poistenie motorky

Nepodceňujte poistenie motocykla. Informácie práve tu

Motorkári sú nepochybne jednou z najohrozenejších skupín účastníkov cestnej premávky.  Pri dopravnej nehode ide v ich prípade najmä o zdravie a často dokonca aj o život. Zohľadňuje poistenie motorky aj tento fakt? V porovnaní s autami tu platia isté odlišnosti, o ktorých si povieme v našom článku.

PZP je základ

Podľa policajnej štatistiky má úmrtnosť motocyklistov na Slovensku stúpajúci trend. Treba si uvedomiť, že motorkári sú pri dopravnej nehode oveľa zraniteľnejší, a preto im pri kolízii a páde hrozia vážne zranenia s trvalými následkami, dokonca aj smrť.

Výber PZP na motocykel sa preto rozhodne neoplatí podceňovať. Zo zákona ho musí mať uzatvorené každé motorové vozidlo s prideleným evidenčným číslom. Zároveň by naň nemali zabúdať ani tí, ktorí motorku využívajú iba rekreačne. Ak totiž spôsobia dopravnú nehodu, odškodnenie druhej strane musia platiť z vlastného vrecka.

Pochopiteľne, pri poistnom plnení pre PZP poisťovňa postupuje v súlade s limitmi poistného krytia, ktoré sú dojednané v príslušnej poistnej zmluve. PZP kryje vašu zodpovednosť v nasledujúcich rovinách:

 • Škoda na zdraví - patria sem aj náklady za usmrtenie a za škodu vzniknutú úhradou nákladov zdravotnej starostlivosti či nemocenského a dôchodkového poistenia.

 • Škoda vzniknutá poškodením, zničením, odcudzením alebo stratou veci - patrí sem aj ušlý zisk a náklady spojené s právnym zastupovaním pri uplatňovaní nárokov.


Bonusový tip

Pre vodiča motocykla je výhodné uzatvoriť si aj vlastné pripoistenie. Napríklad v prípade smrti alebo trvalých zdravotných následkov po havárii, a to do výšky dohodnutej poistnej sumy s poisťovňou.

Podľa čoho sa určuje výška PZP?

Vo všeobecnosti je možné povedať, že princíp stanovenia výšky PZP pri motocykloch je podobný, ako je tomu pri automobiloch. Zvažujú sa nasledovné faktory:

 • Objem valcov v cm3

 • Výkon motora v kW

 • Vek majiteľa motorky

 • Trvalé bydlisko

 • Počet dopravných nehôd, ktoré ste spôsobil v určitom období

Pre koho je PZP najvýhodnejšie? Najlacnejšie ho dostanú motocyklisti z menšieho mesta a so slabším výkonom motora motorky. Samozrejme len v prípade, ak za posledné roky nespôsobili žiadnu dopravnú nehodu. Principiálne tu teda platí, že čím silnejšia motorka, tým drahšie PZP.

Naopak, najrizikovejšou skupinou sú mladí motorkári do 26 rokov. Dôvod je prostý. Majú najväčšie sklony k riskantnej jazde, čo sa niekedy nezaobíde bez nehôd. Preto je pre nich PZP na motorku drahšie, ako pre vodičov, ktorí majú nad 30 rokov a jazdia opatrnejšie.

Čo sa týka nehodovosti, niektoré poisťovne pri výpočte PZP zohľadňujú iba posledné 3 roky. Sú však aj také, ktoré berú do úvahy bezškodový priebeh až za posledných 8 rokov.

Ako uzatvoriť PZP výhodne?

Aj na PZP sa dá ušetriť. Pri jeho výbere je predovšetkým výhodné použiť internetové kalkulačky a porovnávače, ktoré vám jednotlivé ponuky poisťovní rýchlo porovnajú. Potrebujete poznať iba zopár údajov - druh vozidla, výkon motora, rok výroby, objem valcov, počet nehôd v minulosti a kontaktné (osobné) informácie o majiteľovi.

Lacnejšie PZP  online cestou  získate aj z dôvodu, že poisťovne dávajú pri uzatváraní poistiek cez internet automaticky zľavu. Navyše sú v online priestore vždy k dispozícii najnovšie ceny a aktuálne akcie. Dajte si však pozor. Podobne, ako je tomu pri autách, aj tu platí, že najlacnejšia poistka nemusí byť vždy najlepšia. Treba si dobre pozrieť, čo dané PZP ponúka.

V rámci PZP krytia by ste sa mali zamerať najmä na asistenčné služby. Niektoré poisťovne majú pri danej vyrátanej sume bohatšiu ponuku poskytnutej asistencie pri nepredvídateľných situáciách. Iné zase toho ponúkajú menej. Zaujímavé sú najmä pomoc pri strate kľúčov, defekte a pri vybití batérie. Zvážiť by ste mali aj asistenciu pri nehode a poruche.

Niektoré poisťovne ponúkajú dokonca asistenciu pri odškodnení po nehode. V tomto prípade to znamená právnu pomoc. Služby právnika vám tak pomôžu dostať od vinníka nehody odškodné, čiže maximálnu možnú sumu peňazí, ktorá vám podľa zákona prislúcha.

Havarijné poistenie na motorku

Na rozdiel od povinného zmluvného poistenia ide o dobrovoľné poistenie. Slúži ako poistná ochrana vás a vášho motocykla, ktorá v závislosti od dojednanej poistnej zmluvy kryje škody aj v prípade, že ste zavinili dopravnú nehodu. Úlohou havarijného poistenia (KASKO) je tiež nahradiť škody spôsobené živelnými udalosťami, vandalizmus inej osoby, a samozrejme aj krádež.

Pre motocyklistu sú však zvlášť dôležité aspekty poistného krytia v súvislosti s poškodením zdravia a trvalých zdravotných následkov pri nehode. V tomto prípade platí, že ak má motocyklista záujem aj o úrazové poistenie, môže ho uzatvoriť, buď ako pripoistenie k PZP alebo k havarijnému poisteniu. Úrazové poistenie samozrejme pokrýva i riziko smrti a trvalých následkov úrazu.

Výhody havarijného poistenia motorky možno zhrnúť nasledovne:

 • poistné krytie v prípade poškodenia, zničenia a krádeže vašej motorky

 • pri bezškodovom priebehu výrazne nižšia sadzba pri uzatvorení poistenia

 • možnosť rozšírenia poistenia o rôzne dodatkové pripoistenia 

 • bezplatné asistenčné služby platné na území Slovenska aj v zahraničí

 • zvýhodnená výška poistného pri ročnej platbe.

Podobne, ako je tomu pri PZP, aj v prípade havarijného poistenia sa dajú ušetriť čas i peniaze, a to prostredníctvom internetových kalkulačiek a porovnávačov, ktoré jednotlivé ponuky poisťovní rýchlo porovnajú. Údaje, ktoré potrebujete zadávať do online formulára sú pritom podobné ako pri PZP.

Vedeli ste, že…

 … havarijné poistenie je upravené voľnejšie ako PZP? Avšak môže obsahovať rôzne ustanovenia, ktoré vám nemusia vyhovovať. Pred podpisom si preto dobre skontrolujte poistnú zmluvu.

Nevýhody havarijného poistenia súvisia s predovšetkým s podmienkami poistného krytia. Môže ísť napríklad o:

 • poisťovňa preplatí opravu len v autoservisoch, ktoré sama určí

 • poisťovňa preplatí iba neznačkové diely

 • poisťovňa neuhradí všetky úkony autoservisu

 • poisťovňa neuhradí celú škodu, ale len jej určitú časť

Je sezónne poistenie výhodné?

Poistenie na motorku má oproti automobilom isté špecifikum, a síce, že poisťovne umožňujú sezónne poistenie. Veľa motocyklistov totiž každoročne svojho tátoša zazimujú a nejazdia. Navyše si toto poistenie môžete prispôsobiť obdobiu, počas ktorého budete váš motocykel využívať. Väčšinou ide o obdobie od jari do jesene.

Výšku ceny sezónneho poistenia pritom poisťovne zvyčajne určujú na základe alikvotnej čiastky z ceny za celý rok. Avšak môžu si stanoviť obmedzenia, ako napríklad platnosť na minimálne štvrťroka. Nie je to ale najväčšia nevýhoda.

Väčším problémom je povinnosť dočasného odhlásenia a následného prihlásenia motorky do evidencie vozidiel, čo znamená čas aj peniaze za registračný poplatok. V konečnom dôsledku sa tak cena sezónneho poistenia môže priblížiť tomu celoročnému. V niektorých prípadoch teda stojí za zváženie, či sa vôbec oplatí a či radšej nezvoliť klasické celoročné PZP.

Zhrnutie

PZP a havarijné poistenie motocykla majú svoje výhody a nevýhody. Avšak fungujú na podobnom princípe, najmä čo sa týka stanovenia výšky ceny poistenia. V online priestore tiež v rámci porovnania jednotlivých ponúk poisťovní používajú rovnaké nástroje a postupy.

Hlavným rozdielom je skutočnosť, že pri PZP sa prípadná škoda na majetku a zdraví hradí iba druhej strane, zatiaľčo hradenie nákladov za opravy idú u vás z vlastného vrecka. Práve túto nepríjemnosť odstraňuje havarijné poistenie, prípadne PZP s pripoistením. Dôležité je však zamerať sa na to, aké pripoistenia si môžete dokúpiť, a aká je výška poistného krytia.

Čo sa týka motocyklistov, je veľmi výhodné najmä úrazové poistenie, ktoré kryje náklady v súvislosti s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Tým, že je motorkár na cestách veľmi zraniteľný, je poistná suma pri úrazovom pripoistení veľmi dôležitá. Čím je vyššia, tým lepšie.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Dve havarované autá
  Auto
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  Auto
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  Auto
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  Auto
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  Auto
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  Auto
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  Auto
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • diaľničná známka nalepená na čelnom skle auta
  Auto
  10. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • Auto
  17. septembra 2022|Richard Zona
  Ako na STK? Všetko, čo potrebujete vedieť

  Kúpili ste si nové alebo ojazdené auto a neviete, kedy s ním treba zájsť na pravidelnú technickú kontrolu? V článku sa dozviete, ako sa na túto povinnosť pripraviť a čo všetko budete k tomu potrebovať.

 • peniaze, kalkualčka, mini autíčko a papiere
  Auto
  05. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zdražovanie PZP: Vodiči zaplatia za poistky viac

  Nemáme pre vás dobré správy. Tento rok si priplatíme nielen za potraviny, energie, ale aj za poistenie vozidiel. Pri predlžovaní uzatvorených zmlúv zaplatíme aj o niekoľko desiatok eur naviac. Môže za to hneď niekoľko faktorov.

 • kľúč od auta
  Auto
  28. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako zistiť vek pneumatiky alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame auto-moto informácie

  Zaujíma vás, ako zistiť vek pneumatiky, kedy je dobré ich vymeniť alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa pýta veľké množstvo vodičov.

 • žena s diárom v ruke sediaca za počítačom
  Auto
  17. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

  Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

 • žena v aute s vodičským preukazom v ruke
  Auto
  09. augusta 2022|Silvia Múdra
  Zmeny pri získaní vodičského preukazu: Aké sú podmienky?

  Novela zákona o cestnej premávke, ktorá nadobudla účinnosť 1. augusta, priniesla medziiným aj zmeny týkajúce sa veku vodičov, ktorí môžu získať vodičské oprávnenie. Pozrime sa spolu na to, koho sa táto zmena dotkne.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  18. júla 2022|Silvia Múdra
  Dopravná nehoda prichádza nečakane. Ako postupovať, keď sa stanete jej svedkom?

  Každá cesta autom je nevyspytateľná. Nikdy neviete, kedy sa môžete stať priamym alebo nepriamym účastníkom dopravnej nehody. V takejto stresujúcej situácii je dobré byť vopred pripravený. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako postupovať, ak stanete svedkom nehody. Ako poskytnúť prvú pomoc, privolať záchranku či pomôcť polícii pri vyšetrovaní.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  Auto
  07. júla 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • diaľničná známka na aute
  Auto
  30. júna 2022|Diana Kotesová
  Autom na dovolenku: Platnosť diaľničnej známky

  Väčšina Slovákov preferuje cestovanie na dovolenku vlastným autom. Destinácie, ktoré najčastejšie navštevujeme, nám to pohodlne umožňujú. Ak máte v poriadku všetky funkcie vášho vozidla, cesta je často príjemná a rýchla. Nezabúdajte však na určité cestné podmienky v krajinách, do ktorých cestujete. Ide najmä o diaľničnú známku alebo iné alternatívy s tým spojené.

 • dlžník na poistnom
  Auto
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • dievča na elektrokolobežke
  Auto
  18. júna 2022|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Majiteľov elektrických kolobežiek čaká nová povinnosť. O necelé dva roky by malo začať platiť nariadenie Európskeho parlamentu, podľa ktorého budú musieť mať používatelia týchto dopravných prostriedkov uzatvorené PZP. Bude sa táto povinnosť týkať aj vás?

 • kontrola PZP cez počítač
  Auto
  12. júna 2022|Diana Kotesová
  Overenie PZP: Ako na to?

  Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné a musí ho mať uzatvorené každé vozidlo. Jeho platnosť si môžete overiť prostredníctvom online nástrojov, a to bez toho, aby ste niekam chodili. Ako overiť platnosť poistnej zmluvy svojho alebo cudzieho auta? Máme pre vás jednoduchý návod.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  06. júna 2022|Diana Kotesová
  Dopravné nehody na Slovensku: Zaujímavosti a štatistiky

  Slovenská republika patrí medzi krajiny, ktoré svojimi štatistikami o dopravných nehodách často lámu rekordy. Polícia avizuje v súvislosti s častými príčinami dopravných nehôd zmenu legislatívy. Poďme sa spolu pozrieť na zaujímavosti z našich ciest.

 • Autoservis
  Auto
  03. júna 2022|Diana Kotesová
  Niektoré škody na aute smie opravovať len autoservis

  S každým novým rokom pribúdajú novinky týkajúce sa osobných vozidiel a cestných zákonov. Začiatkom tohto roka vstúpila do platnosti novela zákona 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Táto novela presne špecifikuje opravy na vozidle, ktoré po novom smie opravovať už len autorizovaný autoservis.

 • prepis vozidla online
  Auto
  31. mája 2022|Diana Kotesová
  Objednanie na prepis auta: Ako postupovať pri prepise vozidla online?

  Od roku 2019 je na Slovensku možnosť prepísať vozidlo online. Novela zákona, ktorá tento proces umožnila, zahŕňa určité povinnosti, ktoré musíte splniť na to, aby ste mohli vozidlo prepísať bez návštevy príslušného policajného inšpektorátu. Chcete vedieť, ako prepísať svoje auto online? Máme pre vás praktické tipy.

 • hracie autíčko na stole
  Auto
  31. mája 2022|Richard Zona
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tie súvisia najmä s prepisom auta. Medzi prihlásením auta v okrese a z iného okresu sú však rozdiely. Poznáte ich? Povieme si o tom v článku.

 • Dopravná nehoda
  Auto
  20. mája 2022|Silvia Múdra
  Spôsobili ste dopravnú nehodu? S havarijným poistením ste krytý

  Dopravná nehoda sa môže stať behom sekundy. Pokiaľ vznikne len škoda na vozidle, je to ešte ten lepší prípad, pretože veľa vecí vyrieši havarijné poistenie. Ako postupovať v prípade nehody a čo všetko havarijné poistenie pokryje?

 • výstražný trojuholník pri nehode
  Auto
  19. mája 2022|Silvia Múdra
  Aktuálne: Kto hradí škody spôsobené vozidlami z Ukrajiny?

  V dôsledku vojny na Ukrajine sa na slovenských cestách objavuje stále viac ukrajinských automobilov. S ich rastúcim počtom môže dôjsť aj k väčšiemu počtu nehôd spôsobených týmito vozidlami. Takéto škody už od marca uhrádza Slovenská kancelária poisťovateľov zo svojho garančného fondu. Ako to však bude ďalej?