Nehoda dvoch áut

Ako postupovať pri autonehode: 5 základných krokov

Odporúčania hovoria, že po dopravnej nehode je jednou zo základných požiadaviek zachovať si chladnú hlavu a konať s rozvahou. Teória je však často veľmi vzdialená praxi a najmä neskúsený vodič sa rýchlo ocitne v pomykove. Vždy je preto vhodné mať dostatočný prehľad a byť už vopred pripravený. Z tohto dôvodu vám prinášame niekoľko základných informácií a rád, ako postupovať po autonehode.

1. Škodová udalosť verzus dopravná nehoda


Nie každá udalosť, pri ktorej dôjde k škode na vozidle je dopravnou nehodou. Ako príklad môžeme uviesť situáciu, kedy pri cúvaní na parkovisku poškodíte lak na cudzom vozidle alebo na križovatke nedáte prednosť a dôjde k ľahšej kolízii, pričom žiadnej osobe nespôsobíte ujmu na zdraví a s poškodeným sa na mieste dohodnete. Takúto situáciu považujeme za škodovú udalosť, nie však za dopravnú nehodu.

Zákon o cestnej premávke definuje dopravnú nehodu ako udalosť v cestnej premávke, ktorá sa stane v priamej súvislosti s premávkou vozidla a pri ktorej:

 • sa usmrtí alebo zraní osoba,

 • poškodí sa cesta alebo všeobecne prospešné zariadenie,

 • uniknú nebezpečné veci,

 • na niektorom zo zúčastnených vozidiel vrátane prepravovaných vecí alebo na inom majetku vznikne hmotná škoda zrejme prevyšujúca jedenapolnásobok väčšej škody podľa Trestného zákona (v súčasnosti 3 990 eur).

Za dopravnú nehodu sa môže považovať aj škodová udalosť, ak:

 • nie je splnená niektorá z povinností prislúchajúcich účastníkovi škodovej udalosti (napr. ak vinník ušiel z miesta nehody alebo odmieta poškodenému preukázať svoju totožnosť),

 • je vodič zúčastneného vozidla pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky alebo sa odmietol podrobiť vyšetreniu na zistenie ich požitia,

 • sa účastníci škodovej udalosti nedohodli na jej zavinení.


Ostatné udalosti v cestnej premávke, pri ktorých vznikla škoda v priamej súvislosti s premávkou vozidla, sa nepovažujú za dopravnú nehodu, ale sú škodovou udalosťou.

2. Prvotné úkony pre zaistenie bezpečnosti


Aby ste predišli ďalším škodám na vašom majetku i zdraví a rovnako neohrozili ani ostatných účastníkov cestnej premávky, po nehode vám odporúčame vykonať niekoľko základných bezpečnostných úkonov. V prvom rade sa uistite, že vaše vozidlo je zabrzdené, aby ste zabránili jeho prípadnému samovoľnému pohybu. Ešte pred vystúpením z vozidla zapnite výstražné svetlá, oblečte si reflexnú vestu, a následne v správnej vzdialenosti na vozovke umiestnite výstražný trojuholník. Nezabúdajte však, že pokiaľ ide o dopravnú nehodu, ktorú bude vyšetrovať polícia, vozidlo nesmiete premiestňovať.

3. Prvá pomoc a privolanie záchrannej služby


Pokiaľ ide o závažnejšiu dopravnú nehodu, pri ktorej došlo k zraneniam, najdôležitejšie je urobiť opatrenia vedúce k záchrane ľudského života. V prípade, že vo vašej posádke, v cudzom vozidle alebo mimo neho došlo k úrazu, je potrebné podľa svojich schopností a možností, podať prvú pomoc a bezodkladne zavolať záchrannú zdravotnú službu na telefónnom čísle 155, resp. 112. V tejto súvislosti upozorňujeme na povinnosť mať v aute platnú autolekárničku ako súčasť povinnej výbavy vozidla.

4. Privolanie polície


V prvom bode článku sme si definovali rozdiel medzi dopravnou nehodou a škodovou udalosťou. V prípade, že ste sa stali účastníkom dopravnej nehody, je vašou povinnosťou ohlásiť dopravnú nehodu policajtovi. Vodič by sa do príchodu polície nemal vzďaľovať z miesta nehody, resp. sa po privolaní pomoci alebo ohlásení nehody k nemu ihneď vrátiť.

Zákon o cestnej premávke tiež uvádza, že vodič, ktorý je účastníkom dopravnej nehody, je povinný zdržať sa požitia alkoholu alebo inej návykovej látky po nehode v čase, keď by to bolo na ujmu zistenia, či nepožil alkohol alebo inú návykovú látku. Ak si nie ste istí, či ide o dopravnú nehodu alebo len vznik škodovej udalosti, políciu radšej privolajte. Odhadnúť výšku škody na vozidle totiž pre laika môže byť problematické. V každom prípade vám odporúčame urobiť tiež fotodokumentáciu miesta nehody.

5. Oboznámenie poisťovne o poistnej udalosti


V prípade, že nejde o dopravnú nehodu, ale len o škodovú udalosť, jej účastníci majú povinnosť vyplniť tlačivo hlásenia poistnej udalosti (záznam o dopravnej nehode). Účastníci škodovej udalosti by si medzi sebou mali vymeniť osobné údaje, pričom dôležité je hlavne poznať totožnosť vinníka. Ďalšou povinnosťou vinníka je doručiť tlačivo k nahláseniu škodovej udalosti do svojej poisťovne do 15 dní od vzniku poistnej udalosti, pričom kópia tohto tlačiva ostáva u poškodeného.

V prípade akýchkoľvek nejasností ohľadom škodovej udalosti kontaktujte vašu poisťovňu alebo sa obráťte na nás. Niektoré poisťovne ponúkajú v rámci PZP aj tzv. asistenčné služby, ako je požičanie náhradného vozidla, odtiahnutie vozidla do servisu či dočasné ubytovanie. Konkrétne podmienky PZP sa od poisťovne k poisťovni líšia, preto si ešte dobre preštudujte vašu poistnú zmluvu. Dúfame, že v prípade potreby budú pre vás uvedené informácie užitočné, avšak predovšetkým vám želáme veľa šťastia na cestách bez vzniku akýchkoľvek nepríjemností.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.