Žena s kabelkou

Čo je životné poistenie a komu sa oplatí?

11. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Životné poistenie je témou, s ktorou vás neraz otravoval finančný poradca, prípadne vám ho ponúkali v banke. Viete, na čo všetko slúži životné poistenie a aké sú jeho benefity? Pozreli sme sa na zúbok tejto problematike.

Výber životného poistenia

Vybrať si to najvýhodnejšie životné poistenie môže byť občas náročné. Výber toho najideálnejšieho poistenia by mal zahŕňať:

 • výluky, rozsah a cenu poistného krytia,

 • výšku poistnej sumy, ktorú si môžete nastaviť (životné poistenie vám prinesie dostatočnú poistnú ochranu),

 • siahnutie po poistných rizikách, ktoré hrajú významnú rolu vo vašom poistení,

 • vytvorenie prehľadu v rámci ponúk z poisťovní.

Riziká, ktoré by malo zahŕňať životné poistenie

Vďaka životnému poisteniu je možné, aby ste si poistili viaceré riziká.  K najfrekventovanejším rizikám patria:

 • kritická choroba,

 • chirurgický úkon,

 • poistenie smrti,

 • trvalá invalidita,

 • práceneschopnosť,

 • hospitalizácia,

 • trvalé následky po úrazoch.

TIP

Všetky životné poistenia je nutné nastaviť presne na mieru. Týka sa to buď jednotlivca, alebo rodiny. Nepoisťujte si riziká, ktoré pre vás nie sú podstatné. Riziká, ktoré sú späté s dlhodobým výpadkom príjmu, sú najdôležitejšie. Nešetrite ani na poistení invalidity, ktoré je nemenej podstatné. Siahnite po krytí s výškou 40 %.

Výška poistnej sumy v rámci životného poistenia

Každá poistná suma, ktorá sa týka daného rizika, musí byť vo výške, prostredníctvom ktorej dokážete pokryť vaše výdavky a postarať sa o rodinu. Ak je životné poistenie nastavené správne, hravo dokážete uživiť seba aj svoju rodinu. 

Výpočet poistnej sumy by mal zohľadniť: 

 • výšku úspor,

 • výšku úveru či ostatné záväzky,

 • osoby závislé na vašich príjmoch,

 • existenčné výdavky,

 • majetok v druhom pilieri,

 • individuálne požiadavky,

 • príjmy partnera,

 • pasívne príjmy.

Mesačné platby v rámci takéhoto krytia sa môžu hýbať od 30 do 90 eur. Platba za životné poistenie by nemala presiahnuť viac než 10 % vašej čistej mzdy. Poistnú sumu musíte prispôsobiť vašej momentálnej životnej situácii. Snažte sa o to, aby ste vďaka poisteniu boli adekvátne chránení. Plaťte iba za to, čo je pre vás nevyhnutné. 

Vyberajte si životné poistenie, ktoré je pre vás najideálnejšie a nesiahnite po prvom, na ktoré natrafíte. 

Vyznajte sa v mori životných poistení, ktoré sú na trhu

Ak máte dilemu a neviete si vybrať správne poistenie, pokúste sa zohľadňovať nasledujúce fakty:

 • čím menej výluk je v životnom poistení, tým je pre vás vhodnejšie,

 • cena za životné poistenie,

 • rozptyl poistného krytia so širokým poistným krytím v rámci rizík, ktoré si zvolíte.

V prípade, že sa neviete rozhodnúť a vybrať si tú správnu ponuku, zvoľte vylučovaciu metódu. Postupujte tak do momentu, kým vám nezostanú najvýhodnejšie ponuky. V takomto prípade rozhodujú o výbere poistenia už len detaily a starostlivé preštudovanie podmienok.

Typy životného poistenia

Pod pojmom životné poistenie rozumieme niekoľko druhov poistení. K najznámejším patrí úrazové, investičné životné, kapitálové životné a  rizikové životné poistenie.

Úrazové poistenie

Týka sa obmedzenia výberu poistných rizík. Nie je v ňom prítomné poistenie v prípade smrti, ktoré sa nachádza v rizikovom životnom poistení.

Rizikové životné poistenie

Ide o životné poistenie bez možnosti sporenia s vysokou flexibilitou. V rámci poistenia si dokážete poistiť poistné riziká. Nie je potrebné, aby ste v ňom investovali finančné prostriedky. Z ekonomického aspektu je jednou z najlepších volieb v rámci poistenia.

Kapitálové životné a investičné životné poistenie

Poistenia nútia človeka sporiť či investovať. Okrem poistného krytia je nutné, aby ste vrážali peniaze naviac, ktoré následne poisťovne investujú. Sporenie v rámci životného poistenia je späté s vyššími platbami, čo si môžu viacerí z vás rozmyslieť.

Sú prípady, keď môže byť poistenie prostredníctvom  investičného životného poistenia   výhodnejšie než poistenie cez rizikové životné poistenie.  Platí to iba v rámci vybraných kombinácií poistných rizík. Rovnako to má význam aj pri vybraných skupinách ľudí a platí to iba v obmedzenom počte poistných produktov.

Poisťovňa vás môže odmietnuť

Častou príčinou, prečo poisťovne ľuďom odmietnu uzatvárať životné poistenia, je  ich zdravotný stav. Poisťovňa vás môže požiadať aj o doplnkové zdravotné vyšetrenia, prípadne bude žiadať dokumentáciu zdravotného stavu.

Ak vyplníte zdravotný dotazník, vždy uvádzajte pravdivé informácie. Počas likvidácie poistnej udalosti vždy vyjdú na povrch relevantné informácie o vašom zdravotnom stave. 

Po tom, ako poisťovňa posúdi zdravotné riziko, môže prísť navýšenie poistného. Môže stanoviť individuálnu výluku, prípadne zamietnuť žiadosť o životné poistenie.  Problémom môže byť aj rizikové povolanie, pri ktorom si poisťovňa stanoví výluky či vysoké poistné.

Vedeli ste, že...

… viacero ľudí na 1 zmluve znamená úsporu na životnom poistení? Mnohé poisťovne vyrukovali so životným poistením, v rámci ktorého môžete poistiť na jednej zmluve viac osôb alebo aj celú rodinu. Prináša to zľavy z poistného, ktoré sa odvíjajú od výšky platby za vaše životné poistenie. Zľavy sa môžu pohybovať vo výške 30 %.

Indexácia životného poistenia navyšuje poistnú sumu

Ľuďom, ktorým sa zdravotný stav nezmenil oproti stavu v období, keď uzatvorili poistenie, to môže prísť ako banalita. Na druhej strane, osobám, ktorým sa zdravotný stav zhoršil, to prináša výhodu. V rámci indexácie životného poistenia poisťovňa nepreveruje zdravotný stav svojho klienta.

V tomto prípade automaticky dochádza k navýšeniu poistnej sumy. Následne je klient poistený na vyššiu poistnú sumu. Stane sa to aj v prípade, ak by ho v aktuálnom zdravotnom stave neprijala do životného poistenia.

Zhrnutie

Ak chcete získať kvalitné životné poistenie, vyberte si také, ktoré vám vyhovuje. Berte do úvahy jeho cenu, ako aj rozsah krytia. Dôležité je nastavenie výšky poistných súm a poistných rizík, ktoré sú významné práve pre vaše životné poistenie.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.