stojan pohonných hmôt

Od čoho sa odvíjajú ceny pohonných hmôt?

24. 11. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Ešte minulý rok boli ceny pohonných hmôt na historických minimách. Motoristi mohli tankovať naftu pod 1 € a k tejto nízkej cene sa približoval aj samotný benzín. Ako je to s vývojom cien tento rok a čo ovplyvňuje cenu pohonných hmôt? 

K znižovaniu cien prispela korona kríza

K minuloročnému znižovaniu cien pohonných hmôt výrazne prispela korona kríza a nezhody v OPEC, čiže organizácii, ktorá združuje krajiny vyvážajúce ropu. Rok 2021 je však plný zmien.  Trh sa pomaličky prinavrátil do normálu, čo sa odzrkadlilo aj na cenách pohonných hmôt.

Ich ceny boli vyššie, pretože rok 2020 bol nie veľmi „plodný”, kvôli čomu vznikol extrémny prebytok ropy na trhu. Vďaka ekonomického rastu vo svete sa zvýšil aj dopyt po rope. 

Ceny pomaličky stúpali už minulý rok

Ceny pohonných hmôt začali rásť už v novembri 2020.  V danom období ste si mohli liter benzínu natankovať za 1,2 € a, naopak, liter nafty stál v priemere 1,07 €. V najlacnejšom období, teda v máji 2020, stál benzín priemerne 1,07 € a nafta iba 0,99 €. 

Od vývoja cien čierneho zlata závisí aj vývoj cien benzínu a nafty na čerpacích staniciach. Citeľný rast cien pohonných hmôt nastal najmä v prvej polovici roka. Cena benzínu za liter sa vyšplhala na 1,530 € a ceny nafty dosiahli cenu 1,174 € za liter.

Výšku cien ovplyvňuje aj geopolitická situácia

Výška cien pohonných hmôt nie je ovplyvňovaná len zásahom zo strany štátu.  Cena ropy rastie na každom svetovom trhu. Je za tým najmä geopolitická situácia, v rámci ktorej stúpa dopyt po ropných produktoch, pričom ponuka ropy na trhoch je, žiaľ, oklieštená.

Konečnú cenu tovarov určuje výrobca, čiže predajca na trhu. Ani zníženie spotrebnej dane nezaručí, že ceny pre komerčných spotrebiteľov pôjdu nadol. Riešením na Slovensku majú byť kompenzácie či sociálna pomoc.

Benzín je na úplných maximách

V rámci jednotkovej ceny pri benzíne rozlišuje Štatistický úrad 2 typy látok, ktorými sú:

 1. Natural 95,

 2. Natural 98.Priemerná cena Natural 95 začala stúpať pred začiatkom roka 2021 na takmer 1,2 € za liter. Už v marci vás liter Natural 95 vyšiel 1,3 € za liter. 

Aktuálne je priemerná cena za Natural 95 vo výške 1,449 € za liter, čo je doposiaľ najvyššia cena benzínu v priebehu tohto roka. Podobná situácia nastala aj v prípade oktánového benzínu Natural 98, ktorého aktuálna cena dosiahla 1,664 € za liter.

Vedeli ste, že…

… po hurikáne Ida klesli zásoby ropy v USA na približne trojročné minimum? Na jej ceny pôsobí strach z vyššieho počtu infikovaných novým variantom koronavírusu. Práve tento aspekt zvyšuje neistotu v rámci ďalšieho vývoja dopytu po rope. Zlá pandemická situácia bude výrazne ovplyvňovať ropu počas jesene, pretože to po nej zníži dopyt aj cenu.

Narástla aj cena plynu a motorovej nafty

Skvapalnený ropný plyn, LPG, nemal výrazné dramatické výkyvy cien, ktoré boli viditeľné pri klasických benzínoch. Ani plyn však neobišlo zdražovanie a jeho cena je momentálne 0,720 € za liter, čo je jeho  najvyššia hodnota za rok 2021.

Podobný scenár nastal aj pri motorovej nafte. Hoci mala vyrovnané cenové obdobie do začiatku mája, kedy bola jej priemerná cena 1,174 € za liter, odvtedy jej cena rástla. Momentálne ide o sumu 1,326 € za liter.

Ceny pohonných hmôt sú v rámci priemerných cien za rok 2021 na skutočných maximách, a to bez výnimky. 

Rast cien má naďalej pokračovať

Zdražovanie na čerpacích staniciach bude podľa expertov v dohľadnej dobe pokračovať. V najbližších týždňoch je očakávaný ďalší rast cien benzínu aj nafty.

Ceny pohonných hmôt rastú v reakcii na rastúce ceny ropy. Severomorská ropa Brent dosiahla cenu nad 80 dolárov za barel, čo je najviac za uplynulé 3 roky. Bank of America ešte v polovici septembra 2021 vydala odhad, že cena ropy sa môže počas tejto zimy dostať k sume 100 dolárov za barel. 

Úlohu zohráva aj cenová politika pumpárov, ktorí musia pracovať s vyššou maržou na benzín, aby pokryli vyššie náklady na zamestnancov a samotnú prevádzku čerpacích staníc. Rovnako sa snažia napraviť negatívne následky z minulého roka, ktoré zasiahli trh.

TIP

Ak chcete ušetriť na pohonných hmotách, mali by ste skontrolovať tlak v kolesách. Znížený tlak v kolesách spôsobí nielen predčasné zničenie pneumatík, ale aj zvýšenú spotrebu paliva. Veľa automobilov ekonomickej triedy používa režim pohonu, ktorý má nízky valivý odpor. Používajte ho a ušetríte viac o 30 % paliva.

Vrátime sa na úroveň zdražovania z roku 2014?

So stúpajúcimi cenami bojuje celý svet. Príkladom sú aj naši českí bratia, kde ceny pohonných hmôt atakujú ceny z roku 2014. Okrem toho majú budúci rok zdražieť aj ceny za elektrinu a plyn.  V praxi sa môžeme dostať až na úroveň cien z roku 2014, kedy sme za liter benzínu zaplatili až 1,60 €.

Pokles zásob ropy a ťažby v USA po prírodných katastrofách podporí rast cien ropy, ktoré je výrazné už od začiatku roka. Benzín 95 je drahší o 25 % a cena benzínu 98 stúpla o 21 %. Dopyt po rope stúpol najmä kvôli:

 • vysokej mobilite ľudí,

 • dovolenkám,

 • následnému ekonomickému oživeniu. Zhrnutie

Ako sa zdá, ceny pohonných hmôt budú naďalej stúpať. Ich cena môže byť stabilizovaná v prípade zhoršenia sa pandemickej situácie. Ak chcete ušetriť na pohonných hmotách, odporúčame vám, aby ste autu zaistili správny tlak v kolesách, používajte pohon s nízkym valivým odporom, prípadne neprevážajte zbytočný náklad. Väčšia váha sa rovná vyššej spotrebe.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.