stojan pohonných hmôt

Od čoho sa odvíjajú ceny pohonných hmôt?

24. 11. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Ešte minulý rok boli ceny pohonných hmôt na historických minimách. Motoristi mohli tankovať naftu pod 1 € a k tejto nízkej cene sa približoval aj samotný benzín. Ako je to s vývojom cien tento rok a čo ovplyvňuje cenu pohonných hmôt? 

K znižovaniu cien prispela korona kríza

K minuloročnému znižovaniu cien pohonných hmôt výrazne prispela korona kríza a nezhody v OPEC, čiže organizácii, ktorá združuje krajiny vyvážajúce ropu. Rok 2021 je však plný zmien.  Trh sa pomaličky prinavrátil do normálu, čo sa odzrkadlilo aj na cenách pohonných hmôt.

Ich ceny boli vyššie, pretože rok 2020 bol nie veľmi „plodný”, kvôli čomu vznikol extrémny prebytok ropy na trhu. Vďaka ekonomického rastu vo svete sa zvýšil aj dopyt po rope. 

Ceny pomaličky stúpali už minulý rok

Ceny pohonných hmôt začali rásť už v novembri 2020.  V danom období ste si mohli liter benzínu natankovať za 1,2 € a, naopak, liter nafty stál v priemere 1,07 €. V najlacnejšom období, teda v máji 2020, stál benzín priemerne 1,07 € a nafta iba 0,99 €. 

Od vývoja cien čierneho zlata závisí aj vývoj cien benzínu a nafty na čerpacích staniciach. Citeľný rast cien pohonných hmôt nastal najmä v prvej polovici roka. Cena benzínu za liter sa vyšplhala na 1,530 € a ceny nafty dosiahli cenu 1,174 € za liter.

Výšku cien ovplyvňuje aj geopolitická situácia

Výška cien pohonných hmôt nie je ovplyvňovaná len zásahom zo strany štátu.  Cena ropy rastie na každom svetovom trhu. Je za tým najmä geopolitická situácia, v rámci ktorej stúpa dopyt po ropných produktoch, pričom ponuka ropy na trhoch je, žiaľ, oklieštená.

Konečnú cenu tovarov určuje výrobca, čiže predajca na trhu. Ani zníženie spotrebnej dane nezaručí, že ceny pre komerčných spotrebiteľov pôjdu nadol. Riešením na Slovensku majú byť kompenzácie či sociálna pomoc.

Benzín je na úplných maximách

V rámci jednotkovej ceny pri benzíne rozlišuje Štatistický úrad 2 typy látok, ktorými sú:

 1. Natural 95,

 2. Natural 98.Priemerná cena Natural 95 začala stúpať pred začiatkom roka 2021 na takmer 1,2 € za liter. Už v marci vás liter Natural 95 vyšiel 1,3 € za liter. 

Aktuálne je priemerná cena za Natural 95 vo výške 1,449 € za liter, čo je doposiaľ najvyššia cena benzínu v priebehu tohto roka. Podobná situácia nastala aj v prípade oktánového benzínu Natural 98, ktorého aktuálna cena dosiahla 1,664 € za liter.

Vedeli ste, že…

… po hurikáne Ida klesli zásoby ropy v USA na približne trojročné minimum? Na jej ceny pôsobí strach z vyššieho počtu infikovaných novým variantom koronavírusu. Práve tento aspekt zvyšuje neistotu v rámci ďalšieho vývoja dopytu po rope. Zlá pandemická situácia bude výrazne ovplyvňovať ropu počas jesene, pretože to po nej zníži dopyt aj cenu.

Narástla aj cena plynu a motorovej nafty

Skvapalnený ropný plyn, LPG, nemal výrazné dramatické výkyvy cien, ktoré boli viditeľné pri klasických benzínoch. Ani plyn však neobišlo zdražovanie a jeho cena je momentálne 0,720 € za liter, čo je jeho  najvyššia hodnota za rok 2021.

Podobný scenár nastal aj pri motorovej nafte. Hoci mala vyrovnané cenové obdobie do začiatku mája, kedy bola jej priemerná cena 1,174 € za liter, odvtedy jej cena rástla. Momentálne ide o sumu 1,326 € za liter.

Ceny pohonných hmôt sú v rámci priemerných cien za rok 2021 na skutočných maximách, a to bez výnimky. 

Rast cien má naďalej pokračovať

Zdražovanie na čerpacích staniciach bude podľa expertov v dohľadnej dobe pokračovať. V najbližších týždňoch je očakávaný ďalší rast cien benzínu aj nafty.

Ceny pohonných hmôt rastú v reakcii na rastúce ceny ropy. Severomorská ropa Brent dosiahla cenu nad 80 dolárov za barel, čo je najviac za uplynulé 3 roky. Bank of America ešte v polovici septembra 2021 vydala odhad, že cena ropy sa môže počas tejto zimy dostať k sume 100 dolárov za barel. 

Úlohu zohráva aj cenová politika pumpárov, ktorí musia pracovať s vyššou maržou na benzín, aby pokryli vyššie náklady na zamestnancov a samotnú prevádzku čerpacích staníc. Rovnako sa snažia napraviť negatívne následky z minulého roka, ktoré zasiahli trh.

TIP

Ak chcete ušetriť na pohonných hmotách, mali by ste skontrolovať tlak v kolesách. Znížený tlak v kolesách spôsobí nielen predčasné zničenie pneumatík, ale aj zvýšenú spotrebu paliva. Veľa automobilov ekonomickej triedy používa režim pohonu, ktorý má nízky valivý odpor. Používajte ho a ušetríte viac o 30 % paliva.

Vrátime sa na úroveň zdražovania z roku 2014?

So stúpajúcimi cenami bojuje celý svet. Príkladom sú aj naši českí bratia, kde ceny pohonných hmôt atakujú ceny z roku 2014. Okrem toho majú budúci rok zdražieť aj ceny za elektrinu a plyn.  V praxi sa môžeme dostať až na úroveň cien z roku 2014, kedy sme za liter benzínu zaplatili až 1,60 €.

Pokles zásob ropy a ťažby v USA po prírodných katastrofách podporí rast cien ropy, ktoré je výrazné už od začiatku roka. Benzín 95 je drahší o 25 % a cena benzínu 98 stúpla o 21 %. Dopyt po rope stúpol najmä kvôli:

 • vysokej mobilite ľudí,

 • dovolenkám,

 • následnému ekonomickému oživeniu. Zhrnutie

Ako sa zdá, ceny pohonných hmôt budú naďalej stúpať. Ich cena môže byť stabilizovaná v prípade zhoršenia sa pandemickej situácie. Ak chcete ušetriť na pohonných hmotách, odporúčame vám, aby ste autu zaistili správny tlak v kolesách, používajte pohon s nízkym valivým odporom, prípadne neprevážajte zbytočný náklad. Väčšia váha sa rovná vyššej spotrebe.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.