via ferrata skalka

Dovolenka na Slovensku nemusí byť nuda: Tieto miesta a zážitky vás dostanú!

21. 2. 2022
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Ľudia si so slovom „dovolenka“ často spájajú tropické teploty na pláži pri mori, lyžovanie na alpských ľadovcoch alebo niekoľkohodinové lety do krajín v odľahlých častiach sveta. Zabúdajú však pritom na to, že aj naše Slovensko ponúka veľa možností na nezabudnuteľné dovolenky. Či už ste rodina s deťmi, milovníci prírody, alebo partia hľadajúca adrenalínové zážitky, tu je niekoľko menej známych tipov na výlety po Slovensku.

Barborská cesta

Pre priaznivcov turistiky a spoznávania slovenskej histórie či prírody je Barborská cesta ideálnym výletom. Sv. Barbora je patrónka baníkov a práve o banskej činnosti na Slovensku sa pri absolvovaní tejto 186 kilometrovej cesty dozviete veľa nových informácií.

Táto náučno-turistická trasa začína aj končí v Banskej Bystrici a je rozdelená na 9 častí. Presne toľko dní trvá, kým ju za bežných okolností zvládnete. Po ceste môžete navštíviť viaceré múzeá zamerané na baníctvo a objavovať pamiatky stredného Slovenska. Ak sa vám takmer 190 kilometrov zdá ako príliš veľa chôdze, môžete sa na Barborskú cestu vydať aj na dvoch kolesách. Veľká väčšina trasy je  zjazdná na horskom bicykli.

Zipline Kubínska Hoľa

Hľadáte adrenalínový zážitok, na ktorý nikdy nezabudnete? Zipline Kubínska hoľa vám tento cieľ jednoznačne splní. 1234 metrov dlhé oceľové lano, kladka, vy v postroji a nádherné výhľady na okolitú prírodu. Takto by sa dala v skratke opísať táto atrakcia. Aktuálne ide o najdlhšiu a najmodernejšiu zipline v strednej a východnej Európe.

Od štartu po koniec vám bude jazda trvať 2 minúty a 20 sekúnd. Vzdialenosť medzi lanom a zemou dosahuje až 29 metrov. V najrýchlejšom bode pôjdete rýchlosťou až 100 km/h. Problém nie je ani s tandemovou jazdou, kedy sú dva postroje pripnuté k jednej kladke. Zážitok si tak môžete užiť aj s vašimi deťmi. O bezpečnosť sa stará personál, ktorý bol školený priamo talianskym výrobcom zipline.

Donovalkovo

Ak hľadáte spôsob, ako na jeden deň vyplniť program vašim deťom, určite navštívte Donovalkovo. Ako už z názvu vyplýva, ide o atrakciu priamo na Donovaloch. Nájdete tu mestečko, ktoré je vo všetkom prispôsobené malým deťom. 23 malých domčekov je spojených cestami, na ktorých sa jazdí v elektrických autíčkach, a to všetko v krásnom prostredí Nízkych Tatier.

Deťom robia spoločnosť animátori v kostýmoch rozprávkových postáv. Tí však nie sú iba na zábavu – deťom odovzdávajú rôzne užitočné informácie. Interaktívnou formou vysvetlia, ako funguje život v mestách, na čo slúžia peniaze, ako sa správať v premávke alebo čo robiť v prípade požiaru. Vaše deti si tak z Donovalkova neodnesú iba kopu zábavy, ale aj nové vedomosti.

Tip

Nebaví vás chodiť po najznámejších turistických trasách a navštevovať preplnené pamiatky? Nájdite si ubytovanie v náhodne vybranej dedine a poproste domácich o tip na výlet.

Via ferrata Skalka

Ich úlohou je sprístupnenie ťažko dostupného terénu ľuďom bez skúseností s náročnými horolezeckými výstupmi. Práve Skalka  je najnáročnejšou ferratou na Slovensku. Nachádza sa 10 kilometrov od centra Kremnice, vďaka čomu si budete neustále užívať nádhernú prírodu všade, kam sa pozriete.

Na Skalke sú 3 cesty s rôznymi obtiažnosťami. Vďaka viacerým trasám si na svoje prídu začiatočníci aj pokročilí. Visutý most, rebríky, laná či rôzne úchyty sú zakomponované do prírody. Počas lezenia tak nemáte pocit, že by ste liezli v umelo vytvorenom prostredí. Vstup na ferratu je bezplatný, avšak podmienený uzatvoreným  poistením do hôr  a certifikovaným ferratovým setom (dá sa požičať).

Štiavnické tajchy

Tieto umelo vybudované vodné nádrže v minulosti slúžili na rôzne banské účely. Voda z nich sa používala na pohon rôznych zariadení, ktoré sa používali pri ťažbe. Išlo o takú dômyselnú technológiu, že sa dostala na zoznam pamiatok UNESCO. Dnes, keď už sa v baniach na strednom Slovensku neťaží, prinášajú tajchy radosť deťom, turistom a rybárom.

Tajchy vám spríjemnia dovolenku bez ohľadu na to, či cestujete ako rodina s deťmi, alebo partia športovcov. Sú poprepájané mnohými turistickými aj cyklistickými trasami, takže ich viete využiť ako miesto na príjemné ochladenie po celom dni na bicykli. Ich okolie je vybavené bufetmi či malými plážami, takže sú skvelým miestom na celodenný relax pri vode.

Vedeli ste, že…

… na nočnej oblohe v mestách býva voľným okom viditeľných iba okolo 200 hviezd a vo veľkomestách tento počet klesá ku 20?

Park tmavej oblohy Poloniny

V roku 2010 bol v Poloninách vyhlásený prvý park tmavej oblohy na Slovensku. Je to miesto, ktoré poskytuje najlepšie podmienky na pozorovanie nočnej oblohy. Poloniny sú najmenej navštevovaný národný park na Slovensku s výnimočne malou hustotou osídlenia. Vďaka tomu je množstvo svetelného smogu minimalizované a vy tak môžete nočnú oblohu vidieť v jej plnej kráse.

Okrem nádherných pohľadov na hviezdy tu žije množstvo ohrozených druhov rastlín a zvierat, ktoré tu prežívajú vďaka izolácii od mestského života ľudí. Ak chcete na vlastné oči vidieť Mliečnu cestu a nočnú oblohu zdobenú tisíckami hviezd, určite si naplánujte výlet do parku tmavej oblohy v Poloninách.

Zhrnutie

Ako môžete vidieť, za zaujímavými zážitkami netreba cestovať do zahraničia. Aj Slovensko ponúka množstvo zážitkov, ktorými si viete vyplniť dovolenku. Stačí len hľadať a objavovať menej populárne miesta, dovolenka na Slovensku má svoje čaro.

Michal PostulkaViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas v ruke na letisku
  30. mája 2024|
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.