airbnb

Na čo si dať pozor, keď bývate cez Airbnb?

Bývanie cez Airbnb je jednoduchý a lacný spôsob ubytovania na cestách. Ponúka možnosť spoznať svet a bývať aj v drahých centrách miest za slušné peniaze. Na druhej strane je potrebné pamätať, že bývate v podstate na súkromí. Airbnb totiž funguje ako prenájom súkromných priestorov a preto je k nemu nutné pristupovať inak ako k hotelovému ubytovaniu.

Jednoduchá rezervácia

Vyhľadávanie nehnuteľnosti je jednoduché, stačí zadať destináciu, dátum pobytu a počet osôb. Výsledky hľadania je možné filtrovať podľa ceny, vybavenia, veľkosti bytu, storno podmienok, typu nehnuteľnosti alebo jazyka hostiteľa.  Po rozkliknutí sú u každej ponuky detailné informácie o nehnuteľnosti, vybavenie, pravidlá domu, fotogaléria a recenzie bývalých klientov.

Pozor na cenu

Cena za ubytovanie na Airbnb sa skladá z vlastnej ceny, poplatku za upratovanie, volí ho hostiteľ a ešte aj poplatku za služby, teda provízie pre Airbnb a daní, ktoré sa odvádzajú štátu alebo mestu.  Po odoslaní žiadosti o ubytovanie sa na karte zablokuje celková suma a čaká sa na potvrdenie rezervácie zo strany hostiteľa. Ak je u ponuky tlačidlo Okamžitá rezervácia, hostiteľ ponuku neschvaľuje a tá je hneď schválená.  U niektorých hostiteľov sa za každú osobu naviac platí, iní nerobia rozdiely v cene.

Nevyberajte len podľa fotiek

Preferujte ponuky s hodnoteniami predchádzajúcich hostí, všímajte si predovšetkým výhrady. Na druhej strane k nim pristupujte objektívne. Naozaj vám bude vadiť, že je v televízii málo programov? Vyberajte si aj v recenziách podľa toho, čo je pre vás na ubytovaní to najdôležitejšie.

Pozor na to, čo si prenajímate

Rovnako ako u hotelov, aj tu existujú rôzne typy izieb. Avšak nebude to singl, de luxe, alebo apartmán. Airbnb funguje trochu inak. A preto je dôležité pozorne sledovať to, čo chcete. 

 • Spoločná izba.  Táto možnosť vám ponúka prespania na rozkladacej sedačke alebo posteli v spoločnej miestnosti.

 • Súkromné izby. Máte celú izbu len pre seba. Tento spôsob ubytovania sa už takmer vyrovná klasickému hotelu. Avšak spoločné priestory sú zdieľané. 

 • Celý dom alebo byt. Táto varianta sa skôr podobá prenájmu nehnuteľnosti, než ubytovaniu v hoteli. K dispozícii máte celý byt vrátane jeho vybavenia. 

Výhody oproti hotelu

Ideálna dovolenka pre partie. Na Airbnb je ľahké nájsť veľký apartmán pokojne aj pre dvanásť osôb, kde sa potom náklady rozdelia a pobyt bude veľmi lacný. Vo väčšine prípadov sú hostitelia veľmi milí a priateľskí. Ubytovanie u nich doma vám potom dáva možnosť spoznať ich zvyky a kultúru. Nie je nič ľahšie, než sa ich opýtať na ich odporúčania - kam ísť na výlet alebo do ktorej reštaurácie sa ísť najesť.  Mnohí ocenia aj možnosť si uvariť.  V hotelovej izbe si ťažko uvaríte večeru. Ste tak odkázaní len na reštaurácie. Naopak v Airbnb sa počíta s tým, že si budete variť. Môže sa dokonca stať že vám hostiteľ sám uvarí.

Čo robiť, ak vám hostiteľ neodpovedá

Keďže nejde o hotel s recepciou, ste tak trochu vydaní na milosť a nemilosť cudzej osoby. Pokiaľ do príchodu zostáva pár dní a hostiteľ nijako nereaguje, kontaktujte podporu Airbnb. Vysvetlite im podrobnosti a číslo rezervácie. Airbnb sa pokúsi hostiteľa kontaktovať a pokiaľ bude snaha neúspešná, pomôže vám zariadiť nové ubytovanie. Ako odškodnenie získate kredit na ďalšie cesty, v krajnom prípade Airbnb hosťovi prepláca hotel.

Hlavné negatíva ubytovania cez Airbnb

Nemusíte mať dostatok súkromia.  Ak nechcete byť rušení, Airbnb asi nie je úplne pre vás.  Prípadne si prenajmite celý byt, to je ale finančne náročnejšie.  Stále budete ubytovanie v cudzom byte a môže sa napríklad stať, že hostiteľ sa s vami bude chcieť rozprávať, aj keď vy práve nebudete mať náladu na spoločnosť. V ostatnom čase sa aj na Airbnb zvyšujú ceny v centrách miest.

Myslite aj na zodpovednosť

Varíte si, bývate, všetko je na vás. Ľahko sa môže stať, že vy alebo vyše deti spôsobia škodu. Cestovné poistenie  rovnako zmierňuje finančné dopady aj v prípadoch straty, krádeže či poškodenia batožiny a cenností, ktoré máte na dovolenke so sebou.  Ale pozor! Ak máte malé ratolesti, zvážiť by ste mali aj pripoistenia, napríklad zodpovednosti za škodu na majetku či zdraví, ku ktorým môže dôjsť aj ich zapríčinením.  Náprava škody na ubytovaní by mohla vyjsť poriadne draho. Rozhodne je vhodné, aby si občania cestovné a zdravotné poistenie porovnali  a vybrali presne podľa potrieb a charakteru cesty.  

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|Silvia Múdra
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.

 • Oravský hrad
  03. októbra 2022|Richard Zona
  Kam na výlet? Veľký sprievodca najkrajšími regiónmi Slovenska

  Slovensko je nádherná krajina plná prírodných krás. Je tiež bohatá na rôzne možnosti aktívneho trávenia voľného času. Každý región pritom niečím vyniká. Kam dnes na výlet? Prinášame vám zaujímavé tipy na výlet, tak čítajte ďalej.