zadná strana auta s evidenčným číslom

EČV na Slovensku po novom: Aké zmeny prinesie?

Ešte tento rok Národná rada Slovenskej republiky odklepla návrh novely zákona. Schválená novela prináša zmeny, ktoré sa týkajú EČV na Slovensku a začnú platiť od marca 2022. Pripravte sa na viaceré zmeny, ktoré vstúpia do platnosti.

Základné zmeny v rámci EČV

V marci 2022 sa všetci vodiči a vlastníci motorových vozidiel zbavia množstva byrokracie, ktorá ich poriadne potrápila počas predaja auta, prípadne pri jeho prepise. Rovnaké komplikácie späté s byrokratickými úkonmi museli riešiť aj vodiči, ktorí sa odsťahovali do iného okresu.

Veľkým plusom je, že vďaka súčasnej novele bude migrácia EČV vykonávaná aj plošne na území celého Slovenska. Ide o veľmi podstatnú zmenu, pretože v okolitých štátoch vstúpila do platnosti pred niekoľkými rokmi. 

Pri evidenčnom čísle vozidla platí, že nemusí byť previazané s konkrétnym vozidlom. Platnosť nadobudne aj možnosť preniesť si vaše pôvodné EČV,  a to z jedného auta na druhé

Skratka okresu na evidenčnom čísle vozidla stratí akýkoľvek význam. Je to kvôli navrhovanému viazaniu EČV na vaše auto. Ide teda o  možnosť prenositeľnosti evidenčného čísla vozidla.

Doteraz  používané skratky okresov sa počas vytvárania nových čísel viac nebudú používať.  Rovnaká záležitosť platí aj pri písmenách, ktoré sú vydávané iba špecifickým autám. 

TIP

Po tom, ako zmeny vstúpia do platnosti, bude umožnené dovydávanie tabuliek zo skladových zásob. Znamená to, že tabuľky s evidenčným číslom si budete môcť nechať doma aj bez toho, aby boli pridelené inému vozidlu. Najdlhšia hranica je lehota jedného roka.

Zmeny sa dotknú priraďovania daného vodiča k vybranému okresu

Ak ste sa rozhodli priradiť vodiča ku konkrétnemu okresu, a to len podľa prvých dvoch písmen evidenčného čísla, dávajte si pozor. Vykonanie danej zmeny bude komplikovanejšie. Nové tabuľky budú štátom vydávané v marci 2022. 

Rozloženie znakov bude nasledovné:

 • 2 písmená,

 • 3 čísla,

 • 2 písmená, ktoré budú zoradené podľa abecedy. 

Príkladom môže byť EČV AA-001AA. V tomto prípade bude okres zo značky zmazaný. Ďalšou zmenou je  zrušenie dvojkrokového prepisu vozidla. Ide o to, že starý majiteľ vozidlo už odhlásil na svojom dopravnom inšpektoráte. 

Súčasne ho aktuálny majiteľ prihlásil na svojom dopravnom inšpektoráte. Dané náležitosti budete môcť vyriešiť na ktoromkoľvek inšpektoráte, a to spolu s vydaním potrebných dokladov. 

Prihlásenie auta z iného okresu po novom

Medzitým, ako zmeny vstúpia do platnosti, prihlásenie vozidla  z iného okresu bude fungovať rovnako ako doteraz. Počas prepísania nastane zmena EČV aj tabuliek. 

Pôvodný majiteľ vozidla má teda povinnosť ho odhlásiť. Následne ho nový majiteľ prihlási vo svojom okrese.  Až potom dôjde k zmene EČV, ale aj k vydaniu nových tabuliek s EČV. Na to, aby ste auto prihlásili, máte 30 dní od dátumu, keď vozidlo odhlásil starý majiteľ. 

Ako postupovať pri odhlásení vozidla do iného okresu 

Majiteľ auta v pôvodnom okrese evidencie vozidla je povinný preukázať totožnosť a zároveň predložiť:

 • aktuálny doklad totožnosti,

 • nutný je aj technický preukaz, respektíve osvedčenie o evidencii časť II,

 • splnomocnenie, ak je držiteľ alebo majiteľ auta zastupovaný, 

 • ak o zmenu žiadate vy ako držiteľ, no nie ste vlastníkom, potrebujete úradne osvedčený súhlas majiteľa, prípadne je potrebné úradné rozhodnutie,

 • potvrdenie o poistení zodpovednosti za škodu, ktorá je spôsobená prevádzkou auta, ktorá je známa aj ako povinné zmluvné poistenie,

 • dôležité je aj písomné plnomocenstvo spolu s osvedčeným podpisom človeka, na ktorého sa držba motorového vozidla previedla. Je možné, aby ste sa preukázali dokladom, v ktorom je uvedené, že máte vlastnícke práva k vozidlu. Musíte mať aj osvedčený podpis osoby, na ktorú bola držba auta prevedená. 

Vedeli ste, že…

… zmeny sa týkajú aj zelených evidenčných čísel? Sú určené najmä pre elektromobily, prípadne plug-in hybridy.

Postup počas prihlasovania motorového vozidla z iného okresu

 Držiteľ auta má povinnosť preukázania svojej totožnosti a musí predložiť:

 • Pôvodné tabuľky s evidenčným číslom vozidla.

 • Pôvodné osvedčenie o evidencii alebo aj technický preukaz motorového vozidla so zápisom odhlásenia a osvedčením o evidencii časť II.

 • Potrebujete aj aktuálne potvrdenie poistenia zodpovednosti za škodu,  ktorá bola spôsobená v dôsledku prevádzkovania auta. 

 • Dôležitá je aj čipová karta  spoločne s osvedčením o evidencii časť I, ak bolo vydané.

 • Myslite aj na splnomocnenie, a to vtedy,  ak držiteľ či vlastník auta je zastupovaný niekým iným. Existuje aj povinnosť úradne overeného podpisu splnomocniteľa.

 • V prípade, že vozidlo nebolo prihlásené do obdobia 30 dní, potrebujete odborný posudok, ktorý hovorí o kontrole originality  a  nie je starší ako 15 dní. Jeho výsledkom musí byť stav „spôsobilé“.

 • Správny poplatok podľa výkonu vozidla s dátumom prvej evidencie. Potrebujete zaplatiť aj 33 € za 2 kusy  štandardných plechových TEČ. Pri autách s jednou TEČ ide o poplatok 16,50 €.

 • Počas presťahovania pôvodného držiteľa vozidla nemusíte platiť správny poplatok za celkový prevod držby. Zaplatíte len  poplatok 33 €, a to  za 2 kusy TEČ alebo 16,50 € za 1 kus TEČ.

Zhrnutie

Rok 2022 prinesie množstvo zmien, ktoré sa nevyhnú ani EČV. Od marca 2022 bude platiť, že EČV sa bude prenášať z pôvodného na nového majiteľa. Platí, že aj prvé dve písmená už nebudú označovať okres a súčasne sa zavedú celoslovenské EČV. Sú to zmeny, ktoré dozaista potešia nejedného držiteľa vozidla. 

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  Auto
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  Auto
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  Auto
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  Auto
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  Auto
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  Auto
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • diaľničná známka nalepená na čelnom skle auta
  Auto
  10. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • Auto
  17. septembra 2022|Richard Zona
  Ako na STK? Všetko, čo potrebujete vedieť

  Kúpili ste si nové alebo ojazdené auto a neviete, kedy s ním treba zájsť na pravidelnú technickú kontrolu? V článku sa dozviete, ako sa na túto povinnosť pripraviť a čo všetko budete k tomu potrebovať.

 • peniaze, kalkualčka, mini autíčko a papiere
  Auto
  05. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zdražovanie PZP: Vodiči zaplatia za poistky viac

  Nemáme pre vás dobré správy. Tento rok si priplatíme nielen za potraviny, energie, ale aj za poistenie vozidiel. Pri predlžovaní uzatvorených zmlúv zaplatíme aj o niekoľko desiatok eur naviac. Môže za to hneď niekoľko faktorov.

 • kľúč od auta
  Auto
  28. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako zistiť vek pneumatiky alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame auto-moto informácie

  Zaujíma vás, ako zistiť vek pneumatiky, kedy je dobré ich vymeniť alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa pýta veľké množstvo vodičov.

 • žena s diárom v ruke sediaca za počítačom
  Auto
  17. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

  Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

 • žena v aute s vodičským preukazom v ruke
  Auto
  09. augusta 2022|Silvia Múdra
  Zmeny pri získaní vodičského preukazu: Aké sú podmienky?

  Novela zákona o cestnej premávke, ktorá nadobudla účinnosť 1. augusta, priniesla medziiným aj zmeny týkajúce sa veku vodičov, ktorí môžu získať vodičské oprávnenie. Pozrime sa spolu na to, koho sa táto zmena dotkne.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  18. júla 2022|Silvia Múdra
  Dopravná nehoda prichádza nečakane. Ako postupovať, keď sa stanete jej svedkom?

  Každá cesta autom je nevyspytateľná. Nikdy neviete, kedy sa môžete stať priamym alebo nepriamym účastníkom dopravnej nehody. V takejto stresujúcej situácii je dobré byť vopred pripravený. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako postupovať, ak stanete svedkom nehody. Ako poskytnúť prvú pomoc, privolať záchranku či pomôcť polícii pri vyšetrovaní.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  Auto
  07. júla 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • diaľničná známka na aute
  Auto
  30. júna 2022|Diana Kotesová
  Autom na dovolenku: Platnosť diaľničnej známky

  Väčšina Slovákov preferuje cestovanie na dovolenku vlastným autom. Destinácie, ktoré najčastejšie navštevujeme, nám to pohodlne umožňujú. Ak máte v poriadku všetky funkcie vášho vozidla, cesta je často príjemná a rýchla. Nezabúdajte však na určité cestné podmienky v krajinách, do ktorých cestujete. Ide najmä o diaľničnú známku alebo iné alternatívy s tým spojené.

 • dlžník na poistnom
  Auto
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • dievča na elektrokolobežke
  Auto
  18. júna 2022|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Majiteľov elektrických kolobežiek čaká nová povinnosť. O necelé dva roky by malo začať platiť nariadenie Európskeho parlamentu, podľa ktorého budú musieť mať používatelia týchto dopravných prostriedkov uzatvorené PZP. Bude sa táto povinnosť týkať aj vás?

 • kontrola PZP cez počítač
  Auto
  12. júna 2022|Diana Kotesová
  Overenie PZP: Ako na to?

  Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné a musí ho mať uzatvorené každé vozidlo. Jeho platnosť si môžete overiť prostredníctvom online nástrojov, a to bez toho, aby ste niekam chodili. Ako overiť platnosť poistnej zmluvy svojho alebo cudzieho auta? Máme pre vás jednoduchý návod.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  06. júna 2022|Diana Kotesová
  Dopravné nehody na Slovensku: Zaujímavosti a štatistiky

  Slovenská republika patrí medzi krajiny, ktoré svojimi štatistikami o dopravných nehodách často lámu rekordy. Polícia avizuje v súvislosti s častými príčinami dopravných nehôd zmenu legislatívy. Poďme sa spolu pozrieť na zaujímavosti z našich ciest.

 • Autoservis
  Auto
  03. júna 2022|Diana Kotesová
  Niektoré škody na aute smie opravovať len autoservis

  S každým novým rokom pribúdajú novinky týkajúce sa osobných vozidiel a cestných zákonov. Začiatkom tohto roka vstúpila do platnosti novela zákona 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Táto novela presne špecifikuje opravy na vozidle, ktoré po novom smie opravovať už len autorizovaný autoservis.

 • prepis vozidla online
  Auto
  31. mája 2022|Diana Kotesová
  Objednanie na prepis auta: Ako postupovať pri prepise vozidla online?

  Od roku 2019 je na Slovensku možnosť prepísať vozidlo online. Novela zákona, ktorá tento proces umožnila, zahŕňa určité povinnosti, ktoré musíte splniť na to, aby ste mohli vozidlo prepísať bez návštevy príslušného policajného inšpektorátu. Chcete vedieť, ako prepísať svoje auto online? Máme pre vás praktické tipy.

 • hracie autíčko na stole
  Auto
  31. mája 2022|Richard Zona
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tie súvisia najmä s prepisom auta. Medzi prihlásením auta v okrese a z iného okresu sú však rozdiely. Poznáte ich? Povieme si o tom v článku.

 • Dopravná nehoda
  Auto
  20. mája 2022|Silvia Múdra
  Spôsobili ste dopravnú nehodu? S havarijným poistením ste krytý

  Dopravná nehoda sa môže stať behom sekundy. Pokiaľ vznikne len škoda na vozidle, je to ešte ten lepší prípad, pretože veľa vecí vyrieši havarijné poistenie. Ako postupovať v prípade nehody a čo všetko havarijné poistenie pokryje?

 • výstražný trojuholník pri nehode
  Auto
  19. mája 2022|Silvia Múdra
  Aktuálne: Kto hradí škody spôsobené vozidlami z Ukrajiny?

  V dôsledku vojny na Ukrajine sa na slovenských cestách objavuje stále viac ukrajinských automobilov. S ich rastúcim počtom môže dôjsť aj k väčšiemu počtu nehôd spôsobených týmito vozidlami. Takéto škody už od marca uhrádza Slovenská kancelária poisťovateľov zo svojho garančného fondu. Ako to však bude ďalej?

 • nové autá stojace na parkovisku
  Auto
  13. mája 2022|Diana Kotesová
  Kedy treba spraviť STK na novom aute?

  V dnešnej dobe väčšina z nás vlastní vozidlo, ktoré potrebuje na bežný život. Či už ide o pracovnú, alebo súkromnú záležitosť, vyplýva z toho množstvo povinností, ktoré musíte splniť ešte predtým, ako začnete auto používať. Kedy treba spraviť STK na novom aute a čo všetko potrebujete na to, aby ste prihlásili nové vozidlo a prešli všetkými kontrolami?