tankovanie

Ako sa hýbu ceny pohonných hmôt podľa ŠÚ SR?

3. 11. 2021
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Zdražovanie na slovenských čerpacích staniciach neustále pokračuje. Podľa vývoja na ropných trhoch sa očakáva, že ceny na slovenských pumpách budú zaznamenávať ďalší rast. Aký je pohyb cien podľa Štatistického úradu od začiatku roka?

Najprv stagnácia, potom rast

Po kratšej stagnácii cien benzínu sa ceny opäť prinavrátili k rastu. V aktuálnom 40. týždni stúpli ceny 95 oktánového benzínu o približne 1,4 %, a to na priemernú úroveň 1,449 € za liter. Ceny 98 oktánového benzínu vzrástli o 1 % na úroveň 1,644 € za liter. 

Čo sa týka cien nafty, tak tie stúpli najvýraznejšie. Ich cena stúpla o 1,8 % na úroveň 1,326 € za 1 liter. Okrem toho sa zvyšujú aj ceny za elektrinu a plyn.

Počas leta sa ceny držali na uzde

Zdražovanie pohonných hmôt na slovenských pumpách bolo na ústupe najmä počas letných mesiacov. Celkovo je však zdražovanie markantné už od začiatku roka 2021. Benzín 95 je drahší až o 25 % ako minulý rok a benzín 98 o približne 21 %. Rovnako je drahšia aj nafta. Jej cena stúpla o vyše 30 %.

Zdražovanie ropy je späté s tým, že po pandémii nastal ekonomický rozkvet, čím došlo k vysokej mobilite.  Úmerne stúpal aj dopyt po rope. Ešte v lete boli ceny ropy na prijateľných úrovniach, no koncom augusta išli ceny opäť nahor. 

Aké boli ceny pohonných hmôt v lete? Ešte v 27. týždni boli ceny nasledovné:


 • benzín natural 95 oktánový – 1,414 €,

 • benzín natural 98 oktánový – 1,612 €,

 • LPG – 0,620 €,

 • motorová nafta – 1,256 €.

Vedeli ste, že…

… ceny neustále rastú a momentálne prekonali psychologickú hranicu? Aktuálne vodiči tankujú najdrahší benzín od roku 2014. Priemerná cena 1,5 € za liter benzínu by mala padnúť už v najbližších dňoch. Analytici však tvrdia, že si nemyslia, že by mala byť prekonaná hranica 1,6 € za liter benzínu. Momentálne nastal obrovský tlak na kartel OPEC, aby zvýšil produkciu ropy a stabilizoval jej cenu na rozhraní 80 až 90 dolárov za barel. 

Ceny stúpajú aj kvôli rozhodnutiu OPEC+

Cena ropy stúpa kvôli rozhodnutiu OPEC+.  V novembri majú v úmysle postupovať podľa plánu a ťažbu zvýšia postupne. Odberatelia následne tlačia na to, aby kartel zvyšoval ťažbu o čosi výraznejšie a aby rast cien bol na ropnom trhu utlmený.

Samozrejme, na vyššie ceny ropy vplýva aj rýchle zdražovanie plynu. Niektoré spoločnosti preto musia prechádzať na ropu, po ktorej sa zvyšuje dopyt.  Brzdiaci efekt na ceny ropy je najmä strach zo stúpajúceho počtu infikovaných ľudí variantom delta.

Aká bola situácia od začiatku roka?

V prvom týždni roka 2021 boli ceny za:

 • 95 oktánový benzín 1,199 €,

 • 98 oktánový benzín stál 1,386 €,

 • LPG vás vyšiel na 0,571 €,

 • motorová nafta stála 1,066 €

 • cena stlačeného motorového plynu bola 1,059 €.Odvtedy majú pohonné hmoty stúpajúcu tendenciu, s výnimkou leta, kedy boli ceny stabilizované. 

Napríklad, v prvom marcovom týždni v porovnaní s posledným týždňom v mesiaci február ceny 95 oktánového benzínu stúpli o 1,60 % z 1,312 € na 1,333 €. Pri 98 oktánovom benzíne cena vzrástla o 1,46 %, a to z 1,507 € na 1,529 €. Cena LPG stúpla o 2,06 % z 0,583 € na 0,595 € a motorová nafta z 1,153 € na 1,174 €.

Priemerná cena CNG, čiže stlačeného zemného plynu, bola v prvých 4 týždňoch v roku 2021 nemenná. Jeho cena sa celý január držala na sume 1,059 €. V januári boli ceny 95 a 98 oktánového benzínu na úrovni ako na začiatku roka 2021. Cena 95 oktánového benzínu bola v januári 2021 v rozmedzí od 1,199 € do 1,253 €.

Výška 98 oktánového benzínu bola v januári v rozmedzí 1,386 až 1,448 €. Naopak, motorová nafta, CNG aj LPG, nevyrovnali prepad cien z marca a apríla 2020. Informácie vyplývajú z údajov dostupných na Štatistickom úrade Slovenskej republiky.

TIP

Ak chcete ušetriť na pohonných hmotách, kontrolujte tlak v pneumatikách, pretože mäkšia guma vytvára väčší tlak pri tom, ako sa koleso otáča. Neodporúčame vám ani voziť prebytočnú záťaž. Ľahké auto sa rovná nižšej spotrebe.

Ceny pohonných hmôt rástli už v roku 2020

Ceny pohonných hmôt stúpali už počas novembra v roku 2020.  V tomto období stál liter benzínu 1,2 € a liter nafty vás vyšiel na približne 1,07 €. Najnižšia cena bola zaznamenaná v máji, kedy bola cena benzínu 1,07 € a cena nafty vo výške 0,99 €. 

Od toho, aký bude vývoj cien čierneho zlata, závisí vývoj cien nafty, ale aj benzínu.

Rastúce ceny ovplyvňujú celý svet

V roku 2021 sa trh pomaly dostával k životu, čo ovplyvnilo ceny pohonných hmôt.  Naopak, v roku 2020, kedy boli prijímané viaceré opatrenia týkajúce sa koronavírusu, spôsobili prebytok ropy na trhu. Po ekonomickom raste stúpol dopyt po tejto komodite.

Ceny rastú aj kvôli geopolitickej situácii, a tým stúpol aj dopyt po produktoch z ropy. Problémom je, že ponuka je na trhoch celkom skromná. Finálnu sumu tovarov má na starosti producent. V tomto prípade nepomôže ani „stlačenie” spotrebnej dane. 

Zhrnutie

Ceny pohonných hmôt stúpajú s menšími pauzami celý rok. Ako uvádzajú analytici, ceny budú závisieť od vývoja cien ropy na burzách. Cena pohonných hmôt by sa ale mala stabilizovať počas zimných mesiacov.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.