Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategórie

svadba

Mladomanželská pôžička v roku 2021: Máte na ňu nárok?

|Dominika Blchová
5/5

Mladomanželská pôžička bola pred rokmi veľmi obľúbená. Hoci jej sláva mierne opadla, mnohí mladomanželia na ňu nedajú dopustiť. Má množstvo výhod a poskytuje ju veľa bánk. Aké možnosti máte v roku 2021 a ako o ňu požiadať?

Čo je mladomanželská pôžička?

Mladomanželská pôžička je bežnou pôžičkou určenou pre mladomanželov. Na rozdiel od klasických úverov má však jednu veľkú výhodu. Mladým ľuďom poskytuje niekoľko benefitov, ktoré im uľahčujú celé splácanie a začiatok spoločného života.

Tento typ pôžičky poskytuje viacero bánk. Vďaka tomu máte aj viac možností. Dokonca, mladomanželský úver majú vo svojom portfóliu aj niektoré nebankovky. Dôležité však je, aby ste si ich pred samotným požičaním preverili. Mohli by byť nebezpečné.

Mladomanželská pôžička sa využíva spravidla na obstaranie bytu či rodinného domu alebo stavebnú úpravu bytu či dokonca stavbu domu. To, na čo ju využijete vy, sa odvíja od vašej životnej situácie.

Podmienky mladomanželskej pôžičky

Na to, aby ste mohli mladomanželskú pôžičku získať, musíte spĺňať dve základné podmienky. K nim sa radia:

 • vek,

 • príjem.

Vek

O mladomanželskú pôžičku môžu požiadať manželia vo veku 35 rokov, ak uzavreli manželstvo najviac 36 mesiacov pred podaním žiadosti. Vekovú hranicu musia spĺňať obaja novomanželia.

Príjem

Tak ako pri každej pôžičke, aj pri tejto je dôležitý príjem. Delí sa na dva typy, a to: 

 • minimálny príjem,

 • maximálny príjem.

Minimálny príjem

Priemerný mesačný čistý príjem predstavuje 1,3-násobok životného minima. Ak je nižší, úver nemusíte dostať.

Maximálny príjem

Pri novomanželskej pôžičke je aj maximálna hranica príjmu. Celkový čistý príjem žiadateľov nesmie prevýšiť 5-násobok životného minima na domácnosť. Pri žiadaní o úver sa posudzujú príjmy oboch partnerov, prípadne aj dieťaťa, ak zarába.

Životné minimum sa pravidelne mení. Od 1. 7. 2021 sa zvýšilo zo sumy 364,70 € na 370,18 € pre dve osoby v domácnosti. Suma osôb v domácnosti sa počíta zo základného minima pre jednu plnoletú osobu vo výške 218,06 €. Následne, životné minimum pre druhú osobu v domácnosti je nižšie, v hodnote 152,12 €.

Mesačný príjem sa počíta z príjmu za predchádzajúci kalendárny rok.

Na čo všetko sa môže pôžička využiť?

Mladomanželská pôžička je účelovým úverom. Znamená to, že financie musíte použiť na určitý účel. Nie sú voľné, preto nimi nemôžete financovať napríklad kúpu osobných vecí.

Pôžičku si môžete vziať na:

 • výstavbu bytu, vrátane bytu získaného nadstavbou - podmienkou je, že byt musí vzniknúť v bytovom, rodinnom alebo polyfunkčnom dome,

 • kúpu bytu alebo rodinného domu,

 • stavebnú úpravu bytu - platí pre byty, ktoré boli dané do užívania aspoň 10 rokov pred podaním žiadosti.

Pri stavebnej úprave môžu byť financie poskytnuté na:

 • výmenu rozvodov,

 • výmenu bytového jadra,

 • zariaďovacie predmety v kúpeľni,

 • výmenu okien,

 • úpravu stien,

 • úpravu podláh,

 • úpravu zabudovanej kuchynskej linky, vrátane zabudovaných spotrebičov,

 • iné stavebné výrobky a zariadenia pevne zabudované do stavby a zabezpečujúce základnú funkciu bývania.

Pôžička má následne ďalšie obmedzenia v prípade rozlohy a plochy bytu alebo domu. Podlahová plocha bytu v bytovom alebo polyfunkčnom dome nemôže prevýšiť 80 m2, vrátane plochy balkónov, lodžií a terás.

Podlahová plocha rodinného domu nesmie prevýšiť 120 m2. Do tejto plochy sa nepočíta plocha balkónu, lodžie a terasy. Nezapočítava sa ani garáž s rozmermi do 25 m2.

Čím ručiť?

Na získanie novomanželskej pôžičky je potrebné ručiť nehnuteľnosťou, rovnako, ako pri klasickej hypotéke. 

Hodnota nehnuteľnosti musí byť väčšia alebo sa rovnať 1,3-násobku požadovaného úveru

Úver sa zabezpečuje po skolaudovaní financovanej nehnuteľnosti.

Bonus na dieťa situáciu zlepší

Ak si požičiavate peniaze od Štátneho fondu rozvoja bývania, môžete požiadať o bonus na dieťa, ktorý je v hodnote až 2 000 €. Jedinou podmienkou na žiadosť je to, aby sa dieťa dožilo aspoň 1 roku. Ak si ho osvojíte, musí s vami žiť v spoločnej domácnosti aspoň jeden rok.


Rada odborníka

Pre získanie bonusu musí žiadateľ písomne informovať fond a zaslať žiadosť. Po jeho schválení sa bonus automaticky odpustí z požičanej sumy, a to najneskôr do jedného roku po vzniku nároku.


Kde si požičať?

Novomanželskú pôžičku získate od Štátneho fondu rozvoja bývania, prípadne si môžete vyberať aj z ponúk iných bánk. V súčasnosti ju poskytuje Slovenská sporiteľňa. Za pozretie stoja aj nebankové spoločnosti. V takomto prípade ale čakajte vyššie úroky.

Štátny fond rozvoja bývania

Štátny fond rozvoja bývania poskytuje dve možnosti, ako si požičať, a to:

 • na výstavbu alebo kúpu bytu,

 • na stavebnú úpravu bytu.

Výstavba alebo kúpa bytu

V prípade výstavby alebo kúpy bytu máte možnosť získať úver vo výške 100 % z obstarávacieho nákladu stavby, najviac však do sumy 120 000 €. Splácanie je možné na dobu až 40 rokov. Úroková sadzba predstavuje 1 %.

Lehota splatnosti je maximálne do veku 65 rokov.

Stavebná úprava bytu

Na stavebnú úpravu bytu získate 100 % z obstarávacieho základu, maximálne však 30 000 €. Najdlhšia doba splácania je 20 rokov a úroková sadzba je v hodnote 1 %.

Slovenská sporiteľňa

Druhou možnosťou, kde o pôžičku požiadať, je Slovenská sporiteľňa. Ide o produkt s názvom Moderná pôžička. Jej výhodou je 100 % zľava z poplatku za poskytnutie a rýchle vybavenie do 10 minút.

Ide však skôr o spotrebný úver, preto si viete požičať len do 35 000 €. Splatnosť sa pohybuje v období od 1 do 8 rokov. Nevýhodou je vyšší úrok v hodnote 5,99 % ročne, ktorý sa ale počas celej doby splácania nemení. Nie je potrebné fixovať ho a platiť ďalšie poplatky navyše.

Moderná pôžička je so svojou cenou a spôsobom splácania vhodná skôr na nákup zariadenia. Splatíte ju za veľmi krátky čas a dokážete si požičať aj nižšie sumy.

Keď ju ale porovnáme s pôžičkou od Štátneho fondu, je jasné, že prvá možnosť vyhráva. Úrok 1 % patrí k veľmi výhodným. Slovenská sporiteľňa spolu s rôznymi bonusmi je ďaleko za ním.

Na druhej strane, nie každý spĺňa pomerne náročné podmienky Slovenského fondu. Modernú pôžičku od SLSP získate aj bez nich.

Vyberte si výhodnú požičku aj vy

Mladomanželská pôžička je skvelým riešením pre mladých ľudí. Poskytuje veľa výhod a skvelý úrok. Na druhej strane, má viacero podmienok a nie každý ich dokáže splniť. Porovnajte si aj iné ponuky a zistite, čo všetko vám poskytujú iné banky.

Dominika Blchová
Dominika Blchová
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napíšte náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.