Nehoda dvoch áut

Ako postupovať pri autonehode: 5 základných krokov

Odporúčania hovoria, že po dopravnej nehode je jednou zo základných požiadaviek zachovať si chladnú hlavu a konať s rozvahou. Teória je však často veľmi vzdialená praxi a najmä neskúsený vodič sa rýchlo ocitne v pomykove. Vždy je preto vhodné mať dostatočný prehľad a byť už vopred pripravený. Z tohto dôvodu vám prinášame niekoľko základných informácií a rád, ako postupovať po autonehode.

1. Škodová udalosť verzus dopravná nehoda


Nie každá udalosť, pri ktorej dôjde k škode na vozidle je dopravnou nehodou. Ako príklad môžeme uviesť situáciu, kedy pri cúvaní na parkovisku poškodíte lak na cudzom vozidle alebo na križovatke nedáte prednosť a dôjde k ľahšej kolízii, pričom žiadnej osobe nespôsobíte ujmu na zdraví a s poškodeným sa na mieste dohodnete. Takúto situáciu považujeme za škodovú udalosť, nie však za dopravnú nehodu.

Zákon o cestnej premávke definuje dopravnú nehodu ako udalosť v cestnej premávke, ktorá sa stane v priamej súvislosti s premávkou vozidla a pri ktorej:

 • sa usmrtí alebo zraní osoba,

 • poškodí sa cesta alebo všeobecne prospešné zariadenie,

 • uniknú nebezpečné veci,

 • na niektorom zo zúčastnených vozidiel vrátane prepravovaných vecí alebo na inom majetku vznikne hmotná škoda zrejme prevyšujúca jedenapolnásobok väčšej škody podľa Trestného zákona (v súčasnosti 3 990 eur).

Za dopravnú nehodu sa môže považovať aj škodová udalosť, ak:

 • nie je splnená niektorá z povinností prislúchajúcich účastníkovi škodovej udalosti (napr. ak vinník ušiel z miesta nehody alebo odmieta poškodenému preukázať svoju totožnosť),

 • je vodič zúčastneného vozidla pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky alebo sa odmietol podrobiť vyšetreniu na zistenie ich požitia,

 • sa účastníci škodovej udalosti nedohodli na jej zavinení.


Ostatné udalosti v cestnej premávke, pri ktorých vznikla škoda v priamej súvislosti s premávkou vozidla, sa nepovažujú za dopravnú nehodu, ale sú škodovou udalosťou.

2. Prvotné úkony pre zaistenie bezpečnosti


Aby ste predišli ďalším škodám na vašom majetku i zdraví a rovnako neohrozili ani ostatných účastníkov cestnej premávky, po nehode vám odporúčame vykonať niekoľko základných bezpečnostných úkonov. V prvom rade sa uistite, že vaše vozidlo je zabrzdené, aby ste zabránili jeho prípadnému samovoľnému pohybu. Ešte pred vystúpením z vozidla zapnite výstražné svetlá, oblečte si reflexnú vestu, a následne v správnej vzdialenosti na vozovke umiestnite výstražný trojuholník. Nezabúdajte však, že pokiaľ ide o dopravnú nehodu, ktorú bude vyšetrovať polícia, vozidlo nesmiete premiestňovať.

3. Prvá pomoc a privolanie záchrannej služby


Pokiaľ ide o závažnejšiu dopravnú nehodu, pri ktorej došlo k zraneniam, najdôležitejšie je urobiť opatrenia vedúce k záchrane ľudského života. V prípade, že vo vašej posádke, v cudzom vozidle alebo mimo neho došlo k úrazu, je potrebné podľa svojich schopností a možností, podať prvú pomoc a bezodkladne zavolať záchrannú zdravotnú službu na telefónnom čísle 155, resp. 112. V tejto súvislosti upozorňujeme na povinnosť mať v aute platnú autolekárničku ako súčasť povinnej výbavy vozidla.

4. Privolanie polície


V prvom bode článku sme si definovali rozdiel medzi dopravnou nehodou a škodovou udalosťou. V prípade, že ste sa stali účastníkom dopravnej nehody, je vašou povinnosťou ohlásiť dopravnú nehodu policajtovi. Vodič by sa do príchodu polície nemal vzďaľovať z miesta nehody, resp. sa po privolaní pomoci alebo ohlásení nehody k nemu ihneď vrátiť.

Zákon o cestnej premávke tiež uvádza, že vodič, ktorý je účastníkom dopravnej nehody, je povinný zdržať sa požitia alkoholu alebo inej návykovej látky po nehode v čase, keď by to bolo na ujmu zistenia, či nepožil alkohol alebo inú návykovú látku. Ak si nie ste istí, či ide o dopravnú nehodu alebo len vznik škodovej udalosti, políciu radšej privolajte. Odhadnúť výšku škody na vozidle totiž pre laika môže byť problematické. V každom prípade vám odporúčame urobiť tiež fotodokumentáciu miesta nehody.

5. Oboznámenie poisťovne o poistnej udalosti


V prípade, že nejde o dopravnú nehodu, ale len o škodovú udalosť, jej účastníci majú povinnosť vyplniť tlačivo hlásenia poistnej udalosti (záznam o dopravnej nehode). Účastníci škodovej udalosti by si medzi sebou mali vymeniť osobné údaje, pričom dôležité je hlavne poznať totožnosť vinníka. Ďalšou povinnosťou vinníka je doručiť tlačivo k nahláseniu škodovej udalosti do svojej poisťovne do 15 dní od vzniku poistnej udalosti, pričom kópia tohto tlačiva ostáva u poškodeného.

V prípade akýchkoľvek nejasností ohľadom škodovej udalosti kontaktujte vašu poisťovňu alebo sa obráťte na nás. Niektoré poisťovne ponúkajú v rámci PZP aj tzv. asistenčné služby, ako je požičanie náhradného vozidla, odtiahnutie vozidla do servisu či dočasné ubytovanie. Konkrétne podmienky PZP sa od poisťovne k poisťovni líšia, preto si ešte dobre preštudujte vašu poistnú zmluvu. Dúfame, že v prípade potreby budú pre vás uvedené informácie užitočné, avšak predovšetkým vám želáme veľa šťastia na cestách bez vzniku akýchkoľvek nepríjemností.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.