Dvaja muži pri nabúranom aute

Neuzatvorené PZP. Aj zábudlivosť sa môže vypomstiť

7. 12. 2017
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Povinnosť uzatvoriť na vozidlo povinné zmluvné poistenie je stanové zákonom č. 381/2001 Zb. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Neposlúchnutie normy má pre vodiča nepríjemné a finančne náročné dôsledky.

Zákon platí aj pre štvorkolky

Povinné zmluvné poistenie musíte mať uzatvorené len čo s autom vyrazíte na cestu. Polícia na to dozrie už pri samotnom prepise auta od výrobcu, alebo pri jeho predaji. No pozor.  PZP neplatí len pre automobily. Je nutné mať ním vybavené aj ďalšie dopravné prostriedky, medzi ktoré patria aj motocykle či štvorkolky. Nezabudnite na túto povinnosť.

Ľahké je zabudnúť

Pri bežnej kúpe a predaji automobilov sa prakticky nestáva, že by niekto začal jazdiť s novým automobilom bez PZP. Omnoho častejším scenárom je, že poistenie vyprší, alebo ho majiteľ auta nepredĺži, prípadne zabudne zaplatiť poplatok a poistenie sa stane neplatným. Tu je potrebné povedať, že takáto nepozornosť stojí značné peniaze. Aj keď budete jazdiť s autom bez nehody, stačí jedna policajná kontrola a pokuta vás neminie. Bez platného poistenia môžete vyfasovať pokutu do 3 319,39 €. Hoci minimálna výška je 16,59 €, riskovať sa neoplatí.

Pozor na škody

Problém neuzatvoreného PZP je omnoho závažnejší ako prípadná pokuta. Na Slovensku sa ročne stane približne 4 000 nehôd zavinených vodičmi bez PZP. Dokonca sa odhaduje, že vodičov na slovenských cestách je bez PZP je až 170 000. Riskujú, že v prípade nehody od nich bude poškodený vymáhať nemá peniaze. A pozor, nielen na vyrovnanie materiálnych škôd, ale aj škody na zdraví, trvalé následky, suma sumárum, môže ísť o státisíce eur. Len preto, že vodič ušetril pár desiatok eur na povinnom zmluvnom poistení.

Poistenie musíte uzatvoriť

Aby toho nebolo málo, napriek vysokej pokute vás úrady vyzvú, že si musíte uzavrieť poistnú zmluvu na povinné zmluvné poistenie. Do 7 pracovných dní od doručenia výzvy musíte predložiť doklad preukazujúci existenciu PZP.

V súvislosti s vozidlom myslite na PZP

Pozor, nikdy nezabúdajte na povinnosť mať uzavreté povinné zmluvné poistenie. Porovnajte si jednotlivé ponuky v našej kalkulačke a nájdite najvýhodnejšie poistenie pre vaše vozidlo.


Klamstvo sa nemusí vyplatiť

Pri policajnej kontrole nemáte povinnosť nosiť do sebou doklad o zaplatení PZP. Stačí na to zelená a biela karta, kde je vytlačená doba platnosti. Čo sa však stane, ak policajtovi preukážete PZP, ku ktorému síce máte kartu, ale zaniklo napríklad pre neplatenie? Policajt to síce nemá ako overiť a pokute sa vyhnete. No hrozí, že spôsobíte nehodu a v tom prípade nie ste chránený poisťovňou a to vyjde draho.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Chrániť domov
  30. apríla 2022|
  3 dôvody, prečo uzavrieť poistenie domácnosti

  Poistenie domácnosti je jedným z produktov poistenia majetku. Vzťahuje sa na všetky hnuteľné veci vo vašom dome alebo byte a zahŕňa celé spektrum rizík, ktoré váš majetok ohrozujú. Ak si stále nie ste úplne istí, či takýto produkt vôbec potrebujete, prečítajte si nasledujúci článok. Zhrnuli sme v ňom tri najdôležitejšie dôvody, prečo sa poistenie domácnosti oplatí uzavrieť.

 • Dvaja zamestnanci
  04. apríla 2022|
  Zodpovednosť zamestnanca za škodu: Všetko, čo by ste o nej mali vedieť

  V pracovnom aj osobnom živote nastávajú situácie, kedy spôsobíte rôzne škody. Niekedy je to z dôvodu nešťastnej náhody, inokedy má na to vplyv prostredie, kde sa nachádzate. Tak či onak, zodpovednosť za škodu je kľúčová. Vybrať si ju môžete ako pripoistenie k určitému balíku poistenia alebo ako samostatný produkt, ktorý sa vám bude hodiť najmä v práci. Čo všetko kryje a ako funguje?

 • Strážený dom
  15. marca 2022|
  Ako zabezpečiť byt či rodinný dom pred dovolenkou?

  Letné dovolenky sa spájajú s vyšším rizikom krádeže či poškodenia domácnosti. Počas vašej neprítomnosti môže totiž dôjsť k rôznym rizikám. Viete, ako si zabezpečiť byt či rodinný dom pred cestou na dovolenku? Prezradíme vám praktické tipy.

 • dohoda zamestnanec
  28. februára 2022|
  Vzor dohody o hmotnej zodpovednosti v roku 2022

  S niektorými pracovnými pozíciami sa spája nevyhnutnosť uzavrieť dohodu o hmotnej zodpovednosti. Ako by mala dohoda o hmotnej zodpovednosti vyzerať? Pripravili sme pre vás stručný prehľad formálnych a obsahových náležitostí a aj vzor dohody na stiahnutie.

 • Drevený most pomedzi skaly
  05. februára 2022|
  Kam na výlet v Malej Fatre? Objavte čaro Šútovských vodopádov a Jánošíkových dier

  Nachádzate sa v Malej Fatre a premýšľate, kam na výlet? V okolí sa nachádza niekoľko miest a možností, ako stráviť čas. Patria k nim napríklad Šútovské vodopády či Jánošíkove diery. Čo všetko vám na zozname ešte nesmie chýbať? Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi.

 • Ochrana domu
  25. januára 2022|
  Ako ochrániť svoj rodinný dom pred nepredvídateľnými udalosťami?

  Vlastná nehnuteľnosť predstavuje pre mnohých ľudí celý osobný majetok, pretože často na ňu padnú všetky úspory. Majiteľov rodinného domu však môžu postihnúť rôzne nešťastia, či už ide o živelné pohromy, povodeň, požiar, alebo krádež. V článku vám poradíme, ako môže dobré a výhodné poistenie nehnuteľnosti v týchto prípadoch pomôcť.

 • Ako sa nestať obeťou rodinného domu? Náklady a poplatky, s ktorými by ste mali rátať
  12. januára 2022|
  Ako sa nestať obeťou rodinného domu? Náklady a poplatky, s ktorými by ste mali rátať

  Vlastniť rodinný dom, o ktorý sa môžete starať a upravovať ho podľa seba, je na nezaplatenie. Pocit, že bývate vo svojom vlastnom dome vám dáva akúsi slobodu. Hoci sa s domom spája množstvo pozitív, je nutné vedieť aj o negatívach. S akými poplatkami a nákladmi je potrebné počítať?

 • rodičia a ich dieťa
  11. januára 2022|
  Najlepší účet pre deti? Pozrite si prehľad ponúk jednotlivých bánk

  Plánujete svojej ratolesti založiť vlastný účet v banke? Finančníci by vám za toto rozhodnutie zatlieskali. Detský účet je krokom v ústrety vyššej finančnej gramotnosti. Deti sa prostredníctvom vlastného bankového konta učia efektívne a zodpovedne hospodáriť s vlastnými financiami v bezhotovostnej forme. Ktorá banka vám však poskytne najlepší účet pre deti? Prinášame vám prehľad najzaujímavejších produktov spolu s podmienkami a výhodami.

 • dom
  09. januára 2022|
  Bungalov či poschodový dom: Čo sa oplatí viac?

  V ostatných 20. rokoch zažívame aj na Slovensku trend výstavby   bytov na pozemku“, čiže jednopodlažných domov s výmerou trojizbového bytu, ľudovo nazývaných bungalovy. Bežne sa stavajú najmä v prímestských satelitných obytných zónach. Každý, kto rieši výstavbu či kúpu domu sa zrejme pýta: Oplatí sa viac bungalov či viacpodlažný rodinný dom?

 • Muž s kalkulačkou
  27. decembra 2021|
  Týmto poplatkom za prepis auta sa nevyhnete: S čím rátať?

  Poplatkov za prepis auta je viac než dosť. Čo je ešte horšie, závisia od rôznych faktorov. Nemožno sa preto čudovať, že sa v tom bežný človek trochu stráca. V článku vám prinášame ich stručný prehľad tak, aby ste nabrali ten správny smer.