zadná strana auta s evidenčným číslom

EČV na Slovensku po novom: Aké zmeny prinesie?

Ešte tento rok Národná rada Slovenskej republiky odklepla návrh novely zákona. Schválená novela prináša zmeny, ktoré sa týkajú EČV na Slovensku a začnú platiť od marca 2022. Pripravte sa na viaceré zmeny, ktoré vstúpia do platnosti.

Základné zmeny v rámci EČV

V marci 2022 sa všetci vodiči a vlastníci motorových vozidiel zbavia množstva byrokracie, ktorá ich poriadne potrápila počas predaja auta, prípadne pri jeho prepise. Rovnaké komplikácie späté s byrokratickými úkonmi museli riešiť aj vodiči, ktorí sa odsťahovali do iného okresu.


Veľkým plusom je, že vďaka súčasnej novele bude migrácia EČV vykonávaná aj plošne na území celého Slovenska. Ide o veľmi podstatnú zmenu, pretože v okolitých štátoch vstúpila do platnosti pred niekoľkými rokmi. 


Pri evidenčnom čísle vozidla platí, že nemusí byť previazané s konkrétnym vozidlom. Platnosť nadobudne aj možnosť preniesť si vaše pôvodné EČV,  a to z jedného auta na druhé


Skratka okresu na evidenčnom čísle vozidla stratí akýkoľvek význam. Je to kvôli navrhovanému viazaniu EČV na vaše auto. Ide teda o  možnosť prenositeľnosti evidenčného čísla vozidla.


Doteraz  používané skratky okresov sa počas vytvárania nových čísel viac nebudú používať.  Rovnaká záležitosť platí aj pri písmenách, ktoré sú vydávané iba špecifickým autám. 


TIP

Po tom, ako zmeny vstúpia do platnosti, bude umožnené dovydávanie tabuliek zo skladových zásob. Znamená to, že tabuľky s evidenčným číslom si budete môcť nechať doma aj bez toho, aby boli pridelené inému vozidlu. Najdlhšia hranica je lehota jedného roka.

Zmeny sa dotknú priraďovania daného vodiča k vybranému okresu

Ak ste sa rozhodli priradiť vodiča ku konkrétnemu okresu, a to len podľa prvých dvoch písmen evidenčného čísla, dávajte si pozor. Vykonanie danej zmeny bude komplikovanejšie. Nové tabuľky budú štátom vydávané v marci 2022. 


Rozloženie znakov bude nasledovné:


 • 2 písmená,

 • 3 čísla,

 • 2 písmená, ktoré budú zoradené podľa abecedy. 


Príkladom môže byť EČV AA-001AA. V tomto prípade bude okres zo značky zmazaný. Ďalšou zmenou je  zrušenie dvojkrokového prepisu vozidla. Ide o to, že starý majiteľ vozidlo už odhlásil na svojom dopravnom inšpektoráte. 


Súčasne ho aktuálny majiteľ prihlásil na svojom dopravnom inšpektoráte. Dané náležitosti budete môcť vyriešiť na ktoromkoľvek inšpektoráte, a to spolu s vydaním potrebných dokladov. 


Prihlásenie auta z iného okresu po novom

Medzitým, ako zmeny vstúpia do platnosti, prihlásenie vozidla  z iného okresu bude fungovať rovnako ako doteraz. Počas prepísania nastane zmena EČV aj tabuliek. 


Pôvodný majiteľ vozidla má teda povinnosť ho odhlásiť. Následne ho nový majiteľ prihlási vo svojom okrese.  Až potom dôjde k zmene EČV, ale aj k vydaniu nových tabuliek s EČV. Na to, aby ste auto prihlásili, máte 30 dní od dátumu, keď vozidlo odhlásil starý majiteľ. 

Ako postupovať pri odhlásení vozidla do iného okresu 

Majiteľ auta v pôvodnom okrese evidencie vozidla je povinný preukázať totožnosť a zároveň predložiť:


 • aktuálny doklad totožnosti,

 • nutný je aj technický preukaz, respektíve osvedčenie o evidencii časť II,

 • splnomocnenie, ak je držiteľ alebo majiteľ auta zastupovaný, 

 • ak o zmenu žiadate vy ako držiteľ, no nie ste vlastníkom, potrebujete úradne osvedčený súhlas majiteľa, prípadne je potrebné úradné rozhodnutie,

 • potvrdenie o poistení zodpovednosti za škodu, ktorá je spôsobená prevádzkou auta, ktorá je známa aj ako povinné zmluvné poistenie,

 • dôležité je aj písomné plnomocenstvo spolu s osvedčeným podpisom človeka, na ktorého sa držba motorového vozidla previedla. Je možné, aby ste sa preukázali dokladom, v ktorom je uvedené, že máte vlastnícke práva k vozidlu. Musíte mať aj osvedčený podpis osoby, na ktorú bola držba auta prevedená. 


Vedeli ste, že…

… zmeny sa týkajú aj zelených evidenčných čísel? Sú určené najmä pre elektromobily, prípadne plug-in hybridy.

Postup počas prihlasovania motorového vozidla z iného okresu

 Držiteľ auta má povinnosť preukázania svojej totožnosti a musí predložiť:


 • Pôvodné tabuľky s evidenčným číslom vozidla.

 • Pôvodné osvedčenie o evidencii alebo aj technický preukaz motorového vozidla so zápisom odhlásenia a osvedčením o evidencii časť II.

 • Potrebujete aj aktuálne potvrdenie poistenia zodpovednosti za škodu,  ktorá bola spôsobená v dôsledku prevádzkovania auta. 

 • Dôležitá je aj čipová karta  spoločne s osvedčením o evidencii časť I, ak bolo vydané.

 • Myslite aj na splnomocnenie, a to vtedy,  ak držiteľ či vlastník auta je zastupovaný niekým iným. Existuje aj povinnosť úradne overeného podpisu splnomocniteľa.

 • V prípade, že vozidlo nebolo prihlásené do obdobia 30 dní, potrebujete odborný posudok, ktorý hovorí o kontrole originality  a  nie je starší ako 15 dní. Jeho výsledkom musí byť stav „spôsobilé“.

 • Správny poplatok podľa výkonu vozidla s dátumom prvej evidencie. Potrebujete zaplatiť aj 33 € za 2 kusy  štandardných plechových TEČ. Pri autách s jednou TEČ ide o poplatok 16,50 €.

 • Počas presťahovania pôvodného držiteľa vozidla nemusíte platiť správny poplatok za celkový prevod držby. Zaplatíte len  poplatok 33 €, a to  za 2 kusy TEČ alebo 16,50 € za 1 kus TEČ.

EČV na Slovensku v roku 2023

V januári 2023 vstúpia do platnosti nové pravidlá pre EČV na území Slovenskej republiky. Na nových značkách nebude uvedená skratka okresu a zavedie sa prenositeľnosť značky.


Tzn., že sa bude môcť prenášať EČV z pôvodného na nového majiteľa, prvé dve písmená viac nebudú značiť okres a zavedú sa celoslovenské evidenčné čísla.

Zhrnutie

Rok 2022 prinesie množstvo zmien, ktoré sa nevyhnú ani EČV. Od marca 2022 bude platiť, že EČV sa bude prenášať z pôvodného na nového majiteľa. Platí, že aj prvé dve písmená už nebudú označovať okres a súčasne sa zavedú celoslovenské EČV. Sú to zmeny, ktoré dozaista potešia nejedného držiteľa vozidla. 

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.