tankovanie

Ako sa hýbu ceny pohonných hmôt podľa ŠÚ SR?

3. 11. 2021
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Zdražovanie na slovenských čerpacích staniciach neustále pokračuje. Podľa vývoja na ropných trhoch sa očakáva, že ceny na slovenských pumpách budú zaznamenávať ďalší rast. Aký je pohyb cien podľa Štatistického úradu od začiatku roka?

Najprv stagnácia, potom rast

Po kratšej stagnácii cien benzínu sa ceny opäť prinavrátili k rastu. V aktuálnom 40. týždni stúpli ceny 95 oktánového benzínu o približne 1,4 %, a to na priemernú úroveň 1,449 € za liter. Ceny 98 oktánového benzínu vzrástli o 1 % na úroveň 1,644 € za liter. 

Čo sa týka cien nafty, tak tie stúpli najvýraznejšie. Ich cena stúpla o 1,8 % na úroveň 1,326 € za 1 liter. Okrem toho sa zvyšujú aj ceny za elektrinu a plyn.

Počas leta sa ceny držali na uzde

Zdražovanie pohonných hmôt na slovenských pumpách bolo na ústupe najmä počas letných mesiacov. Celkovo je však zdražovanie markantné už od začiatku roka 2021. Benzín 95 je drahší až o 25 % ako minulý rok a benzín 98 o približne 21 %. Rovnako je drahšia aj nafta. Jej cena stúpla o vyše 30 %.

Zdražovanie ropy je späté s tým, že po pandémii nastal ekonomický rozkvet, čím došlo k vysokej mobilite.  Úmerne stúpal aj dopyt po rope. Ešte v lete boli ceny ropy na prijateľných úrovniach, no koncom augusta išli ceny opäť nahor. 

Aké boli ceny pohonných hmôt v lete? Ešte v 27. týždni boli ceny nasledovné:


 • benzín natural 95 oktánový – 1,414 €,

 • benzín natural 98 oktánový – 1,612 €,

 • LPG – 0,620 €,

 • motorová nafta – 1,256 €.

Vedeli ste, že…

… ceny neustále rastú a momentálne prekonali psychologickú hranicu? Aktuálne vodiči tankujú najdrahší benzín od roku 2014. Priemerná cena 1,5 € za liter benzínu by mala padnúť už v najbližších dňoch. Analytici však tvrdia, že si nemyslia, že by mala byť prekonaná hranica 1,6 € za liter benzínu. Momentálne nastal obrovský tlak na kartel OPEC, aby zvýšil produkciu ropy a stabilizoval jej cenu na rozhraní 80 až 90 dolárov za barel. 

Ceny stúpajú aj kvôli rozhodnutiu OPEC+

Cena ropy stúpa kvôli rozhodnutiu OPEC+.  V novembri majú v úmysle postupovať podľa plánu a ťažbu zvýšia postupne. Odberatelia následne tlačia na to, aby kartel zvyšoval ťažbu o čosi výraznejšie a aby rast cien bol na ropnom trhu utlmený.

Samozrejme, na vyššie ceny ropy vplýva aj rýchle zdražovanie plynu. Niektoré spoločnosti preto musia prechádzať na ropu, po ktorej sa zvyšuje dopyt.  Brzdiaci efekt na ceny ropy je najmä strach zo stúpajúceho počtu infikovaných ľudí variantom delta.

Aká bola situácia od začiatku roka?

V prvom týždni roka 2021 boli ceny za:

 • 95 oktánový benzín 1,199 €,

 • 98 oktánový benzín stál 1,386 €,

 • LPG vás vyšiel na 0,571 €,

 • motorová nafta stála 1,066 €

 • cena stlačeného motorového plynu bola 1,059 €.Odvtedy majú pohonné hmoty stúpajúcu tendenciu, s výnimkou leta, kedy boli ceny stabilizované. 

Napríklad, v prvom marcovom týždni v porovnaní s posledným týždňom v mesiaci február ceny 95 oktánového benzínu stúpli o 1,60 % z 1,312 € na 1,333 €. Pri 98 oktánovom benzíne cena vzrástla o 1,46 %, a to z 1,507 € na 1,529 €. Cena LPG stúpla o 2,06 % z 0,583 € na 0,595 € a motorová nafta z 1,153 € na 1,174 €.

Priemerná cena CNG, čiže stlačeného zemného plynu, bola v prvých 4 týždňoch v roku 2021 nemenná. Jeho cena sa celý január držala na sume 1,059 €. V januári boli ceny 95 a 98 oktánového benzínu na úrovni ako na začiatku roka 2021. Cena 95 oktánového benzínu bola v januári 2021 v rozmedzí od 1,199 € do 1,253 €.

Výška 98 oktánového benzínu bola v januári v rozmedzí 1,386 až 1,448 €. Naopak, motorová nafta, CNG aj LPG, nevyrovnali prepad cien z marca a apríla 2020. Informácie vyplývajú z údajov dostupných na Štatistickom úrade Slovenskej republiky.

TIP

Ak chcete ušetriť na pohonných hmotách, kontrolujte tlak v pneumatikách, pretože mäkšia guma vytvára väčší tlak pri tom, ako sa koleso otáča. Neodporúčame vám ani voziť prebytočnú záťaž. Ľahké auto sa rovná nižšej spotrebe.

Ceny pohonných hmôt rástli už v roku 2020

Ceny pohonných hmôt stúpali už počas novembra v roku 2020.  V tomto období stál liter benzínu 1,2 € a liter nafty vás vyšiel na približne 1,07 €. Najnižšia cena bola zaznamenaná v máji, kedy bola cena benzínu 1,07 € a cena nafty vo výške 0,99 €. 

Od toho, aký bude vývoj cien čierneho zlata, závisí vývoj cien nafty, ale aj benzínu.

Rastúce ceny ovplyvňujú celý svet

V roku 2021 sa trh pomaly dostával k životu, čo ovplyvnilo ceny pohonných hmôt.  Naopak, v roku 2020, kedy boli prijímané viaceré opatrenia týkajúce sa koronavírusu, spôsobili prebytok ropy na trhu. Po ekonomickom raste stúpol dopyt po tejto komodite.

Ceny rastú aj kvôli geopolitickej situácii, a tým stúpol aj dopyt po produktoch z ropy. Problémom je, že ponuka je na trhoch celkom skromná. Finálnu sumu tovarov má na starosti producent. V tomto prípade nepomôže ani „stlačenie” spotrebnej dane. 

Zhrnutie

Ceny pohonných hmôt stúpajú s menšími pauzami celý rok. Ako uvádzajú analytici, ceny budú závisieť od vývoja cien ropy na burzách. Cena pohonných hmôt by sa ale mala stabilizovať počas zimných mesiacov.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.