:

 • uhradíte sumu 110 € do lehoty 15 dní,

 • uhradíte zvyšných 55 € do lehoty 15 dní a v danej lehote: absolvujete príslušnú kontrolu vozidla, odhlásite auto z cudziny, vyradíte ho z evidencie úplne alebo dočasne.

Odklad STK: Dá sa to?

V marci v roku 2020 bol na území Slovenska vyhlásený núdzový stav. V tomto období bol občanom s prepadnutou kontrolu udelený odklad STK. Úrad vám vtedy odpustil pokutu, prípadne vám dal možnosť absolvovania kontroly do obdobia 3 mesiacov od ukončenia platnosti bez pokutovania.

Stávalo sa, že motoristi zneužívali túto situáciu a vedome odkladali kontrolu. Nemusíme ani len pripomínať, že išlo o veľkú nezodpovednosť zo strany majiteľov vozidiel.

V prípade, že ste majiteľom viacerých vozidiel, môže sa stať, že zabudnete na STK. V tom prípade sa môžete zaregistrovať do informačného systému pre motoristov, ktorý vás upozorní na to, že musíte absolvovať STK

Ide o skvelý nápad, ktorý je mimoriadne praktický a ušetrí vám kopec starostí. Vyhnete sa pokute, ktorú by ste dostali za to, že nedodržujete zákon.

Na odklad STK musíte mať relevantný dôvod

Rovnako môže nastať situácia, že auto je dlhšie v servise ako ste plánovali, prípadne máte pár dní pred kontrolou nehodu. Dôvodom môže byť aj rozhodnutie polície, živelná udalosť, prirodzené opotrebovanie alebo spôsobená krádež.

Čo môžete robiť v týchto prípadoch?

1. Navštívte stredisko STK, kde vám dajú dokument o dočasnej nespôsobilosti.

2. Auto dočasne odhláste.Ak máte relevantné dôvody na odklad STK, dočasné odhlásenie je reálnejším riešením. Vaše vozidlo môžete odhlásiť na obdobie roka za poplatok 5 €. Zatiaľčo bude vaše vozidlo odhlásené, vy môžete pokojne zrušiť aj poistku. Ak ju máte uhradenú, bude vám vrátená jej zaplatená časť.

Buďte bez obáv. Ak budete rok bez vozidla a podarí sa vám ho opraviť skôr, za poplatok 5 € ho môžete prihlásiť pred lehotou, ktorá sa týka skončenia vyradenia. Auto môžete potom naďalej používať. Po tom, ako vozidlo opätovne prihlásite máte 5 dní na to, aby bola vykonaná EK a TK.

TIP

Odporúčame vám, aby ste sa na kontrolu vozidla objednali pred prihlásením. Po prihlásení vozidla vyplňte žiadosť a v prípade, že ho používate po lehote, nemusíte zaplatiť žiaden poplatok.

Auto môžete odhlásiť aj na dlhšie obdobie

Lehoty sú nasledovné:

 • do obdobia roka  5 €,

 • do jedného a dvoch rokov  20 €,

 • od 2 do 4 rokov   35 €,

 • od 4 do 6 rokov   70 €,

 • od 6 do 10 rokov  170 €,

 • nad 10 rokov  350 €.

Vozidlo môžete vyradiť maximálne na obdobie 20 rokov.

Zhrnutie

Odklad STK je možný len na základe objektívnych dôvodov, ku ktorým patrí napríklad havária, jeho poškodenie v dôsledku živelnej udalosti, krádež alebo opotrebovanie. V tomto prípade môžete auto odhlásiť a dostaviť sa na kontrolu vtedy, ak bude vozidlo pripravené na kontrolu.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.